Το πρώτο μου PC - Μέρος Β'

Ηταν ενα cοmpαq 486sx25 το 94. Ειχαν σκασει οι γονεις μου αρκετα. Συν ενας εκτυπωτης hp deskjετ 560c,τοτε 500 χιλιαρικα επιπλεον.

Βεβαια αντεξαν αρκετα και σαν κειμενογραφο το χρησιμοποιουσαν ανελλιπως 12 χρονια.

Ομως ο εκτυπωτης τα φτυσε, ο υπολογιστης λογω παλαιοτητας και ελλειψης ιντερνετ αφεθηκε στη μοιρα των παλιων μηχανηματων.
 
1500 ευρω ο εκτυπωτης,500 χιλιαρικαααα,OMG.

HP_Deskjet_500.JPG
 
Ωχ, λαθος εκανα μπερδευτηκα. Τωρα που ρωτησα 400.000 καναν ολα. Καπου 250.000 ο υπολογιστης (το 1994) και 140.000 ο εκτυπωτης.

Δεν ηταν plοtter
 
geia sas kai apo emena.To proto mou pc itan enas goldstar 286 me mnimi 1mb kai exromi othoni vga en eti 1991.

Liosimo me mia disketa 5kai 1/4 me alley cat, barbarian, zaxxon, dig dug ktl mexri pou pira theika paixnidia opos nba playoffs, rick dangerous, leisure suite larry, monkey island, prehistoric ktl. Thimamai itan kalokairi kai gia na min kaei to monitor eixa kotsarei anemistira sto plai!!! Ti mou thimisate tora.....

Kai meta to 96 cyrix 200 , 2001 amd athlon 2000+ kai paei legontas.

goldstar286.jpg
 
Περασαν από τα χέρια μου σπεκτρουμ 48κ το 1984, cpc 6128 to 1986, amiga 500 και 1200 το 1993!

Έμεινα 2 χρόνια σχεδόν δίχως ν' ασχολούμαι!

Απέκτησα pc το Φεβρουάριο του 1998 από την cosmodata!

Το configuration ήταν το ακόλουθο:

Pentium 200mmx

motherboard via chipset δεν θυμάμαι ποιο

κάρτα γραφικών diamond stealth 4mb

monitor 15' sony 100es

Σκληρός δίσκος quantum 3,2gb

Kάρτα ήχου soundblaster 16

Κουτί πληκτρολόγιο ποντίκι τα φθηνιάρικα της εταιρείας!

Στο χρόνο το άλλαξα με σελερον 300αρη που τον ανέβασα εύκολα στα 450 και έπαιζε σαν pii μαζί με riva tnt !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pinezas33 είπε:
geia sas kai apo emena.To proto mou pc itan enas goldstar 286 me mnimi 1mb kai exromi othoni vga en eti 1991.Liosimo me mia disketa 5kai 1/4 me alley cat, barbarian, zaxxon, dig dug ktl mexri pou pira theika paixnidia opos nba playoffs, rick dangerous, leisure suite larry, monkey island, prehistoric ktl. Thimamai itan kalokairi kai gia na min kaei to monitor eixa kotsarei anemistira sto plai!!! Ti mou thimisate tora.....

Kai meta to 96 cyrix 200 , 2001 amd athlon 2000+ kai paei legontas.

goldstar286.jpg
Υπάρχει ακόμη το μηχάνημα ? Πόσο το είχες πάρει το 91?
 
Υπαρχει ακόμα χωρις βεβαια οθόνη. Το ειχα πάρει περιπου 250.000 δρχ

Αναβαθμισμένο βέβαια με 80mb HDD......
 
Οπως ειχα εξιστορησει και σε αλλο thread, εγω και ο bro αντισταθηκαμε μεχρι εσχατον στην PC λαιλαπα κρατωντας ψηλα τα λαβαρα της Amiga. Καπου ομως στα 1996 υποκυψαμε στα "σιδερα".

Με τα λεφτα που ειχαμε, στησαμε ενα configuration και πηραμε τσαρκα τη Στουρναρη να βρουμε τη καλυτερη τιμη για το πακετο.

Ο Αλεν που τοτε ειχε το Wing (αν θυμαμαι καλα, εκει που ειναι το ELX - μπορει και λιγο πιο πανω) εκανε καλο deal. Και οπως εχω ξαναπει, τη μερα που ηταν να το παραλαβω το μηχανημα μας παιρνει τηλεφωνο και μας λεει οτι θα καθυστερησει μια μερα διοτι εχουν ερθει απο το PC Master να κανουν street review. Νευριασα διοτι νομιζα οτι με δουλευει αλλα στο επομενο τευχος του PC Master υπηρχε το test!

Ιδου το σκαν με το review:

large.image_22733.jpg.71fb898a46c67f6b415c3d9fcb98efec.jpg


Ειναι το μηχανημα της φωτο αν εξαιρεσουμε τα ηχεια.

Και εδω το συγκριτικο με τα υπολοιπα μηχανηματα του street test του τευχους:





Best Price/Value. ;)

Επασχε στη RAM. Mετα απο δυο βδομαδες το φορτωσαμε επιπλεον μνημες. Δεν μου εχει μεινει κατι απο τοτε. Θυμαμαι παντως ποσο εξαιρετικο ηταν το Sony 15'

Περνανε τα χρονια... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και για μενα το πρωτο pc ηταν το Schneider Euro PCII . καποια στιγμη το εφαγε το μαυρο σκοταδι...(φυσικα πηγε παρεα και η οθονη...)

ψαχνω να το ξαναβρω αυτο το μηχανηματακι.
 
Εγώ νομίζω σας τρώω όλους σχετικά με την αγορά PC! :)

Αν και η πρώτη μου επαφή με τους υπολογιστές, ξεκίνησε από τα 7 μου χρόνια (με ένα 286 :D ), μου πήρε παραπάνω από 10 χρόνια ν' αποκτήσω το δικό μου. Συγκεκριμένα, το 1ο μου PC, το αγόρασα στα 20 μου! Εκεί κάπου που αποφάσισα ότι ήθελα ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την πληροφορική!

On topic, λοιπόν! Ήταν ένας P3 @ 800MHz, με FSB 866 αν θυμάμαι καλά! Η αρχική μνήμη ήταν τότε στα 128, αλλά ένας φίλος μου με είχε πείσει να δώσω τότε άλλες 15.000 δρχ. και να πάρω άλλα 128ΜΒ. Η κάρτα γραφικών ήταν η κορυφαία εκείνης της εποχής: RIVA TNT2 της Nvidia...

Το κόστος του μηχανήματος? Δεν το θυμάμαι!... Ο μέγας χορηγός πάντως (η μάνα μου!) λέει ότι στο σύνολο βγήκε ένα κουστούμι κοντά στις 480.000 δρχ.

Το ποσό μου φαντάζει ξένο, να είμαι ειλικρινής! Θυμάμαι όμως ότι ήταν πανάκριβος! :)

Trivia: Από εκεί που είχα αγοράσει το pc, 2,5 χρόνια μετά θα έκανα την πρακτική μου σαν τεχνικός στις επισκευές και τη συναρμολόγηση νέων Η/Υ :D
 
Θυμάμαι πήγαινα πρώτη γυμνασίου όταν πήρα το πρώτο μου pc δλδ το 89.

Ήταν ένας 286 με 1 ΜΒ ram και 40ΜΒ (ή 20ΜΒ) σκληρό δίσκο, 5,25 drive, κάρτα γραφικών Hercules και οθόνη ασπρόμαυρη. Η τιμή του κοντά στα 600.000 Δρχ.

Δωράκι το Prince of Persia, το Shinobi και το Barbarian.

Αυτό που μου έχει μείνει είναι η δυσκολία στο να βρω παιχνίδια να τρέχουν σε hercules. Εκείνο το simcga ήταν η λύτρωσή μου.
 
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν το '89, ένας Hyundai super 16v. Ήταν xt με hercules κάρτα γραφικών, πράσινο monitor, ένα drive 5 1/4 360kb και φυσικά 640kb μνήμη. Simcga και δωστου προσπάθειες!

Hyundai Super 16v 1.jpg
 
Αφορμη για να γραψω σε αυτο εδω το θρεντ σταθηκε το υπεροχο unpacking του Pluto63

οταν στο 5:58 του βιντεο εκανε την εμφανιση του ενα Chessmaster 2100... :eek:

Εκει ηταν και το σημειο που "εφαγα" την ρετροφλασια-καψιμο...:burn:

"Το Chessmaster 2100 το επαιζα οταν ειχα το Huyndai Super 16V!!!!!!!!!":animeek:

Ηταν το 1991 οταν ειχα παρει τον πρωτο μου υπολογιστη ενα Huyndai Super 16V.

Θελαμε τοτε με τον πατερα μου ενα απλο υπολογιστη για την δουλεια.

Για επαγγελματικη χρηση και μονο δηλαδη.

Θελαμε να του εγκαταστησουμε ενα προγραμμα για να φτιαξουμε πελατογιο

και να εχουμε καταχωρημενα ολα τα στοιχεια των πελατων (ονοματα,διευθυνσεις,τηλεφωνα κλπ...).

Αλλα μονο για επαγγελματικη χρηση δεν το χρησημοποιησα ποτε... :diablotin:

Μη με ρωτησετε αν θυμαμαι τεχνικα χαρακτηριστικα και τετοια...

Το μονο που θυμαμαι οταν τον ειχαμε αγορασει με τον πατερα μου

οτι ειχε drive 5,25 για flopy disk και αργοτερα με την αναβαθμιση που του εκανα

του εβαλα drive για 3,5αρα δισκετα και του ειχα προσθεσει και φιλτρο προστασιας στην οθονη.

Θυμαμαι ομως τα παιχνιδια που ειχα παρει... :D

Chessmaster 2100


Teenage Ninja Mutant Turtles



Terminator 2: Judgment Day



Italy 1990



Out Run



Pit Fighter


Tα οποια τα επαιρνα απο τον "Εγκεφαλο" Σολωμου και Μποταση γωνια στα Εξαρχεια.

Αρκετα "ψαγμενο" για την εποχη του μαγαζι.

Υπαρχει ακομα αραγε;... :wait2:

Τωρα αν με ρωτησετε: "το εχεις ακομα;"

Η απαντηση ειναι... "Οχι"!!!

Επιασα και τον χαρισα το 2000 σε μια (να μην εκφραστω καλυτερα... :rant: :rant:)

που τραβιομουν τοτε

και απο τοτε το εχω σκυλομετανιωσει... :banghead: :banghead:

Anyway...

Αυτα περι δικου μου πρωτου υπολογιστη! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
"Το Chessmaster 2100 το επαιζα οταν ειχα το Huyndai Super 16V!!!!!!!!!":animeek:

Ηταν το 1991 οταν ειχα παρει τον πρωτο μου υπολογιστη ενα Huyndai Super 16V.

Τωρα αν με ρωτησετε: "το εχεις ακομα;"

Η απαντηση ειναι... "Οχι"!!!

Επιασα και τον χαρισα το 2001 σε μια ...

Συγνωμη αλλα μια ευλογη(και σε καμια περιπτωση με αδιακριτες προεκτασεις) απορια ????

Εδωσες τον Huyndai Super 16V(Btw ηταν ακομα λειτουργικος ???) ,εν ετη 2001 να τον κανει τι ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λειτουργουσε στην εντελεια! :shake:

Μου τον ειχε ζητησει τοτε γιατι τον

ηθελε για εξασκηση.

Η χαζομαρα ηταν οτι εκτος απο τον υπολογιστη

εδωσα και τα παχνιδια μαζι... :(

Αnyway...

All these belong to the past... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ναι ο "Εγκέφαλος" υπάρχει ακόμα!!!!!! :)
 
Μαζί με το "Transputer" αποτελούν τα τελευταία old school 80's style retro computer shops της Ελλάδας. Πριν κανά τρίμηνο που πέρασα από Στουρνάρη στέκονταν ακόμα εκεί. Δεν ξέρω αν έκλεισαν μέσα σε αυτό το διάστημα μέχρι σήμερα, μια και δεν περνάω πια από κει καθόλου!
 
Εχω κρατήσει τους επεξεργαστές από όσους υπολογιστές δεν έχω πουλήσει ( η χαρίσει ) .. Ετσι μου έχουν μείνει οι 2 πρώτοι pentium που είχα ( δυστηχώς δε έχω κάτι απο το 486 ) και ένας πολύ ποίο πρόσφατος pentium 4. Και είπα να τους βγάλω μερικές φωτογραφίες :p Οπως μπορείτε να δείτε, είναι ένας pentium 133, ένας 166 και ένας p4 στα 3.0ghz

20121229_090953.jpg

20121229_090927.jpg
 
Γειά. Καλώς σας βρίσκω. Λέγομαι Κώστας από Καβάλα.

Εϊχα το 1989 έναν 8086 στα 8Mhz με κόκκινο turbo button ακριβώς δίπλα στο reset.. Είχε πράσινη οθόνη 14", η κάρτα γραφικών ήταν Hercules-Cga (με διακόπτη πάνω στην κάρτα). Είχε 640Kb Ram! Πάρα πολύ σε σχέση με το cpc που είχα μέχρι τότε με τα 64!!!

Είχε ένα 3,5ρι fdd στα 720kb και ένα 5+1/4 fdd στα 360kb. Έτρεχε Msdos 3.11, Norton Commander, κτλ κτλ.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά το on/off του PC το οποίο ήταν πίσω δεξιά ένα κόκκινο κουμπί που πάνω άναβε και κάτω έσβηνε. Ένα απαρχαιωμένα πράγμα.

Αργότερα έβαλα έναν συνεπεξεργαστή 8087 και ένα σκληρό δίσκο 20Mb (ο οποίος με το πρόγραμμα doublespace τον έκανε 40Mb).

Να ένα τέτοιο ήταν:

sshot4f885b628f7aa.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα