Το πρώτο μου video...

Aardvark είπε:
Εδω το πρωτο μου βιντεο σε καλυτερη φωτο και με το τηλεκοντρολακι του μαζι που ειχα ξεχασει πως ειναι!!Ειναι τοσο δυσκολο να βρεις φωτο απο αυτο,να ειναι καλα οποιος το τραβηξε!!

ΙTT VR 3905

picture.php
Mπορει η φωτο του πρωτου βιντεο απο πανω να ειναι στοκατζιδικη,μπορει η συσκευη πλεον να υπαρχει μονο στις αναμνησεις αλλα υπαρχει ζωντανη και σπαρταραει επειτα απο 30 χρονια η συσκευασια του.


Την βρηκα και ειναι υπεροχη,καραλολ.


 


DSC1111.jpg

DSC11.jpg
 
Μονο και μονο που γραφει "Ελληνικη συναρμολογηση απο ΒΙΟΜΕΤΑΛ - ESKIMO" ,

αυτοματα γινεται καρασυλλεκτικοτατο!!!!!! ;)

Ευγε Νικολα!!!! :thumbup:
 
Καμμια φορα και ενα αδειο κουτι δινει χαρα. :)


επισης κοιταω και τα κιλα του,βλεπω 36 και αδυνατω να το πιστεψω.
 
Ajax87 είπε:
Ευτυχως εχουμε ακομα το πρωτο και μοναδικο βιντεο που ειχε παρει ο παππους μου, το οποιο ειναι το παρακατω (εχω καιρο να το δουλεψω αλλα πρεπει να δουλευει ακομα) :

Προβολή συνημμένου 117809

(δεν μπορεσα να βρω κανονικη φωτο )
αυτο το βιντεο ειχαμε καποτε το εχω ξαναβαλει φωτο αλλα αυτο εδω ειναι ακριβως αυτο που ειχαμε. η φωτο ειναι απο το ενχειριδιο λειτουργιας αυτη το θυμαμαι καλα.καλοκαιρι του 1987 ειχε αγοραστει και εκανε 170000 δραχμες για την εποχη του λιγο τσιμπημενη τιμη.Οσο δουλευε καλα το βιντεο η εικονα που ειχε ηταν πολυ καλη και εκανε και καλες εγγραφες οταν δουλευες την λειτοργια SP (standard play) γιατι αν εβαζες το LP (Long PLay) η εικονα ειχε πολλα χιονια και στο secam εβγαινε ασπρομαυρο καποιες φορες. το δικο μας βιντεο βγηκε και λιγο ζημιαρικο φυσιολογικα πραγματα αφου πιτσιρικας ημουν καταστροφη ειχε καψει δυο φορες την ιδια πλακετα με κοστος επισκευης 25000 δραχμες το 1991 (θυμαμαι τον παππου μου πως με αγριοκοιταζε) αλλα θυμαμαι και την πρωτη ζημια που του εκανα εβαλα με δυναμη μια κασετα μεσα και δεν εβγαινε παταγες το eject και τιποτα.Βεβαια το βιντεο εζησε ενδοξες στιγμες το τι παιδικα εχω γραψει, το τι κασετες απο βιντεο κλαμπ εχει παιξει δουλευε η αδερφη μου τοτε για ενα διαστημα και καθε σου κου επαιρνε 5 , 6 ταινιες αναλογα με την ορεξη που ειχε.η τελευταια ζημια που επαθε ηταν οτι δεν επαιζε με σωστη ταχυτητα την ασετα και περναγαν κατι γραμμες μεσα αλλαχτηκε η κεφαλη αλλα μετα 1 μηνα επανηρθε το προβλημα και καπου το 1998 βγηκε στην συνταξη ετυχε τοτε να βαλω και filmnet και to παρατησα.
 
nektarios1451 είπε:
αυτο το βιντεο ειχαμε καποτε το εχω ξαναβαλει φωτο αλλα αυτο εδω ειναι ακριβως αυτο που ειχαμε. η φωτο ειναι απο το ενχειριδιο λειτουργιας αυτη το θυμαμαι καλα.καλοκαιρι του 1987 ειχε αγοραστει και εκανε 170000 δραχμες για την εποχη του λιγο τσιμπημενη τιμη.Οσο δουλευε καλα το βιντεο η εικονα που ειχε ηταν πολυ καλη και εκανε και καλες εγγραφες οταν δουλευες την λειτοργια SP (standard play) γιατι αν εβαζες το LP (Long PLay) η εικονα ειχε πολλα χιονια και στο secam εβγαινε ασπρομαυρο καποιες φορες. το δικο μας βιντεο βγηκε και λιγο ζημιαρικο φυσιολογικα πραγματα αφου πιτσιρικας ημουν καταστροφη ειχε καψει δυο φορες την ιδια πλακετα με κοστος επισκευης 25000 δραχμες το 1991 (θυμαμαι τον παππου μου πως με αγριοκοιταζε) αλλα θυμαμαι και την πρωτη ζημια που του εκανα εβαλα με δυναμη μια κασετα μεσα και δεν εβγαινε παταγες το eject και τιποτα.Βεβαια το βιντεο εζησε ενδοξες στιγμες το τι παιδικα εχω γραψει, το τι κασετες απο βιντεο κλαμπ εχει παιξει δουλευε η αδερφη μου τοτε για ενα διαστημα και καθε σου κου επαιρνε 5 , 6 ταινιες αναλογα με την ορεξη που ειχε.η τελευταια ζημια που επαθε ηταν οτι δεν επαιζε με σωστη ταχυτητα την ασετα και περναγαν κατι γραμμες μεσα αλλαχτηκε η κεφαλη αλλα μετα 1 μηνα επανηρθε το προβλημα και καπου το 1998 βγηκε στην συνταξη ετυχε τοτε να βαλω και filmnet και to παρατησα.
Μεγαλη ιστορια! Αναρωτιεμαι πως εκαψε τη πλακετα δυο φορες...το εχεις ακομα το βιντεο?
 
το video αναπαυεται εν ειρηνη απο το 1998. το 2000 το ειχε παει ο γαμπρος μου να το φτιαξει σε ενα φιλο του τεχνικο αλλα δεν μπορεσε να κανει κατι, μαζι με το προβλημα της κεφαλης ειχε και ενα αλλο θεμα στον μηχανισμο και δεν αξιζε τον κοπο να φτιαχνει με τα λεφτα που ηθελε για την επισκευη εβαζες λιγα ακομα και πηγαινες για καινουριο. Λενε οτι αυτα ηταν καλα βιντεο,καλο απο θεμα εικονας το ελεγες, με αυτο θυμαμαι εβρισκα και τις συχνοτητες που επαιζαν τοτε τα καναλια στην tv αλλα εμενα ή μου επεσε καποιο ελλατοματικο ή απλα το βιντεο ηταν θυμα των χεριων μου παντα ημουν και ειμαι ακομα καταστροφη για αυτα
 
nektarios1451 είπε:
το video αναπαυεται εν ειρηνη απο το 1998. το 2000 το ειχε παει ο γαμπρος μου να το φτιαξει σε ενα φιλο του τεχνικο αλλα δεν μπορεσε να κανει κατι, μαζι με το προβλημα της κεφαλης ειχε και ενα αλλο θεμα στον μηχανισμο και δεν αξιζε τον κοπο να φτιαχνει με τα λεφτα που ηθελε για την επισκευη εβαζες λιγα ακομα και πηγαινες για καινουριο. Λενε οτι αυτα ηταν καλα βιντεο,καλο απο θεμα εικονας το ελεγες, με αυτο θυμαμαι εβρισκα και τις συχνοτητες που επαιζαν τοτε τα καναλια στην tv αλλα εμενα ή μου επεσε καποιο ελλατοματικο ή απλα το βιντεο ηταν θυμα των χεριων μου παντα ημουν και ειμαι ακομα καταστροφη για αυτα
Αξιζε και με το παραπανω να το φτιαξεις. Η ποιοτητα κατασκευης των ηλεκτρονικων συσκευων στις παλιες δεκαετιες ηταν αριστη και παντα made in Japan ή made in Germany!
 
To πρώτο μου βίντεο ήταν το sony SLVE-150EE αν θυμάμαι καλά και πρέπει να το'χα πάρει στην Κοζάνη το 1995, πριν το μεγάλο σεισμό, μαζί με μια τηλεόραση 21" επίσης Sony. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία, ούτε το ίδιο το άφησα έξω από το σπίτι μαζί με τις οδηγίες το σχέδιο του κυκλώματος και το τηλεκοντρόλ και κάποιος το πήρε. Ήταν πάρα πολύ καλό βίντεο, αλλά κάποια στιγμή άρχισε να βγάζει συνέχεια προβλήματα και δεν συνέφερε, πήρα και dvd. Τώρα έχω το παλιό βίντεο της αδερφής μου, που πήραμε μαζί στην Αθήνα, και το χρησιμοποιώ μόνο για να κάνω μετατροπές σε dvd.
 
Aardvark είπε:
Καμμια φορα και ενα αδειο κουτι δινει χαρα. :)
επισης κοιταω και τα κιλα του,βλεπω 36 και αδυνατω να το πιστεψω.
36 κιλα βιντεο? Απο σιδερο ειναι φτιαγμενο? Εμενα το Sanyo vtc 9350 ζυγιζει 19.2 κιλα!
 
Aardvark είπε:
Mπορει η φωτο του πρωτου βιντεο απο πανω να ειναι στοκατζιδικη,μπορει η συσκευη πλεον να υπαρχει μονο στις αναμνησεις αλλα υπαρχει ζωντανη και σπαρταραει επειτα απο 30 χρονια η συσκευασια του.
Την βρηκα και ειναι υπεροχη,καραλολ.


 


Προβολή συνημμένου 119250

Προβολή συνημμένου 119251
Υπεροχο μηχανημα! Κατασκευασμενο απο την JVC. Ιδιο με το HR-D120 που ειχε πεσει στα χερια μου πριν 1 χρονο περιπου..
 
Και παραλιγο πριν κανα μηνα να γινοτανε δικο μου και παλι αλλα που θα παει,θα το ξαναπετυχω.


Οταν λες οτι το ΙΤΤ VR-3905 ειναι ιδιο με το JVC
HR-D120,ως προς τι εννοεις,εμφανισιακα που του ριξα μια ματια δεν...
 
Aardvark είπε:
Και παραλιγο πριν κανα μηνα να γινοτανε δικο μου και παλι αλλα που θα παει,θα το ξαναπετυχω.
Οταν λες οτι το ΙΤΤ VR-3905 ειναι ιδιο με το JVC
HR-D120,ως προς τι εννοεις,εμφανισιακα που του ριξα μια ματια δεν...
Εμφανισιακα το HR-D120 εχει μεγαλα κουμπια που εχουν το σχημα των play, pause, ff, rew, rec. Ο μηχανισμος και οι πλακετες (ολο το εσωτερικο δηλαδη) ειναι το ιδιο. Με λιγα λογια αυτο το ITT ειναι rebadge του HR-D120. Παντως αν πετυχεις κανενα HR-D120 σε ανακυκλωση, παζαρι και τα σχετικα σφυρα μου!
 
Πολυ ενδιαφερον,δεν το ηξερα αυτο για το ΙΤΤ.
 
Aardvark είπε:
Πολυ ενδιαφερον,δεν το ηξερα αυτο για το ΙΤΤ.
Δες αυτο το βιντεακι.


Πρεπει να ειναι πολυ τυχερος αυτος που το βρηκε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2993&attachmentid=126879

Το δικό μας πρώτο βίντεο ήταν το panasonic nv-630, αγορασμένο κάπου στις αρχές του 80. Έπαιζε ntsc, pal και secam, και για αυτό το λόγο ήταν αρκετά ογκώδες.

Είχε αρκετά περίπλοκο σύστημα προγραμματισμού για εγγραφή, το οποίο ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω. Κάθε φορά που το χρειαζόμουν είχα δίπλα μου και το manual για να με κατατοπίσει.

Είναι παροπλισμένο εδώ και πολλά χρόνια σε ένα ράφι στο σαλόνι,επειδή κάτι από τα μηχανικά του μέρη έχει σταματήσει να λειτουργεί.

Θέλω να το επισκευάσω για να μετατρέψω κάποιες κασέτες σε ψηφιακή μορφή, και για αυτό το λόγο ψάχνω το service manual. Αν γνωρίζει κάποιος που θα το βρω ας με ενημερώσει :)

Στο ebay βρήκα κάποια ανταλλακτικά το οποία δεν ξέρω αν κάνουν στο δικό μου βίντεο. http://www.ebay.co.uk/itm/400741105985?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 
theoritikos είπε:
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2993&attachmentid=126879
Το δικό μας πρώτο βίντεο ήταν το panasonic nv-630, αγορασμένο κάπου στις αρχές του 80. Έπαιζε ntsc, pal και secam, και για αυτό το λόγο ήταν αρκετά ογκώδες.

Είχε αρκετά περίπλοκο σύστημα προγραμματισμού για εγγραφή, το οποίο ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω. Κάθε φορά που το χρειαζόμουν είχα δίπλα μου και το manual για να με κατατοπίσει.

Είναι παροπλισμένο εδώ και πολλά χρόνια σε ένα ράφι στο σαλόνι,επειδή κάτι από τα μηχανικά του μέρη έχει σταματήσει να λειτουργεί.

Θέλω να το επισκευάσω για να μετατρέψω κάποιες κασέτες σε ψηφιακή μορφή, και για αυτό το λόγο ψάχνω το service manual. Αν γνωρίζει κάποιος που θα το βρω ας με ενημερώσει :)

Στο ebay βρήκα κάποια ανταλλακτικά το οποία δεν ξέρω αν κάνουν στο δικό μου βίντεο. http://www.ebay.co.uk/itm/400741105985?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Φυσικα και κανουν για το δικο σου! Μπορεις βεβαια να βρεις ιμαντες και idler σε μαγαζια με ηλεκτρονικα..Απλα πρεπει να βρεις το σωστο μεγεθος. Παντως θα σου προτεινα να παρεις αυτο απο ebay αφου ειναι γνησιο της Panasonic και γραφει το μοντελο σου.
 
@dj_sak Πολύ ευχάριστη είδηση :) Αν καταφέρω να βρω και το service manual θα έχω ότι χρειάζομαι για να το επισκευάσω.

Επιμένω για το service manual γιατί δεν έχω επισκευάσει ξανά βίντεο. Το άνοιξα μια φορά, αλλά δεν έχω οπτική επαφή με τους ιμάντες και τα γρανάζια.
 
theoritikos είπε:
@dj_sak Πολύ ευχάριστη είδηση :) Αν καταφέρω να βρω και το service manual θα έχω ότι χρειάζομαι για να το επισκευάσω. Επιμένω για το service manual γιατί δεν έχω επισκευάσει ξανά βίντεο. Το άνοιξα μια φορά, αλλά δεν έχω οπτική επαφή με τους ιμάντες και τα γρανάζια.
Αν μπορεις στειλε μου φωτο απο την πανω και την κατω οψη του μηχανισμού.

Γραμματακης Κ. είπε:
Κι εγώ έχω ένα τέτοιο betamax μαλιστα παρόμοιο με το άλλο παραπάνω!Θα κοιτάξω μπασ'κε το βρώ. Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία.
Το εχεις ακομα?

Φιλε theoritikos, σε εσωσα! :)

http://www.mikra.gr/product.php?products_id=35857
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και να το παλιο video JVC που το ειχαμε αγορασει 170000 δραχμες το καλοκαιρι του 1987

το τι τραβηξε το αημενο στα χερια μου τοτε 5 χρονων παιδακι δεν λεγεται. Στους δυο μηνες μαγκωσα μεσα μια βιντεοκασσετα.Το 1991 καηκε μια πλακετα που εκανε 25000 με την επισκευη ή οποια ιδια πλακετα καηκε παλι το 1995 για ναερθει το τελειοτικο χτυ[πημα το 19989 να χαλασει η κεφαλη του και η νεα να μην βγαλει ουτε 6 μηνες και απο τοτε αναπαυεται στο σκοταδι. φωτομπονους ο αποκωδικοποιητης του αναλογικουφιλμνετ που ηρθε λιγους μηνες μετα μετα το τελειωμα του βιντεο ο οποιος ειχε αδοξο τελος απο κεραυνο και ευκαιρια να κοψω τοτε την συνδρομη του αναλογικου φιλμνετ.
 
Πίσω
Μπλουζα