Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

Rygar είπε:
Πρώτο μου pc, Νοεμβριος 93. Μόλις είχα πουλήσει τη 1084S για να βγάλω προκαταβολή για το γαμοπισί. 3 μήνες αργότερα πούλησα και την Α500 για μια 8μπιτη κάρτα ήχου Soundgalaxy.
386dx/40Mhz

4MB Ram

HDD: 220 maxtor (τον είχα χωρίσει στα 2 τρομάρα μου)

FDD:1x1.44 + 1 x 5 1/4

κουτί Midi tower

Οθόνη 14"

Το ήθελα για το ΙΕΚ. Δε μπορώ να πω, με βοήθησε πάρα πολύ γιατί επάνω του εφάρμοσα τα πάντα. Αλλά ήταν τραγική ειρωνεία ρε παιδιά. Εδωσα 400 χιλιάρικα για κάτι που διέθετε μόλις το 1/5 από τις ικανότητες της Α500 και είχε 5πλάσια συχνότητα CPU, και έτρεχε και αυτή την κοροϊδία που λεγόταν Windows 3.1. 32bit multitasking το έλεγε ο μαδαφάκας ο Μπιλ. Καλά!!!. Το speech της Α500 ήταν όνειρο μακρινό. Εκεί που υστερούσε η Α500 ήταν στο γεγονός ότι είχε βγει το Wolfenshshshtein για το PC. Το μόνο που άξιζε.

Αααααχχχ!!!.....Τί ήθελα να πω.....Α, ναι. Τώρα που απέκτησα ξανά την Α500, ηρέμησα :D
αρχές 97 πουλησα και εγω 500 και 1200 σε χαμηλες τιμες και αγορασα λογω αναγκης ενα pc (P133,32mb, 3D2000) και το χιλιομετανιωσα...

αλλα οχι Amiga 500 για μια παναθλια καρτα ηχου...

προσφατα αποκτησα μια 500αρα και πηρα το αιμα μου πισω..
 
32bitos είπε:
αλλα οχι Amiga 500 για μια παναθλια καρτα ηχου...
Η λέξη "πανάθλια" είναι πολύ λίγη.

Εντάξει μου περισσέψανε και χρήματα από την πώληση και τα έδωσα προκαταβολή και πήρα έναν εκτυπωτή ψεκασμού το 1994. Οχι HP όμως, ήταν πανάκριβοι! Νομίζω ήταν Nec. Απελπισία σκέτη.
 
δεν πειραζει...πηραμε την εκδικηση μας πισω :)
 
Σκοτωσα την 1200αρα μου καπου στο τελος του 95... :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

Αρχες του 96 ειχα πλεον το πρωτο μου PC.

Οι αιτίες ηταν κυριως το Corel Draw και το Photoshop.

Επαιξε βεβαια ρολο και το Fifa 95 μαζι με το Need For Speed... :thumbup:

Τα Windows 95 ειχαν μολις κυκλοφορησει (μαζι τους και τα 3D παιχνιδια βεβαια) και ξαφνικα τα PC εμοιαζαν επιτελους ελκυστικα. Επαιξε ρολο βεβαια και η επαγγελματικη κατευθυνση που θα ακολουθουσα. Με Amiga "σοβαρη" δουλεια δεν γινοταν ενω η εναλλακτικη του Mac ηταν εκτος απο πανακριβη και... gameless

Ετσι απεκτησα εναν Pentium, μνημη και δισκο δεν θυμαμαι. Ειχε φυσικα CD-ROM και 15αρι μονιτορ ADi που εκανε σχεδον τα διπλα λεφτα απο το 14αρι. Καρτα γραφικων νομιζω SiS με (και καλα) 3D τσιπακι, η οποια συντομα εκανε παρεα με μια προσθετη 3DFX Voodoo. Ηχος απο την τεραστια (σε μεγεθος) Soundblaster 32 ISA. Θυμαμαι οτι περασα μονος μου τα Windows και επι μια εβδομαδα ασχολιομουν ακαταπαυστα νυχθημερον με το "συστημα" οπως το ελεγαν οι γονεις μου. Σκληρος δισκος, λειτουργικο, CD... ειχα τοσα καινουρια πραγματα να εξερευνησω!

The rest (as they say) is history...
 
Διαβαζοντας και ενθυμουμενος τα specs των PC's του '96,πραγματικα αναρωτιεμαι καποιες στιγμες:Σε 10 χρονια απο σημερα,τι PC θα εχουμε...;;
 
δεν μπορούσες να κάνεις σοβαρή δουλεία με amiga,και μπορούσες με pc mmx200mhz??
 
Τωρα που το καλοσκεφτομαι δεν ηταν καν 200αρης ο Pentium! Πιθανως να ηταν 133 ή 150, γιατι απ'οτι ειδα στην wikipedia ο 200αρης βγηκε αφου ειχα παρει το PC.

Οσο για το τι "σοβαρη" δουλεια μπορουσε να κανει η Amiga, αυτο ειναι μια μεγαλη συζητηση.

Στην Ελλαδα τουλαχιστον ισχυε Amiga = παιχνιδομηχανη.
 
αυτό ίσχυε για αυτούς που δεν επιζητούσαν κάτι παραπάνω από την amiga .και μάλιστα αυτοί η ίδιοι για τον ίδιο λόγο πήραν μετά και pc (για games)...για αυτούς που ήταν ψαγμενει έκαναν τα απίστευτα με την amiga ακόμα και την amiga500 ..περιττό να πω για Αmiga1200-3000-4000
 
Off topic, αλλα ειμαι εξισου "κολλημενος" οπως και εσυ με την Amiga. Μην χαλιεσαι λοιπον!
 
όχι ρε σι προς..δεν χαλιέμαι κουβέντα κάνουμε το κατάλαβα από τα γραφόμενα σου οτι γουστάρεις amiga..απλα αυτό το λάθος τότε το έκαναν χιλιάδες κόσμου και εν μέρη φταίει και η commodore που άφησε να γίνει αυτό... τέλος πάντων περασμένα μεγαλεία....
 
Ναι ναι δεν χαλιέσαι, πες στα παιδιά ότι κοιμάσαι με την 500 κάτω απο το μαξιλάρι..
 
σσσσσσσττ μας ακούνε....
 
Philips MSX2 VG8235 ήταν το πρώτο μου PC.Πρακτικά τα MSX ήταν τα PC των 8-bit υπολογιστών.Είχαν Microsoft Basic και Microsoft Dos.Και ήταν συμβατά μεταξύ τους και είχαν διάφορες κατασκευές,δηλαδή υπήρχαν μηχανήματα για γραφικά ήχο,άλλα για΄επαγγελματικές δουλείες,msx με laser disc controler,αλλά παρόλλες τις διαφορές υποτίθεται ότι ήταν συμβατά μεταξύ τους σε μεγάλο βαθμό.

Πάρα πολλοί κατασκευαστές κατασκευάζαν τα δικά τους msx μηχανήματα με custom configuration και επιλογές expansion σε κάθε μηχάνημα : http://www.faq.msxnet.org/hardware.html εδώ μια λίστα με μερικές εταιρείες που υπάρχουν και σήμερα όπως Philips,Sony,Sanyo,Panasonic,Fujitsu,Jvc,Samsung,Toshiba,Yamaha,Pioneer,Daewoo,Hitachi κτλ

Γενικά θα εκπλαγείτε αν μάθετε ότι ο msx μπορούσε να δει μέχρι 32mbytes μνήμης σε expansion ports των 4mbyte που δίναν θύρα για να συνδεθούν και άλλες κάρτες.Κάτι σαν τα usb hubs.Είχε 2 cartridge connectors,αλλά μπορούσες να βάλεις slot expanders,και 1 slοτ να σου δώσει 3-4 expansion ports.Νομίζω μπορούσες να βάλεις μέχρι 8 των 4mbyte και να έχεις 32 mbyte ram.

Εγώ στον δικό μου έχω 4mbyte ram και τρέχω SYMBOS.Βασικά καταπληκτικά πράγματα όπως τα laser disc accesories που δίναν κάτι παιχνίδια που ήταν από άλλη εποχή τότε.Είναι το κάτι άλλο!

Φυσικά έτρεχε και cpm.

Στην τελευταία version dos,υπάρχει υποστήριξη για το Sunrise CF adapter,που είναι ένα πράγμα σαν το divide.Μπορεί να πάρει cd rom atapi,ide δίσκους με υποστήριξη fat 16,και κάρτες CF.Επίσης έχει και έναν player για dos που παίζει cd audio.Καταπληκτικό για ένα μηχάνημα τόσο παλιό με έναν z80?
 
ηταν super μηχανημα...πολυ μπροστα για την εποχη του..
 
nikodr είπε:
Philips MSX2 VG8235 ήταν το πρώτο μου PC.Πρακτικά τα MSX ήταν τα PC των 8-bit υπολογιστών.Είχαν Microsoft Basic και Microsoft Dos.Και ήταν συμβατά μεταξύ τους και είχαν διάφορες κατασκευές,δηλαδή υπήρχαν μηχανήματα για γραφικά ήχο,άλλα για΄επαγγελματικές δουλείες,msx με laser disc controler,αλλά παρόλλες τις διαφορές υποτίθεται ότι ήταν συμβατά μεταξύ τους σε μεγάλο βαθμό.?
θυμαμαι που έπαιζα με τα μαυρα του πλήκτρα στις εκθέσεις υπολογιστών της εποχής και πάντα τον ζήλευα...
 
Το πρώτο μου PC ήταν ένα CORDATA CS-45 και το αγόρασα το '89 με τιμή 150.000 δρχ. Διεθεται CPU NecV20 με τρεις ταχύτητες (4.77, 8 & 10Mhz με το πάτημα του CTRL+ALT+F1,F2,F3) , 640kb RAM, 2xfloppy για δισκέτες MF2DD (720kb) και monoCGA monitor. :thumbup: Ηθελα να ήξερα αν υπάρχει άλλο θύμα εδώ μέσα με τον ίδιο υπολογιστή. Γερή μπακατέλα σας λέω. Θυμάμαι που τον σύγκρινα μ'ένα μεταχειρισμένο Olivetti PC1 στα 8mhz και με 512kb RAM στις 200.000δρχ, και εγώ διάλεξα την μπακατέλα :mad:.

Τον πρώτο μήνα χαιρέτησα το monitor:icon_cry:. Μου δώσαν ένα άλλο Hercules monitor :mad: και έπρεπε να φορτώνω το SIMCGA4 για να παίζω τα αγαπημένα μου games. Έτρωγε γέρα κολλήματα και τα νεύρα μου τα έκανε μακαρόνια. Φαντάσου ατελείωτες ώρες King's Quest I χωρίς save και ξαφνικά :eek:, ο sirGraham στέκει έτσι μετέωρος στη μέση του δάσους με την επόμενη κίνηση να είναι μόνο το πληκτρο RESET:animangry:

Τον χαιρέτησα έπειτα απο 3 χρόνια σκληρής πάλης μαζί του.

Δεν θα ξέχασω ποτέ όμως τα adventure που έπαιξα μαζί του: King's Quest, Monkey Island, Loom, Maniac Mansion, και φυσικα τον απίθανο χαρακτήρα Larry και τις περιπέτιές του.

Πριν απο μερικούς μήνες κατάφερα και βρήκα ένα CORDATA CS-45 μετα από πολύ ψάξιμο. Επιβεβαίωσα την αρχική γνώμη μου:

Ήταν γερή μπακατέλα !!!:mad:

Απαν!!!!
 
manos426f είπε:
Διαβαζοντας και ενθυμουμενος τα specs των PC's του '96,πραγματικα αναρωτιεμαι καποιες στιγμες:Σε 10 χρονια απο σημερα,τι PC θα εχουμε...;;

Ιδια θα είναι!!!

PC θα τα λένε και τότε !!! :mad:
 
http://video.google.com/videoplay?docid=-8517523543573905150

Msx turbo r της panasonic με mp3msx card,sunrise card adapter (κατι σαν divide).Μultitasking enviroment σε symbos,να παίζει mp3 και να τρέχει διάφορες εφαρμογές.Υπόψιν τι σου κάνει ένας επεξεργαστής z80 και r800.Είναι τραγικό να μπορεί να κάνει multitasking ένας z80, και τα pc στις μέρες μας πολλές φορές να μασάνε στα απλά πράγματα.....
 
Kαλησπέρα και καλώς σας βρίσκω!!!

Το πρώτο μου PC ήταν Amstrad 1640...

8086/8 MHz,θρυλική EGA και το πρώτο παιχνίδι που φορτώθηκε στο 5.25 drive ήταν το Blood Money της psygnosis και το Italia 90...
 
Πίσω
Μπλουζα