Το μικρό σπίτι στο λιβάδι (Little house on the prairie)

στις 30/4/14 , 40χρονια μετα,συναντηθηκαν ξανα 7 απ τους πρωταγωνιστες της σειρας: η Καρολ,η Λωρα,η Μαιρη,η Καρυ,ο Αλμαντζο,η Νελλη και ο Αλμπερτ (ο Τζιμ (Michael Landon Jr. , συμμετειχε στο 20ο επεισοδιο της 3ης σεζον)) στην εκπομπη "Today" με παρουσιαστριες τις Kathie Lee & Hoda

[video=youtube;j0RMU_FU-tI]

και μια φωτο,το παραξενο ειναι οτι λειπει η Λωρα..

attachment.php


αφου η Λωρα δε βγηκε στη φωτο,προσθετω εγω ενα στιγμιοτυπο ;)

attachment.php


πηγη

12.JPG

13.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H κυρία Κάρολ είναι κούκλα στην ηλικία της,όπως και η Μαίρη.
 
katerinak είπε:
στις 30/4/14 , 40χρονια μετα,συναντηθηκαν ξανα 7 απ τους πρωταγωνιστες της σειρας: η Καρολ,η Λωρα,η Μαιρη,η Καρυ,ο Αλμαντζο,η Νελλη και ο Αλμπερτ (ο Τζιμ (Michael Landon Jr. , συμμετειχε στο 20ο επεισοδιο της 3ης σεζον)) στην εκπομπη "Today" με παρουσιαστριες τις Kathie Lee & Hoda[video=youtube;j0RMU_FU-tI]

Ωραίο βίντεο. Στο 3ο λεπτό η Μαίρη λέει ότι λάμβανε γράμματα από τυφλούς που πίστευαν ότι είναι είναι και στην πραγματικότητα τυφλή... Το ίδιο πίστευα και εγώ μικρός. Μάλιστα θυμάμαι τον πατέρα μου να μου εξηγεί πως αλλάξανε το σενάριο της σειράς για να προσαρμοστεί στην επικείμενη τύφλωση της Μαίρης... Ποιο ωραίες εποχές τότε, ποιο αθώες.... Σήμερα απλά θα ξόδευαν μερικά δευτερόλεπτα για να το ψάξουν στο "Google"...
 
Οι περισσότεροι βρέθηκαν ξανά μαζί στην παραπάνω εκπομπή μετά τη κηδεία του Landon!

Πάντως δεν ήξερα οτι είχε εμφανιστεί και ο γιος του σε επεισόδιο της σειράς. Και η Νέλλη εξακολουθεί να έχει τη "στάμπα" της αχώνευτης :p
 
Ωραίο βιντεάκι, πολύ μου αρέσει να βλέπω reunions παλιών σειρών που έβλεπα. Έχω δει και βιντεάκια από άλλες συναντήσεις κάποιων από αυτούς. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην πραγματικότητα οι πιο συμπαθείς και με φοβερό χιούμορ χαρακτήρες είναι οι κακιές της υπόθεσης Νέλλη και η μητέρα της Χάριετ, που απουσιάζει εδώ. Η Νέλλη κάνει και κανονικά stand-up comedy. Η αλήθεια είναι ότι και στη σειρά, παρ'όλο που έπαιζαν τις κακές, έβγαζαν πολύ γέλιο και φαινόταν το χιούμορ τους. Ακόμα και την κακιά Νάνσυ, που πάλι απουσιάζει εδώ, συμπαθώ στην πραγματικότητα, η οποία, μπορεί να μην είχε το χιούμορ των δύο αυτών, αλλά είναι μουσικός και είναι ενδιαφέροντα τα τραγούδια που γράφει μόνη της, παίζοντας την κιθάρα της.

Για τον γιό του Λάντον ούτε εγώ ήξερα, κι έτσι πως τον βλέπω δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πόσο πολύ διαφέρει από τον γοητευτικό πατέρα του :eek:
 
. Η πρωτη περιοδος ειναι αυτη που κλασσικα ολοι ξερουμε με την Λωρα μικρη. Το τραγουδι αρχης ειναι με την αμαξα των γονιων και τις τρεις μικρες να τρεχουν στο γρασιδι
2. η δευτερη περιοδος ειναι με την Λωρα παντρεμενη, εστιαζομαστε στην ζωη της με τον Αλμανζο,και οι γονεις αφαντοι.. εχουν μετακομισει στην πολη, οπου και οι τιτλοι αρχης ειναι αρχικα η φωτο της μικρη και στην συνεχεια ενηλικη

3. Υπαρχει και ενα τριτο τραγουδι αρχης. Ειναι τεραστιο... και δειχνει ολους τους ηθοποιους (δευτεραγωνιστες) που περασαν απο την σειρα Ολους ομως... (θυμιζει κατι απο τους τιτλους αρχης του "Ιησου απο την Ναζαρετ" ετσι οπως προβαλονταν και εκει οι ηθοποιοι)
Απʼ αυτά που θυμάμαι και από ό,τι μπορώ να επαληθεύσω από το Ίντερνετ, τα στοιχεία έχουν ως εξής:

Οι σεζόν 1-8 είχαν όλες την ίδια κλασική εισαγωγἠ με τον κο και την κα Ιγκαλς στο κάρο και την Μαίρη, τη Λώρα και την Κάρυ να τρέχουν στο λιβάδι. Αυτό συμπεριλαμβάνει και τη σεζον 5 όπου η οικογένεια Ιγκαλς μετακόμισαν στην πόλη μαζί με τους Γκάρβευ και τους Όλσεν στην αρχή της σεζόν (και όλοι τους ξαναγύρισαν στο Walnut Grove 5-6 επεισόδεια αργότερα με απότέλεσμα σχεδόν όλη η σεζόν 5 να διαδραματίζεται στο Walnut Grove όπως και οι άλλες).

Η σεζὀν 9 (που ξεκινάει με τους Ιγκαλς να έχουν μετακομίσει οριστικά στην πόλη έχοντας πουλήσει τη φάρμα τους στην οικογένεια Καρτερ) είχε την καινούρια εισαγωγή που έχει φόντο το μικρό σπίτι στο λιβάδι και ξεκινάει με τη φωτογραφία της μικρής Melissa Guilbert να την αντικαθιστα η φωτογραφία της ως ενήλικη και ακολουθούν οι φωτογραφίες και τα ονόματα του υπόλοιπου καστ (ναι, κι εμένα μου θυμίζει τον «Ιησού από τη Ναζαρέτ»).

Την 9η σεζόν ακολούθησαν τρεις τηλεταινίες (Little House: Look Back to Yesterday, Little House: Bless All the Dear Children και Little House: The Last Farewell) που εγω τότε όταν τα έβλεπα τα θεωρούσα κανονικά επεισόδεια της 9ης σεζον ακριβώς επειδή είχαν την ίδια εισαγωγή με τα επεισόδεια της 9ης σεζόν και επειδή η κάθε ταινία παιζόταν σε δύο μέρη το καθένα από τα οποία διαρκούσε περίπου όσο ένα επεισόδειο.

284px-Movie.lookbacktoyesterday.jpg


Oπότε επίσημα υπάρχουν μόνο αυτές οι δύο εισαγωγές. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν βρίσκω αναφορά σε άλλη εισαγωγή στο ιντερνετ και η αδελφή μου που έβλεπε τα επεισόδεια μαζί μου λέει ότι ούτε αυτή θυμάται άλλη εισαγωγή. Στo youtube υπάρχουν πάμπολλα βίντεο με εισαγωγές της σειράς αλλά τα περισσότερα είναι εισαγωγές φτιαγμένες από θαυμαστές.

Στα επεισοδια που προβαλονται με αυτους τους τιτλους (το Νο 3 δηλ), βλεπουμε την οικογενεια, με τις Μαιρη και Λωρα παντρεμενες (και η Μαιρη τυφλη) μαζι με τος αντρες τους να καθονται μαζι και με τους γονεις τους και να αναπολουν τα παλια. Τα υπολοιπα μελη της οικογενειας δεν θυμαμαι αν ηταν στο σκηνικο. Μια συγκεκριμενη αναποληση ειναι οταν η Λωρα το εσκασε απο το σπιτι της, τοτε που θεωρησε οτι ηταν υπευθυνη για τον θανατο του νεογεννητου αδερφου της γιατι δεν ειχε προσευχηθει αρκετα και πηρε τα βουνα για να πλησιασει πιο κοντα στον θεο.
Το συγκεκριμενο επεισοδιο θυμομουν πολυ καλα, οτι το ειχα ξαναδει, και χωρις την αναποληση της Λωρας.

Και το εβλεπα για δευτερη φορα, με την Λωρα να το αφηγειται
Το επεισόδειο στο οποίο αναφέρεσαι, όπου η Λώρα έφυγε από το σπίτι για να βρει τον Θεό και να Τον παρακαλέσει να πάρει αυτήν και να επιστρέψει τον μικρο αδελφό της, είναι το επεισόδειο The Lord Ιs My Shepherd της πρώτης σεζόν. Μόνο που από όσο ξέρω, δεν ξαναέδειξαν σκηνές από αυτό το επεισόδειο σε άλλα επεισόδεια. Η Λώρα έκανε που και που αναφορές στον αποθανόντα μικρό αδελφό της αλλά χωρίς flashback (π.χ. στο επεισόδειο "A Child With No Name" όπου η Λώρα γέννησε και αυτή έναν γιο τον οποίο έχασε μερικές μέρες μετά).Υπάρχει πράγματι ένα επεισόδειο όπου η Λώρα και η (πλεον τυφλή) Μαίρη καθονται με τους άνδρες τους και την υπόλοιπη οικογένεια Ιγκαλς καθώς και τη Έστερ Σιου και θυμούνται τα παλιά αλλά χωρίς την παραμικρή αναφορά στο επεισόδειο The Lord Ιs My Shepherd. Η συγκεκριμένη οικογενειακή συνάθροιση είναι στο Χριστουγεννιάτικο επεισόδειο A Christmas They Never Forgot της 8ης σεζόν (το οποίο είναι και ένα από τα αγαπημένα μου επεισόδεια). Στην αρχή της 8ης σεζόν η Μαίρη και ο άνδρας της ο Αδάμ είχαν μετακομίσει στη Νέα Υόρκη και η Έστερ Σιου τους έφερε παραμονή Χριστουγέννων για να κάνουν έκπληξη στους Ιγκαλς. Κάθονται λοιπόν όλοι γύρω από το τραπέζι και κάποιοι λένε Χριστουγεννιάτικες ιστορίες από την παιδική τους ηλικία (συγκεκριμένα τις ιστορίες τις λένε η κα Ιγκλς, ο Αλμάντζο, η Έστερ Σιου και η Λώρα). Η ιστορία της Λώρα περιλαμβάνει πράγματι flashback τo οποίο όμως περιέχει απόσπασμα από το πρώτο επεισόδειο (ή μάλλον ταινία) με τον τίτλο Little House on the Prairie (και όχι από το The Lord Is My Shepherd). Το περιστατικό που μας αφηγείται αφορά τον κο Έντουαρντ που τους έφερε Χριστουγεννιάτικα δώρα όταν η Λώρα και η Μαίρη ήταν μικρές. Το επεισόδειο A Christmas They Never Forgot ήταν και η τελευταία εμφάνιση της Μαίρη και του Αδάμ στη σειρά και δεν υπήρχε άλλο επεισόδειο με οικογενειακές αναμνήσεις που να δείχνει και τη Μαίρη και τη Λώρα με τους άνδρες τους στο πατρικό τους.

Ο Άλμπερτ πεθαίνει από λευχαιμία. Ο ίδιος αποφάσισε να μην πάει στην ιατρική σχολή, όπου πέρασε με υποτροφία, για να περάσει τις τελευταίες του μέρες με την οικογένειά του.
Το αν ο Άλμπερτ πέθανε συμφωνα με τα γεγονότα της ταινίας Little House: Look Back to Yesterday (η πρώτη από τις τρεις ταινίες που ολοκλήρωσαν τη σείρα μετά το τέλος της 9ης σεζόν καθώς και η τελευταία εμφάνιση του Άλμπερτ στη σειρά) είναι από τα πιο αμφισβητίσιμα σημεία της σειράς και γι' αυτό ευθύνονται εξ'ολοκλήρου οι σεναριογράφοι που συχνά ξεχνούσαν τι είχε συμβει σε προηγούμενα επεισόδεια. Πράγματι στο Little House: Look Back to Yesterday μαθαίνουμε πως ο Άλμπερτ πάσχει από ανίατη ασθένεια και αφού πήρε την υποτροφεία που ήθελε για να σπουδάσει ιατρική, ο ίδιος επιλέγει να γυρίσει στο Walnut Grove και να πεθάνει εκεί. Το επεισόδειο τελειώνει πριν τον θάνατο του Άλμπερτ και αφήνει εμάς τους θεατές να καταναλώσουμε τόνους χαρτομάντηλα γνωρίζοντας πως το μοιραίο περιστατικό θα συνέβαινε μερικές εβδομάδες ή μέρες μετά το τέλους του επεισοδείου. Αλλά είναι πράγματι έτσι; Σε προηγούμενο επεισόδειο της 9ης σεζόν με τίτλο Home Again, μαθαίνουμε πως όταν οι Ιγκαλς μετακόμισαν στην πόλη, ο Άλμπερτ έμπλεξε με κακές παρέες και κατάντησε να κάνει χρήση μορφίνης. Μη γνωρίζοντας για τον εθισμό του Άλμπερτ, ο κος Ιγκαλς τον πήγε διακοπές πίσω στο Walnut Grove όπου και αποκαλύφτηκε το πρόβλημα. Ο Άλμπερτ τελικά κατάφερε να απεξαρτηθεί από τα ναρκωτικά και η φωνή της Λώρα μας ενημερώνει στο τέλος του επεισοδείου πως ο Άλμπερτ επέστρεψε αργότερα στο Walnut Grove ως Δόκτωρ Ιγκαλς, πράγμα που μας έκανε να πιστέψουμε πως σπουδασε ιατρική και δούλεψε μαζί με τον Γιατρό Μπέηκερ και τελικά τον αντικατέστησε όταν ο Γιατρός Μπέηκερ βγήκε στη σύνταξη. Αλλά αν ο Άλμπερτ πέθανε σύντομα μετά το σκαρφάλωμα στο λόφο στο φινάλε της ταινίας Little House: Look Back to Yesterday , τότε τίποτα από αυτά δε συνέβη. Δηλαδή, ναι μεν ο Άλμπερτ επέστρεψε στο Walnut Grove αλλά πέθανε πριν ξεκινήσει το πρώτο έτος στη σχολή ιατρικής οπότε ουδέποτε γύρισε για να εξασκήσει το επάγγελμα. Γι'αυτό η εξήγηση που δίνουν κάποιοι φανατικοί θαυμαστές της σειράς έτσι ώστε το ένα επεισόδειο να μην αναιρεί το άλλο είναι πως ο Άλμπερτ δεν πέθανε τόσο σύντομα όσο μας κάνει η ταινία Little House: Look Back to Yesterday να νομίζουμε. Ο γιατρός είπε πως ο Ἀλμπερτ πάσχει από μια σπάνια ασθένεια του αίματος αλλά ίσως ο Άλμπερτ να έζησε αρκετα ωστε να τελειώσε τη σχολή ιατρικής και να επεστρεψε ως γιατρός στο Walnut Grove για κάποιο διάστημα. Ίσως να μην ήταν ακόμα ο Άλμπερτ στα τελευταία στάδια της ασθένειας ή μπορεί να βρεθηκε κάποια θεραπεία που να τον κράτησε σε καλή κατάσταση λίγο παραπάνω ή να ήταν απλά θαυματουργή παρέμβαση (πάνω κάτω όπως συνέβη στον Τζέημς όταν ήταν σε κόμα στο επεισόδειο He Was Only Twelve).

Από την άλλη μεριά όμως, ούτε το γεγονός πως ο Άλμπερτ γύρισε και εργάστηκε ως πτυχιούχος γιατρός στο Walnut Grove στέκει μιας και μετά την ταινία Little House: Look Back to Yesterday, ακολούθησαν μόνο άλλες δυο ταινίες Little House: Bless All the Dear Children και Little House: The Last Farewell τα γεγονότα των οποίων χρονολογικά δε φαίνονται να απέχουν πάνω από τρία χρόνια μεταξύ τους (με βάση το γεγονός πως η Ρόουζ (η μικρή κόρη της Λώρας) ελάχιστα μεγαλώνει. Στην τελευταἰα ταινία (Little House: The Last Farewell) οι κάτοικοι του Walnut Grove ανατίναξαν όλα τα κτίρια εκτός από την εκκλησία και το μικρό σπίτι στο λιβάδι για να μην τους τα πάρει δωρεάν ένας άπληστος κροίσος που κρατούσε τους τίτλους ιδιοκτησίας των οικοπέδων της περιοχής. Δεν γνωρίζω το σύστημα των πανεπιστημίων στις Ηνωμένες Πολιτείες στο τέλος του 19ου αιώνα αλλά είμαι σίγουρη ότι για να γίνει γιατρός ο Άλμπερτ θα χρειάζονταν ίσως και δέκα χρόνια, πράγμα που σημαίνει πως όταν θα γύριζε ως γιατρός δεν θα υπήρχε πια Walnut Grove όπως το ήξερε για να εργαστεί. Έχω δει πιθανά σενάρια θαυμαστών πως ο Άλμπερτ γύρισε και εργάστηκε στο καινούριο Walnut Grove που αναγκάστηκε να χτίσει ο αντιπαθέστατος επιχειρηματίας για να αντικαταστήσει τα κατεστραμένα κτίρια. Αλλά όσες θεωρίες κι αν αναπτύξουμε, η πιο απλή εξήγηση είναι πως οι σεναριογράφοι τα έκαναν θάλασσα. Και δεν μπορουν να χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία πως είχαν ξεχάσει τα γεγονότα του επεισοδείου Home Again επειδή όταν ο κος Ιγκαλς μαθαίνει για την ασθένεια του Αλμπερτ στην ταινία Little House: Look Back to Yesterday, ρώτησε τον γιατρό μήπως είχε κάποια σχέση με τον εθισμό του Άλμπερτ στη μορφίνη πριν μερικά χρόνια και φυσικά ο γιατρός απάντησε πως δεν είχε καμιά σχέση. Αυτό δείχνει πως οι σεναριογράφοι γνώριζαν τα γεγονότα του επεισοδείου Home Again αλλά για λόγους που παραμένουν άγνωστοι αγνόησαν τον επίλογο της Λώρας πως ο Άλμπερτ επέστρεψε ως γιατρός στο Walnut Grove.

Να σημειωθεί πως το ασαφές σενάριο για το τι συνέβη στον Άλμπερτ είναι μόνο μία από διάφορες αντιφάσεις στη σειρά. Π.χ. ελάχιστη συνέπεια υπήρξε στο πως ο κος Ιγκαλς συνάντησε την κα Ιγκαλς. Σε προφορικές αναφορές που κάνουν οι ίδιοι σε διάφορα επεισόδεια, είναι ξεκάθαρο πως ο κος Ιγκαλς είναι μερικά χρόνια μεγαλύτερος από τη γυναίκα του και τη συνάντησε όταν ήταν πάνω κάτω στην ηλικία που ήταν ο Αλμάντζο όταν συνάντησε τη Λώρα. Συγκεκριμένα, σε ένα επεισόδειο που η Λώρα κλαψουρίζει επειδή δεν την προσέχουν επειδή είναι μόνο ένα μικρό κοριτσάκι, ο μπαμπάς της της λέει πως κι αυτός κάποτε δεν έδινε προσοχή σε ένα μικρό κοριτσάκι αλλά μετά που το συγκεκριμένο κοριτσάκι μεγάλωσε και τη πρόσεχαν όλοι κατάλαβε πόσο λάθος έκανε (περιττό να ξεκαθαρίσω πως μιλά για την μαμά της μιας και όλοι το έχετε μαντέψει). Σε ένα άλλο επεισόδειο ο Κος Ιγκαλς συγκρίνει τον εαυτό του με τον Αλμαντζο και ρωτάει την γυναίκα του αν τον θυμάται πως ήταν ο ίδιος όταν ήταν στην ίδια ηλικία. Η γυναίκα του του απάντησε ότι όχι επειδή δεν τον ήξερε σε εκείνη την ηλικία. Επιπλέον, σε ένα άλλο επεισόδειο ο κος Ιγκαλς λεει πως κι αυτος γνώρισε την γυναίκα του ως μικρό κοριτσάκι την οποία αρχικά πείραζε και αργότερα ερωτεύτηκε και παντρεύτηκε. Και κάπου μέσα σε όλα αυτά ξεπροβάλει και το επεισοδειο I Remember, I Remember της 4ης σεζόν όπου όχι μόνο ο κος και η κα Ιγκαλς μοιάζουν να έχουν ακριβώς την ίδια ηλικία αλλά απ΄ ό,τι φαίνεται τα είχαν πριν τα 13. Αντε τώρα να κάνεις αυτό το επεισόδειο να ταιριάξει με την εκδοχή του κου Ιγκαλς.

Ἐνα άλλο πρόβλημα ήταν η εμφάνιση της Τζένη Γουάιλντερ (κόρη του μεγαλύτερου αδελφού του Αλμάντζο, ονόματι Ρόηαλ) στην ένατη σεζόν. Προηγουμένως, είχαμε δει τον συγκεκριμένο αδελφό του Αλμάντζο με τη γυναίκα του και τα δυο κακομαθημένα αγοράκια τους στο επεισόδειο The Nephews της 7η σεζόν όπου τα δυο θηρία περνάνε μερικές μέρες με τη θεία Λώρα και τον θείο Αλμάντζο ενώ οι γονείς τους κάνουν διακοπές στο ποτάμι όπου η μάνα τους αποκαλύπτει στον ταλάιπωρο άνδρα της πως είναι πάλι έγκυος. Λογικά, το τρίτο ανιψάκι του Αλμάντζο είναι η Τζένη, την οποία βλέπουμε για πρώτη φορά στην 9η σεζόν. Αλλά εδώ είναι το πρόβλημα: η Λώρα προηγουμένως γέννησε την Ρόουζ στην 8η σεζον περίπου ένα χρόνο μετά την επίσκεψη της οικογένειας του αδελφού του Αλμάντζο (πάντα σύμφωνα με τις ηλικίες των χαρακτήρων). Όταν πρωτοεμφανίζεται η Τζένη για πρώτη φορά στο πρώτο επεισόδειο της 9ης σεζόν με τον τίτλο Times Are Changing είναι ήδη 10 χρονών και ο ίδιος ο Αλμάντζο επισημαίνει πως έχει 10 χρόνια να δει τον αδελφό του. Η Ρόουζ όμως δεν είναι ακόμα ούτε δυο χρονών πράγμα που θα πει πως δεν έχουν περάσει πάνω από 3 χρόνια από την προηγούμενη επίσκεψη του αδελφού του Αλμάντζο στο επεισόδειο Τhe Nephews της 7ης σεζόν. Επιπλέον τον αδελφό του Αλμάντζο τον παιζει διαφορετικός ηθοποιός και δε γίνεται η παραμικρή αναφορά στη γυναίκα του και στους δυο γιους του. Μπορούμε να υποθέσουμε πως ο Ρόηαλ έχει χηρέψει μιας και ζητά από τον Αλμάντζο και τη Λώρα να υιοθετήσουν τη Τζένη αν αυτός πάθει κάτι και μπορούμε επίσης να υποθέσουμε πως τα δυο αγόρια είναι σε οικοτροφείο. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν υπάρχει εξήγηση για το πως η Τζἐνη που ήταν αγέννητη στη 7η σεζόν εμφανίζεται ως δεκάχρονη στην 9η σεζόν μέσα σε χρονική περίοδο 3 χρόνων το πολύ. Δε γίνεται παρά να υποθέσουμε πως η σεναριογράφοι του επεισοδείου Times Are Changing ξέχασαν ότι είχαν ξαναχρησιμοποιήσει τον χαρακτήρα του Ρόηαλ στο επεισόδειο The Nephews και νόμιζαν πως εμφανιζόταν για πρώτη φορά στο επεισόδειο Times Are Changing.

Κι ένα παρόμοιο πρόβλημα αφορά τον πατέρα της κα Ιγκαλς τον οποίο βλέπουμε για πρώτη φορά στο επεισόδειο Author! Author της 6ης σεζόν και ο οποίος, έχοντας χηρέψει πρόσφατα, γράφει αυτοβιογραφικά βιβλία με περιστατικά όπως τα βαφτίσια της κα Ιγκαλς κλπ. Όλα αυτά ωραία και καλά μέχρι το επεισόδειο A Christmas They Never Forgot της 8ης σεζόν όπου μαθαίνουμε από την ίδια την κα Ιγκαλς πως έχασε τον μπαμπά της όταν ήταν κοριτσάκι και πόσο δύσκολο της ήταν να συνηθίσει το γεγονός πως η μάνα της ξαναπαντρεύτηκε, μέχρι που τελικά συμφιλιώθηκε με τον πατριό της παραμονή Χριστουγέννων. Αλλά στο επεισόδειο Author! Author δεν αναφέρθηκε ούτε μια φορά πως ο παππούς της Λώρας ήταν πατριός της μαμάς της και όχι ο φυσικός της μπαμπάς. Για το γεγονός πως ήταν παρων σε οικογενειακές περιστάσεις όπως τα βαφτίσια της προγονής του ΠΡΙΝ γίνει προγονή του μπορώ μόνο να φανταστω πως ήταν καλεσμένος ως οικογενειακός φίλος (επειδή αναφέρθηκε πως ήταν φίλος του πατέρα της κα Ιγκαλς) αλλά παρ΄όλα αυτά είμαι σιγουρη πως και πάλι πρόκειται για λάθος των σεναριογράφων μιας και δεν υπάρχει κανένα στοιχείο στο επεισόδειο Author! Author που να κανει οποιονδήποτε να νομίζει πως ο συγκεκριμένος κύριος δεν είναι ο φυσικός πατέρας της κα Ιγκαλς.

Με την ευκαιρία, αν αναρωτιέται κανείς γιατί αναφέρομαι στους γονείς της Λώρας ως κο και κα Ιγκαλς ,ειναι για να αποφευχθεί το μπέρδεμα ανάμεσα στην ελληνική μεταγλώττιση και τα αυθεντικά ονόματα. Απο τη μεταγλώττιση όλοι τους ξέρουμε ως Τζο και Κάρολ. Όσοι όμως έχουμε δει επεισόδεια στα αγγλικά ξέρουμε πως ολόκληρο το όνομα της μάνας είναι Κάρολαιν. Αλλά τέλως πάντων το «Κάρολ»πάει κι έρχεται. Το γιατί όμως τον πατερα, που στα αγγλικά λέγεται Τσάρλς, τον αποκαλούν Τζο στην ελληνική μεταγλώττιση δεν μπορώ να το εξηγήσω παρα μόνο με την υπόθεση πως οι υπευθυνοι για τη μεταγλώττιση το θεώρησαν κάτι σαν φόρο τιμής στον ηθοποιό Michael Landon που παίζει τον Tσαρλς και που παλιότερα είχε γίνει γνωστός στη σειρά Bonanza παίζοντας έναν χαρακτήρα με το όνομα Little Joe.

Για όσους θέλουν μια γρήγορη περίληψη όλης της σειράς, ο οδηγός επεισόδειων της wikipedia είναι ό,τι καλύτερο.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Little_House_on_the_Prairie_episodes

284px-Movie.lookbacktoyesterday.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλήρης και εμπεριστατωμένη η ανάλυσή σου για την αγαπημένη μας σειρά NorthStar - σε ευχαριστούμε πολύ! :)

Όπως σε πολλές σειρές, έτσι (δυστυχώς) και εδώ, υπήρξαν κάμποσα λαθάκια σε κάποιες ιστορίες της σειράς από τους σεναριογράφους της... :(
 
Στην ηλικία που πρωτοείδα τη σειρά δεν υπήρχε περίπτωση να παρατηρήσω ή να δώσω σημασία σε όλα αυτά τα λάθη που αναφέρεις NorthStar.

Σχετικά με τον Άλμπερτ.

Επειδή το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει. Εκεί τι αναφορές κάνει (αν κάνει)? Γνωρίζει κανείς?
 
Ούτε εγώ έχω διαβάσει για την ώρα τα βιβλία αλλά από όσο ξέρω σύμφωνα με πληροφορίες από το ίντερνετ, ο Άλμπερτ δεν εμφανίζεται στα βιβλία. Ειναι ένας από πολλούς χαρακτήρες που δημιουργήθηκαν μόνο για την τηλεοπτική σειρά.

Όπως σε πολλές σειρές, έτσι (δυστυχώς) και εδώ, υπήρξαν κάμποσα λαθάκια σε κάποιες ιστορίες της σειράς από τους σεναριογράφους της
Πράγματι αυτό συμβαίνει γενικά με σειρές που αποτελουνται από πολλές σεζόν π.χ. X-Files, Xena The Warrior Princess, Hercules: The Legendary Journeys κ.α. Υποθέτω πως το πρόβλημα είναι πως ασχολούνται πολλοί διαφορετικοί σεναριογράφοι που δεν γνωρίζουν πάντα το έργο των συναδέλφων τοους με αποτέλεσμα να υπάρχουν ασάφειες στα επεισόδεια.
 
NorthStar είπε:
Ούτε εγώ έχω διαβάσει για την ώρα τα βιβλία αλλά από όσο ξέρω σύμφωνα με πληροφορίες από το ίντερνετ, ο Άλμπερτ δεν εμφανίζεται στα βιβλία. Ειναι ένας από πολλούς χαρακτήρες που δημιουργήθηκαν μόνο για την τηλεοπτική σειρά.
Οπότε θα μείνουμε με την απορία και τα δικά μας "σενάρια"
 
Επίσης, αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι η πραγματική Μαίρη δεν παντρεύτηκε ποτέ, σε αντίθεση με αυτά που δείχνει η σειρά.
 
καποιος χρηστης στο youtube σε σχολιο ανεφερε οτι την εψαξε την δουλεια

και απο την ΕΡΤ του ειπαν οτι μαλλον δεν την εχουν την σειρα αφου καταστραφηκαν τα αρχεια

αφου η σειρα προβληθηκε και το 1999 να υποθεσω οτι το αρχειο υπεστη καταστροφη και τη δεκαετια 90;

τωρα αν την εχει ο ΣΚΑΙ εκεινη την εποχη μετονομαστηκε σε alpha λετε να υπαρχει εκει

η στο σημερινο ΣΚΑΙ;παντως αν εχει διασωθει το ηχητικο αρχειο της μεταγλωτησης ολα γινοντε.

δεν μπορω να πω περισσοτερα.εσεις τι πιστευετε οντως καταστραφηκε η σειρα;
 
hlias74 είπε:
καποιος χρηστης στο youtube σε σχολιο ανεφερε οτι την εψαξε την δουλεια και απο την ΕΡΤ του ειπαν οτι μαλλον δεν την εχουν την σειρα αφου καταστραφηκαν τα αρχεια

αφου η σειρα προβληθηκε και το 1999 να υποθεσω οτι το αρχειο υπεστη καταστροφη και τη δεκαετια 90;

τωρα αν την εχει ο ΣΚΑΙ εκεινη την εποχη μετονομαστηκε σε alpha λετε να υπαρχει εκει

η στο σημερινο ΣΚΑΙ;παντως αν εχει διασωθει το ηχητικο αρχειο της μεταγλωτησης ολα γινοντε.

δεν μπορω να πω περισσοτερα.εσεις τι πιστευετε οντως καταστραφηκε η σειρα;
Δεν ξέρουμε αν σώζεται η σειρά στο Αρχείο της ΕΡΤ σήμερα - πάντως, ακόμα και αν δεν σώζεται πια, αυτό δεν θα οφείλεται σε καμία "καταστροφή" (τουλάχιστον από φυσικά αίτια), παρά μόνο στην καταστροφική μανία της ΕΡΤ (τότε αλλά και σήμερα) να σβήνει τα Αρχεία της, να διαγράφει την ιστορία, να μην σέβεται τον πολιτισμό μας. Πάντως η σειρά σίγουρα σωζόταν μέχρι και το 1999-2000, οπότε και προβλήθηκε για τελευταία φορά από την ΕΡΤ...
 
ο χρηστης tsalk τον οποιο συγχαιρω για την προσπαθεια του

ειχε ξεκινησει μια ερευνα για το ποιες ελληνικες σειρες διασωζονται στο αρχειο

δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι αντοιστιχο και για τα υπολοιπα θεματα

οπως μεταγλωτισμενες σειρες καρτουν κλπ
 
πιστευω οτι ακομη κι αν σωζεται η σειρα δε θα μπορει να την "ανεβασει" στο αρχειο λογω πνευματικων δικαιωματων,η ΕΡΤ για την προβολη των ξενων σειρων και κινουμενων σχεδιων πληρωνε καποιο χρηματικο ποσο για να τις / τα δουμε στην Ελλαδα κι αυτο γινοταν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα,απο κει και περα αν ηθελε να τις ξαναπροβαλλει επρεπε να ξαναπληρωσει..
 
katerinak είπε:
πιστευω οτι ακομη κι αν σωζεται η σειρα δε θα μπορει να την "ανεβασει" στο αρχειο λογω πνευματικων δικαιωματων,η ΕΡΤ για την προβολη των ξενων σειρων και κινουμενων σχεδιων πληρωνε καποιο χρηματικο ποσο για να τις / τα δουμε στην Ελλαδα κι αυτο γινοταν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα,απο κει και περα αν ηθελε να τις ξαναπροβαλλει επρεπε να ξαναπληρωσει..
Απολύτως σωστό!! :)
 
hlias74 είπε:
ο χρηστης tsalk τον οποιο συγχαιρω για την προσπαθεια του ειχε ξεκινησει μια ερευνα για το ποιες ελληνικες σειρες διασωζονται στο αρχειο

...
Ορίστε;;;;;;
 
attachment.php
απ το περιοδικο Κατερινα του 1981 (συμφωνα με τον πωλητη)ka81.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα