Το πρώτο μου video...

Pooky είπε:
Sanyo 5350, betamax με την κασσέτα από πάνω.
Αν γίνει service και αλλαχτούν οι ιμάντες λειτουργεί ακόμα.

Βρίσκεται τυλιγμένο στο υπόγειο οπότε αν και ποτέ ανοιχτεί θα πάρω φωτό!!!!!!!

Χειριστήριο δεν είχε ούτε καν ενσύρματο. Δεν θυμάμαι να είχε χαλάσει ποτέ.

Αθάνατα μηχανάκια, τότε που ακόμα τα ηλεκτρονικά δεν είχαν γίνει καταναλωτικά "αγαθά" μιας χρήσεως.....

Ορίστε και η διαφήμηση αγαπητέ Pooky από το βίντεό σου

picture.php


ακόμα να το ξεθάψεις απ το υπόγειο?
 
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Το video αυτό είναι το επόμενο από το δικό μου!

Είναι το 5550!!!!!!!!!!

Ακόμα δεν το ξέθαψα!!!!!!!!

Η διαφήμιση αναφέρει λάθος 5350!!!!!!!!!!!

Edit:

Το ξέθαψα και το έφερα πάλι σπίτι. Ένας φίλος από το 1981, ήρθε από τα παλιά!!!!! Το έβαλα στη πρίζα και πήρε μπρος!!!!!!!!!!! ΑΘΑΝΑΤΑ μηχανήματα!!!!!!!!!!

fetch


fetch


fetch


fetch


Ορίστε και μερικές φωτό!!!!!! (Πήγε για καφέ αμέσως!!!!!!)

Πάει για ενδελεχές καθάρισμα, αν και είναι σε εξαιρετική κατάσταση!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θηριο ,πανεμορφο,αξιζει δικο του θρεντ.

Προσοχη στην λεπτομερεια στο εμπρος μερος το αναγλυφο "PAL-SECAM".

Eκτος αν ειναι δικο σου αυτοκολλητο. :D
 
Όχι, το σήμα είναι γνήσιο από το εργοστάσιο, δεν έχω κάνει τη παραμικρή παρέμβαση.

Μου κόπηκε η μέση να το κουβαλήσω από το υπόγειο, είχα ξεχάσει πόσο βάρος έχει!!!!

Ακολουθεί το επόμενο ένα JVC VHS που το αντικατέστησε το 1986.
 
Τρελο το "τανκ" Γιωργο!!
 
Πραγματικό θηρίο pooky. Και σε εξαιρετική κατάσταση βλέπω διατηρημένο. Το ξύλο βλέπω δεν λείπει ούτΕ από εδώ. Φτιάχναν τότε μηχανήματα, όχι σαν τις σημερινές αηδίες που μόλις σου χαλάσει πάνω στον χρόνο το πετάς και αγοράζεις το επόμενο,
 
ΔΕΝ είναι ξύλο, αλλά πλαστικό σε χρώμα ξύλου!!!! Έχει διατηρηθεί τέλεια, ας μη ξεχνάμε ότι έχει στη πλάτη του 28 χρόνια........

Πάμε στο επόμενο.

JVC HR-D250E.

VHS με μεταβλητή αργή ταχύτητα, 4 κεφαλές εικόνας, εξαιρετική still picture και αθόρυβο μηχανισμό. Το τύμπανο της κεφαλής ήταν με ιμμένα λαδιού και ήταν εγγυημένο για πολλές χιλιάδες ώρες λειτουργίας.

Αγοράστηκε καλοκαίρι του 1986, το χάρηκα τον επόμενο χρόνο μια και τότε τελείωσε το απαίσιο σχολείο.

fetch


fetch


fetch


Και αυτό για εσπρέσο. Επόμενο μετά τόσα χρόνια ύπνου.........

Sorry για το ξεχωριστό post αλλά είναι σημαντικό και δεν έχει καμία σχέση με τις φωτό.

Τιμές αγοράς:

SANYO: 105.000 δραχμές το 1981.

JVC: 187.000 δραχμές το 1986.

(δεν το μετάνιωσα στιγμή, άξιζαν και τα δύο μέχρι και τη τελευταία δραχμή. )

Και τα δύο είναι Made in Japan.

Όσο για το JVC, υπήρχε και το HR-D150E, με δύο κεφαλές, χωρίς αργή κίνηση (must τότε ) και σε χρώμα λευκό αντί μαύρο ακριβώς το ίδιο στην εμφάνιση με αυτό.

Χειριστήριο είχε μόνο το JVC του οποίου αγνοείται η τύχη...........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιώργο,πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από την κατάσταση του Sanyo !!!

Τσίλικο λέμεεεε !!!
 
Ήταν τυλιγμένο σε ντουλάπι στο υπόγειο όπου είναι ο καυστήρας, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα υγρασίας.

Πήγα να το βγάλω σήμερα, με είδε ο πατέρας μου και μου είπε το θεϊκό:

"Επιτέλους αποφάσισες να το πετάξεις."

"Όχι πατέρα, πάει για φωτογράφιση και θα το ανεβάσω στο internet"

------------------- (Παύση απορίας, κάλεσε και το ψυχίατρο στο τηλέφωνο..... )
 
Κι εγώ έχω ένα τέτοιο betamax μαλιστα παρόμοιο με το άλλο παραπάνω!

Θα κοιτάξω μπασ'κε το βρώ. Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία.
 
Pooky είπε:
Ήταν τυλιγμένο σε ντουλάπι στο υπόγειο όπου είναι ο καυστήρας, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα υγρασίας.
Πήγα να το βγάλω σήμερα, με είδε ο πατέρας μου και μου είπε το θεϊκό:

"Επιτέλους αποφάσισες να το πετάξεις."

"Όχι πατέρα, πάει για φωτογράφιση και θα το ανεβάσω στο internet"

------------------- (Παύση απορίας, κάλεσε και το ψυχίατρο στο τηλέφωνο..... )

Γραμματακης Κ. είπε:
Κι εγώ έχω ένα τέτοιο betamax μαλιστα παρόμοιο με το άλλο παραπάνω!Θα κοιτάξω μπασ'κε το βρώ. Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία.
Αν αποφασίσετε να τα πετάξετε, τα παίρνω εγώ πάντως.

Είπαμε φτιάχνω ένα retro playroom και μου χρειάζονται.
 
Χε χε, καλή η προσπάθεια Άλκη μου. Αλλά πρώτα θα φύγω εγώ από το μάταιο τούτο κόσμο και έπειτα το betamax μου!!!!!!!!!!!!
 
Αυτό είναι και το δικό μου πρώτο video. SABA VR 6007 αγορασμένο στα τέλη του 1986 προς 150000δρχ (από 175000δρχ που είχε αρχική τιμή λόγω ποσότητας που είχε αγοραστεί - είχαμε πάρει 3 τότε - 3 οικογένειες)

Με το εν λόγω video είναι γραμμένο το 90% του αρχείου μου. Το κράτησα 18 χρόνια και κάπου το 2005 δεν άντεξε και το σούταρα. Κράτησα μόνο το τηλεκοντρόλ για ανάμνηση και το ελληνικό manual.

picture.php
 
Το πρώτο μας βίντεο:

Pye23VR24w.jpg


Μοντέλο της Phillips, το Video 2000 (αν και με μια αναζήτηση στο νετ, το βρήκα και σαν μοντέλο V2324)....

Το αγόρασαν οι γονείς μου κάπου στο 1983 - 1984 και έπαιρνε κασέτα των δυο πλευρών, κάθε πλευρά 4 ώρες εγγραφής -στο σύνολο 8ώρες!!!!

Το αστρονομικό ποσό αγοράς για τότε, ήταν 200.000δρχ! (όπως με είπε η μητέρα μου!)

Έπαιζε (κι έγραφε) ακατάπαυστα μέχρι τη στιγμή που "πέθανε" περίπου στο 1989....

Όταν το πήραμε ήμουν 3 χρονών και έβλεπα μια 8ωρη κασέτα με τη Λάσσυ συνέχεια! Ο πατέρας μου έλεγε στη μαμά μου ότι το βίντεο, δε θα παίζει σε λίγο! Θα γαβγίζει!

Μέσα στις κασέτες που -φεύ! πετάχτηκαν!- ήταν και τα επεισόδια του Ροζ Πάνθηρα.....

Pye23VR24w.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου video είδα εν ετη 1986 ενα mitsubishi hs-337 το χαμε πάρει τότε 160 η 170 χιλιάδες αν θυμάμαι κάλα και είναι ακόμα σε λειτουργεία!έχει χαλάσει 2 φορες η μια απο μ...κια της αδερφής μου που ταν μικρη και είχε βάλει ενα τζαμάκι μεσα στον χώρο της κασέτας και ειχε χαλάσει την κεφαλή!και άλλη μια φόρα πάλι μας είχε βγάλει κεφαλή.Στις αρχές το χα λιώσει κυριως τα σαβατοκυριακα εβλεπα 3-4 ταινιες(κυριως με καρατε και νιντζα που ταν της μοδας).Αλήθεια μήπως κάποιος αγαπήτος συμφορουμήτης γνωρίζει κανά site με video να δω τα χαρακτηριστικα του?
 
Απιστευτο ,επιτελους μπορω και εγω σαν ανθρωπος να ποσταρω το πρωτο μου βιντεο.

Δεν περιμενα να το ξαναδω εστω και σε φωτογραφια.

Βρηκα το κουτι του σε αποθηκη ,δυστυχως αδειο και απο την ετικετα του χαρτοκουτου εφτασα στο EBAY και στο ποθητο My precious αποτελεσμα.

Δεν το ειχα για τοσο ομορφο πραγματικα στεκεται ανετα και σημερα.

θυμαμαι μεχρι και το παραμικρο κουμπακι τι κανει (ξαναθυμαμαι παλι). :(

Και ναι και η πρωτη μου εγχρωμη TV ΙΤΤ ηταν (ποιος ειπε Σονυ; ).

Iδου το επιτευγμα της τεχνολογιας....

Edit:

Κατω δεξια ειναι σπασμενο ενα πορτακι ,just like mine. :D

ΙTT VR OSCAR 3905

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια χαρά και από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου post. Το πρώτο βίντεο ήταν ένα Betamax Sony αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο. Πουλήθηκε το 1988 (RIP) πακέτο με μια Betamovie κάμερα.

Αργότερα καβάτζαρα ένα Sanyo Beta VTC-5550 το οποίο υπάρχει ακόμα αλλά έχει λιώσει στην κυριολεξία και δεν κάνει τίποτα άλλο παρά μόνο να παίζει.

Τώρα πια το σαλόνι μου κοσμούν δύο Betamax Sony (T-30 και T-50) του 1983 που πάνε σετ με ένα Betamovie BMC-100 (χωρίς auto-focus).

Πήρα το αίμα μου πίσω...
 
National (Panasonic) G11. Δεν είχε και πολλές λειτουργίες (αγορασμένο το '87) ήταν όμως σκυλί και δε μιλάω για τα χρόνια αλλά για τις ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες που έγραφε και έπαιζε. Μιλάμε είχα περίπου 250 κασσέτες που έγραφα, έβλεπα και έσβηνα καθημερινά. Θα έπρεπε αυτά τα μηχανήματα να έχουν μετρητή ΩΡΩΝ συνολικής λειτουργίας! Εμένα θα είχε γυρίσει κοντέρ! Δύο φορές σε τακτά διαστήματα 8 ετών (!) πήγα στην panasonic να μου αλλάξει φρένα (χαχα). Ε, την τρίτη πήρα άλλο, με σκοπό να περάσω κάποιες σε dvd.
 
εμένα ήταν το κορυφαίο μοντέλο της hitachi το 1984-1985.., δεν θυμαμαι το μοντέλο αλλά άμα το δω θα το αναγνωρίσω
 
spyr500 είπε:
Γεια χαρά και από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου post. Το πρώτο βίντεο ήταν ένα Betamax Sony αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο. Πουλήθηκε το 1988 (RIP) πακέτο με μια Betamovie κάμερα.Αργότερα καβάτζαρα ένα Sanyo Beta VTC-5550 το οποίο υπάρχει ακόμα αλλά έχει λιώσει στην κυριολεξία και δεν κάνει τίποτα άλλο παρά μόνο να παίζει.

Τώρα πια το σαλόνι μου κοσμούν δύο Betamax Sony (T-30 και T-50) του 1983 που πάνε σετ με ένα Betamovie BMC-100 (χωρίς auto-focus).

Πήρα το αίμα μου πίσω...
Φωτό pls!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
 
Πίσω
Μπλουζα