Το πρώτο σοβαρό βήμα για τη μη αναγκαιότητα των HTPCs ;;;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Παίδες,κυκλοφόρησε λίαν προσφάτως HD media player για απευθείας σύνδεση με HDTV και αναπαραγωγή .mkv αρχείων με ελληνικούς υπότιτλους !

(όπως και πολλών άλλων τύπων αρχεία ασφαλώς,αλλά προφανώς αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα .mkv !)

Για να είμαστε ακριβείς βέβαια,προϋπήρχε παρόμοιο τέτοιο μηχάνημα,το popcorn,αλλά είχαν αναφερθεί αρκετά προβλήματα μ' αυτό έως τώρα.

Ήρθε όμως τώρα η Western Digital και μας δίνει ένα πολύ μικρό player,που διαβάζει από εξωτερικό USB δίσκο τις ταινίες και τις αναπαράγει άψογα,απ΄όσα τουλάχιστον αναφέρουν αυτοί που το έχουν ήδη πάρει.

Κάποια πρώτα προβλήματα που είχε η συσκευή μάλιστα λύθηκαν ήδη,με νέο firmware από την WD και μοναδικό αρνητικό της συσκευής αυτής πλέον,είναι ότι δεν μπορεί να αναπαράγει DTS 5.1 ήχο,αλλά χρειάζεται ξεχωριστός ενισχυτής για τη δουλειά αυτή ή πρότερη μετατροπή του ήχου σε .AC3 μορφή.

Αυτό δε πρόκειται να αλλάξει βεβαίως,τουλάχιστον σ' αυτή την πρώτη έκδοση της συσκευής.

Αν κι αρκετοί από εσάς γνωρίζετε ότι η WD δεν είναι και η αγαπημένη μου εταιρεία στον τομέα των HDDs,λόγω κακών πρότερων προσωπικών εμπειριών,εντούτοις οφείλω να παραδεχτώ ότι τώρα μάλλον έκανε μια πολύ "δυνατή" κίνηση με το μηχάνημα αυτό!

Μένει τώρα πλέον να αποδειχθεί και η αξιοπιστία του,σε βάθος χρόνου και χρήσης βεβαίως...

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο πολύ καλό review του Hal9000 εδώ ,ενώ πλήρη χαρακτηριστικά της συσκευής μπορείτε να βρείτε εδώ κι εδώ

Όπως βλέπετε,κοστίζει περί τα 100 ευρώ,διόλου άσχημα,ε ;
 
Αν διαβασσα σωστα εχει και οπτικη εξοδο?

Αν ναι και αν οντως δεν χανει frames μαλλον γλυτωσα την αναβαθμιση στο PC (ναι,ναι θα μεινω με τον θρυλικο Celeron 2.0!)

Μικρο με upgradable firmware,HDMI,optical και mkv 1080 + subtitles support??

Φανταστικα νεα!
 
Τωρα τελευταια αρχισα να γερνω προς laptop διοτι ηθελα μια φορητη συσκευη που να παιζει .mkv με υποτιτλους.(το 360 δυστυχως υποτιτλους γιοκ)

ΑΛΛΑ μιλωντας και με τον Αντωνη ειδα οτι τα laptops των 800-900 ευρω που κοιταγα ΔΕΝ διεθεταν οπτικη εξοδο!!! Παμε για αρκετα ευρω παραπανω...

Απο την αλλη η αγορα ενος νεου desktop με περιοριζε διοτι δεν θα την παλευα να απλωνω καλουμπες με καλωδια.

Τουτεστιν γλυτωσα καμια 800αρα ευρω και πολλα μερεμετια (αν τα παραπανω ισχυουν) :D
 
Κι εγώ πραγματικά ελπίζω να ισχύουν όλα τα παραπάνω,καθότι έτσι θα γλυτώσω τον αναγκαστικό.....καλωδιοπόλεμο που θα ελάμβανε χώρα στο σπίτι μου κάθε φορά που θα ήθελα να δω HD ταινία μέσω του PC,οπότε θα περιμένω για λίγο διάστημα κι αν δεν ακουστεί κάτι αρνητικό για το μηχάνημα αυτό,θα το βάλω στο πρόγραμμα για ταυτόχρονη αγορά του με την HDTV.

(ποιος θα μου το έλεγε ότι θα αγόραζα εγώ WD προιόν ξανά ! :D )
 
Αναγκαιότητα; Έ όχι και αναγκαιότητα ρε φίλε Μάνο, μιά χαρά ζω και χωρίς τέτοιο μαραφέτι. ;)
 
Εξαιρετικά νέα.

Μάλλον το παραγγέλνω. Αν και έχω HTPC και laptop με HDMI (που και τα δύο λειτουργούν άψογα μέχρι στιγμής) είναι καλή φάση μια και μικρό είναι, και παιχνίδια τελικά δεν έπαιξα με το HTPC, όπως σχεδίαζα να κάνω.

Το μικρό του μέγεθος, σε συνδυασμό με ένα memory USB stick των 16+ giga, θα είναι εξαιρετικό να συνδυαστεί εύκολα και με οποιοδήποτε άλλο monitor εκτός μιας HDTV.

Το γεγονός ότι έχει και τηλεχειριστήριο είναι εξαιρετικό.

Πάντως αν κάνει όλα όσα υπόσχεται, γλύτωσα από την αγορά ενός νέου server, το HTPC μου θα κάνει τελικά αυτή τη δουλειά άνετα (και χωρίς να καταλαμβάνει χώρο στο computer room που ήδη είναι "τίγκα") και μια χαρά για όσα χρόνια λειτουργήσει μέχρι να τα παίξει, δηλαδή κλείσαμε για την επόμενη δεκαετία!!!!!!!!!
 
Maddog είπε:
Αναγκαιότητα; Έ όχι και αναγκαιότητα ρε φίλε Μάνο, μιά χαρά ζω και χωρίς τέτοιο μαραφέτι. ;)
Εννοείται αυτό,σχήμα λόγου ήταν.... :p
 
Τίποτε στην τελική παίδες δεν είναι "αναγκαίο". Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς υπολογιστές.

Αλλά τα μη αναγκαία ομορφαίνουν την άχαρη ζωή μας, έτσι δεν είναι;
 
Καταπληκτικό εργαλείο, αν και το πρόβλημα με τους υπότιτλους μου φαίνεται αρκετά σοβαρό. Δεν εμφανίζονται τονισμένα φωνήεντα και βάσει του review του Hal δεν υπάρχει και ρύθμιση να έρθουν οι υπότιτλοι πιο χαμηλά. Είναι στη μέση και τεράστιοι :(

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5w3i-fYISXQ]YouTube - Western Digital HD TV Media Player - Subtitles
 
manos426f είπε:
Κι εγώ πραγματικά ελπίζω να ισχύουν όλα τα παραπάνω,καθότι έτσι θα γλυτώσω τον αναγκαστικό.....καλωδιοπόλεμο που θα ελάμβανε χώρα στο σπίτι μου κάθε φορά που θα ήθελα να δω HD ταινία μέσω του PC,οπότε θα περιμένω για λίγο διάστημα κι αν δεν ακουστεί κάτι αρνητικό για το μηχάνημα αυτό,θα το βάλω στο πρόγραμμα για ταυτόχρονη αγορά του με την HDTV.(ποιος θα μου το έλεγε ότι θα αγόραζα εγώ WD προιόν ξανά ! :D )


Pooky είπε:
Εξαιρετικά νέα.
Μάλλον το παραγγέλνω. Αν και έχω HTPC και laptop με HDMI (που και τα δύο λειτουργούν άψογα μέχρι στιγμής) είναι καλή φάση μια και μικρό είναι, και παιχνίδια τελικά δεν έπαιξα με το HTPC, όπως σχεδίαζα να κάνω.

Περί ορέξεως.... :D
 
Τακη βγηκε firmware στις 23 του μηνος που εκτος των αλλων διορθωνει το θεμα με τους Ελλ. υποτιτλους και προσθετει και υποστηριξη 1080/24

New Features:
• Added .MKV chapter selection for video playback for MKV with chapter support

• Added .MTS file extension support

• Added .TP file extension support

• Added .TS file extension support

Added 1080p 24hz support

• Added disk volume name to folder navigation in list mode

• Added EXIF orientation flag functionality for auto picture rotate

• Added file size in filename

• Added jump feature to the remote: While fast forwarding or reversing, if the “Next” or “Prev” buttons are pressed, video will jump 10 minutes in the respective direction

• Added progress indicator for the duration of the FF or REV function

• Added a blinking status LED behavior while drive is mounting; previously the light just stayed on

• Added sequential .M2TS file playback function

• Added additional subtitle support (SMI, SUB, ASS, SSA)

Added user selectable font size for subtitle support

• Added song title scroll in music playback to prevent truncation

Added embedded subtitle display in .MKV files

Added additional subtitle encoding support for the following: Western Europe (ISO), Traditional Chinese (Big5), Simplified Chinese (GB18030), Japanese (Shift-JIS), Korean (EUC-KR), Cyrillic (Windows-1251), Cyrillic (KOI8-R), Greek (ISO); previously only UTF-8 was supported

• Added display sizing menu for photo playback: Fit to Screen, Full Screen, Keep as Original

• Added accelerating scroll speed based on how long the arrow is held down on the remote when navigating folders with a large number of files; previously only one, constant speed was available

Resolved Issues:

• Resolved issue when 2 drives were connected, then one drive was disconnected, the files from the disconnected drive still showed up on the file list but were not playable

• Resolved "repeat one" failure during music playback; previously songs would not repeat

• Resolved artist name truncation issue during music playback

• Resolved issue where WD TV would not turn back on with remote after extended period of inactivity; previously WD TV had to be unplugged and was unrecoverable with the remote

• Resolved image size and position issues during video playback; previously the image displayed did not fill the screen until the picture was zoomed in and then out again

• Resolved info bar display issues in PAL (European display standard) mode

• Resolved issue of the slideshow playing while in the Option menu during playback, slideshow now pauses if the Option menu is accessed

• Resolved issues surrounding drives going to “sleep” and folders showing as empty; previously drives equipped with a sleep feature would not re-initialize before the WD TV timed out and displayed the folders as empty

• Resolved issues with DVR-MS file playback, FF and REV now function properly; previously FF or REV during a DVR-MS file would cause the file to stop playing and the video signal to be lost

• Resolved issues with forced resolution changes dropping video signal; previously the signal would be lost if the user switched between forced resolution and auto

• Resolved photo self re-sizing issue; previously during photo playback the pictures would randomly re-size themselves

• Resolved Status LED behavior by blinking to reflect accurate read cycles while data is being read; previously the LED just stayed on

• Resolved subtitle default to “on” issue (subtitles now default to “off”, unless there is an external subtitle file created, then subtitles default to “on”)

• Resolved subtitle position issue, the subtitles were moved down towards bottom of screen; previously during playback of some files subtitles were positioned too high blocking the view of the video

• Resolved the 1-2 second FF during initial playback of .MPG video; previously video would play in what appeared to be FF for the first 1-2 seconds and then slow to standard play rate

• Resolved video signal failure when pan function in video files with subtitles is used; previously subtitles would stop functioning, video would stop playing, or TV would lose signal

• Resolved zoom issues while file info is displayed during video playback; previously signal would fail or video would stop playing

• Resolved zooming issues while subtitles were on; previously the screen used to go black and the video would stop playing
 
Προσοχή. Από ότι έψαξα αν δεν έχεις ενισχυτή, δεν βγάζει ήχο στα ηχεία της τηλεόρασης.

Αν είναι έτσι θα περιμένω. Συνεχίζω τη μελέτη.
 
Ναι δεν κανει downmix το 5.1 σε stereo αλλα ποιος θα ηθελε κατι τετοιο?? :)

H καλη φαση με αυτη τη συσκευη περα απο το μεγεθος και την τιμη της ειναι οτι εχει dedicated hardware decoder και οπτικη εξοδο να στελνει 5.1 στον ενισχυτη.

Δεν ξερω αν θελει κανα περασματακι το mkv (ποσο αντιπαθω αυτο το format αγκρρρ) ωστε να βγει ξεχωρα το 5.1 stream.Μικρο το κακο...
 
Με 100 Ευρώ είναι πολύ καλή ευκαιρία. Και HTPC να έχεις χρειάζεται γιατί μεταφέρεται εύκολα, άρα το βάζεις στην TV της κρεβατοκάμαρας, το παίρνεις στο εξοχικό ή το πας σε ένα φίλο. Βέβαια θα μου άρεσε και μια έκδοση που να έχει ενσωματωμένο σκληρό για να μη κουβαλάς δύο κουτάκια.

Πάντως για να απαντήσω στον τίτλο του thread δε νομίζω ότι είναι αρκετό για την αντικατάσταση του HTPC. Το HTPC κάνει πολύ περισσότερα από την αναπαραγωγή ήχου/εικόνας: και προγράμματα τηλεόρασης γράφει και σαν δέκτης δορυφορικής λειτουργεί και βέβαια παίζεις και παιχνίδια.
 
Δεκτό αυτό που λες φίλε Leon κι έχεις δίκιο,απλά μάλλον τον τίτλο τον έβαλα με το σκεπτικό της χρήσης που θα είχε ένα HTPC στο δικό μου σπίτι,ήτοι την αναπαραγωγή ταινιών και μόνο....

(σ.σ Τελικά,απ' ότι διαπιστώνω,ο τίτλος του thread προκάλεσε....ποικίλες αντιδράσεις ! :D )
 
Και που το πουλάνε αυτό? (Έχει ethernet για streaming?)
 
μα σκοπός είναι αν κατάλαβα καλά να μην κάνει streaming
 
Ωπ, πρέπει να το κοιτάξω προσεκτικά... Αν μπορέσω να το συνδέσω με το ΗΤ μου για να βγάζω (έστω, τον στερεοφωνικό) ήχο από όλα τα ηχεία θα είναι θεϊκό...
 
Πίσω
Μπλουζα