Το μυστικό του Μπρουμ (1982 ΕΤ-2)

michalis76

RetroN00b
Joined
10 Μάρ 2007
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
2
Ο Βράχος του Μπρουμ (19??-??), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: ??


 


site:
http://www.mabrida.com

:) Παιδιά μου,συνομήλικοι νοσταλγοί των αγνών τηλεοπτικών προγραμμάτων,το τηλεπαιχνίδι με τους κρύσταλλους και το μυστικό δεν ήταν το "Στούντιο Φούσκοι",αλλά ο "Βράχος του Μπρούμ!!!!!!!!!!!"

Ποιός το θυμάται άραγε? :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα εγώ: ο "Βράχος του Μπρουμ" είναι αυτό που έψαχνα!! Εκει έπαιζαν οι Σοφιανο-κούκλες Βουκεφάλας (άλογο ή γαϊδούρι) και Φανή (κορίτσι με γυαλιά)! Ευχαριστώ Michalis76!
 
Ο ΒΡΑΧΟΣ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΜ...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ CANDY ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ!!!

ΑΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ DVD ΣΤΗΝ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ... :)

ΑΦΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ...
 
Όσο για το "Βράχο του Μπρούμ": Μήπως το τραγουδάκι των τίτλων έλεγε κάπου "Ήτανε στο βράχο του Μπρουμ, που κανείς ποτέ δε φτάνει" ή η μόνη ανάμνηση που έχω από εκείνη την εκπομπή είναι λάθος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν και ένας μεγάλος δρακος που δεν τους αφηνε να περάσουν αν δεν απαντουσαν σωστα... η ομάδα κρατούσε κάτι καλάθια για να βάζουν μέσα τους κρυστάλους...
 
Μολις βρω ενα VHS video να λειτουργει, θα ανεβει ενα ολοκληρο επεισοδιο με πρωταγωνιστρια μια κολλητη :)
 
WALLY είσαι απίθανος!! Περιμένουμε εναγωνίως!
 
"Εμείς είμαστε οι τέσσερις, μικροί σπουδαίοι νάνοι, φύλακες του βράχου Μπρούμ..." :headbangdude:

Περιμένω και εγώ πως και πως να ξαναδώ επεισόδιο !!
 
Θυμάμαι κι εγώ αμυδρά ένα τηλεπαιχνίδι όπου τα παιδιά που λάμβαναν μέρος περνούσαν από διάφορες δοκιμασίες, ήταν σαν κυνήγι θυσαυρού ή κάτι τέτοιο...
Είναι πολύ θολά στο μυαλό μου. Κάτι εικόνες με κρυστάλλους , με βαρίδια , με πέτρινες πόρτες που έπρεπε να ανοίξουν...
Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι οτι ένας από τους παρουσιαστές ήταν γυναίκα και την λέγανε Φανή. Ηταν και η μοναδική Φανή που ήξερα μέχρι τότε εκτός από εμένα και την γιαγιά μου και ίσως γι'αυτό και το θυμάμαι.
Δεν είμαι σίγουρη άν το λέγανε ΒΡΑΧΟ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΜ ...
Το περίεργο είναι οτι με όποιον συνομήλικό μου το έχω συζητήσει ΚΑΝΕΙΣ δεν το θυμάται ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανω που θα ποσταρα!!

Η φιλη μου πηγε την βιντεοκασετα σε φωτογραφειο για να την μετατρεψει σε DVD. Δυστυχως ο τυπος τους ειπε οτι η κασετα ηταν τοσο ταλαιπωρημενη που διαλυθηκε πληρως χωρις να προλαβει να ψηφιοποιησει ουτε 1 λεπτο :(
 
Κρίμα :( Θα ήταν μία καλή ευκαιρία να γίνουν οι θολές εικόνες που έχω στο μυαλό μου πιο συγκεκριμένες!!!
 
Θα την βαλω στο κοντινο μελλον να μας εξιστορησει τις περιπετειες της. Απο την δηλωση συμμετοχης μεχρι το ποδηλατο BMX που ελαβε ως δωρο.
 
Παιδιά καλησπέρα, τώρα είδα το θέμα καθώς έψαχνα για το μυστικό του μπρουμ, είχα λάβει μέρος στο 4ο επεισόδιο και εγώ είχα κερδίσει ένα μαύρο bmx. Πριν χρόνια είχα επικοινωνήσει με τον Κο Σοφιανό μέσω mail και είχα ρωτήσει αν σώζονται τα επεισόδια αλλά δυστυχώς μου είπε ότι δεν υπάρχουν. Φαντάζομαι λόγω του ότι έγραφαν πάνω από τις ταινίες άλλα επεισόδια κλπ. Τότε δεν είχαμε ακόμη αγοράσει βίντεο οπότε δεν το έχω το επεισόδιο. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία στο studio ατα. Θυμάμαι τις φωτογραφίες με όλους τους πρωταγωνιστές του ελληνικού κινηματογράφου όταν μπήκα μέσα στο στούντιο. Η Ήβη Σοφιανού και ο αδερφός της (νομίζω Φαίδων το όνομά του) ήταν πολύ ευγενικοί, μας έκαναν να αισθανθούμε πολύ άνετα. Φανταστείτε για ένα παιδάκι 9 ετών πως όλα αυτά φάνταζαν. Έβλεπα τους ηθοποιούς, ήταν ο Μιχάλης Μυτρούσης, ο Παύλος Χαικάλης, ο Θανάσης Παπαδόπουλος, (τον τέταρτο δεν θυμάμαι) να φοράνε στα γόνατά τους τα δήθεν παπούτσια νάνου ( μου έφυγε και η μεγάλη απορία πως φαινόντουσαν τόσο κοντοί), τι άλλο, τα μπαλάκια που φάνταζαν τόσο βαριά ήταν προφανώς από φελιζόλ βαμμένο ασημί αλλά προσπαθούσα να "ανταποκριθώ" στον ρόλο μου και έκανα πως ήταν πολύ βαριά και δήθεν κουράζονταν τα χέρια μου. Στο τέλος είχαν 2 ποδήλατα, ένα μαύρο bmx και ένα κίτρινο, εγώ είχα μείνει με τον αδερφό μου που με συνόδευε ως μεγαλύτερος και το άλλο κοριτσάκι η Χρύσα με την μητέρα της. Διαλέξαμε από ένα ποδήλατο (εγώ πήρα το μαύρο ) και επίσης μας έδωσαν διάφορα επιτραπέζια παιχνίδια. Το επεισόδιο παίχτηκε αρχές Ιουλίου 1985, 3 το μεσημέρι , νομίζω 3 ή 5 Ιουλίου μεταδόθηκε. Αυτά από το μυστικό του μπρουμ.
 
καλωσηρθες irenemagnet και σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες τις αναμνησεις σου μαζι μας!

θυμασαι αν ειχατε βγαλει αναμνηστικες φωτογραφιες;
 
Αχ τι ωραία!!! Καμιά φώτογραφία δεν υπάρχει?
 
irenemagnet είπε:
Παιδιά καλησπέρα, τώρα είδα το θέμα καθώς έψαχνα για το μυστικό του μπρουμ, είχα λάβει μέρος στο 4ο επεισόδιο και εγώ είχα κερδίσει ένα μαύρο bmx. Πριν χρόνια είχα επικοινωνήσει με τον Κο Σοφιανό μέσω mail και είχα ρωτήσει αν σώζονται τα επεισόδια αλλά δυστυχώς μου είπε ότι δεν υπάρχουν. Φαντάζομαι λόγω του ότι έγραφαν πάνω από τις ταινίες άλλα επεισόδια κλπ. Τότε δεν είχαμε ακόμη αγοράσει βίντεο οπότε δεν το έχω το επεισόδιο. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία στο studio ατα. Θυμάμαι τις φωτογραφίες με όλους τους πρωταγωνιστές του ελληνικού κινηματογράφου όταν μπήκα μέσα στο στούντιο. Η Ήβη Σοφιανού και ο αδερφός της (νομίζω Φαίδων το όνομά του) ήταν πολύ ευγενικοί, μας έκαναν να αισθανθούμε πολύ άνετα. Φανταστείτε για ένα παιδάκι 9 ετών πως όλα αυτά φάνταζαν. Έβλεπα τους ηθοποιούς, ήταν ο Μιχάλης Μυτρούσης, ο Παύλος Χαικάλης, ο Θανάσης Παπαδόπουλος, (τον τέταρτο δεν θυμάμαι) να φοράνε στα γόνατά τους τα δήθεν παπούτσια νάνου ( μου έφυγε και η μεγάλη απορία πως φαινόντουσαν τόσο κοντοί), τι άλλο, τα μπαλάκια που φάνταζαν τόσο βαριά ήταν προφανώς από φελιζόλ βαμμένο ασημί αλλά προσπαθούσα να "ανταποκριθώ" στον ρόλο μου και έκανα πως ήταν πολύ βαριά και δήθεν κουράζονταν τα χέρια μου. Στο τέλος είχαν 2 ποδήλατα, ένα μαύρο bmx και ένα κίτρινο, εγώ είχα μείνει με τον αδερφό μου που με συνόδευε ως μεγαλύτερος και το άλλο κοριτσάκι η Χρύσα με την μητέρα της. Διαλέξαμε από ένα ποδήλατο (εγώ πήρα το μαύρο ) και επίσης μας έδωσαν διάφορα επιτραπέζια παιχνίδια. Το επεισόδιο παίχτηκε αρχές Ιουλίου 1985, 3 το μεσημέρι , νομίζω 3 ή 5 Ιουλίου μεταδόθηκε. Αυτά από το μυστικό του μπρουμ.
Καλώς ήλθες irenemagnet! Αυτό είναι μόνο η αρχή από όλα αυτά που θα θυμηθείς εδώ παρέα μας!!!

Και μια ερωτησούλα: Στο τέλος η Ηβη Σοφιανού σας κέρναγε και ζεστό κακάο σε άσπρο πλαστικό ποτηράκι ή κάνω λάθος; :)
 
fani_grgr είπε:
Από την εκπομπή το μυστικό του Μπρούμ
ευχαριστουμε fani_grgr για τη φωτογραφια!πού τη βρηκες;σε καποιο περιοδικο;

η μικρουλα με τα γυαλια πρεπει να ειναι η Παρασκευουλα της παιδικης σειρας "Του κουτιου τα παραμυθια"
 
Ναί είναι η Παρασκευούλα , και τη φωτογραφία την βρήκα από της φωτογραφίες της Ήβης Σοφιανού...
 
Πίσω
Μπλουζα