Το κανάλι της Βαγγελίτσας (1987-88 ΕΤ2)

Δυστυχώς, ο Μανώλης Πουλιάσης πέθανε από AIDS. Τον αναφέρει αραιά και πού ο δημοσιογράφος Γιώργος Σαρηγιάννης στις στήλες του στα ΝΕΑ.

Το Κανάλι της Βαγγελίτσας παιζόταν όντως Παρασκευή.

Λίγο πριν από τη σειρά είχαν κυκλοφορήσει τρεις βιντεοταινίες-επιθεωρήσεις στις οποίες εμφανιζόταν η Βαγγελίτσα: πρόκειται για τη σειρά επιθεωρήσεων "Άλλος Χαβάη, άλλος πληρώνει". Η πρώτη είναι μαγνητοσκόπηση της παράστασης που παιζόταν στο θέατρο "Σμαρούλα" το καλοκαίρι του '86 και οι άλλες δυο είναι επιθεωρήσεις που γυρίστηκαν σε στούντιο μετά από την επιτυχία της πρώτης κασέτας. Τα δύο βίντεο που υπάρχουν στην αρχή του thread είναι από τη δεύτερη Χαβάη.

Έκμεταλλευτόμενη την επιτυχία της σειράς η Αννα Βαγενά περιόδευσε την άνοιξη του '88 (αμέσως μετά το τέλος του σίριαλ) σε όλη την Ελλάδα με την επιθεώρηση "Βαγγελίτσα πάρ' την γκλίτσα". Στην παράσταση έπαιζε ο Πουλιάσης: το ένα νούμερο της Βαγενά είχε ατάκες από το σίριαλ και τα άλλα δύο ήταν νούμερα από τη δεύτερη και την τρίτη "Χαβάη". Η παράσταση αυτή κυκλοφόρησε επίσης σε βιντεοκασέτα...

Εκτός από τη "Βαγγελίτσα κατάσκοπο" υπάρχει και η βιντεοταινία "Βαγγελίτσα, ωραία μου κυρία" που, ναι, είναι ο μύθος του Πυγμαλίωνα... Στον ρόλο του καθηγητή Χίγγινς ο Ντίνος Λύρας! Αυτά...

Η Βαγενά συνέχισε να παίζει σε επιθεωρήσεις τον τύπο της Βαγγελίτσας μέχρι και το ΄92. Μια από αυτές τις επιθεωρήσεις, οι "Τελευταίοι ΠΑΣΟΚράτορες" (1988-89, στο θέατρο "Καλουτά", με τους Βλαχοπούλου-Ηλιόπουλο-Κωνσταντίνου) κυκλοφόρησε και σε βιντεοταινία (χωρίς τον Κωνσταντίνου).

Υπάρχει ακόμα μια τηλεοπτική επιθεώρηση από το θέατρο της Δευτέρας, του '90, όπου η Βαγενά παίζει τον ρόλο της Βαγγελίτσας. Να το κάνουμε κουίζ αυτό;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηξερα αυτη την δραματικη εξελιξη για τον Μανώλης Πουλιάσης.

appoul διαβαζοντας τα σημερινα ποστς δεν εχω παρα να σου πω συγχαρητηρια που μοιραζεσαι τις βαθιες γνωσεις σου για τα τηλεοπτικα πεπραγμενα εδω μεσα.
 
Nα ευχαριστίσω με τη σειρά μου τον φίλο appoul για τις χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με τη '' Βαγγελίτσα''. Αν και είναι ένα thread με θέμα το καναλι της Βαγγελίτσας ,ασχολιούμαστε (και καλά κάνουμε) γενικά με την 'Αννα Βαγενά και τον ρόλο που την χαρακτήρισε στα 80ς. Προσφάτος η ίδια δήλωσε (στην εκπομπη σε χρόνο tv) πρίν απο 3-4 χρόνια οτι μετάνιοσε που επεξε ελληνικό video. K όμως είταν ένας ρόλος που της πηγενε γάντι (να κάνει την βλαχα, την υποψιασμένη όμως βλάχα) ,τωρα εάν στα μέσα του 80 δεν γυριζε τις τενίες τις σε video δεν θα ταν στη μόδα και στην ''κενοτομία'' της εποχής ,οποτε δεν θα χε απύχιση ,αυτό πιστεύω οτι καλώς επραξε που έκανε videoτενίες.

Σχετικά με τον Μανώλη Πούλιαση ποια χρονιά ακριβώς εφιγε απο τη ζωή ?
 
Ευχαριστώ, παιδιά, χαρά μου να μοιραστώ τα λίγα που ξέρω--για την ακρίβεια ξέρω πολλά για λίγα :)

Για τον Πουλιάση με πιάνετε ελαφρώς αδιάβαστο, νομίζω πέθανε ή το 93 ή το 94. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.
 
Παιδιά μήπος ξέρει κανεις απο πού μπορουμε να βρούμε αυτη τη [EDITED] σειρά ?

Τόσο χρόνια ούτε μια επανάληψη έχει παιξει ,ελεος! Είναι πολύ σπανιο τελικά να την έχουμε.
 
Αγαπημένη σειρά με πολύ γέλιο.

Το τελευταίο επεισόδιο προβλήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1988.

Ας θυμηθούμε λίγα στιγμιότυπα:


Παρωδία του "Να η ευκαιρία":




 
video80 είπε:
Nα ευχαριστίσω με τη σειρά μου τον φίλο appoul για τις χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με τη '' Βαγγελίτσα''. Αν και είναι ένα thread με θέμα το καναλι της Βαγγελίτσας ,ασχολιούμαστε (και καλά κάνουμε) γενικά με την 'Αννα Βαγενά και τον ρόλο που την χαρακτήρισε στα 80ς. Προσφάτος η ίδια δήλωσε (στην εκπομπη σε χρόνο tv) πρίν απο 3-4 χρόνια οτι μετάνιοσε που επεξε ελληνικό video. K όμως είταν ένας ρόλος που της πηγενε γάντι (να κάνει την βλαχα, την υποψιασμένη όμως βλάχα) ,τωρα εάν στα μέσα του 80 δεν γυριζε τις τενίες τις σε video δεν θα ταν στη μόδα και στην ''κενοτομία'' της εποχής ,οποτε δεν θα χε απύχιση ,αυτό πιστεύω οτι καλώς επραξε που έκανε videoτενίες.Σχετικά με τον Μανώλη Πούλιαση ποια χρονιά ακριβώς εφιγε απο τη ζωή ?
Ήταν 26/11/1995 όταν ο ηθοποιός έφυγε από AIDS σε ηλικία 45 ετών, σύμφωνα με το συλλεκτικό τεύχος στο "Τηλέραμα", που κυκλοφόρησε τον Ιανουάριο του 1996.
 
Ο Ρεππας δεν ελεγε συνεχεια την ατακα ''ινταααξ'' (ενταξει) με βλαχικη προφορα?
 
Θυμάμαι σε ένα επεισόδιο, που σατύριζαν τα τετράγωνα των αστέρων και η Γερασιμίδου που ήταν σε ψηλό σημείο, δεν μπορούσε να απαντήσει γιατί ζαλίζονταν :D ...
 
joe είπε:
Ο Ρεππας δεν ελεγε συνεχεια την ατακα ''ινταααξ'' (ενταξει) με βλαχικη προφορα?
Έχεις δίκιο joe! Την έλεγε και μάλιστα με παραπονιάρικο ύφος τις περισσότερες φορές.

Ακόμα θυμάμαι στο τελευταίο επεισόδιο σε μια απέλπιδα προσπάθεια του Ρέππα να ρίξει την Δήμητρα Παπαδοπούλου της τραγούδησε το "Απόψε φίλα με" σε άπταιστα βλάχικα :) !

Πάντως τα βιντεάκια που έχω αναρτήσει από το youtube στο προηγούμενο μήνυμα μου είναι ένα πολύ μικρό δείγμα μιας καλής,για την εποχή της,κωμικής σειράς που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται στο (αν)αρχείο της ΕΡΤ.
 
Ένα απόσπασμα από την κωμική σειρά της Ε.Ρ.Τ. 2 ((Το Κανάλι της Βαγγελίτσας ))


που μεταδόθηκε την περίοδο 1987-1988



με την Αννα Βαγενά Δήμητρα Παπαδοπούλου Μιχάλη Ρέππα



και πολλούς άλλους γνωστούς ηθοποιούς



το απόσπασμα μεταδόθηκε το 1988 από την Ε.Τ. 2


http://www.youtube.com/watch?v=5qi0SYngMMM
 
FORD231 είπε:
Ένα απόσπασμα από την κωμική σειρά της Ε.Ρ.Τ. 2 ((Το Κανάλι της Βαγγελίτσας ))
που μεταδόθηκε την περίοδο 1987-1988



με την Αννα Βαγενά Δήμητρα Παπαδοπούλου Μιχάλη Ρέππα



και πολλούς άλλους γνωστούς ηθοποιούς



το απόσπασμα μεταδόθηκε το 1988 από την Ε.Τ. 2
Σε ευχαριστούμε πολύ για το πολύ όμορφο απόσπασμα από μια πολύ αγαπημένη κωμική σειρά της ΕΤ2!
 
Το πρώτο επεισόδιο της σειράς που έκανε πρεμιέρα στις 20 Νοεμβρίου 1987!

Το σενάριο του πρώτου επεισοδίου υπέγραφε η Μαριάννα Κουτάλου βασισμένο σε μια ιδέα παλιάς ραδιοφωνικής εκπομπής του Πάνου Σκουρολιάκου.

Μέρος Α'

http://www.youtube.com/watch?v=l3Ou_ijI4vM [/URL]



http://www.youtube.com/watch?v=l3Ou_ijI4vM

Μέρος Β'






[video=youtube;nG-EOJ-tmsc]
http://www.youtube.com/watch?v=nG-EOJ-tmschttp://www.youtube.com/watch?v=nG-EOJ-tmsc







http://www.youtube.com/watch?v=zFSt8oy3gA0http://www.youtube.com/watch?v=zFSt8oy3gA0




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μουσική είναι η ίδια με των Αυθαίρετων!
 
ηταν πραγματι μια πολυ καλη σειρα με αφθονο γελιο,το ιδιο και οι βιντεοταινιες!!στη Βαγενα πηγαινε πολυ αυτος ο ρολος

εκανε και μια διαφημιση με γιαουρτι Synergal [video=youtube;vqO9tu9-2nk]

 
H ίδια όμως αποκύρηξε της βιντεοταινίες της (δεν καταλαβένω το γιατί),ειταν πανω κατω περίπου ιδιες με τη σειρά ,σε ενα ρόλο που την τυποποιησε στα 1980ς και είχε μεγάλη επιτυχία ,ενταξει δεν λέω εντελός εφύμερα ,αλλά οχι να λεει οτι μετανιωσα για τις βιντεοπαραγωγές που έκανα.

Το ειπε η ιδια στην εκπομπη της κρατικής τηλεώρασης ''σε χρόνο TV''.

Ασχετο: προσέξατε κανείς οτι στο 1ο video-clip του ''Ημνου των μαυρων σκυλιών'' συμετέχει? Πρεπει να ναι η μεσαία!

Βγηκα απο το θέμα ,αλλά είυθελα να τα πώ (πρώτα ο Ψάλτης μετά ο Γαρδέλης ,η Βαγεννά και ποιος ξέρει ποσοι άλλοι θα αποκυρίξουν τις βιντεοταινίες!)
 
Σύμφωνα με το περιοδικό ΖΑΠΙΝΓΚ που αγόρασα σήμερα , η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη στην ΕΤ1 από την ερχόμενη Τρίτη στις 12.00
 
Ναι ρε παιδιά παίχτηκε τελευταία σε επανάληψη στις 12 το μεσημέρι όπως και η Μαντάμ Σουσού λίγο καιρό πιο πριν.
 
Πολύ χιουμοριστική σειρά. Την Βαγενά πραγματικά την έχω συνδέσει με αυτό το ρόλο της βλάχας.
 
Πίσω
Μπλουζα