Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
ΥΕΝΕΔ (1966-82), ΕΡΤ2 (1982-88 ), ΕΤ2 (1988-97), ΝΕΤ (1997-σήμερα)


Πρεμιέρα: Κυριακή 27/2/1966



RetroDB:



ΥΕΝΕΔ -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΥΕΝΕΔ


ΕΡΤ2 -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΡΤ2


ΕΤ2 -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΤ2


ΝΕΤ -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΝΕΤ


site:
http://www.ert.gr/ertae

Ας το θυμηθούμε λίγο ...

yenedblx4.jpg


Προβολή συνημμένου 60269
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε γνωρίζω από την όψη

του σπαθιού την τρομερή....

Αυτά ήταν το σουξέ που έπαιζε μεταμεσονύχτια. Τώρα έχουμε τις Αυπνίες με την Πάνια :icon_cry:
 
Kαι ενα κουιζακι ,τι σημαινουν τα αρχικα; Η απαντησεις μεχρι τις 14:00 παρακαλω.(μετα θα το παρει το ποταμι:biglaugh: )
 
Υπηρεσία Ενημέρωσης Νέων Ενόπλων Δυνάμεων.

Κερδισα??
 
Βεβαιως και κερδισες το σωστο ειναι Υπηρεσία Ενημέρωσης Ενόπλων Δυνάμεων.Χωρις το νεων οσο για το βραβειο θα αποφασιστει μετα απο συσκεψη των μελων :thumbup:
 
:biglaugh: O νικητης δεν εισαι εσυ exetlaios οταν ποσταρα για το βραβειο εσυ δεν ειχες ποσταρεις ακομα και η απαντηση μου πηγαινε στον-ην Arduinna μαλλον ο δαιμων του NET εβαλε το χερακι του αλλα για να μην στεναχωριεσαι παραλαμβανεις το βραβειο του 2ρου νικητη (και αυτο μετα απο συσκεψη). :)
 
AARDVARK είπε:
... για να μην στεναχωριεσαι παραλαμβανεις το βραβειο του 2ρου νικητη (και αυτο μετα απο συσκεψη). :)
Σύσκεψη, στην σύσκεψη, επί συσκέψεως !

"Δημόσιο" τα έκανες το φόρουμ ! :D

Βλέπω να παίρνω το βραβείο το 2025 ! :icon_cry:
 
Δεν το βρήκα εγώ ΑΦΟΥ!Έβαλα και το νέων!Και ειπα να το γκουκλάρω αλλά κρατήθηκα!Και είμαι Η Arduinna... :)
 
ΕΡΤ 2 και ΕΤ 2

Επειδή το thread αυτό έχει ξεφύγει λίγο, και για να επιστρέψουμε στο αρχικό post του exetlaios για την ΥΕΝΕΔ, παραθέτω εδώ εικόνες με τα δύο διαφορετικά σήματα της ΕΡΤ-2 (όπως ήταν το 1982) και της ΕΤ-2 (όπως ήταν το 1988 ). Δείχνουν δηλαδή την μετάλλαξη του λογότυπου της ΥΕΝΕΔ τη δεκαετία του 1980. Είναι λίγο μικρές, αλλά σπάνιες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα το ΛΟΓΟΤΥΠΟ της ΥΕΝΕΔ (που αχνοθυμάμαι σαν ασπρόμαυρό) από ένα ιταλικό σάιτ. Αργότερα το βρήκαν κάποια δικά μας blog και πρόσφατα το είδα και στη wikipedia. Το παραθέτω:

%CE%A5%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%94.jpg


Εγώ το θυμάμαι με γκριζόμαυρο φόντο, λευκά γράμματα και σε grayscale το έμβλημα (το οποίο είναι του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Αμύνης -Γ.Ε.ΕΘ.Α.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Καλά απίστευτο!!

Τα είχα ψάξει παντού και δεν μπορούσα να τα βρω...

Πού τα βρήκες? Έχεις μήπως και τα βιντεάκια με τα σήματα του καναλιού και των ειδήσεων?
 
bernard.c είπε:
Καλά απίστευτο!!Τα είχα ψάξει παντού και δεν μπορούσα να τα βρω...

Πού τα βρήκες? Έχεις μήπως και τα βιντεάκια με τα σήματα του καναλιού και των ειδήσεων?
Ναι, αυτα τα δυο προσφατα τα ανακαλυψα σε παλιες μου κασετες.
 
Απίστευτος!!!

Συγχαρητήρια!!! Είσαι απίστευτος!

Αν μπορέσεις να ανεβάσεις βιντεάκια με σήματα, θα ήταν το τέλειο...
 
Σήματα ΤΕΔ - ΥΕΝΕΔ - ΕΡΤ2 - ΕΤ2 (μέρος 1ο)

Για να βοηθήσουμε τον sq350nike στην προσπάθειά του να αναπαραστήσει τα σήματα και για να δημιουργήσουμε επίσης μία ιστορικότητα, μπορείτε να βοηθήσετε να τα τοποθετήσουμε μέσα στον χρόνο και να συμπληρώσετε φωτογραφίες, videos και ηχητικά σήματα?

(Τα προ-της δεκαετίας του '80 είτε δεν τα πρόλαβα, είτε τα θυμάμαι πάρα πολύ αμυδρά, καθώς το 1980 ήμουν 4).

Συμπληρώστε/διορθώστε όπου χρειάζεται:

ΤΕΔ: (26 Φεβρουαρίου 1966 - 1970)

tedfy1.gif

Στα τέλη του 1970, η ΤΕΔ μετονομάζεται σε ΥΕΝΕΔ.

ΥΕΝΕΔ: (τέλος 1970 (ποιο μήνα?) - Οκτώβριος 1982)

Έχω βρει τρία σήματα για την ΥΕΝΕΔ, το κάθε λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο και με λίγο διαφορετικά χρώματα.

Ποιο από τα τρία ακόλουθα είναι το πραγματικό?

'Η μήπως το κάθε ένα από αυτά είναι μετεξέλιξη του προηγούμενου?

yened1ns9.jpg1970endyened1982rg4.jpgyenednw8.jpg

[edit] Dead pic imageshack [edit]

Από μουσικά σήματα (αν και δεν τα θυμάμαι), έχω βρει και κατεβάσει τα ακόλουθα δύο:

http://rapidshare.com/files/120952277/gr-yened_rvd_c1965.mp3.html

Αυτό είναι του 1965 και όπως λέει και η εκφωνήτρια είναι του ραδιοφωνικού σταθμού των Ενόπλεων Δυνάμεων

και

http://rapidshare.com/files/120954178/gr-yened_rvd_c1974.m3u.html

Αυτό είναι του 1974 (τηλεόρασης / ραδιοφώνου δεν ξέρω)

Ερωτήσεις:

- Αυτό ήταν το ηχητικό σήμα και της ΥΕΝΕΔ στην τελεόραση (1970-1982)?

- Ο Rudy van Dalen ήταν ο συνθέτης/ενορχηστρωτής του σήματος?

- Στο δεύτερο αρχείο, ποια είναι τα μουσικά σήματα με την σειρά που ακούγονται?

1 - σήμα ΥΕΝΕΔ

2- ?

3 - Εθνικός Ύμνος

4- είχε Προσευχή πριν την έναρξη του Προγράμματος? (!!)

Επίσης, έχω βρει και μία φωτογραφία με διάφορα σήματα "Διακοπής" της εποχής:

diakopihi6.gif

Ποια από αυτά ήταν του ΕΙΡΤ και ποια της ΥΕΝΕΔ?

Τέλος, η γνωστή φωτογραφία με το σήμα των ΕΙΔΗΣΕΩΝ της ΥΕΝΕΔ.

yenedeidiseiswf4.jpg



Ποιες χρονιές είχαν το σήμα των Ειδήσεων με το "μάτι"? Από το 1970 μέχρι το 1982? Δεν άλλαξε καθόλου τόσα χρόνια?

Μας συγχωρείτε ΔΙΑΚΟΠΗ - η συνέχεια με την ΕΡΤ2 σε λίγο...

1970endyened1982rg4.jpg

tedfy1.gif

yened1ns9.jpg

yenednw8.jpg

diakopihi6.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήματα ΤΕΔ - ΥΕΝΕΔ - ΕΡΤ2 - ΕΤ2 (μέρος 2ο)

Βοηθήστε να τα τοποθετήσουμε μέσα στον χρόνο και συμπληρώστε φωτογραφίες, videos και ηχητικά σήματα - συμπληρώστε/διορθώστε όπου χρειάζεται:

ΕΡΤ2: (Οκτώβριος 1982 - φθινόπωρο 1987 (ποιος μήνας?))

1982 - 1985 (??):



Προβολή συνημμένου 59526

Προφανώς το παραπάνω σήμα είναι αναπαράσταση.

Όπως γράφει παραπάνω ο stam1370, "τα χρώματα του "2" είναι ΛΑΘΟΣ! Είναι από μέσα προς τα έξω: κόκκινο-μπλέ-κίτρινο. Νομίζω το θυμάμαι από τις ειδήσεις, όπου η λέξη "ειδήσεις" ήταν με μικρά κεφαλαία γράμματα, ίδια γραμματοσειρά με το "ερτ", κάτω από το "2" και δεξιά του..."

Το σήμα των ειδήσεων ήταν το ίδιο, όπως γράφει παραπάνω ο sq350nike, "το ηχητικό και το animated σήμα έναρξης του προγράμματος και το αντιστοιχο των ειδήσεων ήταν το ίδιο με την διαφορά ότι για τις ειδήσεις εμφανιζόταν κάτω από το "τριπλο 2" η λέξη "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" με την ίδια γραμματοσειρά όπως του "ΕΡΤ" αλλά σε απόχρωση ανοικτού πράσινου".

1985 (??) - Ιούλιος 1987:



Προβολή συνημμένου 59527

Μάλλον πρόκεται για πολύ καλή αναπαράσταση.



ert21986bw1.jpg

Το αυθεντικό από την τηλεόραση.

Φωτογραφία από το σήμα των ειδήσεων της ίδιας εποχής:



Ιούλιος 1987 - 1989 (??):

Η ΕΡΤ2 μετονομάζεται σε ΕΤ2.



Όπως γράφει παραπάνω ο sq350nike, "ήταν μια δημιουργία των ελληνικων Studio Mangos και ήταν η πρώτη 3d παραγωγή για δελτία ειδήσεων στην ελληνική τηλεόραση."

Θυμάται κανείς το αντίστοιχο σήμα των ειδήσεων?

Αν δεν απατώμαι, ήταν το ίδιο σήμα με την λέξη ΕΙΔΗΣΕΙΣ από κάτω.

1989 (??) - 1990 (??):

Είναι το σήμα της ΕΤ2 με την κολώνα.

Το σήμα ειδήσεων, όπως γράφει ο sq350nike παραπάνω: "Απο την κορυφή μιας μαρμάρινης κολωνας έβγαινε μια σφαίρα. Αν θυμάμαι καλά στη συνέχεια η "κάμερα" έκανε zoom στην λεία επιφάνεια της κορυφής της κολώνας και η τελική εικόνα ήταν αυτό:"



Φθινόπωρο 1990 (??) - 1992 (??):

Είναι η εποχή που αναφερόμαστε στην ΕΤ2 ως το "Δεύτερο Κανάλι" της Ελληνικής Τηλεόρασης. Το σήμα έχει ένα σκέτο "2".

Το σήμα αυτό διακρίνεται στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, στην επανάληψη της προβολής της σειράς "Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα".

http://www.youtube.com/watch?v=66lvqxwaNoQ

Έχει κανείς φωτογραφίες, videos ή ηχητικά σήματα από αυτή την περίοδο?

1992 (??) - 1993 (??):



Φθινόπωρο 1993 - 1997 (ποιος μήνας?):



Το 1997 (ποιος μήνας?) η ΕΤ2 μετονομάζεται σε ΝΕΤ (Νέα Ελληνική Τηλεόραση).



1997netzm3.jpg

Σήματα της TV από το 1999 και έπειτα, μπορείτε να βρείτε στο ακόλουθο site:

http://www.greektvidents.com/

198203augert21qf6.png

1982ert221988kp0.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ bernard.c

1. Είναι αναπαράταση. Όχι το αυθεντικό! Έκανα δύο λάθη.

α. Το σωστό είναι αυτό :

attachment.php


β. Όντως το συγκεκριμένο σήμα ειδήσεων βγήκε την εποχή πριν από την καθιέρωση του κόκκινου "2" αλλά συνέχιζε να εμφανίζεται και μετά. Σήμα ειδησεων με λογοτυπο του κόκκινου 2 δεν θυμάμαι καθόλου.

2. Χρονολόγιο :

α. Το "τριπλό 2" καθιερώθηκε στις 11 Οκτωβρίου του 1982

198203augert21qf6.png


β. Το επόμενο σήμα (με την "κομμένη οθόνη") μάλλον καθιερώθηκε το 1985. Προέκυψε μετά από διαγωνισμό μεταξύ ιδιωτών.

1982ert221988kp0.png


ert2eidiseis1986ao3.jpg


γ. Τον Οκτώβριο του 1987 ενοποιούνται η ΕΡΤ(1) και η ΕΡΤ2 σε μια εταιρία και η ΕΤ2 έχει αυτο το λογοτυπο:

attachment.php


δ. Το καλοκαιρι του 1988 εμφανίζεται αυτό το λογότυπο. (το διόρθωσα λίγο)

attachment.php


ε. Το φθινόπωρο του 1990 εμφανίζεται αυτό :

attachment.php


Η ΕΤ1 αποκτά λογότυπο που αναφέρει ολογράφως "ΕΝΑ".

(συγγνώμη για την προχειρότητα του συγκεκριμένου. Δεν το θυμάμαι πολύ καλά)

στ. Το φθινόπωρο του 1993 καθιερώνονται τα λογότυπα αυτου του τύπου :

et2old.jpg


τα χρώματα δεν είναι ακριβή! ΤΟ "ΕΤ" είχε απόχρωση μπλε- πετρολ, το 2 ήταν λευκό και ο "δίσκος" κάτω από το 2 ήταν πράσινος.
 
sq350nike είπε:
@ bernard.c
1. Είναι αναπαράταση. Όχι το αυθεντικό! Έκανα δύο λάθη.

α. Το σωστό είναι αυτό :

attachment.php
Συμφωνώ με την αλλαγή που έκανες - υπήρχε το ΕΤ-2 μπροστά.

sq350nike είπε:
β. Όντως το συγκεκριμένο σήμα ειδήσεων βγήκε την εποχή πριν από την καθιέρωση του κόκκινου "2" αλλά συνέχιζε να εμφανίζεται και μετά. Σήμα ειδησεων με λογοτυπο του κόκκινου 2 δεν θυμάμαι καθόλου.
Και όμως είμαι σχεδόν σίγουρος - θυμάμαι μάλιστα και σήματα ενδιαμέσως του δελτίου ειδήσεων που χώριζαν τις ειδήσεις σε διάφορες ενότητες - αθλητικά, πολιτιστικά θέματα, κτλ. με το λογοτυπο του κόκκινου 2.

Άσχετο - μόλις θυμήθηκα το σήμα του καιρού (ΕΜΥ) της ΕΡΤ-2 που προβαλλόταν μετά τις ειδήσεις (και όχι μέσα στις ειδήσεις).

Το θυμάστε? Έχει κανείς video / φωτογραφίες?

sq350nike είπε:
2. Χρονολόγιο :
α. Το "τριπλό 2" καθιερώθηκε στις 11 Οκτωβρίου του 1982

β. Το επόμενο σήμα (με την "κομμένη οθόνη") μάλλον καθιερώθηκε το 1985. Προέκυψε μετά από διαγωνισμό μεταξύ ιδιωτών.
Σε ευχαριστώ για τις ημερομηνίες που αναφέρεις. Σαν ημερομηνία αλλαγής ονομασίας από ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ-2 (Νόμος 1288/82) έχω βρει 3 Αυγούστου 1982 και 1 Οκτωβρίου 1982. Εσύ αναφέρεις 11 Οκτωβρίου του 1982. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την ακριβή ημερομηνία? Μήπως 3 Αυγούστου είναι η ημερομηνία έκδοσης του νόμου και Οκτώβριος (1 ή 11) είναι η αλλαγή στις οθόνες?

sq350nike είπε:
γ. Τον Οκτώβριο του 1987 ενοποιούνται η ΕΡΤ(1) και η ΕΡΤ2 σε μια εταιρία και η ΕΤ2 έχει αυτο το λογοτυπο:
attachment.php
(Νόμος 1730/87) Μήπως με την αλλαγή της ονομασίας από ΕΡΤ-2 σε ΕΤ-2 ξεκίνησε το σήμα των ειδήσεων με την κολώνα και την υδρόγειο?

attachment.php


sq350nike είπε:
δ. Το καλοκαιρι του 1988 εμφανίζεται αυτό το λογότυπο. (το διόρθωσα λίγο)
attachment.php
Συμφωνώ - έχω καταγράψει σαν ημερομηνία Ιούλιος του 1988.

sq350nike είπε:
ε. Το φθινόπωρο του 1990 εμφανίζεται αυτό :
attachment.php


Η ΕΤ1 αποκτά λογότυπο που αναφέρει ολογράφως "ΕΝΑ".
Είσαι πολύ κοντά στα λογότυπο, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό. Νομίζω είχε το 2 σε μπλε φόντο όπως το έχεις και το 2 ξανά σε κόκκινο όπως το έχεις, αλλά το κόκκινο 2 δεν έβγαινε εκτός του μπλε 2. Επίσης, νομίζω πως δεν υπήρχε τρίτο 2 σε αχνό μπλε όπως έχεις βάλει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα