Το πρώτο σοβαρό βήμα για τη μη αναγκαιότητα των HTPCs ;;;

Μάνο μήπως είναι καλύτερα να δώσεις 50 ευρώ για αγορά εξωτερικού σκληρού 2,5 ιντσών από ότι 40 για την αγορά stick 16 giga;

Οι ταχύτητες διαμεταγωγής των USB sticks είναι ελεεινές το λιγότερο, μήπως όταν έχεις μια ταινία 1080 λόγω μικρών ταχυτήτων θα έχουμε κοψίματα στην εικόνα;
 
Mπα, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μ'ενα Flash Voyager GT της Corsair 'βγάζω' 20ΜΒ/s σταθερό.

Προβληματάκια μπορεί να έχει σε fast forward/rewind (ιδιαίτερα rewind) όχι όμως λόγω διαμεταγωγής αλλά επεξεργασίας σήματος...
 
OK. Δεν έχω χρησιμοποιήσει memory stick για HD ταινία, αλλά ο Lacie μου του 1 TB μια χαρά παίζει τα πάντα σε συνεργασία με το μηχανάκι.

Είχα αμφιβολίες για το USB stick.
 
Μα, σκέψου, ακόμα κι ένα φτηνό με 10MB/s θα σου βγάζει 10*60*90'=54GB στο χρόνο που χρειάζεται μία ταινία... μια χαρά. Εδώ κάνουμε HD streaming :D
 
Gryzor είπε:
Αλλά, αλήθεια, γιατί έχεις κολλήσει τόσο; Η μετατροπή είναι τόσο εύκολη!!!
Γιαρί συμβαίνει να έχω αρκετά έως πολλά αρχεία με κατάληξη .sub και βαριέμαι να τα μετατρέψω ! :)

Pooky είπε:
Μάνο μήπως είναι καλύτερα να δώσεις 50 ευρώ για αγορά εξωτερικού σκληρού 2,5 ιντσών από ότι 40 για την αγορά stick 16 giga;

Gryzor είπε:
Mπα, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μ'ενα Flash Voyager GT της Corsair 'βγάζω' 20ΜΒ/s σταθερό
Προς το παρόν βολεύομαι με εξωτερικό δίσκο,αλλά θα πάω κάτι ακόμη.Ίσως κάνα 2.5άρη που λέει κι ο pooky,θα δω.... :)
 
Λοιπόν, χθες έπαιξα με επιτυχία sub αρχείο με το ακόλουθο φορμά. Δεν ξέρω τί τύπος ακριβώς είναι...

Κώδικας:
[iNFORMATION]
[TITLE]
[AUTHOR]
[sOURCE]
[PRG]
[FILEPATH]
[DELAY]0
[CD TRACK]0
[COMMENT]
[END INFORMATION]
[sUBTITLE]
[COLF]&HFFFFFF,[sTYLE]bd,[size]24,[font]Tahoma
00:01:16.45,00:01:18.64
Best place we went to[br]since we've been here.

00:01:18.71,00:01:20.01
Definitely, man.

00:01:20.08,00:01:21.81
Way to go, buddy.[br]Brother.
 
Ετοιμοι για το bigger and better sequel......

WD TV-2 Live Media Player

Here are some photos of the new Western Digital TV-2, the upgrade from the existing WD TV media player. The major updates include DTS decoding (the original WD TV only allows passthrough of DTS audio) and an ethernet port for streaming from network drives. A component output has been added, which should improve picture quality for those using compatible SD displays.











WD TV-2 Live Media Player

-Play Full HD 1080p video, music and photos on your HD TV


-Supports widest variety of file formats and devices



-Network capable for easy access to the newest content from PCs, network drives, internet favorites



Kit Contents



-Media Player



-Compact remote with batteries



-Composite AV cable



-Component AV cable



-AC adapter



-Quick Install Guide


 


Compatibility



HDMI, Full HD (1080p), AAC, MP3, JPEG, USB 2.0, H.264, SimplayHD™, Energy Star®, Dolby Digital, DTS,



DLNA, Bonjour, AVCHD, Windows Vista


 


Media Formats



AVI (Xvid, AVC, MPEG1/2/4), MPG/MPEG, MKV (h.264, x.264, AVC, MPEG1/2/4, VC-1),



TS/TP/M2T (MPEG1/2/4, AVC, VC-1) MP4/MOV (MPEG4, h.264), M2TS, WMV9



JPEG, GIF, TIFF, BMP, PNG



MP3, WAV/PCM/LPCM, WMA, AAC, FLAC, MKA, AIF/AIFF, OGG, Dolby Digital, DTS



Playlist – PLS, M3U, WPL


 


Subtitle – SRT, ASS, SSA, SUB, SMI


 


MPEG2 MP@HL up to 1920x1080p24, 1920x1080i30, or 1280x720p60 resolution. MPEG4.2 ASP@L5 up to



1280x720p30 resolution and no support for global motion compensation. WMV9/VC-1 MP@HL up to 1280x720p60



or 1920x1080p24 resolution. VC-1 AP@L3 up to 1920x1080i30, 1920x1080p24, or 1280x720p60 resolution.



H.264 BP@L3 up to 720x480p30 or 720x576p25 resolution. H.264 MP@4.1 and HP@4.1 up to 1920x1080p24,



1920x1080i30, or 1280x720p60 resolution.



An audio receiver is required for multi-channel surround sound digital output. Compressed RGB JPEG formats only



and progressive JPEG up to 2048x2048.



Single layer TIFF files only. Uncompressed BMP only. Specific details, please refer to the user manual


 


Source:
AVS Forum

http://electric-echoes.blogspot.com/2009/08/wd-tv-2.html
 
Το μόνο προϊόν της WD τελικά που παραδέχομαι!

Αν και το πρώτο WD player με καλύπτει προς το παρόν,δεν αποκλείω ενδεχόμενη μελλλοντική αγορά του WD-2 στο μέλλον,ώστε να μετακομίσει το παλιό στο άλλο σπίτι...
 
Για εμένα είναι σίγουρη η αγορά του πάντως.

Θα αντικαταστήσει το πρώτο και θα δοθεί δωράκι στη κυρία του σπιτιού. Το παλιό θα μετακομίσει στο computer room μια και από προχτές παίζει και εδώ LCD - TV και έχω έξτρα HDMI συνδέσεις.

Είπαμε, μία το xbox 360, μία το WD.
 
Πάντως η αλήθεια τελικά είναι ότι αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για DTS ήχο (και δη 5.1),και το παρόν μηχάνημα κάνει πολύ καλά τη δουλειά του,σχεδόν στα πάντα.

Άλλωστε,με τον Popcorn audio converter δημιουργούμε επιπλέον stream ήχου σε .AC3 μορφή μέσα σε λίγα λεπτά,ακόμη και 5.1 αν θέλουμε.

(π.χ για όποιον θέλει ν' ακούει 5.1 ήχο,αλλά δεν έχει ηχοσύστημα με DTS υποστήριξη/αποκωδικοποίηση γι' αυτό)

Όσον αφορά τώρα στα 1080p .mkv αρχεία και τον κάποιο περιορισμό που έχει η συσκευή στα reference frames,νομίζω ότι,αν κατάλαβα σωστά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του,και το WD-2 στα ίδια επίπεδα θα είναι,χώρια που φυσικά εγώ τόσο καιρό τελικά αξιοσημείωτη διαφορά σε 720p και 1080p ταινίες,σε 42'' TV,δε κατάφερα να δω !!
 
manos426f είπε:
Πάντως η αλήθεια τελικά είναι ότι αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για DTS ήχο (και δη 5.1),και το παρόν μηχάνημα κάνει πολύ καλά τη δουλειά του,σχεδόν στα πάντα.Άλλωστε,με τον Popcorn audio converter δημιουργούμε επιπλέον stream ήχου σε .AC3 μορφή μέσα σε λίγα λεπτά,ακόμη και 5.1 αν θέλουμε.

(π.χ για όποιον θέλει ν' ακούει 5.1 ήχο,αλλά δεν έχει ηχοσύστημα με DTS υποστήριξη/αποκωδικοποίηση γι' αυτό)

Όσον αφορά τώρα στα 1080p .mkv αρχεία και τον κάποιο περιορισμό που έχει η συσκευή στα reference frames,νομίζω ότι,αν κατάλαβα σωστά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του,και το WD-2 στα ίδια επίπεδα θα είναι,χώρια που φυσικά εγώ τόσο καιρό τελικά αξιοσημείωτη διαφορά σε 720p και 1080p ταινίες,σε 42'' TV,δε κατάφερα να δω !!
Όπως τα λες είναι στο θέμα της ανάλυσης, για να δεις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ 720p και 1080p, θέλεις οθόνη άνω των 40 ιντσών (βασικά από τις 46 και πάνω) και από πολύ κοντινή απόσταση.

Πάντως μάλλον θα προτιμήσω προσωπικά το EGREAT EG-M34A HD NETWORK MEDIA TANK για αγορά τελικά.

Και μια παρατήρηση.

Επειδή έχω home theater πάρα πολλά χρόνια πλέον, από τότε που τα DVD ήταν σχετικά σπάνια στα video club, ταινίες, ειδικά υψηλής ανάλυσης, χωρίς ήχο 5.1, είναι για μένα "λειψές".

Είναι κρίμα η καλή εικόνα να μην συνοδεύεται από τον αντίστοιχο καλό ήχο, ειδικά στην εποχή μας που υπάρχουν πάμφθηνες ηχητικές λύσεις για το σαλόνι μας και το pc μας.

Πιστέψτε με, ο πολυκάναλος ήχος συμβάλλει πάρα πολύ σε αυτό που λέμε "κινηματογραφική αίσθηση".

Τα ίδια ακριβώς πρεσβεύω και στο gaming, όπου ο πολυκάναλος ήχος είναι ακόμα πιο χρήσιμος...
 
Δε διαφωνώ καθόλου μ' αυτό που λες περί ήχου ψηλέ,κι ένα σετάκι 5.1 ηχείων με το απαραίτητο συνοδευτικό γουφερόνι,θα κοσμήσει το σαλόνι μου μελλοντικά.

Μόνο κακό είναι ότι λόγω κακής ηχομόνωσης (παλιά κατασκευή το σπίτι),δε θα μπορώ να το απολαμβάνω δυνατά.Βέβαια αυτό από την άλλη,έχει το καλό ότι δεν χρειάζομαι απαραίτητα δυνατό σετ...
 
Όλα καλά, αλλά... θα δείξει η τιμή του. Αν είναι συγκρίσιμη του τωρινού, θα κάνω τη μετάβαση, μόνο και μόνο για το δίκτυο, μια που στο καινούργιο διαμέρισμα θα έχω και δικτύωση...
 
Πλέον,με την εμφάνιση του νεότερου WD media player,το πρώτο πωλείται μτχ σε εξαιρετική τιμή,περί τα 50-60 ευρώ.

Πολύ καλή περίπτωση για όποιον δεν ενδιαφέρεται για 5.1 ήχο και δε βαριέται με το popcorn utility να δημιουργήσει δεύτερο stream ήχου στην ταινία,.AC3 μορφής.Ειδικά δε αν παρακολουθεί τα ταινιάκια σε 720p έκδοση,όπου εκεί το WD δεν έχει τον περιορισμό των reference frames,όπως στα (uncropped) 1080p,απλά δεν υπάρχει λόγος αγοράς του νεότερου..
 
H...... σινεφίλ κυρία του σπιτιού το έχει δουλέψει εκατοντάδες ώρες. Ευτυχώς δεν ενδιαφέρεται για 5.1 και τα λοιπά οπότε δεν την ενδιαφέρει να το αλλάξει.

Μετά από τόσες ώρες λειτουργίας και τόσο καιρό, μπορώ να πω ότι το μηχανάκι είναι πολύ αξιόπιστο. Ειδικά στα 50 - 60 ευρώ είναι τσάμπα. Υπολογίστε ότι θέλετε και ένα HDMI καλώδιο όμως.....
 
Οπότε είναι must για όποιον το σκεφτόταν!!!!!!!!!!!
 
Χαλαρά είναι must.Επιβεβαιώνω κι εγώ με τη σειρά μου την αντοχή και την αξιοπιστία της συσκευής σε μακροχρόνια χρήση,καθότι -ειδικά εσχάτως- το χρησιμοποιούμε τακτικότατα..
 
Κάθε βράδυ παίζει εδώ και μήνες, ποτέ δεν είχα πρόβλημα... απλά δεν δικαιολογώ το να δώσω κι άλλα για το 2 τώρα :)
 
Πίσω
Μπλουζα