Το πρώτο μου PC - Μέρος Β'

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Ήταν Απρίλης του '89!

Περιχαρής που είχα περάσει σε μιά Σχολή του ΟΑΕΔ και μάθαινα

"Basic" αποφάσισα να διαθέσω της οικονομίες μιάς ζωής (Ταχυδρομικό

Ταμιευτήριο: ο θρυλικός κουμπαράς με το κλειδάκι) για να αγοράσω

το πρώτο μου PC.

80/86 (ταχύτατος!!!!)

640 K΄(παραπάνω δε χρειαζόμουν σύμφωνα με το Willako)

Οθόνη :Herkules

250.000 δρχ. (πήρα και έναν εκτυπωτή: DOT MATRIX... άπιαστος)

Τα πρώτα μου παιχνίδια το κλασσικό TETRIS (όπου με μεγάλη στενοχώρια

διαπίστωνα πως υπήρχαν και VGA οθόνες...)

και το Digger ένας χρυσοθήρας που έφτιαχνε λαγούμια για να βρει χρυσό...

Απόσβεση (προκειμένου να τον αναβαθμίσω σε 133 - κάτι τέτοιο)

έκανα γράφοντας (και εκτυπώνοντας) πτυχιακές συμφοιτητών μου...

Καταπληκτικά χρόνια!!!

τ
 
Ηταν 2001 και καποιο "Τhinkpad" στα 133mhz η 166mhz με εξωτερικο cd-rom και disc drive.

Αργησα λιγο εεε;
fpsychhwe6om8uza91ma.gif
 
386 SX στα 25.

Το απόλυτο pc για unregisted Spectrum emulator υπό το παλιό καλό DOS φυασικά. Έτρεχε 100% της ταχύτητας, όταν οι 33άρηδες έτρεχαν σε 120%. Για να τρέξει ο emulator 100% έπρεπε να τον πληρώσεις ή να έχεις 25άρη!!!!!!!

Εν έτη 1992 όταν αποφάσισα να περάσω σε pcs.
 
Το πρωτο μου PC... xm.. thats a tricky one..

Το πρωτο μου PC ηταν ο Atari 520 STFM που ετρεχε το PC Ditto!!!

The best of both worlds τοτε! Ειχα τον Atari με τον δικο του παιχνιδοκοσμο στην Jekyll, και ειχα και το 4.7MHZ PC μου στην Hyde μετενσαρκωση του για Basic και στατικες εφαρμογες! Το καλο ηταν οτι με το PC Ditto μπορουσα να εχω οτι χρωματικη παλεττα ηθελα στην οθονη μου (συνηθως εβαζα μπλε background με κιτρινα γραμματα - οπως τα CPC 6128 Color!) ενω ενας φιλος μου με το ολοκαινουριο τοτε Schneider Euro PC ηταν κολημενος στο μαυρο-κιτρινο, και με την απορια καθε μερα στο προσωπο του για το πως εκανε τετοιο εγκλημα να πληρωσει παραπανω για ενα μηχανημα που εκανε πολυ πολυ λιγοτερα απο το δικο μου!!!

Εκει που παθαινε την πλακα του ηταν οταν κατορθωνα να παιξω τα παιχνιδια απο το PC του! Σερνοταν βεβαια, αλλα μπορουσα να παιζω σχετικα ανετα τα Sierra adventures τοτε!
 
Αγαπητέ phil_vr έπαθα πλάκα!!!

Αυτός ήταν και ο δικός μου πρώτος Pc!!!

1040 STf με pc-dito! Αν θυμάμαι καλά στην ουσία είχα ένα κανονικό pc με 1mb μνήμης την στιγμή που τα κανονικά pc είχαν 640κ!

Αργότερα το 1992 πήρα 386DX 40mhz της AMD και από τότε δεν κατέβηκα από το άρμα της.
 
To PC-Ditto ηταν κορυφη φιλε Turrican!!

100% συμβατο, και το μονο μειονεκτημα ηταν η ταχυτητα. Ακομα και τα προγραμματα που εδινε πολυ αργοτερα το USER με το τριπλο Format, μπορει να μην ειχα Amiga τοτε, αλλα εκμεταλλευομουν τα 2/3 της δισκεττας αφου ετρεχα τα προγραμματα για ST και PC!

Με ποσα λιγα συμβιβαζομασταν τοτε.. και με θυσιες σε ταχυτητα..

Η αγαπημενη μου PC γλωσσα ηταν η Turbo Pascal 5.5 με τον compiler! Και το PC-Ditto εκει, σιγα σιγα και σταθερα, εβγαζε την δουλεια απροβληματιστα. Ποσα μικροπρογραμματακια ειχα φτιαξει σε EXE μορφη! Εκει να δεις μεγαλεια και καμαρι! Και το πρωτο παιχνιδι που επαιξα στο PC-Ditto ηταν το Defender Οf The Crown και Test Drive (Εκει το PC-Ditto ηταν ηδη στιμενο και τα εδινε ολα!).

4 ST-ατορες ειμασταν στην γειτονια (ενας μονο με 1040 STFM) και ειχαμε ολοι το ιδιο setup και τις ιδιες δισκεττες και αξεσουαρ!!

Το πιο χρησιμο προγραμμα που ετρεξα ποτε, σε οποιαδηποτε πλατφορμα. Πραγματικα μου ειχε ανοιξει ενα ολοκληρο κοσμο (και γλυτωνε και τους δικους μου απο εξοδα για αγορα PC!).
 
To PC-Ditto ηταν κορυφη φιλε Turrican!!

100% συμβατο, και το μονο μειονεκτημα ηταν η ταχυτητα. Ακομα και τα προγραμματα που εδινε πολυ αργοτερα το USER με το τριπλο Format, μπορει να μην ειχα Amiga τοτε, αλλα εκμεταλλευομουν τα 2/3 της δισκεττας αφου ετρεχα τα προγραμματα για ST και PC!

Με ποσα λιγα συμβιβαζομασταν τοτε.. και με θυσιες σε ταχυτητα..

Η αγαπημενη μου PC γλωσσα ηταν η Turbo Pascal 5.5 με τον compiler! Και το PC-Ditto εκει, σιγα σιγα και σταθερα, εβγαζε την δουλεια απροβληματιστα. Ποσα μικροπρογραμματακια ειχα φτιαξει σε EXE μορφη! Εκει να δεις μεγαλεια και καμαρι! Και το πρωτο παιχνιδι που επαιξα στο PC-Ditto ηταν το Defender Οf The Crown και Test Drive (Εκει το PC-Ditto ηταν ηδη στιμενο και τα εδινε ολα!).

4 ST-ατορες ειμασταν στην γειτονια (ενας μονο με 1040 STFM) και ειχαμε ολοι το ιδιο setup και τις ιδιες δισκεττες και αξεσουαρ!!

Το πιο χρησιμο προγραμμα που ετρεξα ποτε, σε οποιαδηποτε πλατφορμα. Πραγματικα μου ειχε ανοιξει ενα ολοκληρο κοσμο (και γλυτωνε και τους δικους μου απο εξοδα για αγορα PC!).

:what:

:dribble:

:brick:

Ωρες ώρες νιώθω σαν τη μύγα μες το γάλα... :precry: :angry:
 
Ειναι να μην πεσουμε στις αναμνησεις Juanita! Αρχιζουμε τις αναπολησεις προ 15ετιας και αντε να καταλαβεις απο τα συμφραζομενα μας για το τι μιλαμε και το τι φτιαχναμε τοτε!!

Atari ST και STFM: Αγαπημενος μας υπολογιστης

PC-Ditto: Προγραμμα που εκανε τον Atari να τρεχει προγραμματα PC

Turbo Pascal 5.5: Γλωσσα προγραμματισμου με δυνατοτητα να κανει ενα προγραμμα να τρεχει αυτονομο με την βοηθεια compiler (Φαντασου να μπορουσες να τρεξεις ενα προγραμματακι που εφτιαχνες για Basic απο το MS-Dos που σου εβγαζε το A:> σαν να ετρεχες ενα κανονικο παιχνιδι απο μια δισκεττα)

USER: Περιοδικο για computer που προσφερε δισκεττα με προγραμματα για Atari ST, AMIGA, PC.

ST-ατορας: Κατοχος Atari ST!!!!!!!

Sorry και παλι για το λογοπαιγνιο! Ου μπλεξεις με ST-ατορα!!! :)
 
Είδες τι παθαίνεις άμα σε αποπροσανατολίζουν διάφορες Σχολές;;;;

Και εγώ είχα ξεκινήσει με τις καλύτερες προδιαγραφές για πληροφορικάριος

αλλά με έφαγαν οι λογιστικές!!!:super:

Καταλαβαίνω τη λατρεία σας...

Κάπως έτσι με φαντάζομαι υπό άλλες συνθήκες... :cry:
 
Να καταφερναμε να το κανουμε και επαγγελμα, να λεγαμε και κατι πανω σε αυτο Juanita!! Απλο hobby και διασκεδαση ειναι για εμας πλεον.
 
Αν και απαντώ "λίγο" αργά σε αυτό το θέμα, μια και είμαι νέος εδώ, Χουανίτα, από την περιγραφή του μηχανήματός σου, μήπως είχες amstrad 1640; Εμένα αυτός ήταν ο πρώτος μου υπολογιστης, εν έτει 1987...τα πρώτα μου παιχνίδια εκεί ήταν το karateka, pcman, alley cat, τα οποία έτρεχα πολλές φορές, κάποια εξ αυτών τουλάχιστον, με την βοήθεια ενός προγράμματος "color-g"... Επίσης είχα 4 χρωματιστές δισκέτες 5 1/4 με τις οπίες έτρεχα προγράμματα όπως basic2, οπου έφταιχνα ομόκεντρους κύκλους και τους γέμιζα με σχέδια, και gempaint (με την εικόνα του τίγρη)...Παρεπιπτόντως, προσπάθησα να "ανεβάσω" μία σχετική εικόνα από τον σκληρό μου δίσκο, αλλά δέχεται μόνο εικόνες από url...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως ανεβάζουμε εικόνες; Ευχαριστώ...
 
Απο το προφιλ σου μπορεις να περασεις την εικονα σου απο το σκληρο, στα Albums, κανε add Albums,και απο εκει κανεις upload την φωτο σου.
 
Ευχαριστώ φίλε μου, θα το προσπαθήσω!
 
Εμενα ο πρωτος μου PC ηταν ο Amstrad PC 1512 το 1987. Μετα απο καποιο διαστημα πηγα και μου εβγαλαν το ενα drive και εβαλα 1 Hard Disk SEAGATE το οποιο εκανε την εποχη εκεινη το μηχανημα να πεταει!!! Ax Αmstradακο μου λειπεις!!
 
seleukos36 είπε:
Εμένα αυτός ήταν ο πρώτος μου υπολογιστης, εν έτει 1987...τα πρώτα μου παιχνίδια εκεί ήταν το karateka, pcman, alley cat, τα οποία έτρεχα πολλές φορές, κάποια εξ αυτών τουλάχιστον, με την βοήθεια ενός προγράμματος "color-g"... Επίσης είχα 4 χρωματιστές δισκέτες 5 1/4 με τις οπίες έτρεχα προγράμματα όπως basic2, οπου έφταιχνα ομόκεντρους κύκλους και τους γέμιζα με σχέδια, και gempaint (με την εικόνα του τίγρη)...
Φίλε το alley cat το έχω παίξει κι εγώ στον AMSTRAD μου άπειρες ώρες!! Μιλάμε για εθισμό όμως!! Βέβαια εγώ είχα τον 1512, αλλά επίσης και τις 4 δισκέτες που αναφέρεις με το GEM και τα άλλα καλούδια της AMSTRAD!! >>>http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8509<<<

Να και μία πρόσφατη φωτογραφία του (μάχιμου ακόμα) 1512 DD...

picture.php
 
picture.php


picture.php


picture.php


Από τα πρώτα μου χρόνια στα pc...τώρα βέβαιa έχω και έναν spectrum που τον πήρα από το e-bay, καθώς η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν μέσω ενός spectrum που είχε ο ξάδελφός μου.
 
Τέλειες φωτό! Βέβαια θέλω να παρατηρήσω ό,τι οι φωτογραφίες της τίγρης αλλά και του σπιτιού, που βρισκόταν μέσα στο πακέτο GEM, ήταν λίγο παραπλανητικές, γιατί σε έκαναν να πιστεύεις ότι θα μπορείς να σχεδιάζεις κι εσύ τέτοια πράγματα , που όμως ποτέ δεν μπορούσες με εκείνο το mouse!!! Εκτός κι αν εγώ ήμουν άχρηστος στη ζωγραφική!! :D :D
 
Φίλε και (σχεδόν) συμπατριώτη cauldron, τί μου θύμισες τώρα...εγώ δυστυχώς τον amstrad 1640 που είχα, τον πούλησα το 1994, 50.000 δραχμές σε μια φίλη μου προκειμένου να αγοράσω νέο υπολογιστή...που να ήξερα τότε. Όσο για το σήμα που φαίνεται στην οθόνη σου, όταν μου το έβγαλε το πρώτο βράδυ που αγόρασα τον υπολογιστή και δεν ήξερα πως να συνεχίσω, καθότι κάτι παρόμοιο δεν το είχα συναντήσει ξανά στην σχολή υπολογιστών οπου πήγα για ένα καλοκαίρι, ο πατέρας μου, μου είπε "ο υπολογιστής σε μουντζώνει, επειδή δεν ξέρεις τί κάνεις...." και δεν είχε πολύ άδικο εδώ που τα λέμε :)
 
:rofl: :rofl: :rofl: Όντως σαν μούντζα ήτανε!! Θα μπορούσε απλώς να λέει "Insert disk 2" ή κάτι τέτοιο... Κρίμα που τον πούλησες, αλλά τότε που να ξέρεις...
 
To πρώτο μου pc ήταν ένα pc xt με την CGA- αλλά βασικά ποστάρω επειδή θυμήθηκα το Digger και ειπα να κανω ενα δωρο στην Juanita

More, at http://www.digger.org/download.html

:)
 
Πίσω
Μπλουζα