Το πρώτο μου video...

dj_sak είπε:
Μαζευω τετοια παλια βίντεο στη συλλογή μου και αμα εχεις τιποτα για πεταμα, σφυρα απο δω!
Μα δεν ειπα οτι το εχω για πεταμα...Η'...οτι εχω κατι για πεταμα!!! :eek:

angel_grig είπε:
Mπορει να θελει ιμαντες μπορει και οχι..οταν περασω αν θες ριχνω μια ματια.. :D
Εσενα τωρα τι να σου πω;.... :p

Το κοιταμε παντως... ;)
 
Ιμαντες σιγουρα θελει. Τωρα εχω ενα National Panasonic NV-G10EM που θελει σαξιμο το τροφοδοτικο του και αλλαγη ιμαντα capstan-idler.

1.jpgΜε original manual και remote :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα panasonic ήταν. Μάλιστα δεν το αγοράσαμε την λεγόμενη χρυσή εποχή ( οι γονείς μου δεν ήταν φανς των ταινιών), αλλά όταν ήμουν στο γυμνάσιο μετά από δική μου επιθυμία.
 
Κι εμείς το ίδιο, αρκετά πιο μετά το πήραμε. Ήταν ένα Philips, πολύ γερό βίντεο.
 
ΟΛΕΣ οι συσκευές βίντεο, τηλεορασεων και ηχου που κατασκευαστηκαν πριν τη δεκαετια του 90, ειναι αριστης ποιότητας made in Japan! Οποτε αν πετυχετε ποτε τετοιες συσκευες, ειναι κριμα να τις πεταξετε!
 
Δεν θυαμαμαι αν το εχω ποσταρει αλλα μιας και το εχω προχειρο...

NEC ειναι

attachment.php
 
dj_sak είπε:
ΟΛΕΣ οι συσκευές βίντεο, τηλεορασεων και ηχου που κατασκευαστηκαν πριν τη δεκαετια του 90, ειναι αριστης ποιότητας made in Japan! Οποτε αν πετυχετε ποτε τετοιες συσκευες, ειναι κριμα να τις πεταξετε!
Οι γονείς μου έχουν ακόμη το ένα και μοναδικό VCR που αγόρασε ο πατέρας μου το 1988 μάρκας JVC και λειτουργεί μιά χαρά. Θυμάμαι και την τιμή, 285.000 δρχ.
 
Ο παππούς μου ειχε παρει ενα Hitachi το 1984 το οποιο καηκε το 1996 απο κεραυνο στην κεραία! RIP... Τωρα εχω τα παρακατω VCR:

Sanyo VTC 5000

Panasonic NV-FS200EG

National/Panasonic NV-G10EM (Με προβλημα στο τροφοδοτικό)

Hitachi VT-8E

Mitsubishi HS-337EZ (Το εχω για πούλημα και δουλεύει άψογα)

Wally είπε:
Δεν θυαμαμαι αν το εχω ποσταρει αλλα μιας και το εχω προχειρο...
NEC ειναι

attachment.php
Το έχεις ξαναποσταρει αλλα δεν πειράζει! Πολυ ωραιο κομματι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Οι γονείς μου έχουν ακόμη το ένα και μοναδικό VCR που αγόρασε ο πατέρας μου το 1988 μάρκας JVC και λειτουργεί μιά χαρά. Θυμάμαι και την τιμή, 285.000 δρχ.
Και γιατι να μην δουλευει? Στο δικο σου βιντεο ο μονο ιμαντας που υπαρχει ειναι για το ασανσερ της κασετας. Ολα τα υπολοιπα ειναι direct drive. 5 μοτερ εχει το δικο σου! ΣΚΥΛΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ...
 
dj_sak είπε:
Και γιατι να μην δουλευει? Στο δικο σου βιντεο ο μονο ιμαντας που υπαρχει ειναι για το ασανσερ της κασετας. Ολα τα υπολοιπα ειναι direct drive. 5 μοτερ εχει το δικο σου! ΣΚΥΛΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ...
Και 4 κεφαλές... Πραγματικό σκυλί. Όύτε ο Κέρβερος να ήταν με τόσες κεφαλές :) .
 
Εμεις ειχαμε αυτο (η καποιο σχεδον ιδιο, δεν θυμαμαι πολυ καλα :p ) :

JVC HR-D320E.jpg
 
Εμεις ειχαμε καποιο παρομοιο με αυτο (το κοντρολ που φαινεται πανω ηταν καριβως ιδιο) :

Προβολή συνημμένου 117797

(θα βρω ακριβως το μοντελο και θα επανελθω)

JVC HR-D320E.jpg
 
Λοιπόν, βρήκα το βίντεο που είναι σχεδόν πανοποιότυπο.

jvc D200U_2.jpg

jvc vcr.jpg

Το χειριστήριο.

remote.jpg

Με κόκκινο βέλος σημειώνω ότι λείπει ένα πορτάκι που κρύβει τα κουμπιά αυτά.

jvc D200U.jpg

Αυτό είναι το αμερικάνικο μοντέλο. Η μόνη διαφορά αισθητικά με το δικό μας είναι ότι τα κουμπιά δεν έχουν αυτές τις τρυπούλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως αυτό το γκριζοχρυσοασημί χρώμα των συσκευών ... χαρακτηριστικό της εποχής!
 
Ajax87 είπε:
Εμεις ειχαμε καποιο παρομοιο με αυτο (το κοντρολ που φαινεται πανω ηταν καριβως ιδιο) :
Προβολή συνημμένου 117797

(θα βρω ακριβως το μοντελο και θα επανελθω)


Ρωτησα την μητερα μου και πληροφορηθηκα οτι το βιντεο που ειχαμε το χαρισε πριν καποια χρονια... οποτε δεν μπορω να δω το μοντελο ακριβως , μονο αμα το πετυχω τυχαια σε καμια φωτογραφια και το θυμηθω.

Ευτυχως εχουμε ακομα το πρωτο και μοναδικο βιντεο που ειχε παρει ο παππους μου, το οποιο ειναι το παρακατω (εχω καιρο να το δουλεψω αλλα πρεπει να δουλευει ακομα) :

vcr.jpg

(δεν μπορεσα να βρω κανονικη φωτο )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Ρωτησα την μητερα μου και πληροφορηθηκα οτι το βιντεο που ειχαμε το χαρισε πριν καποια χρονια... οποτε δεν μπορω να δω το μοντελο ακριβως , μονο αμα το πετυχω τυχαια σε καμια φωτογραφια και το θυμηθω.

Ευτυχως εχουμε ακομα το πρωτο και μοναδικο βιντεο που ειχε παρει ο παππους μου, το οποιο ειναι το παρακατω (εχω καιρο να το δουλεψω αλλα πρεπει να δουλευει ακομα) :

Προβολή συνημμένου 117809

(δεν μπορεσα να βρω κανονικη φωτο )
vtc5000.jpg
vb
Εχω αυτα τα δυο ομορφα κομματια αυτη την στιγμη. Μπορει να καβατζωσω και ενα VTC 9300...

Hitachi_vt-be_84335.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hamtaro είπε:
Αυτο το συγκεκριμενο ειναι NTSC (δηλαδη για το Αμερικανικο συστημα τηλεορασης). Λογικα εσυ ειχες το NV-3000.
 
Ναι μάλλον, το όνομα μοντέλου δεν το θυμάμαι, το έκανα copy-paste από το site. Απλά το αναγνώρισα από τις φωτογραφίες..
 
Ειμαι αρκετα χαρουμενος...γιατι θα παρω ενα Sanyo VTC 9350 μαζι με περιπου 10 κασετες!
 
Πίσω
Μπλουζα