Το Τρίτο Στεφάνι (ANT1)

Ο Βασίλης Γεωργιάδης πάντως συνεργάστηκε και με την Φίνος Φιλμς...
 
Που χαθηκες βρε john? :)
 
http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=by_i_uq_s_kbg3c%3d

Τελικά φίλοι μου υπάρχει θεός, μπορεί να μην το δούμε σε επανάληψη, μπορεί να μην βγει με περιοδικό διότι τώρα Παρά Πέντε και 50-50 θα δώσουν αλλά στο web tv του ΑΝΤ1 ανέβηκαν μέχρι τώρα τα 3 πρώτα επεισόδια της σειράς ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ :)
 
Θα 'θελα να προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου για το τηλεοπτικό "Τρίτο στεφάνι" του Δαλιανίδη. Θεωρώ πως είναι μια καλή σειρά (σαφώς παραπάνω από αξιοπρεπής) που θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη αν ο Δαλιανίδης δεν τη γύριζε τρικάμερη, αλλά μονοκάμερη, με κινηματογραφικούς όρους. Φαντάζομαι ότι το τρικάμερο επιλέχτηκε για να δώσει ταχύτερα αποτελέσματα και από αυτό δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα και δίνεται ενίοτε η εντύπωση ότι υπάρχει μια βιασύνη.

Είμαι σίγουρος ότι η ατμόσφαιρα της εποχής θα αποτυπωνόταν ιδανικά αν το σίριαλ ήταν μονοκάμερο. Η επιλογή του τρικάμερου είχε ίσως να κάνει και με την εταιρία παραγωγής. Πάντως νομίζω ότι οι χρόνοι πίεζαν πιο πολύ και ήταν λάθος το ότι το "Στεφάνι" άρχισε να προβάλλεται προτού ολοκληρωθούν τα γυρίσματα. Όταν έχουμε να κάνουμε με μεταφορές λογοτεχνικών έργων νομίζω ότι αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει.

Στις ερμηνείες ο Δαλιανίδης πέτυχε πολύ καλά αποτελέσματα. Η Πρωτοψάλτη και η Μεντή ήταν εξαιρετικές. Και στους μικρότερους ρόλους είχε επιλέξει πολύ σωστά τους/τις ηθοποιούς του, στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον: ο Αρμένης, η Ρώπα, ο Ζαχάρωφ, η Κούρκουλα είναι πολύ καλοί/ές. Και το σύντομο πέρασμα της Ελένης Ζαφειρίου ήταν τόσο γλυκό...

Και μια λεπτομέρεια: συγκρίνοντας τον θρήνο της Εκάβης για τον θάνατο του Δημήτρη στις τρεις εκδοχές του "Τρίτου στεφανιού", δηλαδή την τηλεοπτική (Λήδα Πρωτοψάλτη, σκηνοθεσία Δαλιανίδη), το θεατρική (Νένα Μεντή, σκηνοθεσία Φασουλή) και τη ραδιοφωνική (Σμάρω Στεφανίδη, σκηνοθεσία Γιώργου Παυριανού), νομίζω ότι η Πρωτοψάλτη ήταν η καλύτερη όλων. Και πιστεύω ότι και ο Δαλιανίδης έχει συμβάλει σ' αυτό. Και θυμάμαι μάλιστα πόσο τρυφερά είχε μιλήσει για τη συνεργασία τους η Λήδα Πρωτοψάλτη στο CIAO ANT1, στις 7-1-1996...
 
Όσοι δείτε τη σειρά από το WEBTV, παρατηρήστε λίγο στο 1ο λεπτό γύρω στο 5ο λεπτό τη φωνή της τηλεοπτικής κόρης της Νένας Μεντή! Την έχουν ντουμπλάρει με μία πολύ γνωστή φωνή μεταγλωττίστριας! Θυμάται κανείς αν έτσι είχε προβληθεί εξαρχής, ή αν αυτό οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στη πρωτότυπη κόπια του ΑΝΤ1;
 
Ήταν ντουμπλαρισμένη εξαρχής.
 
Εξαιρετικά νέα!!! Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και με άλλες παλιές σειρές! Ίσως να θέλουν να δουν πως θα ανταποκριθεί ο κόσμος και αν θα την παρακολουθήσει μέσα από το site για να δουν αν θα την δώσουν σε κάποιο περιοδικό... Όπως και να'χει από το ολότελα, κάτι είναι και αυτό! Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σχολιάζουμε κάτω από τη σειρά, για να δουν ότι έχει ανταπόκριση και να ζητήσουμε και άλλες παλιές σειρές.

πι.ες. επιβεβαιώνω κι εγώ, η φωνή της Μαρίας ήταν ντουμπλαρισμένη εξ'αρχής... το γιατί ίσως να μην το μάθουμε ποτέ!
 
serano915 είπε:
Εξαιρετικά νέα!!! Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και με άλλες παλιές σειρές! Ίσως να θέλουν να δουν πως θα ανταποκριθεί ο κόσμος και αν θα την παρακολουθήσει μέσα από το site για να δουν αν θα την δώσουν σε κάποιο περιοδικό... Όπως και να'χει από το ολότελα, κάτι είναι και αυτό! Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σχολιάζουμε κάτω από τη σειρά, για να δουν ότι έχει ανταπόκριση και να ζητήσουμε και άλλες παλιές σειρές.
πι.ες. επιβεβαιώνω κι εγώ, η φωνή της Μαρίας ήταν ντουμπλαρισμένη εξ'αρχής... το γιατί ίσως να μην το μάθουμε ποτέ!
Όταν θα δουν τα views των επεισοδίων, μετά από καμιά εβδομάδα, θα τα χάσουν έτσι κι αλλιώς... ::) :D

Άντε και σε DVD γτ καλό το Web, αλλά σε ανώτερη ποιότητα είναι άλλο πράμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εκανα εγγραφη μονο και μονο για να μιλησω σε αυτο το ποστ!εκατσα και ειδα τα επεισοδια αλλα εχει βαλει μονο τα 4 απο τα 16 που ξερω οτι εναι κανονικα!

πως θα βρουμε τα αλλα?
 
Λογικά θα ανεβάσουν και τα υπόλοιπα εν καιρώ...

Καλώς όρισες στο φόρουμ btw :)
 
thx :)

makariiiii!!!!!

adeeee grhgoraaa <3 to psaxno edo kai pl kero :'(
 
Αν τα επεισόδια είναι όντως 16, τότε έχουν ανέβει όλα στη σελίδα του ΑΝΤ1. (Δεν τα έχω δει ακόμα, για να επιβεβαιώσω.) :)
 
serano915 είπε:
Αν τα επεισόδια είναι όντως 16, τότε έχουν ανέβει όλα στη σελίδα του ΑΝΤ1. (Δεν τα έχω δει ακόμα, για να επιβεβαιώσω.) :)
Τώρα πρέπει να τα ανέβασαν, το μεσημέρι, δεν υπήρχαν!!

Τυχαίο που μόλις λίγες μέρες μετά το ανέβασμα του πρώτου επεισοδίου, αυτό έχει 1000+ views? Βεβαίως όχι. ;)
 
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Ίσως βέβαια να είναι και "απαγορευμένο" αυτό που θα ρωτήσω δε ξέρω. Κανένα βίντεο δεν κατεβαίνει από τον ΑΝΤ1? Ούτε και με το real player όπως στο Gold?
 
tonytony είπε:
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Ίσως βέβαια να είναι και "απαγορευμένο" αυτό που θα ρωτήσω δε ξέρω. Κανένα βίντεο δεν κατεβαίνει από τον ΑΝΤ1? Ούτε και με το real player όπως στο Gold?
Άσε άσε πίκρα! :diablotin:

Το χουν κάνει έτσι ώστε να μην κατεβαίνει και μοιράζεται παντού. Καλό είναι αυτό από άποψη copyright. Ας το βγάλουν σε DVD τουλάχιστον. Απήχηση έχει. Το βλεπουν.! :biglaugh:
 
Αααα έτσι εξηγείται γιατί το προσπάθησα πολύ!...ήθελα να κατεβάσω Ανατομία γμτ...Σ ευχαριστώ sunset μου με κάλυψες!
 
Και ένα μηνυματάκι προς κάποιους "επισκέπτες" του φόρουμ μας: παρακολουθείτε που παρακολουθείτε το ρετρομάνιαξ και ενημερώνεστε, αναγράφετε και τις πηγές σας όταν πρέπει. Αυτά τα ολίγα.

Συνεχίζουμε....
 
υπάρχει ένα πρόγραμμα stream transport. είναι σαν browser. βάζεις την διεύθυνση του βιντεο μετά παίξε το βιντεο και κάτω από την οθόνη εντοπίζει το βιντεο ως αρχείο flv. κανονικά και με διάρκεια και απ όλα. και μετά το κατεβάζεις (download) και καλή επιτυχία.
 
υπάρχει ένα πρόγραμμα stream transport. ψάξτο στο google. λειτουργεί σαν browser. βάζεις την διεύθυνση του βιντεο μετά παίξε το βιντεο και κάτω από την οθόνη εντοπίζει το βιντεο ως αρχείο flv. κανονικά και με διάρκεια και απ όλα. και μετά το κατεβάζεις (download) και καλή επιτυχία.
 
[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα