Το Γυμνό Κορίτσι

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Το Γυμνό Κορίτσι (1982), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τρίτη 9/11/1982



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γυμνό_κορίτσι

Θυμαται κανενας μια ελληνικη τηλεοπτικη σειρα με την Μαρια Τζομπανακη στα νιατα της (αυτη που επαιζε με τον ακαλυπτο Αντωνη Καφετζοπουλο) στις αρχες-μεσα δεκαετιας 80 με τον παραπανω τιτλο .Το μονο που μου εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη ηταν οτι εβγαινε περπατωντας εξω απο την θαλασσα προς την παραλια ολογυμνη (μπορει να ηταν και το πρωτο γυμνο που ειδα στην T.V:biglaugh: ).Και επισης οτι αυτη η σειρα ειχε και μια υπερφυσικη χροια:nervous: κατι παιζοταν με το γυμνο κοριτσι. :confused: Υ.Σ θυμηθηκα επισης οτι η αυτη η σειρα ειχε σχεση με πολυ νερο,θαλασσα,παραλιες πρεπει να ειχε γυριστει σε νησι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα χασει επεισοδιο :thumbup:
 
Omenforever είπε:
Χμ, το μόνο γυμνό κορίτσι που θυμάμαι ήταν στην τσοντοκοινωνική ταινία «Όστρια, το τέλος του παιχνιδιού»:D * Exetlaie, περιμένω αναλυτικό review αυτής της ταινίας… * :biglaugh:

:thumbup: ;)
Την συγκεριμένη ταινία, δεν την είδα ποτέ.

Δεν με έπειθε ούτε το σενάριο, ούτε οι ηθοποιοί.

Αν γουστάρεις καλό ελληνικό arthouse-thriller (με τις δέουσες δόσεις γυμνού), τσέκαρε το Singapore-Sling του Νίκου Νικολαίδη.

Γενικά βέβαια, σαν σκηνοθέτης δε με πείθει ιδιαίτερα και τον θεωρώ υπερ-προβλημένο για τις πραγματικές δυνατότητές του, αλλά η συγκεκριμένη ταινία είναι ομολογουμένως ψαρωτική και πρωτότυπη.

po2006715645195.L.jpg
 
Το singapore sling είναι ταινιάρα και σημείο αναφορά για τους BDSMERS εν ελλάδι ;)

Έχει κάτι από την γοητεία μιας pinku eiga ιαπωνικής ταινίας της δεκαετίας του 1970 (όπως το Wife To Be Sacrificed-1974)

Ο Νικολαιδης γενικά είναι από τους καλύτερους filmaker που διαθέτουμε.
 
Ο Νίκος Νικολαίδης ειναι ο μονος που για τα γουστα μου διασωζεται απο τον αχταρμα που λεγεται ελληνικος κινηματογραφος-κρατικες επιδοτησεις-ψευτοκουλτουρα...
 
Εγώ θα παρομοίαζα τον Νικολαίδη με τον Jess Franco !

Όπως ο Franco γύριζε από σκουπιδάρες (π.χ. EROTIC RITES OF FRANKENSTEIN) μέχρι ποιήματα (π.χ. EYGENIE : THE STORY OF HER JOURNEY INTO PERVERSION),

έτσι και ο Νικολαίδης, αντίστοιχα γύριζε απο ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ μέχρι το SINGAPORE SLING.
 
AARDVARK είπε:
Θυμαται κανενας μια ελληνικη τηλεοπτικη σειρα με την Μαρια Τζομπανακη στα νιατα της (αυτη που επαιζε με τον ακαλυπτο Αντωνη Καφετζοπουλο) στις αρχες-μεσα δεκαετιας 80 με τον παραπανω τιτλο .Το μονο που μου εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη ηταν οτι εβγαινε περπατωντας εξω απο την θαλασσα προς την παραλια ολογυμνη (μπορει να ηταν και το πρωτο γυμνο που ειδα στην T.V:biglaugh: ).Και επισης οτι αυτη η σειρα ειχε και μια υπερφυσικη χροια:nervous: κατι παιζοταν με το γυμνο κοριτσι. :confused: Υ.Σ θυμηθηκα επισης οτι η αυτη η σειρα ειχε σχεση με πολυ νερο,θαλασσα,παραλιες πρεπει να ειχε γυριστει σε νησι.
είχε γυριστεί στην Μυτιλήνη και υποτίθεται πως η Αγγέλα (Τζομπανάκη) μεταμορφωνόταν σε δελφίνι και ζευγάρωνε με τον Μεγάλο Δέλφινα του Νησιού. Αντίζηλος του Δέλφινα ήταν ο Δημήτρης (?)-δεν καλοθυμάμαι τ όνομά του στη σειρά- (Ντίνος Αυγουστίδης)

:rolleyes:
 
Στο τέλος η τζοπανακη γίνεται δελφίνι το θυμάμαι καλά αυτό αρχές 80 είχε έντονο το μεταφυσικό στοιχειό (μου θυμίζει και ένα τραγούδι της εποχής από τον μεγάλο τζιμακο το «μ…. και το δελφίνι να ησυχάσω δεν με αφήνει» τι εποχές τότε !!)

Επίσης άλλη ταινία που είχε έντονο το μεταφυσικό στοιχειό ήτανε η «σκιαχτρα» με άλκη κούρκουλο
 
btw συνειρμικα ,

μια αλλη σειρα που συνδυαζε το υγρο με το υπερφυσικο στοιχειο -στα πλαισια μιας κωμικης σειρας παντα -

,και που διαδραματιζεται σε ενα νησι ,οπου υποτιθεται οτι ,ο καρχαριας που εμφανιζεται , ειναι η μετεσαρκωση

1) ενος προσφατως -αποδημημησαντος εις κυριον- και

2)τεως συζηγος μιας ζωηρης χηρας

,την θυμαται κανενας ???
 
Nαι ρε παιδιά Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ έτσι λεγότανε καταπληκτικη σειρά έπαιζε ο Ανέστης Βλάχος και η Ρένα καζάκου

1980 κάτι

Η τσομπανάκη έπαιζε πάντα την πολύ όμορφη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TO ΓΥΜΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ,διασκευη του μυθιστορηματος του Ν.Αθανασιαδη εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ στις 9 Νοεμβριου 1982,ημερα Τριτη .Ηταν μια μινι σειρα 6 επεισοδιων σε σκηνοθεσια Φρανσις Καραμποτ. Εδω εχουμε και την πρωτη γυμνη εμφανιση απο αντρα ηθοποιο στην ελληνικη TV.Εκτος απο το μετεπειτα ζευγος που αναφερατε,επαιζαν και οι Βικυ Βανιτα,Χρηστος Τσαγκας.Γυριστηκε στη Λεσβο.

Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΝΕΑ ΚΥΜΑΤΑ τωρα εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ2 στις 9 -6-1983. (13 επεισοδια,καθε Πεμπτη).Με τον Ανεστη Βλαχο (που ηταν και παραγωγος),Αλμπερτο Εσκεναζυ (λιμεναρχης),Βυρων Παλλης,Μαρκος Λεζες,Δ.Καλλιβωκας. Ηταν απο τις πρωτες παραγωγες-αναθεσεις που ειχαν γινει επι ΠΑΣΟΚ και εχει τις αναμενομενες σοσιαλιστικες κορονες και οντως ηταν αλληγορικο...
 
Αν βγηκε το 82 πρεπει να ημουνα πανω κατω 7 χρονων :D παντως μνημονικο που το ειχα πιτσιρικος, μου ειχε κανει εντυπωση το γυμνο κοριτσι ηταν πανεμορφο. Εκτος αν παιχτηκε σε επαναληψη αργοτερα αλλα χλωμο.
 
Καταρχάς να δώσω τα συγχαρητήρια Μου στο johnalepou (επιτέλους βρίσκω το μάστορα μου σε μνήμη)

Ο Καρχαρίας και τα 9 κύμματα (είχε προβληθεί και σε επανάληψη το 1992-3 από ερτ-2) είναι από τα αγαπημένα μου (πως να ξεχάσω σκηνές όπως εκείνη με τον Ανέστη Βλάχο να κοντεύει να πάθει συγκοπή από τρέξιμο στα πόδια ενος σαδιστικού μαυρομάλικου κοριτσιού ντυμένου στα λευκά ή πως από καιρό σε καιρό έσκαγε επί της οθόνης το φατσόνι ενός σκυλόψαρου- μάλλον από ντοκυμαντέρ το είχανε πάρει) αγαπημένο γιατί είναι γυρισμένο στα 16 χιλιοστά κινηματογραφικά να πούμε και όχι σε βίντεο. Χαρακτηριστικά αναφέρω και άλλες κινηματογραφημένες σειρές. ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983 ΕΡΤ-2), ΙΟΛΗ (1986 ΕΡΤ), Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ (1982), Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ (1985 η 1986 ΕΡΤ), ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ (1986 ΕΡΤ-2), Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ ΑΚΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ (1983- ΕΡΤ-2), επίσης 2 σήριαλ παιδικά (όποιος θυμάται τίτλους ας γράψει)...στο ένα έχουμε τις περιπέτειες μιας πιτσιρίκας με αφάνα μαλλί που είναι κάτι σαν αρχηγίνα να πούμε σε μια συμμορία παιδιών σκέτος διάλος - χαρακτηριστικές σκηνές - κατασκευή με αλευρόκολλα φιγούρες καραγκιόζη και βασανιστήριο γαργαλητού πατούσας σε ενα μαρτυριάρικο παιδί. Στην άλλη έπαιζε ενας μεγάλος ηθοποιός ο Σταύρος Ξενίδης ένα χειρούργο που πάει σε ένα χωριό να μείνει και αναλαμβάνει τα μαθήματα ενος παιδιού.

Θα ήθελα από το φίλο johnalepou να μας πει αν έχει περισσότερα στοιχεία για τις σειρές που ανέφερα καθώς και για τη σειρά ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ (ΤΑ ΣΠΑΓΕ)
 
Τα "Διοδια" μονο εγω τα θυμαμαι? (εξαιρετικη νεανικη σειρα...)
 
αμ η... "Μάχη των Πελαργών" ??? Ντρέπομαι που το λέω σήμερα, αλλά εκείνη την εποχή μου άρεσε ο Πάρις Κατσίβελος! :D

επίσης του Ξενόπουλου η "Αναδυομένη" με Νόρα Βαλσάμη, Πάνο Χατζηκουτσέλη και Δάνη Κατρανίδη (άλλος έρωτας αυτός)

lol πολύ ερωτιάρα λέμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983 ΕΡΤ-2), ΙΟΛΗ (1986 ΕΡΤ), Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ (1982), Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ (1985 η 1986 ΕΡΤ), ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ (1986 ΕΡΤ-2), Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ ΑΚΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ (1983- ΕΡΤ-2.
Θα ήθελα από το φίλο johnalepou να μας πει αν έχει περισσότερα στοιχεία για τις σειρές που ανέφερα καθώς και για τη σειρά ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ (ΤΑ ΣΠΑΓΕ)
Για το ΜΙΝΟΡΕ εχω κανει μια καλη αναλυση βρισκεται στο http://clubs.pathfinder.gr/PEGYSTATHAKOPOULOUclub

Ναι εχω πληροφοριες για καποιες απο αυτες τις σειρες αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βαζω εδω,γιατι δεν εχω τοσο πολυ χρονο.

Θα ηταν ωραιο να καναμε ενα club στον Pathfinder για παλαιοτερες σειρες δεκαετιας 70 και 80, τι λετε? Εκει θα βαζουμε και φωτο και βιντεακια και αναλυσεις σειρων, ενω απο εδω να συνεχιζουμε να μιλαμε γιατι βολευει πιο πολυ το συστημα αυτο.

Α, επισης Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ με Ανουσακη-Ραντου ειναι διαφορετικη απο Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ με Δανδουλακη,Φερτη,Τσανακλιδου και Guest Star τον Τσακιρογλου (1979,ΕΡΤ)

ΘΡΙΛΕΡ, ΛΟΙΠΟΝ (13 αυτοτελη επεισοδια,45΄)

Πρεμιέρα: Παρασκευη 31 Δεκεμβριου 1988 (ΕΤ-2)

Σεναριο: Γιωργος Μανιωτης

Σκηνοθεσια: Μιχαλης Παπανικολαου

Ηθοποιοι: Α.Μπαρκουλης,Π.Πιτσουλη,Γ.Τζωρτζης,Λ.Λενωση,Σπ.Κωνσταντοπουλος,Π.Γκιωνακη
 
Πίσω
Μπλουζα