Το 3D-HD στην Ελληνική τηλεόραση

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
198
Και όταν μιλάμε για Ελληνική τηλεόραση, φυσικά αναφερόμαστε στη Nova. Καλό είναι να θυμόμαστε όταν αναθεματίζουμε τα πάντα πως η Nova προσφέρει ψηφιακό σήμα εδώ και δέκα χρόνια... Επομένως η ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καινούργια, απλά όπως και στις περισσότερες χώρες η ποιοτική τηλεόραση κοστίζει!

Στις 25 Αυγούστου λοιπόν το παιχνίδι μπάσκετ Ελλάδα-ΗΠΑ θα είναι η πρώτη τηλεοπτική μετάδοση HD από Ελληνικό κανάλι, κι αν κατάλαβα καλά όλο το Ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου θα μεταδίδεται από φέτος σε HD (και βεβαίως 16:9, όπως σε 16:9 άλλωστε μεταδόθηκε το ΠΑΟΚ-Άγιαξ). Μάλλον θα πρέπει να ξηλωθώ για να αγοράσω τηλεόραση της προκοπής σύντομα...
 
Το θετικο ειναι οτι δεν χρειαζεται να ξηλωθεις,οι τιμες ειναι χωμα πλεον.

Οσο για την ΝΟVA οχι απλως αργησε παρααργησε ,αλλα καλιο αργα παρα ποτε.

Και μην αρχισουμε τις συγκρισεις με ξενα πακετα και τις τιμες αυτων και τα τριπλασια καναλια και και και....
 
Δεν παρακολοθουθώ τηλεόραση αλλά λίγες φορές που έχω εξαναγκαστεί από φίλους λόγω μπάλας κυρίως να δώ nova, το bitrate ήταν κωμικοτραγικό, και υποτίθεται στους αγώνες το ανεβάζουν.

Πολύ αμφιβάλλω για το hd που θα προσφέρουν με τη νοοτροπία που έχουν, ακόμα και για το sd.
 
Iστορικες στιγμες!

Χτες ξεκινησαν δοκιμαστικα μεσω ψηφιακης.

ERT+HD+2.JPG
 
Άντε και καλή αρχή.

Σήμερα τις πρώτες πρωινές ώρες λίγο μετά τα μεσάνυχτα η ERT Digital άρχισε τις δοκιμαστικές εκπομπές σε mpeg-4 στo 2ο multiplex με τα κανάλια ET1, NET, ET3. Στην συχνότητα 58 UHF είχαμε και την δοκιμαστική εκπομπή με ανάλυση στα 1440x1088 του πρώτου επίγειου ψηφιακού HD καναλιού... Ναι το ERT HD είναι γεγονός. Οι δοκιμές έγιναν σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Αλεξανδρούπολη. Πιθανώς και σήμερα το βράδυ λίγο μετα τα μεσάνυχτα να έχουμε και πάλι τις δοκιμαστικές εκπομπές

Πηγή satleo
 
Καλά στην ΕΡΤ περίμεναν να χρεωκοπήσει η χώρα για να ξεκινήσουν digital HD εκπομπές;;;;;;;
 
ισως το μοναδικο πραγμα της τεχνολογιας που δεν μου αρεσει προτιμω την κλασικη τηλεοραση που θα παψει να υφισταται
 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς όμως εγώ που το πέτυχα τυχαία προχθές το βράδυ που έκαναν δοκιμές έπαθα πλάκα με την ποιότητα σε έναν αγώνα champions league που έδειχναν! Στην Αγγλία μόνο είχα δει κάτι ανάλογο! Μακάρι να το κάνουν!
 
θανος είπε:
ισως το μοναδικο πραγμα της τεχνολογιας που δεν μου αρεσει προτιμω την κλασικη τηλεοραση που θα παψει να υφισταται
Δεν βλεπω κανενα αρνητικο ,μονο θετικα εχει.

Εκτος αν πρεπει να αγορασεις καινουργιο εξοπλισμο.

spyros_s είπε:
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς όμως εγώ που το πέτυχα τυχαία προχθές το βράδυ που έκαναν δοκιμές έπαθα πλάκα με την ποιότητα σε έναν αγώνα champions league που έδειχναν! Στην Αγγλία μόνο είχα δει κάτι ανάλογο! Μακάρι να το κάνουν!
Τουλαχιστον δεν θα ξαναπαιξει αυτη η διαφημιση που παει ο αλλος να αγορασει HD τηλεοραση και τον ρωταει αν εχεις NOVA.

Mercy.
 
Και μια και αναφέρθηκε, έχεις κανείς σας Nova HD παιδιά; Ακόμα αμφιταλαντεύομαι να κάνω το βήμα γιατί προς το παρόν μόνο ένα μικρό σχετικά ποσοστό αγώνων μεταδίδονται σε HD. Επίσης θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις για το πόσο καλό είναι το PVR που δίνουν.
 





Και μια και αναφέρθηκε, έχεις κανείς σας Nova HD παιδιά; Ακόμα αμφιταλαντεύομαι να κάνω το βήμα γιατί προς το παρόν μόνο ένα μικρό σχετικά ποσοστό αγώνων μεταδίδονται σε HD. Επίσης θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις για το πόσο καλό είναι το PVR που δίνουν.
 


Την απλη εχω ,δεν εχω την σουπερ αλλα μερικα πραγματακια τα ξερω,το pvr τους ειναι ενα κανονικο Pvr που γραφεις προγραμματα και δεν μπορεις να τα μεταφερεις πουθενα αλλου.

Μονο να τα δεις και να τα σβησεις.

ΗD τωρα εγω θα περιμενα και τον ΟΤΕ Που εχει ηδη ανεβασει συχνοτητες στον Hellassat και ειμαστε σε αναμονη,το εχει ηδη καθυστερησει,τα γνωστα της χωρας μας.

Η Νοβα τωρα εχει ενα πακετο στις βιτρινες στα 160 ευρω χωρις συμβολαια χωρις τιποτα,μονο πιατο και κουτι,τωρα αυτα τα 160 τα διαχειριζεσαι οπως θες,ειτε 2 μηνες ΗD,ειτε Movies-sports pack πως διαλο τα λενε στους 3 ,ειτε το basic για 6 μηνες.

Ολα αυτα με 160 ευρω,ισως να του εκανες ενα test drive.
 
Aardvark είπε:
το pvr τους ειναι ενα κανονικο Pvr που γραφεις προγραμματα και δεν μπορεις να τα μεταφερεις πουθενα αλλου.
Καμιά ιδέα για χωρητικότητα/ώρες εγγραφής; Γιατί κι εγώ έχω PVR και γράφω συνεχώς ταινίες από Nova ώστε να τις βλέπω όποτε θέλω αλλά για να μπορώ να το κάνω αυτό με τα φτωχά 160GB του αναγκάζομαι να γράφω σε LP ποιότητα ώστε να χωράνε καμιά 20αριά και να μην έχω θέμα με την buffer μνήμη. Το PVR της Nova άραγε πόσες HD ταινίες χωράει και πόση buffer κρατάει; Διότι μιλάμε για πολύ μεγάλο μέγεθος ανά ταινία.

ΗD τωρα εγω θα περιμενα και τον ΟΤΕ Που εχει ηδη ανεβασει συχνοτητες στον Hellassat και ειμαστε σε αναμονη,το εχει ηδη καθυστερησει,τα γνωστα της χωρας μας.
Φαντάζομαι μιλάμε για συνδρομητικό πακέτο, μέσω ConnX ίσως; Δεν νομίζω να το προτιμήσω, πολύ δύσκολα θα φτάσουν την ποιότητα υπηρεσιών της Nova από την οποία είμαι τρομερά και διαχρονικά ενθουσιασμένος. Τώρα αν πάρουν τους αγώνες των περισσότερων ομάδων του πρωταθλήματος, το συζητάω...

Η Νοβα τωρα εχει ενα πακετο στις βιτρινες στα 160 ευρω χωρις συμβολαια χωρις τιποτα,μονο πιατο και κουτι,τωρα αυτα τα 160 τα διαχειριζεσαι οπως θες,ειτε 2 μηνες ΗD,ειτε Movies-sports pack πως διαλο τα λενε στους 3 ,ειτε το basic για 6 μηνες.Ολα αυτα με 160 ευρω,ισως να του εκανες ενα test drive.
Δεν νομίζω ότι με συμφέρει γιατί απολαμβάνω ειδικής τιμής πακέτου αφού έχω και Forthnet.
 
Αποθήκευση: 320 GB Σκληρού Δίσκου συνολικά, - σε διάθεση είνα τα 218 GB που μπορούν να γράψουν έως και 100 ώρες πρόγραμμα (σε ποιόητητα HD η ενγραφή είναι μικρότερη).
Mε μια μικρη ψακτικη για το pvr της,τωρα ποσο χωρο πιανουν φανταζομαι μεγαλο (και εγω σε lp γραφω).

Φαντάζομαι μιλάμε για συνδρομητικό πακέτο, μέσω ConnX ίσως; Δεν νομίζω να το προτιμήσω, πολύ δύσκολα θα φτάσουν την ποιότητα υπηρεσιών της Nova από την οποία είμαι τρομερά και διαχρονικά ενθουσιασμένος. Τώρα αν πάρουν τους αγώνες των περισσότερων ομάδων του πρωταθλήματος, το συζητάω...
Μιλαω για αυτο το πακετο που ειναι σε δορυφορο http://gr.kingofsat.net/pack-ote.php

Οχι και ενθουσιασμενος με την ΝΟVA πια,απο τα ακριβοτερα πακετα της Ευρωπης με τα λιγοτερα καναλια και ποιοτητα κουκουρουκουκου.

Θα σου ελεγα να ψαχτεις και σε ξενα πακετα εκτος Ελλαδος αφου σε ενδιαφερει η μπαλα αλλα θελει ψαξιμο ,κοστιζει αλλα ανταμειβει.
 
OK ευχαριστώ. Αυτό που φοβόμουν, ακούγονται τραγικά λίγα τα 320GB. Δεδομένου ότι τουλάχιστον το 80% των ταινιών που βλέπω είναι σε μαγνητοσκόπηση, δεν βρίσκω νόημα να βάλω HD αποκωδικοποιητή αν για λόγους χώρου του PVR αναγκάζομαι να αποθηκεύω σε μικρότερη ποιότητα.

Ομολογώ ότι είμαι Nova fan boy, ίσως επειδή δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό τα σύγχρονα χρόνια ώστε να δω τα καλύτερα. Έχω συνδρομητική σχεδόν με το ξεκίνημά της, από το 1995 και ποτέ δεν το μετάνιωσα.
 
Ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι ενημερωμενος - αλλα εχω την απορια - Δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε με την καρτα της NOVA καποιον απο τους HD δορυφορικους αποκωδικοποιητες που με χρηση usb διαχειριζονται ntfs εξωτερικους δισκους και να αποθηκευετε οσες ταινιες θελετε και σε SP ποιοτητα ?

Και δευτερον - τα αρχεια του PVR, απο οσο ξερω απο τους ψηφιακους μου αποκωδικοποιητες ειναι απλα αρχεια divx με διαφορετικο extension, που παιζουν κανονικα στο pc μου - ισχυει κατι διαφορετικο στη NOVA ?
 
Δηλώνω άγνοια αλλά με ενδιαφέρουν πολύ οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος.
 
ίσως επειδή δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό τα σύγχρονα χρόνια ώστε να δω τα καλύτερα.
Mα αυτα ειναι τα καλα της δορυφορικης να σου φερνει τον κοσμο σπιτι σου,εγω με ενα πιατο με μοτερ που περιστρεφεται πιανω free και πακετα απο ολη την ευρωπη μεχρι Κορεα Japan Turkey,Dubai .κ.τ.λ

Καρτες συνδρομητικες βρισκεις στην αγορα και Ελλαδα.

Η Νοva ειναι σαν την Αplle lol ,σε περιοριζει στα δικα της με κλειδωμενο δεκτη κτλ κτλ.

Δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε με την καρτα της NOVA καποιον απο τους HD δορυφορικους αποκωδικοποιητες που με χρηση usb διαχειριζονται ntfs εξωτερικους δισκους και να αποθηκευετε οσες ταινιες θελετε και σε SP ποιοτητα ?
Με επιφυλαξη οι καρτες της κλειδωνονται στον ιδιοκτησιακο της δεκτη και παιζουν μονο με αυτο,(αυτο προσπαθει τουλαχιστον να κανει τωρα).

Και δευτερον - τα αρχεια του PVR, απο οσο ξερω απο τους ψηφιακους μου αποκωδικοποιητες ειναι απλα αρχεια divx με διαφορετικο extension, που παιζουν κανονικα στο pc μου - ισχυει κατι διαφορετικο στη NOVA ?
Δεν υπαρχει τροπος να συνδεσεις το Pvr με τιποτα περα απο την TV ,o σκληρος δεν βγαινει (και να βγει ειναι crypto ) οποτε....
 
Παίδες φανταστείτε να επικρατήσει και το 3d format στο άμεσο μέλλον! Έχω δει ένα ντεμο της σαμσουνγκ με την Τσελσι και έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα! Θα ευχαριστηθούμε αγώνες με δαύτο...φανταστειτε το και με προτζέκτορα 3d σε 120+ ίντσες στο σαλόνι σας! Σαν να βλέπω αμίγκα το 1985 θα νιώσω! (Καλά όχι τόσο wow αλλά κοντά σε αυτό) :)
 
hdtv, nova, δορυφορικοί δέκτες... τι είναι αυτά? εγώ δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι μου.

όταν επικρατήσει το 3d φορμάτ όπως ανέφερε ο προλαλήσας, τότε το συζητάω για τηλεόραση.
 
Φοβερά νέα!

Σε αντίθεση λοιπόν με ό,τι φημολογούνταν, τα κανάλια υψηλής ευκρίνειας της ΕΡΤ θα είναι ελεύθερα! Και μάλιστα η πρώτη μετάδοση αγώνα πλησιάζει!

Φαίνεται απίστευτο ότι μόλις πριν ένα χρόνο εξέπεμπε σήμα αναλογικό 4:3.
 
Πίσω
Μπλουζα