Το αεροδρόμιο του Ελληνικού - Ολυμπιακή

krios είπε:
Ακόμα και οι αεροσυνοδοί είχαν συγκεκριμένη ομορφιά, ύψος και φορούσαν κάτι φοβερά ρούχα, μαντίλια, ήταν κομψές, με περιποιημένα μαλλιά, άψογες. Όσο για τα αρώματά τους τι να πω; Έκοβαν την ανάσα. Πόσο τις ζήλευα! (με την καλή έννοια)
Αυτό για τις αεροσυνοδούς το σκέφτομαι πολύ συχνά τελευταία. Θες επειδή τις συνοδούς εδάφους με το ηλεκτρονικό και από κινητό check in σχεδόν δεν τις βλέπουμε πια, θες επειδή οι εποχές έχουν αλλάξει, είναι πολύ μα πολύ διαφορετικές από εκείνες τις θεές που θυμάμαι στην παλιά καλή εποχή της ΟΑ.

Εν τω μεταξύ έτυχε πρόσφατα να διαβάσω μια περιγραφή του Ουράνη για πτήση Αθήνα - Παρίσι με αρκετές ενδιάμεσες στάσεις (Θεσσ/κη - Σκόπια - Βελιγράδι - Βουδαπέστη - Βιέννη - Πράγα), το 1932, με απογείωση από το αεροδρόμιο του ... Τατοίου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν το προσγειωσα καλα εδω.... :D ....αν οχι,ας μεταφερθει. :)

Ενας τυπας εκει στο Αμερικα αγορασε ενα παλιο Boeing 727 της Ολυμπιακης.... :eek: ....και το εκανε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!:burn:

Πηγη

[h=1]Moving On Up - Oregon Man Who Made A 727-Jetliner Into Homestead

http://www.youtube.com/watch?v=NCr2yE2KsEk#t=50[/h]
 
stayros είπε:
Ενας τυπας εκει στο Αμερικα αγορασε ενα παλιο Boeing 727 της Ολυμπιακης.... :eek: ....και το εκανε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!:burn:
Σε σχεση με αλλες αντιστοιχες κατασκευες....μπορω να πω οτι δεν εκανε και τιποτα ιδιαιτερο..

Μπορει να κανει πολλα ακομα...
 
αεροδρομιοΕΛΛΗΝΙΚΟΥ.jpg

Δεν ξέρω αν έχετε ξαναδεί την εικόνα αυτή, εγώ πάντως δεν τη θυμάμαι. Τι έτους να είναι άραγε;

Και ένα βιντεάκι με τα εγκαίνια του νέου αεροδρομίου Ρόδου:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence είπε:
Προβολή συνημμένου 115229
Δεν ξέρω αν έχετε ξαναδεί την εικόνα αυτή, εγώ πάντως δεν τη θυμάμαι. Τι έτους να είναι άραγε;
Nαι, έχει κυκλοφορήσει στο διαδίκτυο αρκετά. Είναι δεκαετία '50, γύρω στο 1956-57 (?). Πάντως σίγουρα μετά το 1955.
 
stayros είπε:
Δεν ξερω αν το προσγειωσα καλα εδω.... :D ....αν οχι,ας μεταφερθει. :)
Ενας τυπας εκει στο Αμερικα αγορασε ενα παλιο Boeing 727 της Ολυμπιακης.... :eek: ....και το εκανε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!:burn:

Πηγη

Moving On Up - Oregon Man Who Made A 727-Jetliner Into Homestead


http://www.youtube.com/watch?v=NCr2yE2KsEk#t=50
Εγώ θυμάμαι μια μεταφορά τέτοιου αεροπλάνου στην Κηφισίας, αν δεν κάνω λάθος, όπου κατέληξε να γίνει μπαρ. Πρέπει να ήταν μετά το '90, υπήρχαν τα ιδιωτικά κανάλια. Και σαν να θυμάμαι και την τοποθεσία, κάπου κοντά στα "Αηδονάκια".

Όποιος θυμάται, συμπληρώνει.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Εγώ θυμάμαι μια μεταφορά τέτοιου αεροπλάνου στην Κηφισίας, αν δεν κάνω λάθος, όπου κατέληξε να γίνει μπαρ. Πρέπει να ήταν μετά το '90, υπήρχαν τα ιδιωτικά κανάλια. Και σαν να θυμάμαι και την τοποθεσία, κάπου κοντά στα "Αηδονάκια".

Όποιος θυμάται, συμπληρώνει.

Πρέπει να ήταν κάπου το '92-'93 δίπλα από τον ΟΤΕ. (ή απέναντι; )
 
Βιντεοκλίπ του Δάκη που γυρίστηκε στο Αεροδρόμιο του Ελληνικού το 1989

[video=youtube;1A1kLOV5k-s]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Εγώ θυμάμαι μια μεταφορά τέτοιου αεροπλάνου στην Κηφισίας, αν δεν κάνω λάθος, όπου κατέληξε να γίνει μπαρ. Πρέπει να ήταν μετά το '90, υπήρχαν τα ιδιωτικά κανάλια. Και σαν να θυμάμαι και την τοποθεσία, κάπου κοντά στα "Αηδονάκια".

Όποιος θυμάται, συμπληρώνει.

PT8 είπε:
Πρέπει να ήταν κάπου το '92-'93 δίπλα από τον ΟΤΕ. (ή απέναντι; )
Πράγματι ήταν αρχές 1992 στην πλευρά του ΟΤΕ, κοντά στα Αηδονάκια, την ακριβή τοποθεσία δεν τη θυμάμαι αν και περνούσα από εκεί κάθε μέρα, μια και το τοπίο της περιοχής άλλαξε ριζικά.

Ήταν ένα Boing 720B (η μικρή έκδοση του 707) της Ολυμπιακής και συγκεκριμένα το SX-DBG, ένα από τα 2 των συνολικά 6 (?) που γλύτωσαν τη διάλυση. Το είχαν μετατρέψει σε ρεστωράν-μπαρ, όπου το προσωπικό ήταν ντυμένο αεροσυνοδοί/φροντιστές καμπίνας. Κάπως κιτς το σκηνικό, αλλά προσαρμοσμένο στη θεματολογία. Το βράδυ το φώτιζαν πολύ όμορφα. Είχα πει να πάω μία φορά, και ως πελάτης αλλά και να το φωτογραφίσω, αλλά όλο το ανέβαλλα, ώσπου ξαφνικά έκλεισε. Όταν το παράτησαν για τα καλά, είχε "καθίσει" πλέον, πήγα μία Κυριακή στο οικόπεδο και ρώτησα έναν παππού που έμενε σε ένα σπιτάκι πιό πίσω και ήταν στην αυλή γιατί έκλεισε και μου είπε ότι χρέωναν υπέρογκα ποσά και δεν πήγαινε κόσμος. Τον ρώτησα αν μπορούσα να πάρω κάτι ως αναμνηστικό και μου είπε πάρε ότι θες, ούτως ή άλλως το είχαν σχεδόν γδύσει. Πήρα το κατσαβίδι του αυτοκινήτου λοιπόν και έβγαλα τα φώτα πλεύσεως του ουραίου. Επίσης ένα αυτοκόλλητο από το σύστημα προσγείωσης που έδινε οδηγίες την πίεση των ελαστικών. Από τα ανοιχτά παράθυρα της καμπίνας είδα ότι στο θάλαμο διακυβέρνησης δεν υπήρχαν πίνακες οργάνων, ωστόσο υπήρχε η κονσόλα με τις μανέτες. Με ένα κατσαβίδι φυσικά αδύνατο να βγούνε.....

Κάποιους μήνες μετά το πήραν και από ότι έμαθα το πήγαν στην Καλαμπάκα, πάλι για μπαρ-καφέ-ρεστωραν από όπου αγνοείται η τύχη του.

Επισυνάπτω φωτογραφίες από την εποχή που λειτουργούσε από την ιστοσελίδα: https://www.airliners.gr/gallery/displayimage.php?pid=1345

όπου περιέχονται και άλλες λεπτομέρειες, καθώς επίσης από το αυτοκόλλητο και τα φωτάκια που διακοσμούν το γραφείο μου.











3.jpg

1.jpg

Olympic 720B_Bar_Kifisias_1992.jpg

2.jpg

4.jpg
 
Όμορφο και νοσταλγικό το ποστ σου! :)

Τα συναισθήματα που έχω για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο είναι ανάμεικτα..

Συναισθήματα χαράς/λύπης και νοσταλγίας μαζί!

Το "Ελληνικό" έχει αφήσει το δικό του νοσταλγικό στίγμα σε πολλές φάσεις της ζωής μου όπως :

- Όταν ήμουν 4-5 χρονών και ο πατέρας μου ξεμπάρκαρε απο την Θεσσαλονίκη απο το καράβι που ήμασταν όλοι μαζί οικογενειακώς στα ταξίδια του για πολύ μεγάλο διάστημα. Ήταν η υπόσχεση του οτι δεν θα μπαρκάρει ξανά και θα μέναμε μόνιμα πια στον Πειραιά γιατί θα έπιανε αρχικαπετάνιος σε Ναυτιλιακή εταιρεία. Ήταν η πρώτη φορα που ταξίδεψα με αεροπλάνο! Θυμάμαι ότι όταν φτάσαμε στο "Ελληνικό" ήταν βράδυ και βγαίνοντας απο το αεροδρόμιο είχε κατά μήκος της παραλιακής και του αεροδρόμιο μια νησίδα με πολύ έντονα (πορτοκαλί χρώματος) πλατιά φώτα.

- Εκεί απ'εξω είχα δει μια φορά την μαύρη λιμουζίνα Μερτσέντες του Κωνσταντίνου Καραμανλή και την επιβλητική φυσιογνωμία του να με χαιρετά χαμογελώντας ενώ τον κοίταζα χαμογελαστά απο το τζάμι του αυτοκίνητου μας.

- Οι παιδικές μου διακοπές στο νησί πάντα είχαν αεροπορικό ταξίδι απο το "Ελληνικό".

- Οταν πήγαινα στον Αγιο Κοσμά πάντα γύριζα και κοίταζα το αεροδρόμιο και τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής να φεύγουν και να έρχονται και ένιωθα υπερήφανος!

- Απο εκείνο το αεροδρόμιο έφυγα πιτσιρικάς (21 χρονών) για πρώτη φορα για να πάω να μπαρκάρω σε φορτηγό πλοίο και εκεί ξαναγύριζα πάντα μετά τα 6μηνα μπάρκα που έκανα.

- Απο εκεί έφυγα για πρώτη φορα για να πάω για σπουδές στην Αγγλία μέχρι που έκλεισε το 2001 (αν θυμάμαι καλά).

- Τελος ήταν το αεροδρόμιο που έβλεπα στις αγαπημένες μου Ελληνικές ταινίες της δεκαετίας του 60 και μετά! :)

Χωρίς αμφιβολία είναι ένα Θρυλικό αεροδρόμιο με τεράστια ιστορία και απο τις παγκόσμιες προσωπικοτητες που έχει φιλοξενήσει όταν ήρθαν στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Όμορφο και νοσταλγικό το ποστ σου! :)
Τα συναισθήματα που έχω για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο είναι ανάμεικτα..

Συναισθήματα χαράς/λύπης και νοσταλγίας μαζί!

Το "Ελληνικό" έχει αφήσει το δικό του νοσταλγικό στίγμα σε πολλές φάσεις της ζωής μου όπως :

Χωρίς αμφιβολία είναι ένα Θρυλικό αεροδρόμιο με τεράστια ιστορία και απο τις παγκόσμιες προσωπικοτητες που έχει φιλοξενήσει όταν ήρθαν στην Ελλάδα.
Όπως τα λες αγαπητέ circleag, ήταν ένα αεροδρόμιο που άφησε το στίγμα του σε πολλούς από εμάς.... Εμένα η πρώτη φορά πτήσης ήταν το 1975

με YS-11!!!! Έκτοτε μπήκε για καλά στη ζωή μου.....

Να προσθέσω δε, ότι το Μάρτιο 2001 ήμουν σε επαγγελματικό ταξείδι στη Γερμανία, όπου έφυγα από το Ελληνικό και επέστρεψα στο Ελ. Βενιζέλος. Μάλιστα στη Γερμανία η μετάβαση από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο τα μεσάνυκτα ήταν στις πρώτες ειδήσεις (τεχνικοί σύμβουλοι ήταν από το αεροδρόμιο του Μονάχου που είχε ανάλογη αλλαγή πριν λίγο)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δυτικό αεροδρόμιο είναι συνδεδεμένο με πολύ όμορφες αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία μέχρι το 2000, όταν αποχαιρέτησα για τελευταία φορά συγγενείς μου σʼαυτές τις σκάλες, που οδηγούσαν στον έλεγχο των εισιτηρίων και την επιβίβαση:



(πηγή: Lifo)

Από τη μικρή μου συλλογή με αναμνηστικά της Ολυμπιακής, ένας αναπτήρας της δεκαετίας του ʼ70 και ένα εισιτήριο του ʼ96:





OA-stairs.jpg

OA-L.jpg

OA-T.jpg
 
Ολυμπιακή αεροπορία. Στολή σχεδιασμός Τσεκλένης 1971

Πηγή pinterest

1z4b9z8.jpg


8wxttt.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Όπως τα λες αγαπητέ circleag, ήταν ένα αεροδρόμιο που άφησε το στίγμα του σε πολλούς από εμάς.... Εμένα η πρώτη φορά πτήσης ήταν το 1975

με YS-11!!!! Έκτοτε μπήκε για καλά στη ζωή μου.....

Να προσθέσω δε, ότι το Μάρτιο 2001 ήμουν σε επαγγελματικό ταξείδι στη Γερμανία, όπου έφυγα από το Ελληνικό και επέστρεψα στο Ελ. Βενιζέλος. Μάλιστα στη Γερμανία η μετάβαση από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο τα μεσάνυκτα ήταν στις πρώτες ειδήσεις (τεχνικοί σύμβουλοι ήταν από το αεροδρόμιο του Μονάχου που είχε ανάλογη αλλαγή πριν λίγο)...
Franz-Josef Strauss Flughafen :xm: με εσ-τσετ παρακαλώ. Είχα πάει το '92 πρέπει στον γιο της νονάς μου και καλύτερο παιδικό μου φίλο στο Μόναχο το σπίτι του στο κέντρο μερικές στάσεις πριν το Deutsches Museum, σε μια περιοχή υποτίθεται με πολλά μπαρ για Schwulen. (off topic). Τελευταία φορά είχα πάει στο Ελληνικό στο Ανατολικό πριν το 2001 και το ? φυσικά, μετά επόμενη φορά φέτος τον Φεβρουάριο από Εδιμβούργο μας καθάριζαν το αεροπλάνο από το χιόνι και στην Αθήνα έσκαγε ο τζίτζικας. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το καινούριο αεροδρόμιο και ο προαστιακός, ηλεκτρικό τραίνο μάλιστα!Θυμάμαι το λεωφορείο εξπρές το οποίο σε έπαιρνε από Ομόνοια και με ελάχιστες στάσεις Ανατολικό Αερολιμένα!
 
Planespotting στο Αεροδρόμιο του Ελληνικού το 1994

[video=youtube;l2-pO204u1I]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βίντεο κλιπ του τραγουδιού ένα σου σημάδι μόνο του Αντύπα στο τζάμπο της Ολυμπιακής

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
747 Oλυμπιακής δεκαετία 90

Olympic Airways 747-200s and A340 at Athens Hellenikon Airport.mp4

[video=youtube;N-UFsj3jdSE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κεντρικό κτίριο του "Ανατολικού", έργο του αρχιτέκτονα Eero Saarinen.

Εγκαινιάστηκε το 1969.

image_148342.jpg

Ωραία η διαδρομή της "Παραλιακής" και η αναμονή αγαπημένων προσώπων...
 
Το κεντρικό κτίριο του "Ανατολικού", έργο του αρχιτέκτονα Eero Saarinen.

Εγκαινιάστηκε το 1969.

aeanatoliko.jpg

Όμορφη η διαδρομή της "Παραλιακής" και η αναμονή αγαπημένων προσώπων...
 
Πίσω
Μπλουζα