Το μυστήριο του Χρυσού Πιθήκου (Tales of the Gold Monkey)

απο το λογοτυπο καταλαβαινω οτι η σειρα μεταδωθηκε ξανα δεκαετια 90.

αποκλειετε να μην υπαρχει.απλως στα υπογεια τα σκοτεινα υπαρχει πολυ υλικο.

μηπως θυματε κανεις οταν μεταδωθηκε απο το mega αν το μετεδωσε με υποτιτλους

η με δικια του μεταγλωτηση;αραγε στο mega κρατησαν αρχειο;η και αυτοι καναν τα ιδια που εκανε η ΕΡΤ;
 
hlias74 είπε:
απο το λογοτυπο καταλαβαινω οτι η σειρα μεταδωθηκε ξανα δεκαετια 90.αποκλειετε να μην υπαρχει.απλως στα υπογεια τα σκοτεινα υπαρχει πολυ υλικο.
Άβυσσος... το Αρχείο της ΕΡΤ...

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ημερομηνίες της προβολής της σειράς από την ΕΡΤ, μπορείτε να ανατρέξετε στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_μυστήριο_του_χρυσού_πιθήκου

hlias74 είπε:
μηπως θυματε κανεις οταν μεταδωθηκε απο το mega αν το μετεδωσε με υποτιτλουςη με δικια του μεταγλωτηση;αραγε στο mega κρατησαν αρχειο;η και αυτοι καναν τα ιδια που εκανε η ΕΡΤ;
Αυτό δεν το θυμάμαι, δυστυχώς... Ίσως κάποιος άλλος φίλος/φίλη να μπορεί να βοηθήσει...
 
μακαρι να βρεθει και ας μας τα δωσει σε εμας Η ΕΡΤ,αν δεν θελει να τα μεταδωσει για καποιους λογους.

παντως βλεποντας τα επεισοδια στο youtube που προσθεσε καποιος φιλος,σε καποιο απο αυτα ακουγετε

η φωνη του Παυλου Μηλιωνη,και αν δεν κανω λαθος και του τασου μασμανιδη;

αν μπορουσαμε να βρουμε τον κυριο Ντινο καρυδη,αυτος θα μας διαφωτιζε με ποιους ηθοποιους εκανε

την μεταγλωτηση.αν θυμαται βεβαια ο ανθρωπος.βλεπετε περασαν τα χρονια.

απ οτι γνωριζω εχει λογαριασμο στο FB.
 
[edit] Η άποψη των διαχειριστών (αφού τη ζητάς) είναι πως αυτό που λες και ζητάς να κάνεις /ετε είναι παράνομο και αντίθετο με τα πνευματικά δικαιώματα [edit]

αγαπητε φιλε tsalk συγχαρητηρια για την δουλεια που κανεις ολο αυτο τον καιρο.

στο αρχειο του mega απευθυνθηκε κανενας;η και εκει περα βρεχει;

απο καποιο αρχειο περιοδικου μπορουμε να βρουμε αν μεταδοθηκε η σειρα και

απο το mega και χρονολογιακα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω πω ρε παιδια.τι μου θυμήσατε .!!! είμουν μικρό παιδάκι οταν το έβλεπα.σχεδόν 30 χρόνια πρίν.!!!!!!
 
πολύ καλή σειρά, το αγαπημένο του αδερφού μου, μου έιχε βγάλει την πίστη να του το βρω και του το βρήκα στα Αγγλικά. Και φυσικά δεν το βλέπει γιατί είναι στα...Αγγλικά! ;)
 
Σειρά που είχε ότι μπορούσε να επιθυμήσει κάποιος που λατρεύει αυτού του είδους τις περιπέτειες μυστηρίου με υπόβαθρο τροπικού νησιού. Απίθανη σειρά των νεανικών μου χρόνων δεν έχανα επεισόδιο, που τη θυμάμαι ακόμα και θα την θυμάμαι. Μακάρι κάποια στιγμή να την επαναλάβουν.
 
attachment.php


απ το περιοδικο σουπερ Κατερινα του 1984 (συμφωνα με τον πωλητη)

supk84.jpg
 
Δώσε ντοκουμέντα Κατερίνα! :)
 
Ξερουμε μηπως πού γυρίστηκε η σειρα;
 
Δηλαδη δεν γυριστηκε σε καποιο εξωτικο νησι; :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Χαχα, μου θυμιζει ενα εγχωριο περιστατικο. Σε μια τηλεοπτικη σειρα, καποια επεισοδια διαδραματιζονταν σε ενα νησι, και καποια σκηνικα ηταν αρκετα εντυπωσιακα. Eιχα παει σε αυτο το νησι και σκοπευα να ξαναπαω, και ηθελα να επισκευτω αυτα τα μερη. Μιας και για καλη μου τυχη ειχα εναν απο τους ηθοποιους που επαιζαν στο FB, πηρα το θαρρος και τον ρωτησα για τις συγκεκριμενες σκηνες.

Το εντυπωσιακο ηταν οτι ο ηθοποιος ειχε την ευγενη καλοσυνη να μου απαντησει.

Το πιο εντυπωσιακο ηταν το οτι, ενω μεν ειχαν παει σε αυτο το νησι για καποια γυρισματα στα πιο χαρακτηριστικα του landmarks, δεν ηταν ολο γυρισμενο εκει! Τα συγκεκριμενα μερη που ρωτουσα ηταν γυρισμενα σε εντελως ασχετες τοποθεσιες, Πορτο Ραφτη και Λαυριο αν θυμαμαι καλα. :eek: μαλιστα μου ειπε και "συγνωμη αν σε ξενερωνω, αλλα ετσι γινεται στην τηλεοραση" :p

Η μαγεια του μονταζ! Βλεπεις ενα παραθαλασιο μερος, καπακι στην επομενη σκηνη βλεπεις ενα νησιωτικο τοπιο, και τσουπ! Νομιζεις οτι το παραθαλασσιο μερος ηταν στο ιδιο νησι :D

[/offtopic]
 
και η γαλάζια λίμνη λεει να γυρίστηκε στο αιτωλικο :p στις αλυκές
 
απλα αξεχαστη σειρα στην ελλαδα δεν παιχτηκαν ολες οι σεζον γιαυτο και για πολλες σειρες πιστευες εσφαλμενα οτι ειχαν αδοξο τελος
 
Παντως η Wikipedia λεει οτι γυριστηκε μονο μια σεζον (δυστυχως) λογω κοστους :( τωρα στην ελλαδα δεν ξερω αν παιχτηκαν ολα τα επεισοδια.
 
Τη σειρα την επαιζε η ΕΡΤ τη δεκαετια του 80 (και μαλιστα νωρις γιατι δε ξερω ουτε χρονολογια :) ) αλλα την ξαναεβαλε το 1990 οποτε και την εβλεπα φανατικα

Ο Τζεικ ειναι η επιτομη του πολυταξιδεμενου, ανεμοδαρμενου ματσο pulp ηρωα που 'ηταν στον πολεμο' :p ... το αρχετυπο που παγιωθηκε με τον Ιντιανα Τζοουνς

Μικρος ειχα την παραξενη εντυπωση οτι ηταν μια σειρα καταστροφης και μυστηριου. Θυμαμαι καθαρα ενα τραιλερ με ενα σεισμο και μου ειχε κολλησει στο μυαλο οτι ολη η σειρα και καθε επεισοδιο ειχε να κανει με μια κακη δυναμη, μια καταρα ισως (η λεξη 'Μυστηριο' στον τιτλο), που εφερνε καταστροφες, και οι πρωταγωνιστες προσπαθουσαν να προστατευτουν. Κακος ηταν ο Χρυσος Πιθηκος, και το αγαλμα που φαινοταν στο τελος των τιτλων πιστευα οτι ηταν καταραμενο και τους προκαλουσε ολα αυτα :D αυτο ηταν για μενα το 'Μυστηριο' του Χρυσου Πιθηκου οπως ηθελαν οι... υποτιτλιστες της ΕΡΤ

Βεβαια η γνωμη μου αλλαξε οταν εβλεπα τη σειρα και καταλαβα οτι ηταν καθαρη περιπετεια με ταξιδια.. και παλι ομως δεν ηξερα που κολλουσε ο τιτλος και το αγαλμα και ποιο ηταν το 'μυστηριο'

Πολυ προσφατα μονο εμαθα οτι ο τιτλος οφειλεται στο ομωνυμο μπαρ απο οπου ξεκινουν οι πρωταγωνιστες, το οποιο με τη σειρα του οφειλεται στο (ασημαντο τελικα) αγαλμα που απλα το διακοσμει!!

Προτεινω να ψαξετε για το χρυσο πιθηκο στη Γουικιπεντια, με λιστα επεισοδιων. Σε ενα σαιτ ειχα βρει και χαρτη του φανταστικου νησιου που εμεναν οι ηρωες

Επισης παρομοια παιχνιδια με τον 'πολυταξιδεμενο' πρωταγωνιστη που σωζει την 'ομορφη κυρα' ειναι το Amazon Queen kai Heart of China
Μα είχε πολύ μεγάλη σχέση ο τίτλος με την περιπέτεια, οι Ναζί έψαχναν στο μπακου ένα είδωλο του χρυσού πιθήκου το οποίο ήταν φτιαγμένο με ένα υλικό που θα έδινε την δυνατότητα στον Χίτλερ να φτιάξει πυραύλους που θα ήταν περισσότερο καταστροφικοι 'οποτε κάποια στιγμή το βρίσκουν το ειδώλιο αυτό σε μια σπηλιά. Προσέξτε γιγαντιοι γορίλες το φυλανε και είναι πάνω σε ένα ηφαίστειο.
 
Πίσω
Μπλουζα