Το Ρετιρέ (1990 MEGA)

Βρε το πιτσιρίκι που μας έμαθε και το Ρετιρέ... όταν εγώ στο δημοτικό το έβλεπα πρώτη προβολή, αυτός ίσως να μην ήταν καν ιδέα :p
 
thebest20 είπε:
Αληθεύει ότι υπάρχει και επεισόδιο 85,γυρισμένο και μονταρισμένο στο αρχείο του MEGA?To οποίο θα παιζόταν στο πρώτο "Καναλάρχης για μία μέρα" στις 2 Φεβρουαρίου?Λένε ότι είναι συγκινητικό γιατί πεθαίνει η γιαγιά Σοφία,όπως και κάποιοι άλλοι ηθοποιοί.

Υπάρχει το επεισόδιο;
 
Σε σχόλια του youtube το διάβασα,κάτω από το επεισόδιο 84 που έχει ανεβάσει το mega tv.Λένε ότι γυρίστηκε,και μονταρίστηκε,αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ,απλά υπάρχει στο αρχείο του MEGA.
 
Εμένα με άρεσε το videακι του μικρού. Το απόλυτο κάψιμο μεν άλλα ωραίο. Και δεν το κρύβω ότι μου έκανε εντύπωση που ένας αρκετά μικρότερος από εμένα ξέρει για το ρετιρέ έστω και αν το κοροϊδεύει. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως έχουν κάνει κάποιον καθαρισμό στα χρώματα και στην εικόνα όπως σε κάποια επεισόδια των απαράδεκτων. Θα δούμε. Α ρε Χαρούλα που μας περιμένει...
 
Σε ένα επεισόδιο όπου η Κατερίνα και η κυρία Σοφία, η μητέρα της, βρίσκονται σε κάποιο εξοχικό για διακοπές και λόγω ζέστης βλέπουμε ανεμιστήρα σε λειτουργία και την Κατερίνα με βεντάλια να προσπαθεί να δροσιστεί. Βλέπουμε όμως και την κυρία Σοφία με χειμερινές παντόφλες (!)...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά πως λέγεται το δίδυμο και το τραγούδι που παίζει στο τρέιλερ; Δεν το βρίσκω πουθενά στο net
 
Η τραγουδίστρια είναι η Μαρία Ρούσου
 
Κάτι που μου έκανε εντύπωση στην σειρά, ήταν ότι ποτέ δεν έδειχνε κάποια σκηνή συμπάθειας μεταξύ θείας ( Γιουλάκη) και ανιψιάς ( Ευείδη). Η και κάποια στοιχεία για το πως προέκυψε αυτή η συγκατοίκηση. Τώρα τι ανώτερα νοήματα ψάχνω και γω στο Ρετιρέ... :D
 
Ναι έχεις δίκιο Rio. Η συγκατοίκηση προβλήθηκε ως ντε φάκτο γεγονός. Ήταν η κλασική αντίθεση μεταξύ των νέων και των μεγαλύτερων απλά φτασμένη στα άκρα καθώς η ειρήνη υιοθετούσε πλήρως οποιονδήποτε νεωτερισμό χωρίς να φιλτράρει τίποτα και προέκυπταν αυτοί οι σπάνιοι τσακωμοί που όλοι αγαπάμε.

BTW είχα καιρό να πέσω σε ποστ σου και ειλικρινά χαίρομαι που αναθεώρησες μια παλαιότερη απόφαση σου.
 
Πάντως το ''επιστρέφει ολόκληρο'' αναφέρεται μάλλον στο ότι όποτε προβάλλονταν δεν το ολοκλήρωναν αλλά το ''έκοβαν'' το φθινόπωρο, ενώ τώρα θα δείξουν όλα τα επεισόδια. Προσωπικά αποκλείω να υπάρχει ένα επεισόδιο ''στα συρτάρια'' το οποίο μάλιστα θα το ολοκληρώνει. Αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα το είχαν δείξει τόσα χρόνια, όταν πρόκειται μάλιστα για μια τόσο επιτυχημένη σειρά.

Το ''Ρετιρέ'' θα ήταν πολύ καλύτερο και πολύ πιο ευχάριστο αν δεν είχε τόσα πολλά στοιχεία επικαιρότητας. Οι ''Χάριτες'' για παράδειγμα που σε όλα τα επεισόδια είχαν όλο και όλο 2-3 αναφορές σε υπαρκτά πρόσωπα και στοιχεία επικαιρότητας παρακολουθούνται σήμερα πολύ πιο ευχάριστα, κατά την άποψη μου πάντα.

Όσο για τους ''Μικρομεσαίους'' το μόνο που μου αρέσει είναι η Ζωζώ. Κάνει όλα τα επεισόδια να μοιάζουν εορταστικά :D

Και είναι τόσο όμοιο με το ''Ρετιρέ'' που βλέπω τον Ευαγγελόπουλο με την Τσαβαλιά και σκέφτομαι πως απατάει την Κατσαντώνη... :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ απόλυτα Dimitri με το ποστ σου. Η Μάρθα στους μικρομεσαίους ήταν και Κατερίνα και Χαρούλα στο σπίτι και στο γραφείο αντίστοιχα. Το κλασικό γανκγ με τα μόνα και τα ζυγά για να φύγει το νέφος είναι και στις δύο σειρές όπως και αλλά.
 
Ένα επεισόδιο με ένα κοριτσάκι (αναφέρθηκε παραπάνω) που βρίζει είναι το ''απαγορευμένο'' επεισόδιο από την κωμική σειρά του MEGA ''Δυο ξένοι''. Δεν θυμάμαι να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στη σειρά ''Ρετιρέ''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ένα επεισόδιο με ένα κοριτσάκι (αναφέρθηκε παραπάνω) που βρίζει είναι το ''απαγορευμένο'' επεισόδιο από την κωμική σειρά του MEGA ''Δυο ξένοι''. Δεν θυμάμαι να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στη σειρά ''Ρετιρέ''.
κι εγω Χριστινα αυτη τη σειρα εννοουσα απλα δεν εγραψα τιτλο αφου ειναι εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ.

Στη σειρα "Οι 3 χαριτες" υπηρχε ενα ζορικο αγορακι που εβριζε αλλά δεν ελεγε τη λεξη που χρησιμοποιουσε το κοριτσακι που συμμετειχε στους "Δυο ξενους"..Στο Ρετιρε δεν ειδαμε κανενα κοριτσακι,3αγορακια θυμαμαι:τον ανηψιο του Ιασωνα,ενα γειτονοπουλο της Ελενης κι ενα ανηψακι μιας γειτονισσας της Κατερινας
 
Δεν έλεγε τίποτα ο μικρός ''Αργύρης'' που αναστάτωσε την ζωή των αδερφών Χαρίτου για 2 επεισόδια. Τους έκανε τα μύρια όσα αλλά δεν έβριζε. Ούτε στο Ρετιρέ τα παιδάκια έβρισαν ποτέ. Στους 2 ξένους το πράγμα είχε ξεφύγει τελείως, ένα κοριτσάκι υπό τις παροτρύνσεις του ''Κωνσταντίνου'' έπαιρνε τηλέφωνο τη ''Μαρίνα'' και την έβριζε χυδαία.
 
dimitri10b είπε:
Δεν έλεγε τίποτα ο μικρός ''Αργύρης'' που αναστάτωσε την ζωή των αδερφών Χαρίτου για 2 επεισόδια. Τους έκανε τα μύρια όσα αλλά δεν έβριζε. Ούτε στο Ρετιρέ τα παιδάκια έβρισαν ποτέ. Στους 2 ξένους το πράγμα είχε ξεφύγει τελείως, ένα κοριτσάκι υπό τις παροτρύνσεις του ''Κωνσταντίνου'' έπαιρνε τηλέφωνο τη ''Μαρίνα'' και την έβριζε χυδαία.
οταν γραφω οτι ο μικρος στη σειρα "Οι 3 χαριτες" εβριζε εννοω οτι χρησιμοποιουσε "κακες λεξεις" απευθυνομενος και στις χαριτες.Βρηκα το επεισοδιο

[video=youtube;HZnSa9gv9-A]

02:40λεπταΞερω οτι τα αγορακια στο Ρετιρε δεν εβριζαν απλα ξεχασα να το διευκρινισω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Κάτι που μου έκανε εντύπωση στην σειρά, ήταν ότι ποτέ δεν έδειχνε κάποια σκηνή συμπάθειας μεταξύ θείας ( Γιουλάκη) και ανιψιάς ( Ευείδη). Η και κάποια στοιχεία για το πως προέκυψε αυτή η συγκατοίκηση. Τώρα τι ανώτερα νοήματα ψάχνω και γω στο Ρετιρέ... :D
Θα προεκτείνω την απορία σου και θα ρωτήσω: Η Ειρήνη (Ευείδη) είχε γονείς? Εάν ναι, τους είχαμε δει σε κανένα επεισόδιο, και εάν ναι, γιατί έμενε με τη θεία της? Απροσδιόριστα πάντως έχω την αίσθηση πως δεν πρέπει είχε αναφερθεί ποτέ στη σειρά οτι είναι ορφανή από γονείς
 
katerinak είπε:
οταν γραφω οτι ο μικρος στη σειρα "Οι 3 χαριτες" εβριζε εννοω οτι χρησιμοποιουσε "κακες λεξεις" απευθυνομενος και στις χαριτες.Βρηκα το επεισοδιο[video=youtube;HZnSa9gv9-A]

Μόλις συνειδητοποίησα ...η κουζίνα τους είναι η ίδια με του Χάι Ροκ;
 
thanos75 είπε:
Θα προεκτείνω την απορία σου και θα ρωτήσω: Η Ειρήνη (Ευείδη) είχε γονείς? Εάν ναι, τους είχαμε δει σε κανένα επεισόδιο, και εάν ναι, γιατί έμενε με τη θεία της? Απροσδιόριστα πάντως έχω την αίσθηση πως δεν πρέπει είχε αναφερθεί ποτέ στη σειρά οτι είναι ορφανή από γονείς

η "μητερα" της Ειρηνης εμφανιζεται στο 14ο επεισοδιο μαζι με τον νεο της συζυγο που η Ειρηνη δεν τον χωνευει καθολου,προφανως αυτος ειναι και ο λογος που εφυγε απ το σπιτι της μητερας της και πηγε να μεινει με τη γιαγια και τη θεια της


οχι,δεν ειναι ιδια

attachment.php
attachment.php
attachment.php


1.JPG

2.JPG

3.JPG
 
thanos75 είπε:
Θα προεκτείνω την απορία σου και θα ρωτήσω: Η Ειρήνη (Ευείδη) είχε γονείς? Εάν ναι, τους είχαμε δει σε κανένα επεισόδιο, και εάν ναι, γιατί έμενε με τη θεία της? Απροσδιόριστα πάντως έχω την αίσθηση πως δεν πρέπει είχε αναφερθεί ποτέ στη σειρά οτι είναι ορφανή από γονείς
Βλέποντας την Ειρήνη να μένει στο σπίτι της Κατερίνας, υπέθεσα ότι θα έμενε εκεί για προσωπικούς λόγους, μπορεί να είχε φύγει από επαρχία για να μείνει στην πόλη, για να βρει δουλειά και τη φιλοξενούσε η θεία της ή να είχε τσακωθεί με τους γονείς της...
 
Πίσω
Μπλουζα