Το Ρετιρέ - η δική σας πλοκή [fanfic]

Φοβερό θρεντ! Γέλασα πολύ με τα σενάρια! Ας γράψω και εγώ ένα δικό μου σενάριο:

''Η Τηλεόραση''

Μια μέρα στην COSMOS ΕΠΕ, ως συνήθως η Κατερίνα έχει τα νεύρα της, η Χαρούλα τα βάζει με όποιον παίρνει τηλέφωνο και επικρατεί ο γενικός χαμός. Ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο, και είναι η κυρά-Σοφία:

-Κατερίνα Σοφιανού, λέγετε.
- Έλα, Κατερίνα. Εγώ είμαι.
- Τι θέλεις μητέρα?
- Να, ήθελα να σου πω...
- Τι ήθελες να μου πεις μητέρα? (τσαντισμένη)
- Άνοιξα πριν λίγο την τηλεόραση και δείχνει χιόνια!
- Και για να μου πεις ότι η τηλεόραση δείχνει ντοκιμαντέρ με χιονισμένα τοπία, με πήρες τηλέφωνο ενώ έχω δουλειά, μητέρα?
- Τι ντοκιμαντέρ παιδί μου? Εννοώ ότι η τηλεόραση δεν δείχνει πρόγραμμα!
- Ε και τι δείχνει?
- Κάτι μαύρες τελίτσες στην οθόνη!
- Μάλλον θα χάλασε. Την πήγες στον Ιάσωνα να την κοιτάξει?
- Που να το κουβαλήσω αυτό το πράγμα γριά γυναίκα?
- Καλά. Όταν τελειώσω με την δουλειά μου θα την πάμε στον Ιάσωνα.
- Εντάξει, Κατερίνα.
- Γεια σου μητέρα. (Κλείνει απότομα το τηλέφωνο)
- Περίμενε, Κατερίνα! Δεν σε ρώτησα τι να σου φτιάξω για το μεσημέρι!... το έκλεισε.
- Γιαγιά, what is going on? Γιατί η tv δεν έχει signal?
- Τι δεν έχει ποια?
- Καλά, γιαγιά, forget it!
- Ποιος είναι πάλι βρε Ειρήνη αυτός ο Φοργκέτιτ? Κανένας ξένος τραγουδιστής?
- Τίποτα, γιαγιά, άστο. Μη με ενοχλήσεις, θα είμαι στο δωμάτιό μου και θα ακούω μουσική.
- Εντάξει.

Λίγο μετά, η Κατερίνα φεύγει από την COSMOS ΕΠΕ, και με τα πόδια γυρνάει στο σπίτι, αφού έγινε έξαλλη με τον ταξιτζή- θαυμαστή της που της έκανε ψιλο-αδιάκριτες ερωτήσεις.

- Επιτέλους, γύρισες!
- Τι να κάνω μητέρα? Αφού είχα δουλειά!
- Έχασα την εκπομπή σου κιόλας!
- Δεν πειράζει μητέρα! Θα πάω την τηλεόραση τώρα να τελειώνουμε, φώναξε την Ειρήνη να με βοηθήσει να τη βάλω στο ασανσέρ!
- Ειρήνη!
- What do you want, γιαγιά? Δε σου είπα να μην με ενοχλήσεις γιατί ακούω μουσική?
- Η θεία σου θέλει να τη βοηθήσεις.
- Σε τι πράγμα?
- Θέλει να την βοηθήσεις να κουβαλήσετε την τηλεόραση μέχρι το ασανσέρ για να την πάει στον Ιάσωνα να την επισκευάσει.
- Και γιατί εγώ?
- Βρε, άσε τα λόγια και έλα να κάνεις καμιά δουλειά! Η κυρία Σοφία από 'δω έχει τη μέση της...
- Αμάν βρε θεία, τώρα έρχομαι!

Στο μαγαζί του Ιάσωνα:

- Καλησπέρα!
- Καλησπέρα Κατερίνα. Πως μπορώ να βοηθήσω?
- Πρώτα, βοήθα με λίγο να βάλω κάπου αυτή την τηλεόραση γιατί μου βγήκε η ψυχή μέχρι να την φέρω.
- Εντάξει! Ωχ... λίγο βαριά είναι...
- Το ξέρω!
- Θα.. την βάλω εδώ!
- Εντάξει.
- Τώρα, γιατί την έφερες? Έχει κάποιο πρόβλημα?
- Ε για ποιον άλλο λόγο θα την έφερνα βρε Ιάσωνα?
- Καλά, εντάξει, απλά λέω... Τι πρόβλημα έχει?
- Η μητέρα μου την άνοιξε το πρωί και δεν δείχνει σήμα!
- Κοίταξε την σύνδεση της κεραίας?
- Δεν την ρώτησα.
- Μάλιστα. Ήταν στην πρίζα?
- Αφού την άνοιξε και είδε ότι δεν έχει σήμα προφανώς και ήταν στην πρίζα! (νευριασμένη)
- Η κεραία ήταν ρυθμισμένη σωστά?
- Ιάσωνα, για να δεις τι έχει και να την φτιάξεις δεν την έφερα?
- Ναι.
- Αφού σου την έφερα για αυτό λοιπόν, τότε γιατί με ρωτάς όλα αυτά λες και είμαι εγώ ο ειδικός? Παιχνίδι γνώσεων παίζουμε?
- Σε ρωτάω για να βγάλω ένα συμπέρασμα! Ούτως η άλλως τηλεόρασή σου είναι!
- Αααα, για να σου πω! Εγώ δεν ξέρω τίποτα για να σου απαντήσω! Εσύ ξέρεις να μου την φτιάξεις! Άμα ήξερα εγώ, δεν θα σου την έφερνα!
- Καλά βρε Κατερίνα, πως κάνεις έτσι? Θα δω αν φτιάχνεται και θα σε πάρω αύριο το πρωί.
- Για να δούμε...
- Τι φωνές είναι αυτές αφεντικό? Μάλλον ήρθε η Κατερίνα από ΄δω...
- Βρε, πήγαινε μέσα μπας και καταφέρεις επιτέλους να φτιάξεις το τρανζιστοράκι που μας έχουν φέρει εδώ και 1 μήνα και ακόμα το παλεύεις!
- Καλά αφεντικό! Πάω!
Την επόμενη μέρα...
- Μητέρα, φεύγω! Πάω στη δουλειά!
- Στο καλό Κατερίνα!
(Χτυπάει το τηλέφωνο)
-Λέγετε. Α, γεια σου Ιάσωνα!
- Καλημέρα. Ήθελα να σου πω ότι η Τηλεόραση έχει παλιώσει πολύ και δεν βρίσκω με τίποτα ανταλλακτικά για να την φτιάξω.
- Δηλαδή θα χρειαστεί να αγοράσουμε καινούρια?
- Ναι.
- Πόσο περίπου κοστίζει?
- Το καλύτερο έγχρωμο μοντέλο που έχω, κοστίζει γύρω στις 300.000 δρχ.
- Μπορείς να μας κάνεις κάποια καλύτερη έκπτωση?
- Α, όλα και όλα. Αυτό το μοντέλο έχει ασύρματο τηλεκοντρόλ, πιάνει καμπάνα μέχρι και την ΕΡΤ-3 της Θεσσαλονίκης, έχει έγχρωμη οθόνη 15 ιντσών, VHF, UHF, ενσωματωμένο βίντεο, SCART, RCA, MPEG-4 και ένα σωρό άλλα! Τελική τιμή 299.000 δρχ!
- Μάλιστα. Επειδή δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από όσα είπες, έχεις κάποιο έγχρωμο φθηνότερο μοντέλο?
- Έχω ένα μοντέλο που ίσως να μην πιάνει καλά όλα τα κανάλια, έγχρωμο, με ενσύρματο τηλεκοντρόλ, χωρίς δικιά του κεραία, με το παλιότερο σύστημα VHF και οθόνη 9,5 ιντσών. σας την αφήνω 80.000 δρχ.
- Τι πράγμα? 80.000 δρχ. αυτό το πράγμα που μου περιέγραψες? Ε, δεν νομίζω! δεν νομίζω! Δικές σου και αυτή και η παλιά τηλεόραση! Καλημέρα! (Κλείνει απότομα και με δύναμη το τηλέφωνο)
- Τι έγινε Κατερίνα με την τηλεόραση?
- Τι να γίνει μανούλα μου? Προσπαθεί να μου πουλήσει ένα σαράβαλο με 80.000 δρχ.!
- Τι πράγμα?
- Καλύτερα χωρίς τηλεόραση! Ραδιόφωνο και άγιος ο θεός! Ε μου φαίνεται δεν πάμε καλά, δεν πάμε καθόλου καλά!
Του ρου ρου ρου ρου ρου ρου ρου (τίτλοι τέλους)
Φοβερό...εάν έβαζες μέσα ότι εκτός από την ΕΡΤ-3 Θεσσαλονίκης, πιάνει "καμπάνα" και τα δορυφορικά, θα ήταν ακόμα πιο super-retro:fafoutis:
 
retro98, ζωντάνεψες τους εφιάλτες μου, ήταν σα να βλέπω επεισόδιο του Ρετιρέ!
 
Πίσω
Μπλουζα