Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

Καταπληκτικό βίντεο.... Και δικαιολογεί απόλυτα την ονομασία "κομμένη οθόνη" που έχουμε δώσει σ' αυτό το λογότυπο... Το θυμόμουν ασπρόμαυρο και χωρίς τα μπλέ (ή σε ασπρόμαυρο, γκρίζα) πλαίσια... (το '87 πήραμε έγχρωμη).
 
ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΡΤ2,ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ 16-7-1983...ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΧΑΛΙ...!!!

edit: To βιντεο είναι απόρρητο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απιστευτο !!!!σε ευχαριστουμε πολυ!!χρωματα που αλλαζουν και μουσικη ετσι πιο νεανικη ,χαλαρη,μοντερνα για την εποχη και γενικα νομιζω οτι αυτα τα διαλειμματα και οι καρτες της ερτ2 ηταν παντα πιο αναλαφρα απο αυτα της ερτ που ηταν πιο κλασσικα και με μουσικη επενδυση πιο ορχηστρικη και με ισως πιο γνωστα ονοματα.
 
MrRetromemories είπε:
ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΡΤ2,ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ 16-7-1983...ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΧΑΛΙ...!!!
Καταπληκτικό βιντεάκι! :bow: :bow:

Τις θυμάμαι αυτές τις κάρτες προγράμματος της ΕΡΤ2 - έπαιζαν συνήθως πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα τα απογεύματα τις καθημερινές και τα μεσημέρια τα σαββατοκύριακα!

vosporos είπε:
... χρωματα που αλλαζουν και μουσικη ετσι πιο νεανικη ,χαλαρη,μοντερνα για την εποχη και γενικα νομιζω οτι αυτα τα διαλειμματα και οι καρτες της ερτ2 ηταν παντα πιο αναλαφρα απο αυτα της ερτ που ηταν πιο κλασσικα και με μουσικη επενδυση πιο ορχηστρικη και με ισως πιο γνωστα ονοματα.
Ναι, έτσι ήταν. Αν και αν θυμάμαι καλά η ΕΡΤ δεν είχε αντίστοιχες κάρτες προγράμματος - καλά δε θυμάμαι?
 
bernard.c είπε:
Καταπληκτικό βιντεάκι! :bow: :bow:.............................

Αν και αν θυμάμαι καλά η ΕΡΤ δεν είχε αντίστοιχες κάρτες προγράμματος - καλά δε θυμάμαι?
Μήπως ένα διάστημα στα τέλη της δεκαετίας του ' 80 τις κάρτες αυτές στην ΕΡΤ-1 υποκατέστησε ο "Τηλέγραφος";
 
stakovios είπε:
Μήπως ένα διάστημα στα τέλη της δεκαετίας του ' 80 τις κάρτες αυτές στην ΕΡΤ-1 υποκατέστησε ο "Τηλέγραφος";
Κατά κάποιο τρόπο, ναι. Αλλά πριν τον "Τηλέγραφο" δε νομίζω ότι η ΕΡΤ είχε ποτέ αντίστοιχες κάρτες προγράμματος με αυτές της ΕΡΤ2. Αν υπάρχει κάποιος που θυμάται συγκεκριμένα, ας μας βοηθήσει...! :cool:
 
σιγουρα η ΕΡΤ εβγαζε καρτες πριν την εναρξη προγραμματος και ιδιως τα σαββατοκυριακα..αναφερομαι στην περιοδο απο τα μεσα του 80 μεχρι και τα τελη..
 
MrRetromemories είπε:
σιγουρα η ΕΡΤ εβγαζε καρτες πριν την εναρξη προγραμματος και ιδιως τα σαββατοκυριακα..αναφερομαι στην περιοδο απο τα μεσα του 80 μεχρι και τα τελη..
Μήπως έχεις τίποτα σχετικό στο αρχείο σου για να μας τις θυμίσεις αυτές τις κάρτες της ΕΡΤ?
 
ελληνικη ταινια που μεταδωθηκε

απο την ΕΡΤ2

με τον

Ανδρεα Μπαρκουλη

και την

Βερα Κρουσκα

Η ΕΤ2 μετακινουσε το σημα δεξια και αριστερα σε ολη την διαρκεια της ταινιας..

ο λογος αγνωστος...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήθελε, καθώς φαίνεται, να παίζουμε γύρω γύρω όλοι οι τηλεθεατές... :) Άλλη εξήγηση υπάρχει;
 
Παρεπιπτόντως, το συγκεκριμένο ident ήταν μακράν το καλύτερο που έβγαλαν οι ΕΡΤ/ΕΤ στον αέρα, μέχρι το '93'-94, όταν βγήκαν τα σήματα με τα οβάλ. Κι αυτό γιατί έδειχνε το ακριβές λογότυπο του σταθμού και όχι απλά γραμμένο το όνομα με μια γραμματοσειρά... Αλλά και πάλι, τα "οβάλ" tv idents ήταν παραλλαγές των σημάτων, για να φαίνονται καλύτερα στο μικρό μέγεθος... Για να δούμε τα σωστά λογότυπα των κρατικών καναλιών (γιατί τα ιδιωτικά ξεκινήσαν σωστά από την πρώτη μέρα λειτουργίας τους), έπρεπε να φτάσουμε στο '97 για την ΕΤ-1 ("μπλέ σημαία" για λίγο και μετά "κίτρινο πλαίσιο), και στο ...2004 για τη ΝΕΤ!!!
 
ΕΡΤ2

Το σημα της ερτ2 το 1985

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζωντανα το σημα της ΕΡΤ2

απο την

ΕΤ.1

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημα της ΕΡΤ-2 και του δελτιου ειδησεων..

μεταδοθηκε το 1985

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι όπως είχε πει και ένας φίλος του φόρουμ, "Να χαρώ εγώ καλαματιανό!". Είναι η πρώτη φορά που ακούω το σήμα ολόκληρο, δεν θυμόμουν ότι είχε και μια μικρή εισαγωγή δύο δευτερολέπτων! Όλα τα λεφτά!
 
Εγώ το είχα πει αυτό με το Καλαματιανό (βλέπω, με προσέχεις αγαπημένε φίλε Στακόβιε!)

Και χαίρομαι που το βλέπω κι εγώ ολόκληρο (για πρώτη φορά στη ζωή μου) ΚΑΙ σε καλή ποιότητα! Να ευχαριστήσουμε πολύ αυτόν που ανέβασε τα βίντεο (και διαθέτει, ομολογουμένως, ένα σπανιότατο αρχείο!!!!!!)
 
kaly13 είπε:
Εγώ το είχα πει αυτό με το Καλαματιανό (βλέπω, με προσέχεις αγαπημένε φίλε Στακόβιε!)
Και χαίρομαι που το βλέπω κι εγώ ολόκληρο (για πρώτη φορά στη ζωή μου) ΚΑΙ σε καλή ποιότητα! Να ευχαριστήσουμε πολύ αυτόν που ανέβασε τα βίντεο (και διαθέτει, ομολογουμένως, ένα σπανιότατο αρχείο!!!!!!)
Σευχαριστω πολυ...εχω ανεβασει και το δελτιο ειδησεων της ΕΡΤ-2 της ιδιας χρονιας ... ;)
 
ΕΜΕΙΣ σε ευχαριστούμε φίλτατε Αρχειο-Γιουροβιζιονόφιλε Βασίλη! Η προσφορά σου ήταν και είναι πολυτιμότατη..........

Να πω ότι είμαι κι εγώ υπέρτατος φαν του θεσμού... τα υπόλοιπα "in private"...
 
kaly13 είπε:
ΕΜΕΙΣ σε ευχαριστούμε φίλτατε Αρχειο-Γιουροβιζιονόφιλε Βασίλη! Η προσφορά σου ήταν και είναι πολυτιμότατη..........
Να πω ότι είμαι κι εγώ υπέρτατος φαν του θεσμού... τα υπόλοιπα "in private"...
Να εισαι καλα φιλε μου... ;) ;) ;) ;) ;)
 
Τελος του προγραμματος με τον εθνικο υμνο

απο την ΕΤ2 το 1990

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα