Το πιο εθιστικό παιχνίδι που έχετε παίξει, παίζετε και θα το παίζετε μια ζωή;

μονο ενα??? με τυχαια σειρα donkey kong country 1,2 - zelda a link to the past - super mario bros 3 - lion king(snes) super metroid - resident evil1,2-final fantasy VII
 
Ajax87 είπε:
Heroes of Might & Magic II !!!! εκπληκτικο παιχνιδι που και που το βαζω και παιζω στο pc. (τωρα που μου το θυμησες θα το βαλω λιγο να παιξω ενα map σημερα :) )
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Λες "θα το βάλω να παίξω ένα map" και καταλήγεις να έχει φτάσει 5 το πρωί και να μην μπορείς να το σταματήσεις. :)
 
Διαπιστώνω ότι, με εξαιρέσεις, όλοι σας εχετε βάλει τουλάχιστον 2 παιχνίδια χωρίς να διευκρινίζετε ποιό είναι τελικά το πιο εθιστικό. Ενα βαλτε βρε!!! :p
 
Maddog είπε:
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Λες "θα το βάλω να παίξω ένα map" και καταλήγεις να έχει φτάσει 5 το πρωί και να μην μπορείς να το σταματήσεις. :)
Τωρα που το σκεφτομαι δουλευω παλι αυριο λες να το αφησω για αλλη μερα?? :p
 
To Revenge of Shinobi φυσικα!!! Παι-χνι-δα-ρα!!! Νιωθω την κλαγγη των shurikenjutsu πανω στο ninja to του Joe Musashi!!!
 
Skyrim!!!

Έτσι όπως παίζω εγω (μια φορά τον μήνα) θα μου πάρει μια ζωή! χαχα...

μετά πάει το indie rpg Inquisitor...
 
RIVEN (The Sequel to Myst) !!!!!!!!!!!! Το απόλυτο παιχνίδι, ο απόλυτος κόσμος, η απόλυτη ατμόσφαιρα, ο απόλυτος απόκοσμος ήχος.... Για πάντα...

(Επίσης θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω για το Civilization II αλλά περισσότερο κάηκα με το ΙΙΙ... Άπειροι τσακωμοί με την καλή μου...) ;)
 
alkis21 είπε:
Και τη δική μου επιλογή νομίζω ότι την ξέρετε όλοι. Θα απαντήσω λοιπόν με το τελευταίο βίντεο που έφτιαξα:

Απλα απιστευτο το βιντεακι! :bow: Λογικα απο δικους σου αγωνες ειναι σωστα?

Κατα τα αλλα δυσκολο να αποφασισω ενα μονο παιχνιδι σαν το πιο εθιστικο.Αν μπορω να ξεχωρισω ενα αυτο ειναι το OutRun γιατι οποτε ανοιξω το MAME(σχεδον καθημερινα)θα παιξω και ενα ;) .
 
sephirothson είπε:
μονο ενα??? με τυχαια σειρα donkey kong country 1,2 - zelda a link to the past - super mario bros 3 - lion king(snes) super metroid - resident evil1,2-final fantasy VII
Φοβερό ποστ my friend!! Έχουμε ακριβώς το ίδιο γούστο!!!! :D
 
kajwbtfe είπε:
Απλα απιστευτο το βιντεακι! :bow: Λογικα απο δικους σου αγωνες ειναι σωστα?
Ευχαριστώ, ναι άλλα γκολ είναι εναντίον της Amiga κι άλλα από τουρνουά.
 
CABAL, SHINOBI απο Arcades κ pro evolution soccer κ αλλα πολλα ακομη..
 
Χμμμ... δύσκολη ερώτηση και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (π.χ. αν θα υπάρχουν κι άλλα άτομα για να παίζω εναντίον τους ή αν θα πρέπει να είναι κάποιο single-player game), οπότε δυστυχώς θα παρανομήσω κι εγώ και θα αναφέρω μια πλειάδα τίτλων.

Το μόνο βέβαιο, είναι πως αποκλείω τα παιχνίδια που έχουν αρχή-μέση-τέλος. Πόσες φορές πια να ακολουθήσεις τα ίδια και τα ίδια βήματα! Επίσης, για λόγους αρχής, δεν έχω παίξει και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην παίξω ποτέ μου ΜΜΟ, άρα τα αποκλείουμε και αυτά. Θα μπορούσε κάποιος στην ίδια κατηγορία να βάλει και τα αθλητικά managers, τα οποία θεωρητικά δεν έχουν τέλος και μπορείς να παίζεις ες αεί, αλλά προσωπικά τα έχω βαρεθεί λιγάκι εδώ και χρόνια, αφού δεν διαθέτω τον απαιτούμενο χρόνο και υπομονή για να ασχοληθώ. Ομοίως και τα fighting games, υπό την προϋπόθεση να μπορείς να παίζεις διπλό, αλλά ούτε αυτά νομίζω ότι θα τα άντεχα για τεράστιο χρονικό διάστημα...

Άρα πιθανότατα θα κατέληγα σε κάποιο αθλητικό παιχνίδι (από αρχαία όπως τα Tehkan World Cup, Sensible Soccer, Run n' Gun, NBA Jam, μέχρι και σύγχρονα όπως FIFA, NBA 2K). Ειδικά στην περίπτωση που περιοριζόμασταν σε single-player παιχνίδια πάντως, δεν θα έλεγα όχι και σε κάποιο puzzle game, όπως το απίστευτα εθιστικό Puzzle Quest...
 
Olorin είπε:
Ειδικά στην περίπτωση που περιοριζόμασταν σε single-player παιχνίδια πάντως, δεν θα έλεγα όχι και σε κάποιο puzzle game, όπως το απίστευτα εθιστικό Puzzle Quest...
Χαχαχα, αυτό τυχαίνει και παίζω τώρα. :D

Είναι όντως πολύ εθιστικό και έχω γράψει κάμποσες ώρες μαζί του, αλλά αν πιάσουμε τα puzzles ο χαμός που έγινε κάποτε με το Tetris είναι σε άλλο επίπεδο.
 
Maddog είπε:
Χαχαχα, αυτό τυχαίνει και παίζω τώρα. :D Είναι όντως πολύ εθιστικό και έχω γράψει κάμποσες ώρες μαζί του, αλλά αν πιάσουμε τα puzzles ο χαμός που έγινε κάποτε με το Tetris είναι σε άλλο επίπεδο.
Καλά ναι, εννοείται ότι το Tetris θα μπορούσε να μπει στην ίδια λίστα (μάλιστα το PQ είναι ίσως το πιο πρόσφατο παιχνίδι που μου προκάλεσε το λεγόμενο "Tetris Effect", αφού έφτιαχνα τριάδες στον ύπνο μου). Απλώς το Puzzle Quest επειδή έχει και τον RPG-ίστικο εθισμό του "να ανέβω ένα ακόμα level", "να κάνω ένα ακόμα quest", κάνει πιο δύσκολη την αποστολή να το πάρεις απόφαση και να το αφήσεις γιατί κοντεύει να... μεσημεριάσει κι ακόμα δεν έχεις πέσει για ύπνο (αν κι η ΑΙ δεν σου έδινε την αίσθηση ότι ή θα κλέβει ή θα είναι εντελώς ηλίθια, τι καλά θα ήταν...)
 
Προς το παρόν level 36 και συνεχίζω, δεν σου λέω τίποτε άλλο. :)
 
με την σειρα που τα ειχα παιξει

bubble bobble

title.jpg

double dragon

double_dragon.gif

RASTAN saga

rastan_saga.gif

operation wolf

1064284650.jpg

rainbow island

rainbow.png

Amiga και cannon foder north and south lotus 1,2,3 sensible soccer turrican 2 captain blood ποτε δεν καταλαβα γιατι .. στην amiga ειναι πολλα που να θυμαμαι

need for speed το πρωτο το απολυτο

the-need-for-speed-saturn-rom.jpg

ROAD RASH για 3DO ..

RESIDENT EVIL 1.2.3. VERONICA.4.5 τα λογια ειναι λιγα

JAMES BOND 007 GOLDEN EYE για nintendo 64 πολυ μπροστα τοτε, τελειο

BALDUR'S GATE DARK ALLIANCE για xbox.. ιδικα διπλο τα εσπαγε

Super mario bros για gameboy .. πριν ακομα ερθει στη ελλαδα απο εναν γαλλο φιλο μου .. τοτε ολα εδω ερχονταν αργα τα ζωα μου χαχαχα

παιδια ειναι αρκετα ακομα και μιλαμε για χοντρο κολλημα ολα αυτα ετσι .. αμα θυμηθω και αλλα θα ποσταρω παλι χεχε
 
Sensible Soccer

και Civilization I, II, III... Ειδικά στο ΙΙ, έχανα την αίσθηση του χρόνου όταν έπαιζα...
 
θα περιοριστώ σε κάθε πλατφόρμα που κατέχω κρίνοντας υποκειμενικά:

σε pc: όλα τα dune εκτός του πρώτου...dune 2, dune 2000, dune emperor....

σε amstrad cpc: fruity frank, pirates,barbarian I

σε amiga: sensible soccer, ik+, battleships(κολλημα...)

σε spectrum: manic miner, pssst, space raiders

σε c64: commando, great gianna sisters, green beret

σε mame:cabal, pacman, double dragon
 
Ίσως επειδή είμαι άθλιος gamer και είναι ελάχιστα τα παιχνίδια που με έχουν τραβήξει να ασχοληθώ ιδιαίτερα μαζί τους, ένα από τα πρώτα μου και παντοτινά (σε pc πάντα) είναι το bubble bobble. Δηλώνω χωρίς ίχνος ταπεινότητας :D ότι ακόμα το ξεφτιλίζω σε 1 player mode χωρίς να χαθεί credit, και είναι μόλις ένα από τα 2-3 που καταφέρνω τέτοιες επιδόσεις. Σε όλα τα υπόλοιπα, σκράπας! (Η φωτογραφία είναι από υπολογιστή του στρατού όπως ίσως μπορεί να κατάλαβε κάποιος γνώστης από το αυτοκολλητάκι κάτω αριστερά, όταν υπηρετώντας σε γραφείο ερευνας-πληροφορικής με βοήθησε να περάσω άπειρες ανούσιες ώρες και μέρες..)

bb_5.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα