Το Αρχείο της ΕΡΤ

Για να διευκολυνθεί η κατάσταση, επίλεξε να σου εμφανίζονται 30 καταχωρήσεις ανά σελίδα. Παίζεις λίγο και στην τύχη, τσεκάροντας σελίδες να δεις σε ποιό γράμμα είναι, και πηγαίνεις λίγες σελίδες πριν, λίγες σελίδες μετά, για να βρεις αυτό που ψάχνεις.
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους / φίλες του retromaniax και Χρόνια Πολλά!!

Ξεκινώντας με "Τ' Ανάποδα" και συνεχίζοντας με σειρές όπως η "Αρχαία σκουριά", "Το χωριό εκπαιδεύεται", "Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" και "Η αλεπού κι ο μπούφος", η ΕΡΤ έχει έμπρακτα αποδείξει τους τελευταίους 1-2 μήνες ότι "έχει κέφια" :) Η "νέα" ΕΡΤ2 είναι ένας σταθμός, ο οποίος, για καλή δική μας τύχη, στηρίζεται εν πολλοίς στο πλουσιότατο Αρχείο της ΕΡΤ.

Σίγουρα θυμάστε όλοι ότι η "παλιά" ΕΤ1 ή η (προσωρινή ευτυχώς) ΝΕΡΙΤ+ μας είχαν "ζαλίσει" με τις επαναλήψεις (αξιόλογων μεν, αλλά....) σειρών όπως: "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται", "Ο συμβολαιογράφος", "Αστροφεγγιά", "Μαντάμ Σουσού", "Λωξάντρα", "Γαλήνη", "Λεηλασία μιας ζωής", "Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια", "Η κυρία Ντορεμί", κοκ. Πού και πού ανασύρονταν και κάποιες πιο "σπάνιες" σειρές από το Αρχείο (πχ "Μαντώ Μαυρογένους" το 2015), αλλά αυτό συνέβαινε πολύ περιστασιακά - κάπως "τυχαία"...

Το τελευταίο διάστημα όμως, και έπειτα από την μεσολάβηση ενός μέλους του forum μας (του ChristosM), η ΕΡΤ ξεκίνησε να αξιοποιεί καλύτερα το πλούσιο Αρχείο που έχει στη διάθεσή της και (επιτέλους!!) να ξαναπροβάλλει σειρές που η Δνση Μουσείου - Αρχείου είχε ψηφιοποιήσει μεταξύ 2010-2013 ή που πιθανόν να ψηφιοποιεί σήμερα.

Το γεγονός αυτό είναι σημαντικό για δύο λόγους:

1) Δείχνει ότι έχει αποφασιστεί να αφιερωθεί η "νέα" ΕΡΤ2 σε προβολή υλικού από το Αρχείο της Δημόσιας τηλεόρασης και

2) Δείχνει ότι η ΕΡΤ, για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι διατεθειμένη να μας ακούσει.

Που σημαίνει για εμάς ότι υπάρχει και η πρόθεση και το μέσον για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο.

Επειδή πολλά έχουμε δει τόσα χρόνια να συμβαίνουν στη δημόσια τηλεόρασή μας και επειδή, ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, ας μην χάσουμε αυτή την ευκαιρία που έχει δημιουργηθεί για εμάς από τις παραπάνω συγκυρίες:

Πρέπει να βοηθήσουμε όλοι με τηλεφωνήματα και να ζητήσουμε προγράμματα που σώζονται - να δείξουμε ότι είμαστε πολλοί που τα ζητούμε. Ότι δεν είναι μόνο μεμονωμένοι τηλεθεατές.

Ας καλέσουμε όλοι στην Γραμματεία Δνσης Προγράμματος της ΕΡΤ στα τηλ 210 6092033, 210 6092034, 210 6092035 & 210 6092037 και να ζητήσουμε τα προγράμματα που αγαπούμε.

Εγώ έχω καλέσει και μιλήσει 2 φορές στα παραπάνω τηλέφωνα - και οι άνθρωποι με άκουσαν με ενδιαφέρον. :)

Καλέστε λοιπόν!!

Πείτε ένα μπράβο, ένα ευχαριστώ στην ΕΡΤ για την πρόσφατη προσπάθειά της.

Και ζητήστε τα προγράμματα που επιθυμείτε να ξαναδείτε στις οθόνες σας.

Η καταγραφή των τηλεοπτικών σειρών που σώζονται υπάρχει εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/20554

Συμβουλευτείτε την παραπάνω λίστα για να αποφασίσετε τι θα θέλατε να ζητήσετε.

Σημείωση: Από το 1986 και έπειτα σώζονται οι τηλεοπτικές σειρές των ΕΡΤ και ΕΡΤ2 στο σύνολό τους

Παραθέτω μερικά παραδείγματα από "διαμαντάκια" του Αρχείου:

Τηλεοπτικές σειρές

- "Τα Λιονταράκια του κυρ' Ηλία" (1985) - τα τελευταία 6 (αυτοτελή επεισόδια)

- Οι κωμικές σειρές του Γ. Κωνσταντίνου ("Τρεις και ο κούκος" (1986) και "Μην μου γυρνάς την πλάτη" (1986))

- "Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" (1987)

- "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" (στην αρχική μορφή των 50 επεισοδίων!!)

- "Η τύχη της Μαρούλας" (1978)

- "Οι αξιόπιστοι" (1982)

Μεμονωμένα επεισόδια σειρών ή "Κομμένες" σειρές (γιατί όχι σε μια ειδικά διαμορφωμένη ζώνη;;;; )

- "Παράξενος ταξιδιώτης" (1972) (1 επεισόδιο)

- "Μεθοριακός σταθμός" (1974) (2 επεισόδια - τα δύο τελευταία (348ο & 349ο))

- "Λούνα Παρκ" (1974) (1 επεισόδιο - το τελευταίο)

- "Τερέζα Βάρμα Δακόστα" (1975) (2 επεισοδια)

- "Γιούγκερμαν" (1976) (1 επεισόδιο)

- "Εκείνες και εγώ" (1976) (1 επεισόδιο)

- "Μια υπέροχη γλωσσού" (1977) (2 επεισόδια)

- "Οι Πανθέοι" (1977) (2 επεισόδια: το πρώτο και το τελευταίο (100ο))

- "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού" (1979) (1 επεισόδιο)

- "Το φως του αυγερινού" (1980) (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- "Οι κληρονόμοι" (1981) (1 επεισόδιο)

- "Η λάμψη των άστρων" (1983) (1 επεισόδιο: το δεύτερο)

- "Καθημερινά" (1983) (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- "Ιερόσυλοι" (1983) (1 επεισόδιο)

- "Οι ακροβάτες" (1981)

- "Οι φρουροί της Αχαίας" (1981)

- "Κίτρινος φάκελος" (1981)

- "Σκλάβοι στα δεσμά τους" (1981)

- "Ο Καπιταλιστής" (1982)

Παιδικές / μεταγλωττισμένες σειρές

- "Τα παραμύθια του Άντερσεν" (1983)

- "Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσεν" (1983) (με την αυθεντική μεταγλώττιση)

- "Τα στρουμφ" (1984)

Εκπομπές

- "Το καλλιτεχνικό καφενείο" (1986)

- "Το πορτραίτο της Πέμπτης" (1976) (του Φρ. Γερμανού)

- "Να η ευκαρία" (1977) (σώζονται κάποιες μεμονωμένες εκπομπές)

- "Μουσική βραδυά" (1976) (του Γ. Παπαστεφάνου)

Τηλεπαιχνίδια

- "Ομιλείτε Ελληνικά;" (1986) (σώζονται κάποιες μεμονωμένες εκπομπές)

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί.

Να δούμε και άλλα "διαμαντάκια" της ΕΡΤ ξανά στις οθόνες μας.

Τώρα που η ΕΡΤ έχει την διάθεση να ακούσει τις επιθυμίες του κοινού. Το απέδειξε πολλές φορές πρόσφατα.
 
Μπραβο στον Bernard και στον ChristosM οπου κανουν μια τιτανια αλλα αθορυβη προσπαθεια. Πολλα πραγματα που βλεπουμε ή θα δουμε στους δεκτες μας οφειλονται στις προσωπικες τους προσπαθειες!

Να σαι καλα. Θα ξεκινησω τηλεφωνηματα απο το νεο ετος!

Θελω να τους πω επισης για το τεραστιο προβλημα της σελιδας του αρχειου που οι περισοτερροι browsers υπολογιστων-κινητων-τηλεορασεων δεν μπορουν να ολοκληρωσουν την αναζητηση διοτι παιζει ατελειωτα η "κλεψυθρα" του site...μενα ροζ pattern που σχηματιζει κυκλο.

bernard.c είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους / φίλες του retromaniax και Χρόνια Πολλά!!
Ξεκινώντας με "Τ' Ανάποδα" και συνεχίζοντας με σειρές όπως η "Αρχαία σκουριά", "Το χωριό εκπαιδεύεται", "Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" και "Η αλεπού κι ο μπούφος", η ΕΡΤ έχει έμπρακτα αποδείξει τους τελευταίους 1-2 μήνες ότι "έχει κέφια" :) Η "νέα" ΕΡΤ2 είναι ένας σταθμός, ο οποίος, για καλή δική μας τύχη, στηρίζεται εν πολλοίς στο πλουσιότατο Αρχείο της ΕΡΤ.

Σίγουρα θυμάστε όλοι ότι η "παλιά" ΕΤ1 ή η (προσωρινή ευτυχώς) ΝΕΡΙΤ+ μας είχαν "ζαλίσει" με τις επαναλήψεις (αξιόλογων μεν, αλλά....) σειρών όπως: "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται", "Ο συμβολαιογράφος", "Αστροφεγγιά", "Μαντάμ Σουσού", "Λωξάντρα", "Γαλήνη", "Λεηλασία μιας ζωής", "Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια", "Η κυρία Ντορεμί", κοκ. Πού και πού ανασύρονταν και κάποιες πιο "σπάνιες" σειρές από το Αρχείο (πχ "Μαντώ Μαυρογένους" το 2015), αλλά αυτό συνέβαινε πολύ περιστασιακά - κάπως "τυχαία"...

Το τελευταίο διάστημα όμως, και έπειτα από την μεσολάβηση ενός μέλους του forum μας (του ChristosM), η ΕΡΤ ξεκίνησε να αξιοποιεί καλύτερα το πλούσιο Αρχείο που έχει στη διάθεσή της και (επιτέλους!!) να ξαναπροβάλλει σειρές που η Δνση Μουσείου - Αρχείου είχε ψηφιοποιήσει μεταξύ 2010-2013 ή που πιθανόν να ψηφιοποιεί σήμερα.

Το γεγονός αυτό είναι σημαντικό για δύο λόγους:

1) Δείχνει ότι έχει αποφασιστεί να αφιερωθεί η "νέα" ΕΡΤ2 σε προβολή υλικού από το Αρχείο της Δημόσιας τηλεόρασης και

2) Δείχνει ότι η ΕΡΤ, για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι διατεθειμένη να μας ακούσει.

Που σημαίνει για εμάς ότι υπάρχει και η πρόθεση και το μέσον για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο.

Επειδή πολλά έχουμε δει τόσα χρόνια να συμβαίνουν στη δημόσια τηλεόρασή μας και επειδή, ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, ας μην χάσουμε αυτή την ευκαιρία που έχει δημιουργηθεί για εμάς από τις παραπάνω συγκυρίες:

Πρέπει να βοηθήσουμε όλοι με τηλεφωνήματα και να ζητήσουμε προγράμματα που σώζονται - να δείξουμε ότι είμαστε πολλοί που τα ζητούμε. Ότι δεν είναι μόνο μεμονωμένοι τηλεθεατές.

Ας καλέσουμε όλοι στην Γραμματεία Δνσης Προγράμματος της ΕΡΤ στα τηλ 210 6092033, 210 6092034, 210 6092035 & 210 6092037 και να ζητήσουμε τα προγράμματα που αγαπούμε.

Εγώ έχω καλέσει και μιλήσει 2 φορές στα παραπάνω τηλέφωνα - και οι άνθρωποι με άκουσαν με ενδιαφέρον. :)

Καλέστε λοιπόν!!

Πείτε ένα μπράβο, ένα ευχαριστώ στην ΕΡΤ για την πρόσφατη προσπάθειά της.

Και ζητήστε τα προγράμματα που επιθυμείτε να ξαναδείτε στις οθόνες σας.

Η καταγραφή των τηλεοπτικών σειρών που σώζονται υπάρχει εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/20554

Συμβουλευτείτε την παραπάνω λίστα για να αποφασίσετε τι θα θέλατε να ζητήσετε.

Σημείωση: Από το 1986 και έπειτα σώζονται οι τηλεοπτικές σειρές των ΕΡΤ και ΕΡΤ2 στο σύνολό τους

Παραθέτω μερικά παραδείγματα από "διαμαντάκια" του Αρχείου:

Τηλεοπτικές σειρές

- "Τα Λιονταράκια του κυρ' Ηλία" (1985) - τα τελευταία 6 (αυτοτελή επεισόδια)

- Οι κωμικές σειρές του Γ. Κωνσταντίνου ("Τρεις και ο κούκος" (1986) και "Μην μου γυρνάς την πλάτη" (1986))

- "Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" (1987)

- "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" (στην αρχική μορφή των 50 επεισοδίων!!)

- "Η τύχη της Μαρούλας" (1978)

- "Οι αξιόπιστοι" (1982)

Μεμονωμένα επεισόδια σειρών ή "Κομμένες" σειρές (γιατί όχι σε μια ειδικά διαμορφωμένη ζώνη;;;; )

- "Παράξενος ταξιδιώτης" (1972) (1 επεισόδιο)

- "Μεθοριακός σταθμός" (1974) (2 επεισόδια - τα δύο τελευταία (348ο & 349ο))

- "Λούνα Παρκ" (1974) (1 επεισόδιο - το τελευταίο)

- "Τερέζα Βάρμα Δακόστα" (1975) (2 επεισοδια)

- "Γιούγκερμαν" (1976) (1 επεισόδιο)

- "Εκείνες και εγώ" (1976) (1 επεισόδιο)

- "Μια υπέροχη γλωσσού" (1977) (2 επεισόδια)

- "Οι Πανθέοι" (1977) (2 επεισόδια: το πρώτο και το τελευταίο (100ο))

- "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού" (1979) (1 επεισόδιο)

- "Το φως του αυγερινού" (1980) (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- "Οι κληρονόμοι" (1981) (1 επεισόδιο)

- "Η λάμψη των άστρων" (1983) (1 επεισόδιο: το δεύτερο)

- "Καθημερινά" (1983) (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- "Ιερόσυλοι" (1983) (1 επεισόδιο)

- "Οι ακροβάτες" (1981)

- "Οι φρουροί της Αχαίας" (1981)

- "Κίτρινος φάκελος" (1981)

- "Σκλάβοι στα δεσμά τους" (1981)

- "Ο Καπιταλιστής" (1982)

Παιδικές / μεταγλωττισμένες σειρές

- "Τα παραμύθια του Άντερσεν" (1983)

- "Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσεν" (1983) (με την αυθεντική μεταγλώττιση)

- "Τα στρουμφ" (1984)

Εκπομπές

- "Το καλλιτεχνικό καφενείο" (1986)

- "Το πορτραίτο της Πέμπτης" (1976) (του Φρ. Γερμανού)

- "Να η ευκαρία" (1977) (σώζονται κάποιες μεμονωμένες εκπομπές)

- "Μουσική βραδυά" (1976) (του Γ. Παπαστεφάνου)

Τηλεπαιχνίδια

- "Ομιλείτε Ελληνικά;" (1986) (σώζονται κάποιες μεμονωμένες εκπομπές)

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί.

Να δούμε και άλλα "διαμαντάκια" της ΕΡΤ ξανά στις οθόνες μας.

Τώρα που η ΕΡΤ έχει την διάθεση να ακούσει τις επιθυμίες του κοινού. Το απέδειξε πολλές φορές πρόσφατα.
 
οταν δω να παιζουν το ρικι το ποντικι και τις καλικαντζαροδουλειες ξανα θα κανω παρτυ ειλικρινα....
 
Wally είπε:
Μπραβο στον Bernard και στον ChristosM οπου κανουν μια τιτανια αλλα αθορυβη προσπαθεια. Πολλα πραγματα που βλεπουμε ή θα δουμε στους δεκτες μας οφειλονται στις προσωπικες τους προσπαθειες!
Προσθέτω και γω τους δικούς μου επαίνους!
 
Μακάρι να συνεχίσουν έτσι παιδιά, κυρίως για μας που θυμόμαστε ελάχιστα ή σχεδόν τίποτε από σειρές και άλλες εκπομπές της δεκαετίας του 80. Και πάλι μπράβο στα δραστήρια μέλη του φόρουμ!
 
κι εγώ διάβασα για κάποιους αστέγους που κάναν κατάληψη στα πρώην γραφεία κάποιας γνωστής δισκογραφικής, δεν θυμάμαι ποια, και χρησιμοποιούσαν ανεκτίμητες ταινίες ηχογραφήσεων της Λίντα του Χιώτη του Μπίθι κλπ....ως σκοινιά απλώματος!Γιατί είναι πολύ ανθεκτικές!
 
img20210420_16072509.jpg

το δημοσίευμα είναι από το 1990 , ελπίζω να έχει αλλάξει πλέον η κατάσταση...
 

Συνημμένα

  • img20210420_16072509.jpg
    img20210420_16072509.jpg
    569,9 KB · Προβολές: 15
τα ΦΙΛΜ δεν μπορούν να ξαναγραφτούν, η ΕΡΤ πως το έκανε αυτό;
Τα κινηματογραφικά φιλμ δεν ξαναγράφονται, τα τηλεοπτικά που είναι χαμηλότερης ποιότητας ξαναγράφονται. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο.


Και όταν λέμε καταστροφή μιλάμε επί διδακτορίας... σωστά;
Γενικά από το 1969 που άρχισαν να γράφονται οι εκπομπές (μέχρι τότε δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα) γίνονταν σβησίματα, με τη λογική της οικονομίας. Από το φθινόπωρο του 1981 και μετά τα σβησίματα γίνονταν επίτηδες, εξαιτίας πολιτικών λόγων, αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω διότι το απαγορεύει ο Κανονισμός του φόρουμ :)
 
Τα κινηματογραφικά φιλμ δεν ξαναγράφονται, τα τηλεοπτικά που είναι χαμηλότερης ποιότητας ξαναγράφονται. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο.



Γενικά από το 1969 που άρχισαν να γράφονται οι εκπομπές (μέχρι τότε δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα) γίνονταν σβησίματα, με τη λογική της οικονομίας. Από το φθινόπωρο του 1981 και μετά τα σβησίματα γίνονταν επίτηδες, εξαιτίας πολιτικών λόγων, αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω διότι το απαγορεύει ο Κανονισμός του φόρουμ :)
ναι διάβασα... :) Ευτυχώς που δεν ξαναγράφεται το φιλμ.... κ πλέον μπορούμε να έχουμε τις παλιές σειρές σε πολύ καλύτερη ανάλυση γιατί βελτιώθηκαν οι οθόνες των υπολογιστών... από ότι παλαιότερα... Είδα ταινία στο κινητό (330-800ppt(!!!) κ έπαθα... σοκ! Ταινία του 1970... και λέω μπράβο ποιότητα εικόνας... και μετά τη βλέπω στην οθόνη του υπολογιστή (90ppt!!!)... και λέω τι χάλια ποιότητα....
 
Επίσης κάτι άλλοι κουτόφραγκοι, οι Γερμανοί, έχουν κρατήσει μεγάλο μέρος του αρχείου τους και το προβάλλουν ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ στα κρατικά τους κανάλια.Εδώ ένα λινκ από το ΥΤ όπου μπορείτε να δείτε την πρώτη πανηγυρική μετάδοση σε PAL τον Αύγουστο του 1967. Η μαγνητοταινία των 2" διατηρήθηκε σε άριστη κατάσταση με τα χρώματα σε όλο το μεγαλείο τους χωρίς κανένα σχεδόν drop-out...44 ετών ταινία!!!! Το απόσπασμα έχει και....ελληνικό ενδιαφέρον στην αρχή του:

Schau sie mal!!!

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
Μπορείς να το ξαναβάλεις; ποιο είναι;
 
ναι διάβασα... :) Ευτυχώς που δεν ξαναγράφεται το φιλμ.... κ πλέον μπορούμε να έχουμε τις παλιές σειρές σε πολύ καλύτερη ανάλυση γιατί βελτιώθηκαν οι οθόνες των υπολογιστών... από ότι παλαιότερα... Είδα ταινία στο κινητό (330-800ppt(!!!) κ έπαθα... σοκ! Ταινία του 1970... και λέω μπράβο ποιότητα εικόνας... και μετά τη βλέπω στην οθόνη του υπολογιστή (90ppt!!!)... και λέω τι χάλια ποιότητα....
Ναι, ισχύει αυτό. :)

Στην περίπτωση της τηλεόρασης, όσες σειρές ήταν γυρισμένες σε κινηματογραφικό φιλμ και δεν σώζονται, στις περισσότερες περιπτώσεις ή πετάχτηκαν ή έκαψαν τα φιλμ!! Αδιανόητα πράγματα...
 
Έχω δει ότι θίξατε το θέμα των δικαιωμάτων κάπου. Θα ήθελα να πω την άποψή μου. Δεν ήμουν πλούσιος. Κάποιες φορές ίσως και να μην είχαμε να φάμε. Αλλά, με κλάματα απόκτησα υπολογιστή - τον ερωτεύτηκα με τη 1η ματιά που τον είδα σε ένα μαγαζί σε μία γωνία. Απεκτήσαμε και ίντερνετ. Άρα πλέον μπορούσα να απολαύσω και εγώ τον ψηφιακό κόσμο. Τον ερωτεύτηκα κ αυτόν. Παιχνίδια, βίντεο, ερωτικά βίντεο, ταινίες κλπ. . Να πω ότι είμαι υπέρ των Ανοικτών Διακαιωμάτων (open source / Creative Commons) για Καλλιτεχνικές δημιουργίες (Από windows πήγα Linux, αντί για photoshop χρισημοποιώ gimp, εικόνες από pixabay (CC0), μουσική από FMA archive, κλπ.). Διάβασα κάπου ότι ένα ολόκληρο τηλεοπτικό στούντιο καταστρέφηκε από φωτιά νομίζω κ άρα και το αρχείο που είχε (δεν θυμάμαι ποιο)

:Κόστος
  1. Σε όλη μου τη ζωή ζήτημα είναι αν έχω πάει επί πληρωμή να παρακολουθήσω 5-6 θέατρα ή σινεμά λόγω κόστους (όταν είσαι 4μελής οικογένεια... με οικονομικά προβλήματα) (43 ετών τώρα)
  2. Ευτυχώς Δήμοι κάνουν παραστάσεις ΔΩΡΕΑΝ για όλους (πληρωμένοι από το ΛΑΟ, αλλά τα διακιώματα πως τα κρατάνε οι συντελεστές; Αυτό δεν έιναι "κλεψιά" κοινωνική; Δεν έχουν επιδοτηθεί να παίξουν; ο Δήμος ή άλλος οργανισμός δεν θα έπρεπε να τα διαθέτει δωρεάν; Αν ανυσηχείτε για το αρχείο της ΕΡΤ, εγώ ανησυχώ για τις ερασιτεχνικές παραστάσεις Δήμων, συλλόγων, γυμνασίων... πόσες θα έχουν χαθεί.... Συνήθως την ίδια (Δημοτική) παράσταση την βλέπω επιδοτούμενη σε 20-30 δήμους... Δηλαδή έχουν πληρωθεί για κάθε παράσταση.
:Χρόνος
  1. FB / Insta και τώρα TIKTOK ξετίναξαν τη μπάνκα του θεάματος. Αποσπάνε σημαντικό χρόνο με ΔΩΡΕΑΝ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ.
  2. Υπολογίστε κάποιον με οκογένεια και παιδιά και υποχρεώσεις. 8 ώρες ύπνο, 8/10 ώρες εργασία, του μένουν 6 ώρες προσωπικές ας πούμε για ξεκούραση / φαγητό / διασκέδαση.
  3. Πολλές ταινίες, ντοκιμαντέρ, θέατρα (ερασιτεχνικά κ επαγγλεματικά) διατίθενται επίσημα δωρεάν (Δείτε κανάλι πχ. Σεφερλη στο youtube). Άρα και πάλι δωρεάν...
  4. Αν έρθει κάποιος να δει τη παράστασή σας επί πληρώμη (ότι είναι αυτή), τότε αυτό θα είναι πολύτιμο δώρο για εσάς - γιατί ο χρόνος του/της είναι πολύτιμος (κ τα χρήματά του/της).
  5. Αντί να δω μία πληρωμένη παράσταση, μπορώ να δω ΤΙΚΤΟΚ δωρεάν, να διαβάσω βιβλία ΔΩΡΕΑΝ, να πάω βόλτα ΔΩΡΕΑΝ, να κάνω ποδήλατο ΔΩΡΕΑΝ, να δω φίλο ΔΩΡΕΑΝ, να ..... δωρεάν! Να κάνω ακτιβισμό ως βίγκαν για τα ζώα (δείτε Συνομωσία Αγελάδας Ντοκιμαντέρ με Δωρεάν δικαιώματα στο youtube).
:Youtube
  1. Αν δεν ήταν το youtube, δεν θα μπορούσα να δω Ιαπωνικά θέατρα, Κινέζικες ταινίες, και ταυλανδέζικο μασάζ.
  2. Αν δεν ήταν η Wikipedia με την Ελεύθερη γνώση, οι "γνώσεις μας" θα ήταν υπό "δικαιώματα".
  3. Η ρωμαιοκαθολική εκκλησία κάποια στιγμή ήταν ο μόνος κάτοχος του Χρόνου. Κ τον ρύθμιζε όπως τη συνέφερε για να κερδίζει (πολλές φορές γιόρταζαν το πάσχα 2 φορές) - υποθέτω για οικονομικό/πολιτικό ώφελος.
  4. Δεν θα μπορούσα να δω παλιές παραστάσεις. θέατρα, ταινίες, γιατί δεν θα είχα γεννηθεί τότε.
  5. Τις έσωσαν από τη λήθη του χρόνου, όσες έχουν ή θα καταφέρουν να σώσουν ταινίες, θέατρα κλπ.
  6. Αν κάτι δεν είναι online είναι σαν να μην υπάρχει για τον απλό κόσμο.
  7. Αν κάποιος καλλιτέχνης έχει παράσταση σε δίσκο του ή άλλο μέσον, τον προτρέπω να το ανεβάσει ελεύθερα, εγώ έχασα έναν σκληρό δίσκο από βλάβη :(. πχ. το youtube φροντίζει να ανανεώνει τους σκληρούς σχεδόν κάθε χρόνο.
  8. Χιλιάδες δωρεάν παραστάσεις ανεβαίνουν επίσημα από Λύκεια, γυμνάσια, συλλόγους κλπ. Ψάξτε για σεξπιρ, Μικρό πρίγκιπα, κ θα βρείτε 100άδες παραστάσεις από όλον τον κόσμο (κ δωρεάν).
  9. Ευτυχώς που βγήκε κ η τραπ μουσική κ "ισοπέδωσε" τα δικαιώματα στον χώρο αυτόν! (Δείτε σχετικό βίντεο στο youtube).
:CC0/Public Domain / ελεύθερα δικαιώματα
  1. Πολλοί οργανισμοί μουσεία (πχ. 14 μουσεία στο παρίσι, εθνική πινακοθήκη Αμερικής, BBC άντε και ΕΡΤ) διαθέτουν δωρεάν πλέον το υλικό τους (το να το έχεις στο ράφι κ να μουχλιάζει μετά από 10-20-50-100 χρόνια, μου φαίνεται κάπως).
  2. Το ότι έχουμε κινητά (android) και υπολογιστές είναι χάρη στην ανοικτή αρχιτεκτονική.
  3. Το ότι αρκετές βιβλιοθήκες πλέον τείνουν να γίνονται ψηφιακές, ανοικτές κ ελεύθερα προσβάσιμες, αυτό λέει πολλά (project Guttenberg).
  4. Ας μη λησμονούμε ότι ο Χίτλερ, μεταξάς και άλλοι έκαψαν παράδοση και πολιτισμό (πχ. βιβλία). Η απαγόρευση διάδοσης υλικού (κοπιραιτ) στο ίδιο κύμα είναι.
  5. Αν δεν υπήρχαν οι καταγραφείς δεν θα είχαν διασωθεί πολλά καλλιτεχνικά δημιουργήματα, ίσως ούτε πολλά αρχαία κείμενα ούτε η βίβλος. Το ξέρετε ότι τις αντέγραφαν στα μοναστήρια... τι θα είχε γίνει αν ο Χριστός και οι απόστολοι είχαν απαιτήσει Δικαιώματα; Να μία ωραία ιδέα για ταινία.
Άρα: Νοιώθω να ζω σε διδακτορία όταν ακούω για Δικαιώματα καλλιτεχνικά. Ως ερασιτέχνης καλλιτέχνης έχω δημοσιεύσει δωρεάν ερωτικά διηγήματα, παραμύθι, επιστημονικής φαντασίας κλπ, φωτογραφίες, βίντεο κλπ. Ειμαι κατά της Βασιλίας, αν απαιτούσα για 50 χρόνια δικαιώματα για κάτι που έφτιαξα και περιμένω να ζω από αυτό για όλη μου τη ζωή, χωρίς ναδουλέψω ξανά, και ως 13ο βαθμό συγγένιας, τότε αυτό εγώ δεν το λέω δικαίωμα... υπάρχει μία άλλη λέξη... Βασιλική...ψ'αχνω για δούλους.... Κ βέβαια πολλά από αυτά ίσως να μην τα πέρνει ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Κ θα μου πείτε κ πως θα ζει ο καλλιτέχνης; Συναυλίες; Παρουσιάσεις; Νέες παραγωγές; Αυτό που δεν μπορεί να αντιγραψεί κάποιος είναι το στυλ του καθένα, στο δοσμένο χρόνο. Θέλεις να πουλήσεις CD metal; βάλε ανάποδους σταυρούς, νεκροκεφάλες, εισητήρια για συναυλίες κλπ .

Στην εποχή του ίντερνετ, όταν περνάει ένας χρόνος και ήδη θεωρείτε παρελθόν 100 ετών, όταν έχει επιβιώσει το torrent, και όχι οι ίδιοι οι καλλιτέχνες, κάτι λέει για το σύστημα που υπάρχει...
Αν υπήρχε ελεύθερη αντιγραφή και πρόσβαση στο αρχείο της ΕΡΤ.... ίσως να μην είχε γίνει ότι έγινε...

Από την εποχή του Μεταξά:
"Ο σπόρος της ΕΟΝ μπαίνει στα μικράτα και στην εφηβεία ανθίζει. Είναι οι φοιτητικοί σύλλογοι που αναλαμβάνουν την αποτέφρωση βιβλίων, ως προϊόντων «επαναστατικής σκέψης»! Καίνε επιδεικτικά βιβλία! Και τι βιβλία! Θουκυδίδη, Πλάτωνα, Σοφοκλή, Αριστοφάνη…"
"Τα δε βιβλία που θα «πρωταγωνιστήσουν» αποτελούν θηράματα ενός ιδιότυπου κυνηγιού, που έχει εξαπολυθεί όλες τις προηγούμενες μέρες σε βιβλιοπωλεία, δημόσιες βιβλιοθήκες και ιδιωτικές βιβλιοθήκες, ακόμη και σπίτια! Η καύση του κατασχεθέντος υλικού θα γίνει στην Αθήνα, στα Προπύλαια και τους Στύλους του Ολυμπίου Διός, στον Πειραιά στο Πασαλιμάνι και στη Θεσσαλονίκη υπό την σκιά του Λευκού Πύργου." alfavita(.)gr - otan-o-metaxas-ekaige-biblia-se-skotadistikes-teletes

Γιατί η πληροφορία είναι πληροφορία - ακόμη και η παραπληροφόρηση και η λογοκρισία της, η παύση της, η απαγόρευσή της, είναι έναντι των ηθικών νόμων της Δημοκρατίας όπως και οι Σφαγές των ζώων.
Υ.Γ. Εκτός από μερικές περιπτώσεις που μπορεί να αποτελεί άμεσο προιόν κακοποίησης/βίας πχ. εκβιασμοί.

Άλλοι:
  1. Το 213 πχ. ο Κινέζος αυτοκράτορας Σι Χουάνκ έκαψε όλα τα βιβλία της επικράτειας του.
  2. Οι Μακκαβαίοι κατά τη διάρκεια εξέργεσής τους το 168πχ. έκαψαν την Ιουαδική βιβλιοθήκη.
  3. Ο Καλιγούλας διέταξε να καούν όλα τα βιβλία του Ομήρου, Βιργιλίου και Λίβιου.
  4. Το 303μχ. ο Διοκλητιανός καίει όλα τα χριστιανικά βιβλία στη Ρώμη.
  5. Στις 10 μαίου του 1933 έγινε η μεγαλύτερη καύση βιβλίων στην ιστορία (Χίτλερ)
  6. Δυστυχώς ακόμα όμως σφάζουμε ζώα...
Με εκτίμηση,
Ένας Πολίτης που μπορεί να ήταν αμόρφωτος, να μην ήξερε τι είναι θέατρο, σινεμά, τραγούδι και πολλά άλλα αν δεν υπήρχε το ίντερνετ και οι καταγραφείς που τα διέθεταν δωρεάν στο κοινό και ως πολίτης δεν πλήρωνε εξαναγκαστηκά την ΕΡΤ να παράγει "θέαμα".
Με σεβασμό στους καλλιτέχνες που παράγουν καλλιτεχνίματα και τα παραχωρούν με Ανοικτά δικαιώματα (Creative Commons) αλλιώς όπως είπαμε δεν θα υπήρχε το Linux, η wikipedia, και τα android κινητά και ο ίδιος ο υπολογιστής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
WOW!!! Τεράστιο ποστ που, όμως, και με συγχωρείς που το λέω, έχει πολλά εκτός θέματος και ολίγες ασυναρτησίες.

Πού κολλάνε τα Πνευματικά Δικαιώματα με την ανάρτηση υλικού στο διαδίκτυο με την καύση βιβλίων και με τη... σφαγή των ζώων; Πώς συνδέονται το ένα με το άλλο, και ειδικά με το τελευταίο;

Επίσης, οι πολιτικές αναφορές απαγορεύονται στο φόρουμ.
 
Πίσω
Μπλουζα