Το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών [Disney]

Kambia εγώ ενδιαφέρομαι όσο δεν πάει! Κυρίως επειδή κάποια τα έχω χάσει. Νομίζω ότι έχω τους 16 από τους 20 τόμους σε αξιοπρεπή κατάσταση. Υπέροχα βιβλία... Ό,τι πρέπει για παιδιά που αγαπούν τη γνώση και τη φύση! Όταν πήγαινα στα Λυκόπουλα (προσκοπάκια δηλαδή), τα βιβλιαράκια αυτά ήταν εκ των ουκ άνευ!

Οι πρώτοι τόμοι ασχολούνταν με διάφορα θέματα, αλλά υπήρχαν κάποια ζεύγη τόμων που εξειδικεύονταν σε κάποια ζητήματα: π.χ. οι τόμοι 9-10 (αν θυμάμαι καλά) έχουν ως θέμα τα αθλήματα, οι 15-16 ( ; ) είναι μια συλλογή ταχυδακτυλουργικών κόλπων, οι 17-18 είναι μια εγκυκλοπαίδεια των ζώων, και οι 19-20 ασχολούνται με τα φυτά.

Οι επανεκδόσεις που αναφέρθηκαν σε κάποια παραπάνω ποστ νομίζω πως δεν ισχύουν. Ή τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει πουθενά. Τα νέα Βιβλία των μικρών εξερευνητών έχουν πολύ λιγότερο κείμενο, πολύ περισσότερες εικόνες, και είναι πιο φτωχά ως προς την ποικιλία θεμάτων που πραγματεύονται. Το γεγονός αυτό καθιστά τους παλιούς 20 τόμους συλλεκτικότατους!

Φυλάξτε τους! (Προς Kambia: σάρωσέ τους!!!) :)
 
:nervous:

Sofologiotatos είπε:
Kambia εγώ ενδιαφέρομαι όσο δεν πάει! Κυρίως επειδή κάποια τα έχω χάσει. Νομίζω ότι έχω τους 16 από τους 20 τόμους σε αξιοπρεπή κατάσταση. Υπέροχα βιβλία... Ό,τι πρέπει για παιδιά που αγαπούν τη γνώση και τη φύση! Όταν πήγαινα στα Λυκόπουλα (προσκοπάκια δηλαδή), τα βιβλιαράκια αυτά ήταν εκ των ουκ άνευ!
Οι πρώτοι τόμοι ασχολούνταν με διάφορα θέματα, αλλά υπήρχαν κάποια ζεύγη τόμων που εξειδικεύονταν σε κάποια ζητήματα: π.χ. οι τόμοι 9-10 (αν θυμάμαι καλά) έχουν ως θέμα τα αθλήματα, οι 15-16 ( ; ) είναι μια συλλογή ταχυδακτυλουργικών κόλπων, οι 17-18 είναι μια εγκυκλοπαίδεια των ζώων, και οι 19-20 ασχολούνται με τα φυτά.

Οι επανεκδόσεις που αναφέρθηκαν σε κάποια παραπάνω ποστ νομίζω πως δεν ισχύουν. Ή τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει πουθενά. Τα νέα Βιβλία των μικρών εξερευνητών έχουν πολύ λιγότερο κείμενο, πολύ περισσότερες εικόνες, και είναι πιο φτωχά ως προς την ποικιλία θεμάτων που πραγματεύονται. Το γεγονός αυτό καθιστά τους παλιούς 20 τόμους συλλεκτικότατους!

Φυλάξτε τους! (Προς Kambia: σάρωσέ τους!!!) :)
Σωστα θυμασαι Sofologiotate. Να συμπληρωσω τους τομους 13 και 14 που ειχαν τις εφευρεσεις του Κυρου Γραναζη. Οσο για τις επανεκδοσεις μονο επανεκδοσεις δεν ηταν. Βιβλιαρακια πιο λεπτα και απο τα Μικυ Μαους τα οποια σταματησαν στο τευχος 10 αν δεν με απατα η μνημη μου.

Λοιπον θα τα σκαναρω. Το μονο προβλημα ειναι οτι το δεσιμο τους δεν ειναι και το καλυτερο και φοβαμαι μην διαλυθουν:nervous:, αλλα θα κανω την αποπειρα :)
 
Kambia είπε:
Λοιπον θα τα σκαναρω. Το μονο προβλημα ειναι οτι το δεσιμο τους δεν ειναι και το καλυτερο και φοβαμαι μην διαλυθουν:nervous:, αλλα θα κανω την αποπειρα :)
Άψογη! :thumbup: Σ' ευχαριστώ πολύ. Καλά, δεν είπαμε να τα διαλύσεις κιόλας τα βιβλία σου. Σάρωσε ό,τι εσύ κρίνεις ότι μπορεί να σαρωθεί. Κάποια άλλα, μπορεί να σου ζητήσω να τα φέρεις σε καμμία συνάντηση του GRM Θεσσαλονίκης (αν σκοπεύεις να δώσεις το παρών), για να τα ξεφυλλίσω λιγουλάκι! :rolleyes:
 
Το δεσιμο τους καθιστα την σαρωση τους(με scanner) μαλλον δυσκολη ...

Υ.Γ. με κινητο ....ενδεχομενως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo μάλλον έχεις δίκιο, το δέσιμο είναι εντελώς ακατάλληλο για σάρωμα. Επομένως, Kambia, ίσως είναι καλύτερα να κρατήσεις τα βιβλιαράκια σου σε καλή κατάσταση. Το αξίζουν, νομίζω...
 
Πολλα τευχη ειναι σε αψογη κατασταση και αλλα ειναι φυλλο φυλλο (δυστυχως :icon_cry: ). Ισως καποια στιγμη να τα βιβλιοδεσω.

Κατι που θελω να ρωτησω: Εχω τον τριτο και τεταρτο τομο αριθμημενους ως Γ και Δ. Ειναι καποιος που να τους εχει ως 3 και 4. Θυμαμαι οσο και να ειχα ψαξει δεν τα ειχα βρει με αριθμητικη αριθμηση. Η εκδοση παντως ειναι η ιδια.

Υγ. Sofologiotate δεν εχω σκοπο να χασω την συναντηση οταν θα γινει, οποτε θα εχεις την ευκαιρια να τα ξεφυλλισεις :)
 
Kambia είπε:
Κατι που θελω να ρωτησω: Εχω τον τριτο και τεταρτο τομο αριθμημενους ως Γ και Δ. Ειναι καποιος που να τους εχει ως 3 και 4. Θυμαμαι οσο και να ειχα ψαξει δεν τα ειχα βρει με αριθμητικη αριθμηση. Η εκδοση παντως ειναι η ιδια.


[edit] Dead pics [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω Nemo, επιτελους λυθηκε η απορια μου.
 
Μιά χαζή ερώτηση...

Αναφερόταν κάποιος από τους τόμους σε συνταγές μαγειρικής;;;

Και αν ναι, μήπως μπορώ να τον βρω κάπου;;;

Πριν από πολλά πολλά μα πάρα πολλά χρόνια, είχε πέσει στα χέρια

μου ένα βιβλίο ΜΕ στα ισπανικά που είχε συνταγές μαγειρικής.

Προσπάθησα να αντιγράψω μερικές, αλλά έπρεπε να το επιστρέψω

και μου έμεινε ο διακαής πόθος να το ξαναβρώ...

Ξέρει κανείς τίποτα;;;;
 
Juanita δεν υπαρχουν τομοι που να αναφερονται μονο στην μαγειρικη. Υπαρχουν διασπαρτες συνταγες μεσα στους 20 τομους.
 
Kambia είπε:
Juanita δεν υπαρχουν τομοι που να αναφερονται μονο στην μαγειρικη. Υπαρχουν διασπαρτες συνταγες μεσα στους 20 τομους.

Thanks...


:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

 


(Snif) <---- (καρδιά θρύψαλα)
 
Κάπου στην αποθήκη μου υπάρχει ένας τόμος. Θυμάμαι ότι είναι πράσινος βαθύ. Δεν θυμάμαι νούμερο... Πρέπει επειγόντως να κάνω ανασκαφή σε αυτή την αποθήκη....

Κάνας εθελοντής????
 
Playmolover είπε:
Κάπου στην αποθήκη μου υπάρχει ένας τόμος. Θυμάμαι ότι είναι πράσινος βαθύ. Δεν θυμάμαι νούμερο... Πρέπει επειγόντως να κάνω ανασκαφή σε αυτή την αποθήκη....
Κάνας εθελοντής????
ο τομος Νο 11 ή Νο 18 ;) θα ειναι.

Εν το μεταξυ με εχει πιασει μια μανια αυτο το διαστημα και εχω αρχησει να μαζευω τομους Μικρων Εξερευνητων εις διπλουν:eek:
 
Ηταν ευκαιρια τωρα που ξεσκονιζα να τα βγαλω μια φωτογραφια

11823.jpg11824.jpg

και οι 20 τομοι :D

EDIT: μολις ειδα οτι τον 8ο τομο τον εβαλα 2 φορες :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανεμορφα Kambia μου ,εχεις την ζηλεια και τον φθονο ολων μας. :D
 
(φαντασου να εβαζα και τα διπλα τευχη τι θα γινοταν 8) :p )
 
Πίσω
Μπλουζα