Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

ΕΛΑ ΤΩΡΑ, ΣΥΓΧΩΡΟΥΝΤΑΙ...

Γιατί, μη μου πεις ότι εσύ το θυμάσαι! Μήπως τότε μπορείς να θυμηθείς τί είχε η ΕΡΤ3 εκείνο τον καιρό;;;
 
tsalk είπε:
Τι δεν το θυμάστε???? Θα σας αφαιρεθεί η ειδικότητα επι των σημάτων κύριοι
Μας "πιάσατε"!

(νομίζω ότι η ειδικότητά μας επί των σημάτων επικεντρώνεται κυρίως στη δεκαετία του 80 (αυτό άλλωστε συμβαδίδει με το Ρετρο χαρακτήρα του site...))
 
ΣΥΜΦΩΝΩ!!

Τελικά σταμ1370, δεν θα είσαι ο μόνος που θα κάνω αδδ στο φέις μπουκ!!

Στείλε μου Βερνάρδε τη διεύθυνσή σου με πμ στο φέις μπουκ σε παρακαλώ!!
 
tsalk είπε:
Τι δεν το θυμάστε???? Θα σας αφαιρεθεί η ειδικότητα επι των σημάτων κύριοι

bernard.c είπε:
Μας "πιάσατε"! (νομίζω ότι η ειδικότητά μας επί των σημάτων επικεντρώνεται κυρίως στη δεκαετία του 80 (αυτό άλλωστε συμβαδίδει με το Ρετρο χαρακτήρα του site...))
Εγώ το έχω γράψει, αρκετά παραπίσω, ότι προσπάθησα και κατάφερα σταδιακά να αποβάλλω την "τρέλλα" μου στη δεκαετία του '90, έτσι αν με ρωτήσετε, π.χ. για σήματα ειδήσεων, θα σας πω ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ από όσα σας έχω πει (και γράψει εδώ) για τα '80s...

...όπως επίσης έχω γράψει πως "πού νά 'ξερα τι θα με έβρισκε καμιά δεκαπενταριά χρόνια μετά...!!!!"

kaly13 είπε:
Τελικά σταμ1370, δεν θα είσαι ο μόνος που θα κάνω αδδ στο φέις μπουκ!!
Είναι η βραδιά σου απόψε! Άσε που εγώ δεν ΖΗΛΕΥΩ που δεν θα είμαι ο μόνος...!!!!!!! :D :D:D

bernard.c είπε:
όλες, όλες !! :dribble:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μας λύθηκε η απορία όμως της χρονιάς του σήματος! (για να το εντάξουμε στο χώρο-χρόνο...) Συν-ειδικοί stam1370 και kaly13, επιβεβαιώνετε (περίπου) 1993-97? ChristosM?
 
kaly13 είπε:
Για φαντάσου...
"Στην ΕΝΑ θα δείτε τώρα..."!!

Γελοίο ακούγεται!

Δεν φαντάζομαι να έλεγε καμμία παρουσιάστρια, "Στο 2 θα δείτε τώρα..."! Τρελά οξύμωρο!
Κι όμως.... πρέπει να ήταν σε τέλος κάποιας εκπομπής, γιατί ήταν "ζωντανό"... Ήταν κάπως σαν "απόψε... στ-ο 2" (ο γραπτός λόγος εδώ δεν βοηθάει!).
 
stam1370 είπε:
Κι όμως.... πρέπει να ήταν σε τέλος κάποιας εκπομπής, γιατί ήταν "ζωντανό"... Ήταν κάπως σαν "απόψε... στ-ο 2" (ο γραπτός λόγος εδώ δεν βοηθάει!).
Απόψε, στο 2;;

Μήπως ήταν νύχτα; Και η παρουσιάστρια ήταν κουρασμένη και δεν καταλάβαινε τί έλεγε; Δεν εξηγείται αλλιώς...

ξέρουμε ποιός τους έβγαζε τα κείμενα;
 
kaly13 είπε:
Απόψε, στο 2;;
Μήπως ήταν νύχτα; Και η παρουσιάστρια ήταν κουρασμένη και δεν καταλάβαινε τί έλεγε; Δεν εξηγείται αλλιώς...

ξέρουμε ποιός τους έβγαζε τα κείμενα;
Πού να θυμάμαι αν ήταν νύχτα;;;;

Πού να ξέρω αν ήταν η παρουσιάστρια κουρασμένη;;;;;;

Πού να ξέρω ποιός/α τους έγραφε τότε τα κείμενα;;;;;;;

...νομίζω σε διαφώτισα!!!!!!!!! :D :D:D:D:D
 
ΠΛΗΡΩΣ!!

Έτσι μου αρέσει, θέλω να γνωρίζω ανθρώπους με εμπειρία!

Και κυρίως, μνήμες....!
 
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
Μη γελάς, το εννοώ!!

Λοιπόν, μία ΜΕΓΑΛΗ καληνύχτα στο forum! Νάνι τώρα!

Και ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στο Χρήστο, ο οποίος μας ΚΑΘΗΛΩΣΕ σήμερα!

Προσκυνούμε!

EDIT: Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα, καιρός να αλλάξω το avatar μου... ή όχι;
 
Α, δεν ξέρω, προτείνετε εσείς κάτι! Είμαι ανοιχτός σε όλες τις ιδέες!

Να βάλω μήπως το λογότυπο του... Τέμπο;

(γκουχ-γκουχ!)
 
Το ΥΕΝΕΔ είναι cοpyright δικό μου. Βάλε ότι άλλο θέλεις.
 
Κανείς ιδέες; Εντωμεταξύ, ψάχνω να δω με τί θα το αλλάξω...

EDIT: Θα το αλλάξω τελικά! (λίγο!)

EDIT #2: Καλόόόό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kaly13 είπε:
Α, δεν ξέρω, προτείνετε εσείς κάτι! Είμαι ανοιχτός σε όλες τις ιδέες!
Να βάλω μήπως το λογότυπο του... Τέμπο;

(γκουχ-γκουχ!)
ΠΡΩΤΟΝ: ΑΦΟΥ ΤΟ 1999 (ΚΑΡΑΓΚΟΥΧ!!!) ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΡΟ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΑΚΟΜΑ, ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΕΤΙΑ 2000-2002 ;;;;;;;;;;;;;;

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

tsalk είπε:
Το ΥΕΝΕΔ είναι cοpyright δικό μου. Βάλε ότι άλλο θέλεις.
Με την έννοια που το θέτει ο tsalk, "copyright δικά μου" είναι το "τριπλό 2" (χωρίς εισαγωγικά και με απόλυτο copyright είναι η παραλλαγή του "2" σε "S"), όπως και το Tempo (σε δέκα χρονάκια, όμως, θα το κάνω αβαταρ...)

kaly13 είπε:
Κανείς ιδέες; Εντωμεταξύ, ψάχνω να δω με τί θα το αλλάξω...
Καλό μεν, όχι ρετρό δε. Τόσο υλικό υπάρχει.... Κάτι αγγλικό των '70s ή '80s, που τα έχεις "σπουδάσει" κιόλας;;;; :xm:
 
stam1370 είπε:
Κι όμως.... πρέπει να ήταν σε τέλος κάποιας εκπομπής, γιατί ήταν "ζωντανό"... Ήταν κάπως σαν "απόψε... στ-ο 2" (ο γραπτός λόγος εδώ δεν βοηθάει!).
Ψάχνοντας τα προγράμματα των καναλιών στο internet (και συγκεκριμένα στο Αρχείο της "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ"), βρήκα ότι το "νέο πρόγραμμα του δευτέρου καναλιού" ξεκίνησε την Δευτέρα 19 Απριλίου 1993 (μετά το Πάσχα). Στο νέο πρόγραμμα εντασσόταν και η προβολή της σειράς "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" σε επανάληψη κάθε Παρασκευή, μετά το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων των 12. "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" προβλήθηκε σε επανάληψη από το 2ο κανάλι με το logo "2" επάνω δεξιά στην οθόνη. Επιπλέον, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το "2" "εγκαινιάστηκε" με το νέο πρόγραμμα εκείνη την περίοδο (άρα στις 19 Απριλίου 1993).

Αν και την πρεμιέρα του "νέου προγράμματος" του 1ου καναλιού δεν την έχω "εντοπίσει" ακόμα, πιστεύω ότι χρονικά δεν θα πρέπει να απείχαν και τόσο πολύ μεταξύ τους (λογικά με μια διαφορά κάποιων ημερών/μηνών το πολύ).
 
bernard.c είπε:
Ψάχνοντας τα προγράμματα των καναλιών στο internet (και συγκεκριμένα στο Αρχείο της "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ"), βρήκα ότι το "νέο πρόγραμμα του δευτέρου καναλιού" ξεκίνησε την Δευτέρα 19 Απριλίου 1993 (μετά το Πάσχα). Στο νέο πρόγραμμα εντασσόταν και η προβολή της σειράς "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" σε επανάληψη κάθε Παρασκευή, μετά το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων των 12. "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" προβλήθηκε σε επανάληψη από το 2ο κανάλι με το logo "2" επάνω δεξιά στην οθόνη. Επιπλέον, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το "2" "εγκαινιάστηκε" με το νέο πρόγραμμα εκείνη την περίοδο (άρα στις 19 Απριλίου 1993).
Αν και την πρεμιέρα του "νέου προγράμματος" του 1ου καναλιού δεν την έχω "εντοπίσει" ακόμα, πιστεύω ότι χρονικά δεν θα πρέπει να απείχαν και τόσο πολύ μεταξύ τους (λογικά με μια διαφορά κάποιων ημερών/μηνών το πολύ).
Σου απαντάω στο "ΕΡΤ / ΕΤ-1 Ειδήσεις"...
 
Τα σήματα των καναλιών δεν ξέρω από πότε ακριβώς άρχισαν να μπαίνουν συστηματικά στις εκπομπές. Στις αρχές της δεκαετίας του 80 δεν υπήρχαν καν, και από ένα σημείο και μετά άρχισαν να εμφανίζονται στις διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές. Αυτό πρέπει να έγινε λίγο αργότερα (περι τα 1983-1984 έχω την εντύπωση).Αν έχει κάποιος κάποια διαφορετικά στοιχεία ας μας τα πει
 
tsalk είπε:
Τα σήματα των καναλιών δεν ξέρω από πότε ακριβώς άρχισαν να μπαίνουν συστηματικά στις εκπομπές. Στις αρχές της δεκαετίας του 80 δεν υπήρχαν καν, και από ένα σημείο και μετά άρχισαν να εμφανίζονται στις διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές. Αυτό πρέπει να έγινε λίγο αργότερα (περι τα 1983-1984 έχω την εντύπωση).Αν έχει κάποιος κάποια διαφορετικά στοιχεία ας μας τα πει
Οντως δεν υπηρχαν τα σηματα των καναλιων πανω στις εκπομπες μεχρι και το 1982. Απο το 1983 και μετα, επιλεκτικα σε καποια προγραμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα