Το καινούριο μου Mega CD 2

xaxaxaxa!! Σε νιώθω, έχω εξίσου τρελό κόλλημα.. Το χειριστήριο το ακούμπησα πάνω με θρησκευτική ευλάβεια, για χάρη της φωτό. ;)

Σ' ευχαριστώ, καλορίζικο και καλόπαιχτο και το δικό σου!
 
πολύ χαίρομαι τέτοιες ανακαλύψεις και τέτοιες παρουσιάσεις, καλόπαιχτο φίλε μου :)
 
Καλορίζικο και καλόπαιχτο!
 
Καλορίζικο!!!Σε νοιώθω για τον ενθουσιασμό σου!
 
καλοριζικο και απο μενα.μπορω να ρωτησω σε ποιο μαγαζι το βρηκες?
 
Πολύ χαιρομαι όταν retro μηχανήματα σαν αυτό βρίσκουν ένα καλό σπίτι και έχουν την σωστή μεταχειριση που τους αξίζει. Οπως οταν ένα αδέσποτο που βρίσκει σπίτι σε έναν ζοώφιλο. Χιλιες φορές καλύτερο από το να ακούω για τα εκατοντάδες μηχανήματα που καταλήγουν στα σκουπίδια και τελικά λίγα από αυτά καταφέρνουμε να σώσουμε (και πολλά από αυτά είναι πλήρως λειτουργικά όπως ενα Saturn που έσωσα).

Αναρωτιέμαι πόσα παιχνιδάδικα να υπάρχουν που τους έχουν μείνει στα αζήτητα παλιες κονσόλες και που να καταλήγουν...
 
Αναρωτιέμαι πόσα παιχνιδάδικα να υπάρχουν που τους έχουν μείνει στα αζήτητα παλιες κονσόλες και που να καταλήγουν...
και το software,συγκεκριμένα,ήξερα ένα κατάστημα που έιχε περίπου 15 παιχνίδια για το saturn,τα έβλεπα συνεχώς για χρόνια αλλά δεν αγόραζα κανένα γιατί βαριόμουν,πριν λίγο καιρό και αφού είχαν μετακομίσει αποφασίζω να πάω να πάρω μερικά,όταν ρώτησα την υπάλληλο αγνοούσε την ύπαρξή τους! μάλλον χάθηκαν/πετάχτηκαν στη μετακόμιση :cry:
 
krem13 είπε:
και το software,συγκεκριμένα,ήξερα ένα κατάστημα που έιχε περίπου 15 παιχνίδια για το saturn,τα έβλεπα συνεχώς για χρόνια αλλά δεν αγόραζα κανένα γιατί βαριόμουν,πριν λίγο καιρό και αφού είχαν μετακομίσει αποφασίζω να πάω να πάρω μερικά,όταν ρώτησα την υπάλληλο αγνοούσε την ύπαρξή τους! μάλλον χάθηκαν/πετάχτηκαν στη μετακόμιση :cry:
Ανάλογη περίπτωση είχα και εγώ. Βρήκα σε κονσολάδικο καταχωνιασμένα 20 παιχνίδια Dreamcast, 10 Saturn και μια κουτάτη τιμονιέρα Saturn. Τα πήρα όλα για 50 ευρώ.

Μεγειές το Mega CD!!!!!!
 
Σας ευχαριστώ όλους! :)

Είναι πολύ ωραίο συναίσθημα να βρίσκεις ενα ρετρο μηχάνημα καινούριο, να το κάνεις δικό σου και να παίζεις με αυτό!

Όσο για το ποιό είναι το μαγαζί, δεν έχει νόημα επειδή όπως ανέφερα και στην παρουσίαση ήταν το μοναδικό που είχαν.. Και 2 να είχαν, πάλι θα τα έπαιρνα και τα 2! :p
 
Έπαιξα Afterburner 3 χθες και απογοητεύτηκα. 12 πίστες όλο το game και το τερμάτισα σε 15 λεπτά max. Απόψε το menu έχει το αγαπημένο Afterburner 2.
 
Έτσι!!!!!!!! Λιώσε το!!!!!!!!!!!!!!

Ωραίος ο Άσεμνος!!!!!!!!!!!!!!
 
To Afterburner 3 δεν έχει ουσιαστικά σχέση με τα υπόλοιπα. Είναι ένα "afterburnized" port του Strike Fighter που ως γνωστόν δεν είναι και κανά ιδιαίτερα καλό παιχνίδι. Απλά η Sega ήθελε κάτι με "γερό" όνομα να το πλασάρει σαν exclusive του SegaCD.
 
Χθες έπαιξα Snatcher.. Όλο άκουγα και διάβαζα γι' αυτό αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα. Επαληθεύω κι εγώ με τη σειρά μου οτι το παιχνίδι είναι έπος! Πολύ δυνατό σενάριο (φαντάζομαι τί θα γίνει στη συνέχεια), άριστο gameplay, ατμόσφαιρα βγαλμένη απο σκοτεινή περιπέτεια κλπ κλπ.. Κρίμα που είχε πάει ήδη 3 η ώρα και σε 4 ώρες έπρεπε να σηκωθώ.

Η συνέχεια σήμερα!
 
Ναι, το Snatcher είναι το κλασσικό παιχνίδι που ενώ το είχες βάλει στο μηχάνημα μόνο και μόνο για να δεις αν κάνει boot το CDR που έγραψες (δυστυχώς με τις τιμές που έχει, το original είναι όνειρο απατηλό...), τελικά όταν ξανασηκώνεις κεφάλι ανακαλύπτεις ότι έχουν περάσει 4-5 ώρες!
 
Μόλις κέρδισα σε δημοπρασία αυτό, με το παιχνίδι και το όπλο σφραγισμένα, επίσης περιμένω ενα ολοκαίνουριο Mega Drive 2, και κάποια άλλα sealed παιχνίδια, κυρίως για το PSX. Μανία με έχει πιάσει με τα sealed και τις καινούριες κονσόλες και με βλέψω να ψωμολυσσάω στο τέλος.. Πάλι καλά που σε λίγο μπαίνω φαντάρος και δε θα έχω χρόνο να ασχολούμαι με e-bay.
 
To αδερφάκι του, Mega Drive 1, δουλεύοντας σα σκυλί όλα αυτά τα χρόνια, περίμενε μια ολόκληρη εικοσαετία για να γίνουν ένα. Η αναμονή άξιζε...
Συγκινητικό !
 
Παιδια εχω μια αποροια ομως...παιχνιαδια για μεγκα σιντι που εχετε βρει- βρισκετε? Απο ebay για καποιο λογο ολα τα ευρωπαικα ειναι πανακριβα με μια μεσο κοστος 30-40 ντολλαρς και παρα πολυ λιγοι τιτλοι. ετσι αναγκαστικα να παρω sega cd, την αμερικανικη εκδοση και παιρνω παιχνιδια απο αμερικη με 5 -15 ντολαρς το παιχνιδι.
 
"Αναγκαστηκες" να παρεις segaCD ?

Το segaCD ειναι πολυ πιο συλλεκτικο απο το megaCD, σαφως το προτιμουν ολοι,

εχει και φθηνοτερα παιχνιδια οπως ειπες. Καλα εκανες.
 
Πίσω
Μπλουζα