Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1979 ΥΕΝΕΔ)

nick είπε:
Εγώ θα εκφράσω και από εδώ την ευχή να έχουν διασωθεί και άλλα αποσπάσματα από μια σειρά του άλλου ευρηματικού..... σεναριογράφου Κώστα Πρετεντέρη. Καμιά φορά η ευχή μπορεί να μετατραπεί σε πραγματικότητα πολύ γρήγορα...........

Αφήνεις υπονοούμενα αγαπητέ Νικόλαε και καλλιεργείς ελπίδες (σε πολλούς, και μεταξύ των άλλων και στην αφεντιά μου).

Δεν ξέρω αν είσαι κοντά σε κάποια ανακάλυψη ή απλώς έχεις κρυφά προαισθήματα.

Ότι και αν συμβαίνει ελπίζω και εύχομαι για το καλύτερο........... Μέχρι όμως να είσαι σε θέση να μας μιλήσεις ξεκάθαρα ορίστε ορισμένες σκηνές από τον πρώτο κύκλο της σειράς με θυρωρό τον Κώστα Βουτσά (ως Βαγγέλης Γαρίδας)

 
Αυτό είναι από τα ανεπανάληπτα της πρώτης περιόδου! Να που τα όνειρα γίνονται γρήγορα πραγματικότητα...... Άλκη σίγουρα πήγες πολλούς χρόνια πίσω. Αυτό το απόσπασμα είναι από αυτά που αποκλείεται να περίμενα να δώ! Να υποθέσω ότι ξέμεινε και αυτό μαζί με πολλά άλλα σε κάποιο ιδιωτικό αρχείο..... Το ευχαριστώ είναι λίγο για το τόσο σπουδαίο εύρημα!
 
Και δυό ακόμα φωτογραφίες από την σειρά

attachment.php


Βασίλης Μπουγιουκλάκης, Τάκης Χαλάς, Σωτήρης Τζεβελέκος και Δημήτρης Νικολαίδης

attachment.php


Κική Πέρση και Γιάννης Βογιατζής

Και οι δυό φωτογραφίες είναι από τα τελευταία επεισόδια της σειράς (Καλοκαίρι-Φθινόπωρο 1981)
 
Επεισόδιο 98ο. Πρώτη (και τελευταία προβολή) στις 21-12-1980.

attachment.php


Βασίλης Μπουγιουκλάκης, Σωτήρης Τζεβελέκος, Χρήστος Νομικός και Πωλίνα Γκιωνάκη

attachment.php


Γιώργος Γεωργίου, Μαίρη Φαρμάκη και Δημήτρης Ιωακειμίδης
 
Ωραίες όλες οι φωτογραφίες από την αδικοχαμένη ευχάριστη αυτή οικογενειακή σειρά... Τι κρίμα που σβήστηκε κι αυτή..... :(
 
attachment.php


Πρώτο γύρισμα στην τηλεοπτική σειρά ''Το ημερολόγιο ενός θυρωρού'' (Σεπτέμβριος 1979).


Εντώπωση προκαλεί ότι στο πρώτο γύρισμα στον ρόλο του Θυρωρού (Βαγέλης Γαρίδας) εμφανίζεται ο Παντελής Ζερβός (όπως και στην αντίστοιχη ραδιοφωνική μεταφορά), ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Κώστα Βουτσά ο οποίος και ξεκίνησε ως Θυρωρός λίγες εβδομάδες αργότερα.
 
Πολύ ωραία η φωτογραφία που ανέβασες Άλκη. Να πώ την αλήθεια θα μου άρεσε να έβλεπα τον Παντελή Ζερβό στο ρόλο του θυρωρού... Πιστεύω οτι είναι ένας ρόλος που θα του ταίριαζε γάντι...
 
Οι ολοκληρωμένοι τίτλοι της σειράς απο το Αρχείο του κ. Μιχάλη Δεσύλλα, τον οποίο ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που δίνει να ξαναδούμε κάτι απο τα παλιά αλλά ωραία....

 
Ο Κώστας Βουτσάς πιθανότατα άφησε τη σειρά γιατί εκείνη την εποχή εμφανιζόταν στο θέατρο, στην παράσταση "Ο τελευταίος άντρας", η οποία έκανε μεγάλη περιοδεία στην Ελλάδα, προτού μεταφερθεί στη μεγάλη οθόνη.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι εκείνη την Κυριακή που πρωτοεμφανίστηκε ο Μπουγιουκλάκης, ο Βουτσάς βρισκόταν στην πόλη μου με το θίασό του για παράσταση και το θεώρησα λογικό να παίζει άλλος στη θέση του! (6 χρονών ήμουν τότε, ακόμα νόμιζα ότι οι σειρές ήταν ζωντανές!)
 
Εκπληκτική φωτογραφία Αντώνη

Ευχαριστούμε πολύ.
 
Καταπληκτική φωτογραφία, πράγματι!!

Ευχαριστούμε πολύ!!
 
Στα πλαίσια του εορτασμού για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ, προβλήθηκε σήμερα (16/2) ένα εορταστικό χριστουγεννιάτικο επεισόδιο με θυρωρό τον Βασίλη Μπουγιουκλάκη. Πιθανόν το μοναδικό που σώζεται μέχρι σήμερα.
 
Όχι πιθανόν, το μοναδικό είναι που σώζεται στην ΕΡΤ (έστω και χωρίς τίτλους τέλος), και ότι άλλα υπόλοιπα επεισοδίων υπάρχουν από δω και από εκεί (σε ιδιώτες).

Πάντως εγώ το χάρηκα ιδιαιτέρως το τελευταίο επεισόδιο, ακόμα και αν είχαν εγκαταλείψει την σειρά αρκετοί από τους πρωταγωνιστές.

Και μόνο που είδα τον αγαπημένο μου βιομήχανο της φουσκάλας (που έλεγε και η Κλημεντίνη) Δημήτρη Γιαταγάνα έφτανε.
 
tsalk είπε:
Όχι πιθανόν, το μοναδικό είναι που σώζεται στην ΕΡΤ (έστω και χωρίς τίτλους τέλος), και ότι άλλα υπόλοιπα επεισοδίων υπάρχουν από δω και από εκεί (σε ιδιώτες).
Πάντως εγώ το χάρηκα ιδιαιτέρως το τελευταίο επεισόδιο, ακόμα και αν είχαν εγκαταλείψει την σειρά αρκετοί από τους πρωταγωνιστές.

Και μόνο που είδα τον αγαπημένο μου βιομήχανο της φουσκάλας (που έλεγε και η Κλημεντίνη) Δημήτρη Γιαταγάνα έφτανε.
Και εγω το ευχαριστηθηκα πολυ και ας ελειπε η αγαπημενη μου Κλημεντινη. Το μονο που με πειραξε ηταν οτι δεν μετεδωσαν τους τιτλους τελους που ηταν, απ οτι θυμαμαι γιατι πανε 4 χρονια που τους ειχα δει, ακεραιοι. Τι τους επιασε, δεν ξερω....
 
ChristosM είπε:
Και εγω το ευχαριστηθηκα πολυ και ας ελειπε η αγαπημενη μου Κλημεντινη. Το μονο που με πειραξε ηταν οτι δεν μετεδωσαν τους τιτλους τελους που ηταν, απ οτι θυμαμαι γιατι πανε 4 χρονια που τους ειχα δει, ακεραιοι. Τι τους επιασε, δεν ξερω....
Και εγώ το χάρηκα, πάρα πολύ!! Γύρισα πίσω στο 1981...

Τι τους έπιασε...; "Η Υ.ΕΝ.Ε.Δ. παρουσίασε... " τους έπιασε... :(
 
tsalk είπε:
Φοβερός για άλλη μια φορά Rinus Cesar με τις αναμνήσεις σου οι οιποίες αν και πέρασαν 30 χρόνια απο το φινάλε της σειράς βλέπω είναι και αρκετές και θυμάσαι και λετομέρειες.Δυστυχώς όμως και για σένα (όπως και για μένα) και για όλους όσους θυμούνται την σειρά αυτή ''με τις αναμνήσεις μας θα μείνουμε'' για άλλη μια φορά.

Εγώ θυμάμαι επίσης το πόσο εκνευριζόμουν όταν έκοβαν την σειρά για διαφημήσεις, (και ήταν και αρκετές τότε) γύρω στο 1-2 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το επεισόδιο. Και όταν ξεκινούσε πάλι έπεφταν οι τίτλοι τέλους. Αυτή ήταν μια τακτική της ΥΕΝΕΔ που ειδικά το 1981 αλλά και στις αρχες του 1982 το είχε παρακάνει.
Ο Ηλίας Λογοθέτης (Μάκης Πουνέντες (ποιητής)) ήταν αυτός που έλεγε "όποιος είναι στο κάτω το σκαλί τρώει καρπαζιά και σωπαίνει , αλλά όποιος είναι στο πάνω το σκαλί λύνει και δένει" Αξέχαστες αναμνήσεις !
 
Rinus Cesar είπε:
- Άλλα πράγματα που θυμάμαι από το "Ημερολόγιο ... " :Ένας άλλος ένοικος είχε την εξής ατάκα : "Δυο σκάλες έχει η ζωή : ένας είναι στο κάτω το σκαλί, τρώει καρπαζιά και σωπαίνει !!! Άλλος είναι στο πάνω το σκαλί ... λύνει και δένει" !!! [περιττό να σας πω ότι αυτήν την ατάκα εμείς οι μικρούληδες ... την είχαμε υιοθετήσει !!! Τη χρησιμοποιούσαμε, ιδίως, σε περιπτώσεις .... "ομαδικού φατούρου" !!! ] !!! .....
Ο Ηλίας Λογοθέτης (Μάκης Πουνέντες (ποιητής)) ήταν αυτός που έλεγε "όποιος είναι στο πάνω το σκαλί λύνει και δένει, αλλά όποιος είναι στο κάτω το σκαλί τρώει καρπαζιά και σωπαίνει". Αξέχαστες αναμνήσεις !
 
Πίσω
Μπλουζα