Το τέλος του... manga

Παντως φαινεται ξεκαθαρα οτι ο Τερρυ ειναι συντεριμμενος.

Νιωθει τρομερες τυψεις, γιατι πιστευει οτι εκανε δυστυχισμενες και τις δυο κοπελες.

Επισης ειναι πολυ δυσκολο γι'αυτον να αντιμετωπισει την εικονα του πατερα του...στον ιδιο του τον καθρεφτη! Πιστευει οτι εγινε σαν τον πατερα του, κ'αυτο τον σκοτωνει.

Οσο για την Σουζανα, το ηξερε απο την αρχη για την Καντυ. Μπορει να μην ειχαν συναντηθει με τον Τερρυ, αλλα ειχαν αλληλογραφια, που εντεχνως προσπαθουσε να υποκλεψει η Σουζανα.
 
domniki είπε:
Οσο για την Σουζανα, το ηξερε απο την αρχη για την Καντυ. Μπορει να μην ειχαν συναντηθει με τον Τερρυ, αλλα ειχαν αλληλογραφια, που εντεχνως προσπαθουσε να υποκλεψει η Σουζανα.
Μα Dom, για την Κάντυ ανακάλυψε η Σούζυ μετά τη σύντομή τους συνάντηση στο Σικάγο... Μέχρι τότε δεν είχαν κανενός είδους αλληλογραφία

e-mail, sms, mms κλπ :D

Ξέρω πως επαναλαμβάνομαι και ίσως καταντάει κουραστικό, αλλά νομίζω πως ατέχνως η ιστορία στο manga επηρεάστηκε προς άλλη κατεύθυνση...

Ο Terry επιλέγει να μείνει με τη Σούζυ κάνοντας αυτήν τουλάχιστον ευτυχισμένη. Αν έμενε με την Κάντυ μάλλον θα δυστυχούσαν και οι δύο μακροπρόθεσμα και αυτό ήταν κάτι που δεν ήθελε να συμβεί... Άλλωστε, έτσι είχε φερθεί και ο πατέρας του στην Ελενορ πληγώνοντας τόσους με την τελική του απόφαση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο θέμα της Σουζάννας, έχω αντιφατικά συναισθήματα!

Από τη μια τη λυπάμαι, από την άλλη μου δημιουργεί πολλά αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις...

Τα αρνητικά σημεία για μένα είναι τα εξής:

1 Όταν ζήτησε να δει την Κάντυ της είπε: δεν ήθελα να σταθώ εμπόδιο σε σένα και τον Τέρυ (ψέμα, αφού έτρεχε συνέχεια από πίσω του και στο Σικάγο εξαιτίας της δεν συναντήθηκαν)

2 Μόνο κοντά του η ζωή μου έχει κάποιο νόημα (σαν να της λέει φύγε, εγώ είμαι ανάπηρη και τον έχω ανάγκη)

3 Ακόμα κι αν είχε σκοπό να αυτοκτονήσει για να μη σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία του Τέρυ, μετά τα έκανε μαντάρα... αν τον αγαπούσε πραγματικά, θα μπορούσε να πει με αξιοπρέπεια ( και χωρίς να κλαψουρίζει συνεχώς, που έτσι ο Τέρυ νιώθει πιο πολλές ενοχές αλλά και οίκτο) Τέρυ πήγαινε να βρεις την Κάντυ και μη σε απασχολεί για μένα, είμαι καλά!..

4 Ακόμα κι αν είπε του Τέρυ αργότερα, όταν εκείνος έβλεπε την Κάντυ από το παράθυρο να απομακρύνεται, τρέξε, την προλαβαίνεις, πιστεύω ότι υποκρινόταν. Αν πραγματικά δεν ήθελε να τους χωρίσει, δεν θα έδιωχνε ευγενικά προηγουμένως την Κάντυ!!!

5 Το γράμμα που έστειλε στην Κάντυ αργότερα, δείχνει για άλλη μια φορά πόσο εγωίστρια είναι...

Αγαπητή κάντυ, λυπάμαι πολυ για τον τρόπο με τον οποίο έφυγες από την Νέα Υόρκη. Τώρα ξέρω που είναι η καρδιά του Τέρρυ. Το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να ελπίζω πως μια μέρα θα με αγαπήσει. Δεν μπορώ να περπατήσω καθόλου, αλλά ξέροντας και μόνο πως είναι στο πλευρό μου, αυτό με κανει χαρούμενη. Τώρα πια διαπιστώνω πως ο Τέρρυ ειναι η ζωή μου, και η ψυχή μου, και το μόνο που θα κανω είναι να σταθώ στο πλευρό του, και να περιμένω, όλη μου την ζωή αν χρειαστεί. Σουζάνα.

Πιστεύω τελικά ότι εκμεταλλεύεται την αναπηρία της για να τον κρατήσει.

Δεν την νοιάζει τι νιώθουν οι άλλοι, αλλά μονάχα τι νιώθει εκείνη.

Αυτό για μένα δεν είναι αληθινή αγάπη...

Συγγνώμη αν γίνομαι σκληρή, αλλά έτσι τα βλέπω!!!!
 
Ξεχνάμε πως η ζωή της άλλαξε από τη μιά στιγμή στην άλλη...

Εκεί που έκανε τόσα όνειρα για το πόσο καλή σκλάβα και κυρά θα ήταν στο πλάι του Τέρυ έχοντας παράλληλα και την καριέρα της στο θέατρο, ξαφνικά έπρεπε να τα φυλακίσει στο βάθος του μυαλού και της καρδιά της και να ξεκινήσει τη ζωή της όχι από το μηδέν αλλά από το -100...

Δεν είναι εύκολο για κανέναν να αντιμετωπίσει μιά τόσο σκληρή μοίρα ούτε να δείξει ανωτερότητα και να πει: "Πήγαινε στην Κάντυ... εγώ δεν σ' έχω ανάγκη..."

Παρόλα αυτά, και από τη μέση προσπαθεί να φύγει με αξιοπρέπεια (για τους Ιάπωνες) και όταν τη σώζει η Κάντυ (που θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει πως δεν την είδε μέσα στη χιονοθύελα...) λέει στον Τέρρυ καταλαβαίνοντας τη θλίψη που υπάρχει στην καρδιά του να πάει να τη βρει...

Και μπορεί ο Τέρρυ να μην έφυγε εκείνη τη στιγμή αλλά την έκανε αργότερα με ελαφρά...

Η Σούζυ δεν κάνει προσπάθεια να τον σταματήσει ξέροντας πως η καρδιά του ανήκει αλλού και πλέον ό,τι και να κάνει δεν μπορεί να έχει ελπίδες να τον κερδίσει...

Όταν όμως ο Τέρρυ αποφασίζει να επιστρέψει κοντά της... τότε νιώθει πως η ζωή της χαμογελά ξανά και έχει κάποιο λόγο για να κρατηθεί στη ζωή...

Κι ύστερα, πριν από τα περιβόητα γράμματα της Μιζούκι για περαιτέρω διευκρινήσεις, η Κάντυ έχει αφήσει τον Τέρρυ στο παρελθόν της...

Κάποιος μεγάλος έλεγε πως αν δεν πιστεύεις τα λόγια κάποιου κοίτα τις πράξεις του... Η Σούζυ αποδεικνύει εμπράκτως πως τη δύσκολη στιγμή δε σκέφτεται τον ευατό της...
 
Juanita είπε:
Κάποιος μεγάλος έλεγε πως αν δεν πιστεύεις τα λόγια κάποιου κοίτα τις πράξεις του... Η Σούζυ αποδεικνύει εμπράκτως πως τη δύσκολη στιγμή δε σκέφτεται τον εαυτό της...
Ποτε κανεις δεν ειναι τοσο αλτρουϊστης :xm: Αλλωστε ο ερωτας ειναι εγωιστικο συναισθημα #) Δεν νομιζω οτι σκεφτομαστε τον αλλο οταν ερωτευομαστε. Τον εαυτο μας σκεφτομαστε, οπως τον εαυτο της σκεφτοταν η Σουζανα οταν εκανε "στενο μαρκαρισμα" στον Τερρυ.

Μονο οταν την βλεπουμε στην ταρατσα του νοσοκομειου, να ειναι ετοιμη να πηδηξει στο κενο, μονο τοτε σκεφτεται -ισως- καποιον αλλο, δηλαδη τον Τερρυ, που ξερει ποσο αγαπα την Καντυ και ποσο δυσκολο θα ειναι γι'αυτον να αποχωριστει την εκλεκτη της καρδιας του. Και εγραψα το "ισως" γιατι και παλι μπορει να σκεφτεται τον εαυτο της...σε βαθος χρονου, αν ο Τερρυ ειναι δυστυχισμενος, πώς θα μπορει να ειναι η ιδια ευτυχισμενη?

Τελικα, με την αποπειρα αυτοκτονιας, η Σουζανα μπανει κ'αυτη στο τσουβαλι των "τραγικων ηρωων" της σειρας. Κανενας δεν εχει το δικαιωμα να "δεσει" τον Τερρυ, ανεξαρτητως των συνθηκων. Ο ιδιος ο Τερρυ παιρνει τις αποφασεις του...φυσικα αφου του ασκειται ψυχολογικη βια απο την κυρια Μαρλοου.

Ειλικρινα, η κατασταση που δημιουργησε η Μιζουκι ειναι αδιεξοδη :precry:

Και τετοιο γορδιοι δεσμοι δεν λυνονται...απλα κοβονται :zip:
 
Είναι πραγματικά μεγάλο μπέρδεμα. Συμφωνω με akaliakoukou σε όλα τα αρνητικά σημεια που ανεφερε για την Σουζάνα. Υπαρχει αδικία εις βάρος της καντυ, το βλέπουμε όλοι μας. Οι πράξεις και τα λόγια της Σουζη ειναι αντιφατικές, αλλά όλοι πιστευω, συμφωνουμε πως ήθελε να τον κρατησει τον Τέρρυ, δεν θα τον εδιωχνε τόσο ευκολα, ακομη και αν το έλεγε.

Και αυτο δεν μπορουμε να χωνεψουμε : την αδικια! Γιατι, πως μπορεις να αφησεις πισω σου τέτοια αδικια, και να κοιταξεις μπροστά;

Και στην τελευταια σκηνη, ομως που μεταφρασαμε σε 3 γλώσσες, και πάλι δεν βλέπω ο Τερρυ να αισθανεται διαφορετικα. Και πάλι τον τρώνε οι τυψεις. Ακόμη αγαπά την Καντυ. Για ακομη μια φορά διαλεγει αναγκαστικά την Σουζη, και με περισσοτερες τυψεις αυτη την φορά. Μόνο που τωρα σκοπευει να προσπαθησει να την κανει ευτυχισμενη.

Δεν θα ειχε νόημα μια ακόμη συναντηση τους. θα χωριζαν ξανα. Εξάλλου τι είχαν να πουν ακόμη; Εκτός αν αποφάσιζαν να μεινουν μαζί. Πράγμα αδύνατο. Είναι πραγματικά για λύπηση οι δυό τους. Και ποιο πολύ ο Τερρυ.

Μα καλά, δεν μπορω να πιστεψω, πως αυτος ο "επαναστατης" νεος, που στο κολλεγιο, τον έβλεπες με δέος, κάτάντησε έτσι. Ειλικρινά, μετα το κολλεγιο, εγω δεν αναγνωρισα πουθενα τον Τερρυ που ερωτευτηκα (γιατι τον ερωτευτηκα!). Θα τολμούσε η Σουζάνα στο κολλέγιο να τον πλησιάσει; Δεν το νομίζω! Σαν την Ελίζα που τον κυνηγουσε χωρις αποτέλεσμα, θα ήταν. Την ειρωνια του, θα αντιμετώπιζε. Μετά... γιατί έγινε τόσο μαλθακός ο Τερρυ; Γιατί αντιμετωπιζει έτσι την Σουζάνα; με τόση συγκαταβατικότητα; Που είναι ο παλιός Τέρρυ; Πως τόλμησε, με ένα ηττημένο ύφος, και με μούτρα ως το πατωμα, να στειλει την Καντυ στο δωμάτιο της Σούζη, μετα την αποπειρα αυτοκτονίας της; Πως μπόρεσε μονάχα! Πως ανεχτηκε νωριτερα, την εξομολόγηση της Σουζη, και τις απειλές της, πως καμια άλλη δεν θα τον έχει; Έτσι θα αντιδρουσε ο παλιός Τέρρυ;

Με λύπη μου διαπιστώνω πως αυτός ο Τερρυ, δεν έκανε για την Καντυ.

Είναι τόσο έρμαιος των γεγονοτων. Αφήνεται, και τον πανε οι άλλοι όπου θελουν.

Η Σουζάνα και η Καντυ αποφασίζουν, αντι γι' αυτόν. Η πρώτη, τον ταλανίζει με τις μεταπτώσεις στον χαρακτηρα της, η Καντυ παίρνει οριστικές αποφασεις. Και αυτός στην μεση, περπατά στον δρόμο που άλλοι του χάραξαν.

Ωρες-ώρες, θυμωνω πολυ με τον Τέρρυ. Όταν βλέπω τα χρόνια στο κολλεγιο, τον ερωτευομαι ξανά, αλλά όταν βλέπω τα μετέπειτα, ξενερωνω απιστευτα. Ακομη και αν μετά από όλα αυτά που έγιναν, ξαναγυριζε (ή μαλλον τον εδιωχνε η Σουζη) ο Τέρρυ στην Καντυ, τι απέμεινε απο εκεινον τον παλιό Τερρυ, που ερωτευτηκαμε όλες μας;

Και εδώ ακριβώς, έρχεται η στροφή προς τον Άλμπερτ. Ο Άλμπερτ, διατηρει ακομη την γοητεία του. Ο Άλμπερτ δεν απογοητεύει ποτέ την Καντυ. Στέκεται δίπλα της, ανταξιος της, για να διεκδικησει την αγάπη της. Αλίμονο όμως, που αυτό δεν φαινεται ξεκάθαρα, και ετσι κανεις δεν μπορει να βγαλει ξεκαθαρο συμπέρασμα..
 
Αχ ρε Μιζούκι τι μας κάνεις!!!!
 
Λορένα είπε:
Πως τόλμησε, με ένα ηττημένο ύφος, και με μούτρα ως το πατωμα, να στειλει την Καντυ στο δωμάτιο της Σούζη, μετα την αποπειρα αυτοκτονίας της; Πως μπόρεσε μονάχα!
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο :worship: Οταν ξαναειδα μετα απο χρονια τα επεισοδια, καταλαβα οτι αυτη η σκηνη ηταν η πιο σκληρη για την Καντυ! Να πρεπει, μετα απ'οσα περασε, να αντιμετωπισει προσωπο με προσωπο την Σουζανα και ο Τερρυ να ειναι απων :banghead: ...στο δωματιο, μπαινει μονη της η Καντυ :rant:

Λορένα είπε:
Δεν θα ειχε νόημα μια ακόμη συναντηση τους. θα χωριζαν ξανα. Εξάλλου τι είχαν να πουν ακόμη; Εκτός αν αποφάσιζαν να μεινουν μαζί. Πράγμα αδύνατο. Είναι πραγματικά για λύπηση οι δυό τους. Και ποιο πολύ ο Τερρυ.
Και παλι εχεις δικιο, θα ηταν σαν να ανοιγαν παλιες πληγες, που καιρο προσπαθουσαν να κλεισουν. Αν ημουν στην θεση της Καντυ, θα το απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι. Η λογικη λεει οτι δεν θα επρεπε να συναντηθουν, αφου δεν υπαρχει μελλον, αλλα το συναισθημα :icon_cry: Αχουυυυυυ, δεν ειμαστε ρομποτ (μακαρι να ειμασταν)...πιστευω οτι ο Τερρυ, που ειναι σε πιο δεινη θεση απο την Καντυ, θα επιδιωκε να την συναντησει. Αλλωστε γι'αυτο πηγαινει στο Σικαγο (μεθυσμενος). Αλλα οταν ξεμεθαει, επικρατει η λογικη. Δεν ξερω αν πρεπει να χαρω ή να λυπηθω γι'αυτο :nervous:

Καταρα :banghead: φερτε γκιλοτινες...αν οχι για την Μιζουκι, για μενα τοτε :icon_cry:
 
Νομίζω πως η συζήτηση έχει ξεφύγει και θα ταίριαζε καλύτερα στο "της μοίρας γραφτό..."

Έχουμε σκεφτεί ποτέ το γεγονός να έβλεπε ο Τέρρυ τη Σούζυ τουλάχιστον φιλικά;;;

Η Σούζυ δεν ξεφύτρωσε στο θέατρο όταν πήρε ξαφνικά τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο βασιλιά Ληρ.

Προϋπήρχε του Τέρρυ και ήταν αυτή που πρώτη του άνοιξε την πόρτα στο θίασο.

Γράφετε πως όλες μας είχαμε ερωτευτεί τον Τέρρυ του Κολεγίου και του Μαυριτάνια...

Όταν ο Τέρρυ πήγε στο θίασο μήπως είχε εκείνο το μελαγχολικό ύφος για το οποίο τον αγάπησε και η Κάντυ;;; Μόλις την είχε αποχωριστεί και τους χώριζε ένας ωκεανός...

Η Σούζυ γιατί να μην τον ερωτευτεί τρελά;;; Από τη μιά ο δυναμικός απότομος χαρακτήρας και από την άλλη το πληγωμένο αγρίμι... Μήπως αισθάνθηκε και η Σούζυ τι κρύβεται πίσω από το βλέμμα του;;;

Αναγκαστικά, κάνω το συνήγορο του διαβόλου...

Μεσολάβησαν σχεδόν 6 μήνες που ο Τέρρυ δεν είχε νέα της Κάντυ (και ούτε φρόντισε να μάθει) , αλλά αντίθετα μιά όμορφη κοπέλλα με το ίδιο πάθος για το θέατρο ήταν δίπλα του. Μιά κοπέλα εξίσου δυναμική που τα έβαζε με όλους προκειμένου να υπερασπιστεί τον άνθρωπο που ερωτεύτηκε...

Μοιράζονταν την κάθε στιγμή στις πρόβες, στο θέατρο και ίσως και έξω από αυτό αν έβγαιναν παρέα όπως εμείς στο GRM... Πολύ θέλει κανείς για να ερωτευτεί τον άλλον;;;

Όταν η Σούζυ εξομολογείται στον Τέρρυ τον έρωτά της αυτός δε λέει πως του είναι αδιάφορη... απλά υπάρχει η Κάντυ στη μέση... Σίγουρα τη Σούζυ ο Τέρρυ την αντιμετώπιζε σχεδόν σα φίλη, όπως τον Άρτσυ ή την Άννυ (άλλωστε και με αυτούς το ίδιο απότομος δεν ήταν;;; ;) .

Το ατύχημα έφερε τα πάνω κάτω στις ζωές τους, γεγονός αναμφισβήτητο......

Αλλά ο Τέρρυ δεν επέλεξε να μείνει κοντά σε μιά άγνωστη αλλά κοντά σε μιά φίλη που ποιός ξέρει αν με τον καιρό κατάφερνε να την κάνει ευτυχισμένη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ με μπέρδεψες Juanita, αλλά εν τέλει, θα συμφωνησω μαζί σου. Πράγματι, ειναι όπως τα λές. Αρα........ ανοιγουν οι πόρτες για τον Άλμπερτ;

Αλλά δεν ειναι και τόσο απλά τα πράγματα, κάτι δεν μου κολαει.

Οπως τα λες όμως, σωστα τα τοποθετεις. Από την άλλη, ειναι αυτή η αισθηση της αδικιας, που σου μενει, και το ότι κατι έμεινε στην μεση. Εμενα τουλαχιστον αυτό μου έμεινε διαβάζοντας το manga, (που μενει μονο στην ιστορια, χωρις προσθετα, όπως το anime).

Το έχω διαβάσει τουλαχιστον 3 φορές τον τελευταιο καιρο. Πρασπάθησα, ποτε παιρνοντας το μερος του Τέρρυ, πότε του Άλμπερτ, να ζυγισω τα πραγματα, και να βγαλω συμπερασμα.

Απο το κολλεγιο, ήμουν σιγουρη για τον Τερρυ. Αλλά η Μιζουκι, καταφερνει και τα φερνει τοση στροφη, που δεν ειναι μονο το ατυχημα της Σουζανας στην μέση. Ειναι και άλλα. Οι δυό τους έχουν πλεον χωριστη ζωη, και δεν βλεπω κανεναν προθυμο να την εγκαταλειψει. Η καντυ επιπλεον έχει και τον Άλμπερτ. Ήδη ο Τερρυ, κανει μια αναφορα, οταν λεει, πως οταν ερθει η καντυ για την παρασταση, δεν θα την αφησει να φυγει. Μετα ομως σκεφτεται, τι θα απογίνει ο Άλμπερτ. Χωρια που η καντυ, ειχε και μια δουλεια-ζωη πισω. Είναι η πρώτη φορά που βλεπουμε το δίλλημα!

Σιγα-σιγά χαλαρωνει το πραγμα. Αν το παρατηρησεις σιγα-σιγά, βλέπεις πως σε προδιαθέτει, για τον χωρισμό, δεν το φερνει αποτομα.

Εδω αλλάζουμε.... και παιρνουμε το μερος του Άλμπερτ.

Και παλι όμως δεν κολάει! Καταρχην, δεν ειναι τίποτα ξεκαθαρο. Υπάρχει έρωτας, ή δεν υπάρχει; Η καντυ θρηνει τον Τέρρυ, συνεχεια. Η σκέψη της ειναι σε αυτον. Ακομη και στο τελος, εκει στο τζακι με τον Άλμπερτ, τον Τερρυ, με πόνο σκεφτεται. Στην σκηνη που ο Άλμπερτ την αγκαλιαζει-φιλα, εκεινη έκλαιγε για τον Τερρ,υ κτλ

Άσε που ο Άλμπερτ, αποκαλειται και ¨θετος πατέρας¨ της Καντυ.

Και σου μενει η τελευταια σκηνη στο manga (ας μη σχολιασω το anime), που η καντυ τρεχει να τον αγκαλιασει.

"Επιτελους!" λες. Θα μεινει με τον Άλμπερτ. Και μετα σου έρχεται η μεταφραση!!!

"καντυ δεν θα σε ξεχασω ποτε" ή ότι ειπε, τελος παντων.

Και... μενεις με την απορια. 20 χρόνια τωρα, και συνεχιζει...
 
Juanita είπε:
Και για σκεφτείτε το.

Πόσο καιρό έβλεπε πως δεν υπάρχει καμία στη μέση και έτρεφε έστω φρούδες ελπίδες;;;

Η Κάντυ με τον Τέρρυ συναντήθηκαν ξανά μετά από πόσο καιρό;;;;

Είχε περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο που ο ένας δεν είχε νέα του άλλου;;;

Νομίζω πως απ΄τη στιγμή που δεν ξέρουμε τι μεσολάβησε μέχρι τη σύντομη συνάντηση των παιδιών, δεν μπορούμε να την κρίνουμε...
Το πιθανότερο είναι ότι ο Terry σκέφτεται την Candy συνεχώς, ακόμη και αυτούς τους έξι μήνες που είχε χάσει ο ένας τα ίχνη του άλλου. :heartcloud:

Χαρακτηριστικά θυμάμαι τη σκηνή που μαθαίνει ότι θα ξεσπάσει πόλεμος και ανησυχεί για την Candy, ενώ σκέφτεται τις στιγμές που είχαν περάσει μαζί και μετανιώνει που δεν την πήρε μαζί του... :banghead:

Juanita είπε:
Έχουμε σκεφτεί ποτέ το γεγονός να έβλεπε ο Τέρρυ τη Σούζυ τουλάχιστον φιλικά;;;

Μεσολάβησαν σχεδόν 6 μήνες που ο Τέρρυ δεν είχε νέα της Κάντυ (και ούτε φρόντισε να μάθει) , αλλά αντίθετα μιά όμορφη κοπέλλα με το ίδιο πάθος για το θέατρο ήταν δίπλα του. Μιά κοπέλα εξίσου δυναμική που τα έβαζε με όλους προκειμένου να υπερασπιστεί τον άνθρωπο που ερωτεύτηκε...

Μοιράζονταν την κάθε στιγμή στις πρόβες, στο θέατρο και ίσως και έξω από αυτό αν έβγαιναν παρέα όπως εμείς στο GRM... Πολύ θέλει κανείς για να ερωτευτεί τον άλλον;;;
Στο τρένο που πηγαίνουν στο Chicago για την παράσταση, ο Terry κάθεται μακριά από τη Σουζάννα και μόλις συνειδητοποιεί ότι βρίσκεται κοντά στο ορφανοτροφείο, πετάγεται όρθιος και τρέχει έξω με τη σκέψη στην Candy, ενώ δε δίνει σημασία στα λόγια της Σουζάννας. :flower:

Μετά τη δεξίωση όταν μαθαίνει ότι η Candy είχε παρακολουθήσει την παράσταση, φεύγει και τα παρατάει όλα και τη Σουζάννα σύξυλη (όχι λάθος, αυτή είχε για παρέα το Ελιζάκι :diablotin: ) και ψάχνει να τη βρει σαν τρελός... :fever:

Κοινώς την έχει γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων του...

akaliakoukou είπε:
Στο θέμα της Σουζάννας, έχω αντιφατικά συναισθήματα!Από τη μια τη λυπάμαι, από την άλλη μου δημιουργεί πολλά αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις...
Όταν θάβουμε τη Σουζάννα εν χορώ, δεν είναι γιατί είμαστε αναίσθητες ή ρατσίστριες κλπ. Όντως αυτό που έκανε ήταν μεγαλειώδες και δε θα είχε τα κότσια να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Την κατακρίνουμε με γνώμονα τον- όχι και τόσο έντιμο - πρότερο βίο της όσον αφορά τις μηχανορραφίες που έκανε εις βάρος της Candy. Αλλά και μετά το ατύχημα, μυαλό δεν έβαλε και εκβίαζε τον Terry, οπότε πώς να τη συμπαθήσει κανείς; (Πράγμα που υπό διαφορετικές συνθήκες, θα ήταν φυσιολογικό)

Λορένα είπε:
Μα καλά, δεν μπορω να πιστεψω, πως αυτος ο "επαναστατης" νεος, που στο κολλεγιο, τον έβλεπες με δέος, κάτάντησε έτσι. Ειλικρινά, μετα το κολλεγιο, εγω δεν αναγνωρισα πουθενα τον Τερρυ που ερωτευτηκα (γιατι τον ερωτευτηκα!). Θα τολμούσε η Σουζάνα στο κολλέγιο να τον πλησιάσει; Δεν το νομίζω! Σαν την Ελίζα που τον κυνηγουσε χωρις αποτέλεσμα, θα ήταν. Την ειρωνια του, θα αντιμετώπιζε. Μετά... γιατί έγινε τόσο μαλθακός ο Τερρυ; Γιατί αντιμετωπιζει έτσι την Σουζάνα; με τόση συγκαταβατικότητα; Πού είναι ο παλιός Τέρρυ;
Αυτό που αλλάζει είναι ότι ο Terry ερωτεύτηκε και έτσι από ... στρίγκλος, έγινε αρνάκι :wub:

Λορένα είπε:
Ήδη ο Τερρυ, κανει μια αναφορα, οταν λεει, πως οταν ερθει η καντυ για την παρασταση, δεν θα την αφησει να φυγει. Μετα ομως σκεφτεται, τι θα απογίνει ο Άλμπερτ. Χωρια που η καντυ, ειχε και μια δουλεια-ζωη πισω. Είναι η πρώτη φορά που βλεπουμε το δίλλημα!

Σιγα-σιγά χαλαρωνει το πραγμα. Αν το παρατηρησεις σιγα-σιγά, βλέπεις πως σε προδιαθέτει, για τον χωρισμό, δεν το φερνει αποτομα.
Στο anime πάντως, δε θυμάμαι να υπάρχει τέτοιο δίλημμα... Φαίνονται και οι δυο αποφασισμένοι (Λογάριαζαν βέβαια χωρίς την ξενοδόχα Σούζυ :rant: )

Λορένα είπε:
Εδω αλλάζουμε.... και παιρνουμε το μερος του Άλμπερτ.Και παλι όμως δεν κολάει! Καταρχην, δεν ειναι τίποτα ξεκαθαρο. Υπάρχει έρωτας, ή δεν υπάρχει; Η καντυ θρηνει τον Τέρρυ, συνεχεια. Η σκέψη της ειναι σε αυτον. Ακομη και στο τελος, εκει στο τζακι με τον Άλμπερτ, τον Τερρυ, με πόνο σκεφτεται. Στην σκηνη που ο Άλμπερτ την αγκαλιαζει-φιλα, εκεινη έκλαιγε για τον Τερρυ κτλ
Αυτό είναι που με χαλάει στο "ειδύλλιο" Candy- Albert: Είναι άδικο για τον Albert να λειτουργήσει ως πρόθυμος παρηγορητής... Άσε που η Candy ποτέ δε θα τον ερωτευόταν υπό τέτοιες συνθήκες (Juanita--> :takethat: <--nessie , λυπήσου με! )

domniki είπε:
Παντως φαινεται ξεκαθαρα οτι ο Τερρυ ειναι συντεριμμενος. Νιωθει τρομερες τυψεις, γιατι πιστευει οτι εκανε δυστυχισμενες και τις δυο κοπελες.
Τραγωδία... :cry:

Και καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα: Για όλα φταίει η Ελίζα! :ban: (βλ. στάβλους Αγ. Παύλου...)
 
Αυτή η Ελίζα!!!!!

Άλλη κακιά!!!!!

Όταν το έβλεπα μικρή, (όχι πως έχουν αλλάξει πολλά από τότε)

μου ρχόταν να σπάσω την τηλεόραση!!!!!

:rant: :eviltongue: :bash:
 
Χμμμ...

Η Nessie έχει αρκετά points κρίνοντας από το anime...

Εγώ πάλι έχω καταμπερδευτεί...

Βλέποντας το anime βγάζω άλλα συμπεράσματα: ο Άλμπερτ έχει ελπίδες...

Διαβάζοντας το ελληνο (ιταλο-αγγλικο-ισπανικό) manga μένω με την εντύπωση πως κάποια στιγμή Κάντυ Τέρρυ θα ξαναείναι μαζί...

Μελετώντας το γαλλικό (το οποίο θεωρώ και πιστή μετάφραση του γιαπωνέζικου) συμπεραίνω πως η καρδιά της Κάντυ χτυπά μόνο για τον Άλμπερτ.

Είναι σα να έχει πάρει κανείς μιά αρχική ιδέα και να έχει γράψει το δικό του φανφικ.

Ίσως προσθέτοντας και άλλες αγγαρίες στους αγαπητούς mods να έπρεπε να υπήρχαν ξεχωριστά φόρα για κάθε περίπτωση :wave: ...

Mod - Dom (αναγραμματισμός!!!) κανόνισέ το :D :D:D:D:D
 
nessie είπε:
Χαρακτηριστικά θυμάμαι τη σκηνή που μαθαίνει ότι θα ξεσπάσει πόλεμος και ανησυχεί για την Candy, ενώ σκέφτεται τις στιγμές που είχαν περάσει μαζί και μετανιώνει που δεν την πήρε μαζί του... :banghead:
Ναι :clap: Πολυ σωστα...ο Τερρυ δεν σταματα ποτε να σκεφτεται την Καντυ :wub: Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...ακομα και απο μακρια, ο Τερρυ νιωθει οτι η Καντυ ειναι το σημαντικοτερο κεφαλαιο στη ζωη του. Αλλωστε οταν υπαρχει πραγματικη αγαπη, μερικες εκατονταδες χιλιομετρα δεν αρκουν για να την εκμηδενισουν #) (αντε συννεφιαστηκα πρωι-πρωι)

nessie είπε:
Μετά τη δεξίωση όταν μαθαίνει ότι η Candy είχε παρακολουθήσει την παράσταση, φεύγει και τα παρατάει όλα και τη Σουζάννα σύξυλη (όχι λάθος, αυτή είχε για παρέα το Ελιζάκι :diablotin: ) και ψάχνει να τη βρει σαν τρελός... :fever:
Και παλι ορθως ομιλεις :clap: Μαλιστα τρελαινεται οταν μαθαινει οτι η Καντυ ειναι στο Σικαγο. Οτι ειναι τοσο κοντα του και δεν την εχει δει...αχ, ειναι ερωτευμενο το πουλακι μου :heartcloud:

nessie είπε:
Όταν θάβουμε τη Σουζάννα εν χορώ, δεν είναι γιατί είμαστε αναίσθητες ή ρατσίστριες κλπ. Όντως αυτό που έκανε ήταν μεγαλειώδες και δε θα είχε τα κότσια να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Την κατακρίνουμε με γνώμονα τον- όχι και τόσο έντιμο - πρότερο βίο της όσον αφορά τις μηχανορραφίες που έκανε εις βάρος της Candy.
Το εχω αναφερει κ'εγω πολλες φορες. Η σταση της Σουζανας προ ατυχηματος ειναι απαισια...κανει τρομερες κατινιες. Φυσικα οταν εισπραττεις τρελλη αδιαφορια ενω εισαι καψουρα...ε, δεν θελει και πολυ για να σαλταρεις :zip:

nessie είπε:
Αυτό που αλλάζει είναι ότι ο Terry ερωτεύτηκε και έτσι από ... στρίγκλος, έγινε αρνάκι :wub:
Μεσα στο μυαλο μου εισαι βρε nessie? Ο ερωτας πραγματικα μεταμορφωνει τους ανθρωπους...το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια και δεν το πιστευα...

nessie είπε:
Και καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα: Για όλα φταίει η Ελίζα! :ban: (βλ. στάβλους Αγ. Παύλου...)
Να ενα ωραιο ερωτημα: τι θα γινοταν αν η Ελιζα δεν τους ειχε στησει την παγιδα στους σταβλους???
 
Νομίζω πως στο σημείο που θα έπρεπε κανονικά να τελειώσει η ιστορία αν το σκεπτικό της Μιζούκι ήταν να μείνουν Κάντυ - Τερρυ μαζί είναι μετά την αποβολή της Κάντυ από το Σαιν Πωλ.

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να περίμενε ο Τέρρυ να περάσει η τιμωρία της στο κελί να πάει στη γριά στρίγγλα διευθύντρια να τη φιλήσει σταυρωτά στα μάγουλα ευχαριστώντας την για την πολύμηνη φυλακ... εμ... φιλοξενία, να πάρει των οματιών του και την Κάντυ του και να επιστρέψουν μετά δόξης και τιμής στο λόφο της Πόνυ όπου από κοινού θα αποφάσιζαν για το τί μέλλει γενέσθαι...

Δυστυχώς, όπως λέει και ο ποιητής.. μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται...



εδώ βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος τού ίδιου ποιητή:

... οι έρωτες καρδιά μου,

δεν πεθαίνουν μα κοιμούνται

για να μπορούν μετά

να κοροϊδεύουν τον καιρό... :D
... και ότι δεν έφερε ο χρόνος όλος και η απόσταση τα έφερε μιά στιγμή...
 
Juanita είπε:
... και ότι δεν έφερε ο χρόνος όλος και η απόσταση τα έφερε μιά στιγμή...
Kαταρα :banghead: που θα ελεγε και ο Καπαμαρου...τι ειναι αυτα που γραφεις ρε juanita μεσημεριατικα...ααααχχχχχ, μ'αυτα και μ'αυτα θα με μαζευετε με το κουταλακι του γλυκου...

Και να θυμηθω και το αγαπημενο μου:

Eγώ σε έχω πια ξεχάσει


το αίμα μου όμως ακομα σε θυμάται



χειμώνιασε,



κι όμως βαθιά μέσα στη γη



ο ήλιος του καλοκαιριού κοιμάται...
 
Juanita είπε:
Χμμμ...
Η Nessie έχει αρκετά points κρίνοντας από το anime...
Juanita έχεις δίκιο! Αλλά απ' όσο θυμάμαι και στο manga, μέσες- άκρες έτσι είχε η κατάσταση. Θα το μελετήσω όμως το θέμα και θα επανέλθω αύριο δριμύτερη!!

Juanita είπε:
Βλέποντας το anime βγάζω άλλα συμπεράσματα: ο Άλμπερτ έχει ελπίδες...
Πολύ αισιόδοξο αυτό Juanita! Εγώ από το τέλος του anime έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Η Candy θα μείνει "μόνη της", σαν την καλαμιά στο κάμπο... (Κάτι δηλαδή σαν το τραγούδι "Οι φίλοι μου χαράματα" της Αλεξίου). :sad:

domniki είπε:
Μεσα στο μυαλο μου εισαι βρε nessie?
Σε έχω ψυχολογήσει domniki! :rolleyes:

domniki είπε:
Να ενα ωραιο ερωτημα: τι θα γινοταν αν η Ελιζα δεν τους ειχε στησει την παγιδα στους σταβλους???
Τώρα μας βάζεις δύσκολα! Μέχρι αύριο, ίσως να έχω σκεφτεί ένα καλό σενάριο :D
 
nessie είπε:
Πολύ αισιόδοξο αυτό Juanita! Εγώ από το τέλος του anime έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Η Candy θα μείνει "μόνη της", σαν την καλαμιά στο κάμπο... (Κάτι δηλαδή σαν το τραγούδι "Οι φίλοι μου χαράματα" της Αλεξίου). :sad:
Οχι ρε nessie, αυτο το τραγουδι δεν το ακουω ποτε...μεχρι κ'εγω που δεν επηρεαζομαι απο τραγουδια, δεν το αντεχω :rant:

nessie είπε:
Σε έχω ψυχολογήσει domniki! :rolleyes:
Eσυ και ολο το φορουμ, μαλλον :D Ε, δεν κρυβομαι και λιγακι :rofl:

nessie είπε:
Τώρα μας βάζεις δύσκολα! Μέχρι αύριο, ίσως να έχω σκεφτεί ένα καλό σενάριο :D
To πιο πιθανο ειναι να συνεχιζαν το σχολειο και η σχεση να γινοταν πιο στερεη. Μετα θα ξεσπουσε ο πολεμος και οι Καντυ, Αννυ, Παττυ, Αρτσυ, Στιαρ θα επεστρεφαν στην Αμερικη. Ισως τοτε ο Τερρυ να εκανε την υπερβαση να τους ακολουθησει στην Αμερικη. Σ'αυτη την περιπτωση και το ονειρο του θα εκπληρωνε, και θα βρισκοταν κοντα στην αγαπημενη του ξανθια :D (ουτε το Notting Hill να εβλεπα παλι :heartcloud: ...σωστε με χριστιανοι, με πνιγει το ποταμακι)
 
domniki είπε:
To πιο πιθανο ειναι να συνεχιζαν το σχολειο και η σχεση να γινοταν πιο στερεη. Μετα θα ξεσπουσε ο πολεμος και οι Καντυ, Αννυ, Παττυ, Αρτσυ, Στιαρ θα επεστρεφαν στην Αμερικη. Ισως τοτε ο Τερρυ να εκανε την υπερβαση να τους ακολουθησει στην Αμερικη. Σ'αυτη την περιπτωση και το ονειρο του θα εκπληρωνε, και θα βρισκοταν κοντα στην αγαπημενη του ξανθια :D (ουτε το Notting Hill να εβλεπα παλι :heartcloud: ...σωστε με χριστιανοι, με πνιγει το ποταμακι)
Ο Terry ηθοποιός στην Αγγλία, η Candy νοσοκόμα, κάποια στιγμή στον πόλεμο χωρίζουν οι δρόμοι τους αλλά ξανασυναντιούνται κάποια χρόνια μετά, όταν ο (άρρωστος) πατέρας του Terry την προσλαμβάνει για αποκλειστική και ζητάει να δει το γιο του για να του ζητήσει συγγνώμη (ως τελευταία επιθυμία).

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να επεκταθώ... :flower:

Τώρα σχετικά με το αν ο Terry ήταν φίλος της Σουζάννα και κατά πόσο σκεφτόταν την Candy:

Η μόνη διαφορά από το anime σ' αυτήν την υπόθεση είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου αναφορά στο ταξίδι του θιάσου προς το Chicago.

Όλα τα άλλα περιστατικά είναι όμοια (ο Terry σκέφτεται ότι έπρεπε να είχε φύγει με την Candy από την Αγγλία, φεύγει από τη δεξίωση και ψάχνει να τη βρει), αλλά και την περιμένει με ανυπομονησία στο τρένο για τη Ν.Υ (πράγμα που δε θα συνέβαινε αν η Σουζάννα ήταν κάτι παραπάνω από φίλη του), επίσης όταν βλέπει την Candy να τρέχει για να τον προλάβει σκέφτεται: "Η Candy είναι στην Αμερική! Δε χρειάζεται να διασχίσω τον Ατλαντικό για να τη συναντήσω" :wub:

Ένα άλλο σημείο όπου δε φαίνεται να είχαν και τις καλύτερες σχέσεις με τη Σούζυ, είναι εκείνο που τον επισκέπτεται δήθεν για να τον ενημερώσει για το "Ρωμαίος και Ιουλιέτα" και αυτός της μιλάει απότομα.

Και κάποια περιστατικά που φανερώνουν ότι το παιδί σκεφτόταν την Candy και δε θυμάμαι αν υπάρχουν στο anime:

(Σκέφτεται ο ηθοποιός: ) Από τότε που την είδα στο πλοίο για πρώτη φορά... Ναι! Από εκείνη τη στιγμή την αγάπησα... ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! :heartcloud:

(Αλλού: )Αν μπορούσα να την αγγίξω, να την αγκαλιάσω... ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΞΑΝΑ :hurrah:

(Και αλλού: ) Πόσο συχνά ονειρευόμουν ότι θα την ξαναδώ...

(Και τέλος: ) Candy... Πόσο συχνά ονειρευόμουν αυτή τη μέρα, που θα περπατούσαμε μαζί στο δρόμο...

Λορένα είπε:
Ήδη ο Τερρυ, κανει μια αναφορα, οταν λεει, πως οταν ερθει η καντυ για την παρασταση, δεν θα την αφησει να φυγει. Μετα ομως σκεφτεται, τι θα απογίνει ο Άλμπερτ.
Αυτή η σκηνή όντως υπάρχει στο manga, αλλά τελικά στέλνει το εισιτήριο χωρίς επιστροφή...

Όταν η Candy το λαμβάνει, λέει "Θα έρθω! Ό,τι και να γίνει θα έρθω..." και πηγαίνει!

Άρα αυτόματα όλα τα διλήμματα καταρρέουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nessie είπε:
"Η Candy είναι στην Αμερική! Δε χρειάζεται να διασχίσω τον Ατλαντικό για να τη συναντήσω" :wub:
Ax, ναι το θυμαμαι κ'εγω...ο Αργυρης με την αισθαντικη και παιχνιδιαρικη φωνη του με συγκλονιζει :wub:

nessie είπε:
Και κάποια περιστατικά που φανερώνουν ότι το παιδί σκεφτόταν την Candy και δε θυμάμαι αν υπάρχουν στο anime:

(Σκέφτεται ο ηθοποιός: ) Από τότε που την είδα στο πλοίο για πρώτη φορά... Ναι! Από εκείνη τη στιγμή την αγάπησα... ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! :heartcloud:

(Αλλού: )Αν μπορούσα να την αγγίξω, να την αγκαλιάσω... ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΞΑΝΑ :hurrah:

(Και αλλού: ) Πόσο συχνά ονειρευόμουν ότι θα την ξαναδώ...

(Και τέλος: ) Candy... Πόσο συχνά ονειρευόμουν αυτή τη μέρα, που θα περπατούσαμε μαζί στο δρόμο...
Αχ, τι μου κανεις πρωινιατικα βρε nessie :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud:eek:σα συννεφακια και να βαλω δεν φτανουν για να εκφρασουν την ψυχολογικη μου κατασταση :wub:

E, ναι λοιπον, οταν λεμε ερωτα, εννοουμε ερωτα, και οχι ντεμι-σεζον :p
 
Πίσω
Μπλουζα