Το Δις Εξαμαρτείν (1993 MEGA)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Το Δις Εξαμαρτείν (1993-95), MEGA

Πρεμιέρα: Τρίτη 19/10/1993

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_δις_εξαμαρτείν

Μια τέλεια σειρά των Ρέππα-Παπαθανασίου που δυστυχώς δεν νομίζω να παίχτηκε σε επανάληψη μετά το 2000!!!!!!!!!!!

Η Άννα Ραγιά, διευθύντρια ειδήσεων στο κανάλι Μίντια Τσάνελ, είναι παντρεμένη εδώ και κάποια χρόνια, με τον Γιάννη Σωτηρόπουλο που είναι βασικός εκφωνητής ειδήσεων στο βραδινό δελτίο του καναλιού. Ο γάμος τους πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο καθώς η Άννα ανακαλύπτει κάθε τόσο κάποια καινούργια ερωμένη του Γιάννη. Κι ενώ η σχέση τους βρίσκεται σε έντονη κρίση, το Διοικητικό Συμβούλιο του καναλιού αποφασίζει μια σημαντική μεταγραφή, που θα αλλάξει τις ισορροπίες στο δελτίο ειδήσεων. Στο Media Channel πρόκειται να προσληφθεί ένας διάσημος εκφωνητής από ένα άλλο κανάλι, ο Πέτρος Αθανασιάδης.

Η Άννα τότε βρίσκεται στο εξής δίλημμα. Από τη μία σαν σύζυγος θέλει να τιμωρήσει τον άντρα της για ότι της έχει κάνει, και από την άλλη, σαν διευθύντρια ειδήσεων θέλει να εμποδίσει την πρόσληψη του Αθανασιάδη, γιατί φοβάται ότι θα επισκιάσει τον άντρα της. Το δύσκολο αυτό πρόβλημα αναλαμβάνει να λύσει η μητέρα της, Γιολάντα, μέτοχος του καναλιού και επιστήθια φίλη του προέδρου του καναλιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως πολύ καλή κωμωδία! Θυμάμαι ότι επί μια πενταετία το έβαζαν συνέχεια σε επανάληψη και μετά το 1999 τίποτα!

Το πιο χαρακτηριστικό που έχει μείνει στην μνήμη μου, είναι η ατάκα της Καστάνη ως γραμματέας, "Δεν έχω ιδεά", με ιδιαίτερο τρόπο.. (αν δεν ήταν σε αυτό το σήριαλ σόρρυ, αλλά η τότε μικρή μου ηλικία δεν μου επιτρέπει να θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες).

Να μια καλή πρόταση για το Μέγκα στις μεσημεριανές επαναλήψεις που έχει ταράξει το κοινό επί 6 χρόνια στους "Δύο Ξένους" και στο "Ντόλτσε Βίτα".. Πιστεύω ότι πολλοί θα ήθελαν να έβλεπαν ξανά μια σειρά με διαχρονικό χιούμορ by Ρέππας - Παπαθανασίου, με την πολύ καλή Νένα Μεντή...

Αλλά λογικά τώρα που ετοιμάζεται να προβάλλει όλα τα σήριαλ των είκοσι χρόνων του, αυτό θα το τιμήσει -δε γίνεται αλλιώς (Ελπίζω :( )
 
sunset89 είπε:
Αλλά λογικά τώρα που ετοιμάζεται να προβάλλει όλα τα σήριαλ των είκοσι χρόνων του, αυτό θα το τιμήσει -δε γίνεται αλλιώς (Ελπίζω :( )
Τι,υπάρχει περίπτωση να προβληθεί?Αν ναι,όμως μόνο λίγα επεισόδια!!!!!!!Το καλύτερο είναι στο βιντεάκι που ανέβασα με το Γιάννη που τον νόμιζαν νεκρό,και μπαίνει μέσα ξαφνικά!!!!!Και που προσπαθούσαν να εξηγήσουν στην Άννα και στον Πέτρο ότι πέθανε ο Γιάννης...
 
Οντως πολυ καλη σειρα. Την οποια το mega ειχε ξεσκισει στις επαναληψεις τα πρωτα χρονια. Κατι ειχα ακουσει για ληψη ασφαλιστικων μετρων απο τους δημιουργους, για αυτο και δεν την προβαλλει το mega. Παντως στα αφιερωματα για τα 20 χρονια του καναλιου, λογικα, θα δειξουν "λιγο" απο αρκετα σηριαλ και εκπομπες. Μακαρι αλλα δε νομιζω πως θα δουμε κατι ολοκληρωμενο, ειδικα σειρες συνεχειας οπως αυτη που ηταν και τοσα πολλα επεισοδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως έχει κανείς σας στο αρχείο του το εορταστικό επεισόδιο του Πάσχα;;;
 
Σας ευχαριστώ για το φινάλε!!!!Το θυμάμαι πολύ καθαρά!!!!!Επίσης είχε παίξει η Άννα Παναγιωτοπούλου και έκανε τη μάνα της Άννας (αλλά πως θα έπρεπε να είναι η σωστή μάνα),νομίζω ότι θα πέταγε την Άννα από το παράθυρο,όταν η Άννα της έλεγε ότι είναι έγκυος...κάτι τέτοιο θυμάμαι!
 
Γεαι και απο εμένα!

"Το πιο χαρακτηριστικό που έχει μείνει στην μνήμη μου, είναι η ατάκα της Καστάνη ως γραμματέας, "Δεν έχω ιδεά", με ιδιαίτερο τρόπο.."

Την ατάκα αυτή την έλεγε αυτή η ηθοποιός-η Ελένη καστάνη, αλλά σε άλλο σήριαλ: τις Βαρβαρότητες 1 χρόνο προν στον ΑΝΤ1. "Ιδεεεεα δεν εχωωω"!!
 
Panagiotis είπε:
Γεαι και απο εμένα!"Το πιο χαρακτηριστικό που έχει μείνει στην μνήμη μου, είναι η ατάκα της Καστάνη ως γραμματέας, "Δεν έχω ιδεά", με ιδιαίτερο τρόπο.."

Την ατάκα αυτή την έλεγε αυτή η ηθοποιός-η Ελένη καστάνη, αλλά σε άλλο σήριαλ: τις Βαρβαρότητες 1 χρόνο προν στον ΑΝΤ1. "Ιδεεεεα δεν εχωωω"!!
Σοβαρα? Δεν το θυμαμαι καθολου αυτο.
 
Πέμπτη και Παρασκευή που βάζει επαναλήψεις 11-12 το βράδυ,όπως επίσης και το Σ/Κ 3-5 το μεσημέρι που βάζει πάλι επαναλήψεις των σήριαλ της βδομάδας καλό είναι να έβαζε μια σειρά σαν το Δις Εξαμαρτείν
 
Κι αφου το MEGA, οπως και η ΕΡΤ, μας γραφουν κανονικα, εδω ειμαστε εμεις να κανουμε ο,τι μπορουμε. Σε λιγες μερες ξεκιναω σταδιακα το ανεβασμα της σειρας!
 
thebest20 είπε:
Πέμπτη και Παρασκευή που βάζει επαναλήψεις 11-12 το βράδυ,όπως επίσης και το Σ/Κ 3-5 το μεσημέρι που βάζει πάλι επαναλήψεις των σήριαλ της βδομάδας καλό είναι να έβαζε μια σειρά σαν το Δις Εξαμαρτείν
Ακριβως. Το θεμα δεν ειναι οτι δεν υπαρχει "χωρος" για επαναπροβολες παλιων σειρων, απλα δεν θελουν.
 
Έστω το MEGA COSMOS που υπάρχει στη NOVA έπρεπε να δείχνει τέτοιες σειρές,ή να φτιαχτεί κάποιο κανάλι στην NOVA να παίζει παλιές σειρές του MEGA!Βέβαια όλοι δεν έχουν τη δυνατότητα για NOVA,αλλά είναι κι αυτό μια ελάχιστη λύση (πχ οι δικοί μου έχουν NOVA),όπως υπάρχει ο ANT-1 Gold
 
Το ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ανεβηκε σε γνωστα φορουμ. Περαιτερω πληροφοριες με PM.
 
Να ρωτήσω?Πόσους κύκλους είχε η σειρά?Στο wikipedia γράφει ότι διήρκεσε από το 1993 ως το 1996!!!!Είχα την εντύπωση ότι είχε 2 κύκλους αλλά τελικά πρέπει να ήταν 3!Επίσης τι διάρκεια είχε το κάθε επεισόδιο?Δεν νομίζω να ξεπερνούσε το μισάωρο (χωρίς διαφημίσεις)!
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ

ΑΠΟ 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 15:30 ΟΛΗ Η ΣΕΙΡΑ
 
Τέλεια νέα!Τα καλυτερότερα νέα!!!Τρεις Χάριτες και μετά Δις Εξαμαρτείν!!!Να μην έβαζε το Ταίρι που το έχει χιλιοπαίξει θα ήταν ακόμα καλύτερα,αλλά μην τα θέλουμε όλα!
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Παιδιά αντί για Απαράδεκτους από 31/8 κάθε μέρα 15:30 τάξτε μουΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ

Μετά από 12 χρόνια σε επανάληψη

Και με πληροφορίες στο κάτω μέρος της οθόνης!!!
σοβαρά, έπαιξε τέτοιο τρέιλερ??? μη με τρελαίνεις τώρα!!! πάντως στο site του mega ακόμα λέει Απαράδεκτοι 31/08 15:30 όπως ήδη ξέρουμε... συνήθως το ενημερώνουν! τώρα γιατί όχι?
 
serano915 είπε:
σοβαρά, έπαιξε τέτοιο τρέιλερ??? μη με τρελαίνεις τώρα!!! πάντως στο site του mega ακόμα λέει Απαράδεκτοι 31/08 15:30 όπως ήδη ξέρουμε... συνήθως το ενημερώνουν! τώρα γιατί όχι?

Δεν κάνω πλάκα, από την επόμενη Δευτέρα ξεκινά το ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ. Δες σπότ το βράδυ megalicious classics
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Δεν κάνω πλάκα, από την επόμενη Δευτέρα ξεκινά το ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ. Δες σπότ το βράδυ megalicious classics

Οκ, αφού το λες σε πιστεύω! :)

Θα έπρεπε όμως να ενημερώσουν και το site για να το ξέρει ο κόσμος...Πολύς κόσμος περιμένει τη σειρά, ίσως και περισσότερο από τους Απαράδεκτους που προβληθηκαν σχετικά πρόσφατα, και (όλοι το ξέρουμε) υπάρχει στα περισσότερα sites...
 
Πίσω
Μπλουζα