Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

tsalk είπε:
Ευχαριστώ, για το δώρο που θα μου έπαιρνες τότε bernard.
Παρακαλώ! ;)

tsalk είπε:
To πρώτο βίντεο το αγοράσαμε τα Χριστούγεννα του 1986 (για να γλυτώσουμε το ΦΠΑ που έμπαινε από 1-1-1987).Το συγκεκριμένο βίντεο τότε (όπως έχω ήδη πει σε άλλο θρέντ) από 175.000 δρχ που κόστιζε το είχαμε πάρει 150.000δρχ επειδή ειχαμε αγοράσει (όχι μόνοι μας) 3 συσκευές.

Πάντως και οι 150.000δρχ τέλη του 1986 ήταν σαφώς αρκετά χρήματα.
Όντως, έχεις δίκιο, 150.000 δρχ ήταν αρκετά χρήματα το 1986-87.

Εμείς πήραμε βίντεο ακριβώς ένα χρόνο μετά, τα Χριστούγεννα του 1987!

Περιττό να σου πω πόση χαρά είχα εκείνη τη μέρα!
 
Ένα ακόμα σηματάκι (σκαλίζοντας το αρχείο μου) της ΕΤ-2 από το 1989. Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί αυτό μέχρι τώρα.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ TSALK!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!


Τελικά έχεις και εσύ "διαμαντάκια-σκουπιδάκια" στο αρχείο σου...


Ίσως να το έχουμε αναφέρει, όχι εδώ, αλλά σε μεταξύ μας κουβέντες, πως τότε η ΕΤ-2 είχε τρία τέτοια σηματάκια για έναρξη διαφημίσεων. Ένα αυτό που πόσταρες, ένα άλλο, που αν το θυμάμαι καλά, ήταν σε σκούρο ή μαύρο φόντο, αλλά με την ίδια λογική. Το τρίγωνο "χόρευε" αριστερά, ενώ η κόκκινη "κορδέλα" που επίσης "χόρευε", "μαζευόταν" σε "2" στα δεξιά της οθόνης και ένα τρίτο που δεν θυμάμαι καθόλου...
 
tsalk, μας "άνοιξες" την όρεξη πάλι! ;)

Θέλουμε κι άλλα σηματάκια!

Και για σηματάκια της ΕΤ2 εκείνης της περιόδου:

Νομίζω ότι τα σηματάκια αυτά του 1988/89 ήταν ό.τι πιο σύγχρονο είχε παρουσιαστεί στην Ελληνική τηλεόραση μέχρι τότε. Τα βρίσκω ακόμα και σήμερα πολύ καλοφτιαγμένα και καλαίσθητα!
 
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία: έχω την αμυδρή εντύπωση-- γιατί ήμουν μια σταλιά παιδάκι την τελευταία χρονιά της ΥΕΝΕΔ- ότι το σήμα που συνόδευε κάθε προβολή τηλεοπτικής εκπομπής δεν είχε πάνω το θυρεό αλλά μόνο τα κεφαλαία γράμματα ΥΕΝΕΔ. Σκέφτηκα ότι μήπως επειδή υπήρχε "ντροπή" για την ΥΕΝΕΔ και το παρελθόν της, που έφερνε προς χούντα (εννοώ συνδεόταν με τη χούντα), γι' αυτό και ο θυρεός δεν υπήρχε στο σήμα (προσοχή: στο σήμα που ήταν στα δεξιά, στο επάνω μέρος της οθόνης, αν δεν απατώμαι, όταν βλέπαμε π.χ. τον "Μεθοριακό Σταθμό" και όχι στο λογότυπο που προβαλλόταν πριν τις εκπομπές ή τις παρουσιάστριες/παρουσιαστές.
 
stakovios είπε:
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία: έχω την αμυδρή εντύπωση... ότι το σήμα που συνόδευε κάθε προβολή τηλεοπτικής εκπομπής δεν είχε πάνω το θυρεό αλλά μόνο τα κεφαλαία γράμματα ΥΕΝΕΔ. Σκέφτηκα ότι μήπως επειδή υπήρχε "ντροπή" για την ΥΕΝΕΔ και το παρελθόν της, που έφερνε προς χούντα (εννοώ συνδεόταν με τη χούντα), γι' αυτό και ο θυρεός δεν υπήρχε στο σήμα (προσοχή: στο σήμα που ήταν στα δεξιά, στο επάνω μέρος της οθόνης, αν δεν απατώμαι, όταν βλέπαμε π.χ. τον "Μεθοριακό Σταθμό" και όχι στο λογότυπο που προβαλλόταν πριν τις εκπομπές ή τις παρουσιάστριες/παρουσιαστές.
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσει στο logo του σταθμού, δηλαδή στο σηματάκι που εμφανίζεται στο πάνω αριστερό/δεξιό μέρος της οθόνης καθ' όλη τη διάρκεια μιας τηλεοπτικής μετάδοσης? Μα, αν δεν απατώμαι, η ΥΕΝΕΔ και η ΕΡΤ (τότε) δεν είχαν ακόμα logo στην οθόνη - αυτά ξεκίνησαν το 1983/84...
 
stakovios είπε:
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία: έχω την αμυδρή εντύπωση-- γιατί ήμουν μια σταλιά παιδάκι την τελευταία χρονιά της ΥΕΝΕΔ- ότι το σήμα που συνόδευε κάθε προβολή τηλεοπτικής εκπομπής δεν είχε πάνω το θυρεό αλλά μόνο τα κεφαλαία γράμματα ΥΕΝΕΔ. Σκέφτηκα ότι μήπως επειδή υπήρχε "ντροπή" για την ΥΕΝΕΔ και το παρελθόν της, που έφερνε προς χούντα (εννοώ συνδεόταν με τη χούντα), γι' αυτό και ο θυρεός δεν υπήρχε στο σήμα (προσοχή: στο σήμα που ήταν στα δεξιά, στο επάνω μέρος της οθόνης, αν δεν απατώμαι, όταν βλέπαμε π.χ. τον "Μεθοριακό Σταθμό" και όχι στο λογότυπο που προβαλλόταν πριν τις εκπομπές ή τις παρουσιάστριες/παρουσιαστές.
Στακόβιε, δεν υπήρξε ποτέ στην ασπρόμαυρη ελληνική τηλεόραση τέτοιου τύπου σηματάκι... Όπως αναφέρω σε παλιότερη συζήτηση, το ΠΡΩΤΟ που προβλήθηκε ήταν από την (Ε(Ρ)Τ) κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου του '82, το οποίο ήταν ένα απλό Ε Ρ Τ , με μεγάλα κενά ανάμεσα στα γράμματα. Η ΕΡΤ-2 πρωτόβαλε σηματάκι κάπου στο 1984 (πιστεύω αρχές), αφού έιχε ήδη αλλάξει το λογότυπό της, αφήνοντας το "τριπλό 2".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
tsalk, μας "άνοιξες" την όρεξη πάλι! ;) Θέλουμε κι άλλα σηματάκια!
Oρίστε λοιπόν.

Για να δούμε θα μαντέψετε από ποιά σειρά είναι το εν λόγω σηματάκι (δεν είναι και δύσκολο νομίζω)

picture.php
 
tsalk είπε:
Oρίστε λοιπόν.
Για να δούμε θα μαντέψετε από ποιά σειρά είναι το εν λόγω σηματάκι (δεν είναι και δύσκολο νομίζω)

picture.php
Εγώ ξέρω! Να πω ή είμαι εκτός συναγωνισμού? ;)
 
ΑΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας το είχα περιγράψει κάποτε, νομίζω....!!!!!

-> vosporos: περιμένω με αγωνία...

ΟΥΠΣ! Πετάχτηκα σαν σφηνοπ......!!!! Σόρρυ, αλλά δεν το περίμενα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ωραίο σημα που ανέβασες BERNARD και σε ευχαριστούμε είναι απο την τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ2 Άγονη γραμμή του 1983. Πιστεύω να το βρήκα!
 
Μόνο στη χρονιά είχα πέσει μέσα. :( Πρόλαβαν το ποστ μου τα παιδιά. Μου αρέσει πάντως αυτό: υπό μορφή κουίζ να κάνουμε τις παρουσιάσεις.
 
Νομίζω ότι ο stam1370 αν και βιαστικός (χαχα) το βρήκε και το είπε πρώτος.

nick είπε:
είναι απο την τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ2 Άγονη γραμμή του 1983. Πιστεύω να το βρήκα!
Σ αυτό το σημείο οφείλω ένα ευχαριστώ στον nick για την παραχώρηση του συγκεκριμένου σήματος από το αρχείο του.
 
http://www.youtube.com/watch?v=P6AM1jMmU_4

Σήμα της ΕΡΤ-2 του 1985. Επηρεασμένου κατά κάποιον τρόπο από το θρυλικό της ΕΡΤ, με την κομμένη οθόνη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το σήμα τέλους προγράμματος της ΕΡΤ2 από την ίδια περίοδο (1984) - θέλω να αναφέρω στο σημείο αυτό ότι το σήμα αυτό είναι από το μέλος πλέον του forum μας, MrRetromemories:

http://www.youtube.com/watch?v=KC-rRkREQa0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το συγκεκριμενο σημα τελους πρεπει να κρατησε μεχρι και το 1987 περιπου,εαν θυμαμαι καλα...απο τον Οκτωβριο του 87 οταν η ΕΡΤ2 μετονομαστηκε σε ΕΤ2 αλλαξαν και τα σηματα των δελτιων και γενικοτερα τα λογοτυπα του καναλιου..προσεχως θα ανεβουν και αλλα στο youtube..
 
το συγκεκριμενο σημα τελους πρεπει να κρατησε μεχρι και το 1987 περιπου..
 
Καλως ηρθες MrRetromemories. Εξαιρετικα τα videos που εχεις ανεβασει
 
σε ευχαριστω φιλε wally..χαιρετιζω και εγω ολη την παρεα του retromaniax και του αδελφου σαιτ retrodb..θα ακολουθησουν και αλλα βιντεο προσεχως..
 
καλως ηλθες φιλε mr retromemories.εξαιρετικα ολα τα βιντεο σου,περιμενουμε με ανυπομονησια και τα επομενα
 
Πίσω
Μπλουζα