Το 3D-HD στην Ελληνική τηλεόραση

Για να επανέλθω στο θέμα που συζητάμε, και το final four του μπάσκετ σε υψηλή ευκρίνεια ήταν μια οπτική ποίηση. Ειδικά όταν αναλογίζομαι πως το πρώτο Ευρωπαϊκό του ΠΑΟ το είχα παρακολουθήσει ως φοιτητής σε τηλεόραση 14'' με εσωτερική κεραία...
 
Aardvark είπε:

Και κατι που ισως δεν ξερετε η ΕΡΤ HD δεν εχει μηχανηματα για εσωτερικες παραγωγες HD ,οτι δειχνει θα ειναι παραγγελιες απο τα ξενα,τα λοιπα υποθετω upscaled.
 


Aυτό είναι αλήθεια. άλλωστε το ανέφερε και ο κ. Ταγματάρχης στην πρόσφατη συνέντευξη τύπου που έδωσε σχετικά με τις HD μεταδώσεις.
 
Τελικώς η ΕΡΤ δεν θα περιοριστεί στις HD μεταδώσεις διαφόρων αθλητικών και όχι μόνο γεγονότων αλλά ξεκινά και την παραγωγή των δικών της προγραμμάτων σε HD.

Aντιγράφω την είδηση από το satleo.gr

Με τον Εξάντα του Γιώργου Αυγερόπουλου αλλά και με άλλες εκπομπές που δεν αποκαλύπτονται ακόμη το επιτελείο της κρατικής τηλεόρασης εργάζεται πυρετωδώς για να τροφοδοτήσει το νέο κανάλι υψηλής ευκρίνειας ΕΡΤ HD και με δικής του παραγωγής περιεχόμενο. Η εκπομπή του καναλιού πάντως θα συνεχίσει να είναι ευκαιριακή μέχρι το καλοκαίρι του 2012, οπότε και θα υπάρξει καθημερινή εκτενής κάλυψη των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, ενώ και μετά τους αγώνες η ΕΡΤ πιστεύει ότι θα είναι έτοιμη για καθημερινή 8ωρη εκπομπή προγράμματος!

Λογικά το κανάλι πάντως θα εκπέμψει και από τις δύο ελληνικές συνδρομητικές πλατφόρμες της Nova και του ConnX TV
 
Δεν ξερω αν το πηρατε χαμπαρι αλλα χτες εγινε η πρωτη 3D τηλεοπτικη μεταδοση εν Ελλαδι,για λιγους τυχερους που το απολαυσαν!




Nova+3D.JPG
 
Αλήθεια ξέρει κανείς κάποιον που να το είδε σε 3D TV και με γυαλιά να μας πει εντυπώσεις;
 
Τώρα σοβαρά, πιστεύετε ότι κάποιος που τα έσκασε χοντρά για να πάρει 3D τηλεόραση, θα έβγαινε μετά ποτέ να πει ότι δεν είναι καλή;

Για ψυχολογικούς και μόνο λόγους, όλοι τους "σούπερ" θα τα βλέπουν τα πράγματα. :)
 
επειδή δεν έχω νόβα δεν το είδα...έχω δει όμως 3d demo με αγώνα της τσέλσι στην 3dtv μου και εντυπωσιάστηκα!

Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν ξέρω πόσο ποιοτικό θα είναι το live3d
 
Maddog είπε:
Τώρα σοβαρά, πιστεύετε ότι κάποιος που τα έσκασε χοντρά για να πάρει 3D τηλεόραση, θα έβγαινε μετά ποτέ να πει ότι δεν είναι καλή;Για ψυχολογικούς και μόνο λόγους, όλοι τους "σούπερ" θα τα βλέπουν τα πράγματα. :)
Μήπως και για αυτούς που δεν έχουν 3D να ισχύει το ίδιο; "Δεν έχω εγώ, άρα είναι χάλια μαύρα!" :dribble:

Το είδα σε φιλαράκι που έχει τον εξοπλισμό και ήταν σα να βλέπουμε απο παράθυρο προς το γήπεδο! Φανταστικό!
 
Aardvark είπε:
Χαιρομαι που ηταν τοσο εμφανες το αποτελεσμα!
Ριχτε μια ματια και σε αυτο.





http://www.oneman.gr/keimena/style/tech_it_or_live_it/h-podosfairikh-moy-empeiria-me-thn-3d-thleorash.1509968.html
Πολύ ωραία περιγραφή από το παλικάρι!.... Όταν το είχες αναφέρει για το 3D αγώνα στο chatbox (ή μέσω link? Δε θυμάμαι...), σου είχα πει ότι θα σκότωνα για να το έβλεπα αυτό!

Τελικά, αν κρίνω από την περιγραφή του παλικαριού, μάλλον καλύτερα που δεν το είδα! Αυτό το ζαλιστικό -επειδή το είχα και στο Avatar & στο Assassin's Creed που είχα παίξει στο pc ενός φίλου μου- δεν ξέρω πώς θα το χειριζόμουν...

P.S. Η ατάκα: "Γκολ.Βγάλτε τα γυαλιά σας, ακουμπήστε τα προσεκτικά στο τραπεζάκι και τότε αρχίστε να πανηγυρίζετε, νʼ αγκαλιάζεστε, να ουρλιάζετε «ΓΚΟΟΟΟΛ», να δείχνετε λέγοντας «τό ʽλεγες! Τό ʽλεγες!» και κατόπιν να γράψετε στο twitter το σιβυλλικό «Φέτφα».", νομίζω ότι είναι ξεκαρδιστική! :D
 
Ενδιαφερον εκτος του οτι ειναι πρωτη ελληνικη παραγωγη σε 3D ειναι και η επιλογη μεταξυ τριων σχολιασμων του αγωνα,ενος "ερυθρολευκου",ενος "πρασινου" και της Νοva! :D

New_Image.JPG
 
δεν το ήξερα....πολλή καλή προσπάθεια που εύχομαι να συνεχιστεί. Προσωπικά δεν θα το τιμήσω διότι θα πάω στο γήπεδο να το δω...
 
Κάλλιο αργά παρά ποτέ

για πόσο δεν ξέρω... :p

Για την ώρα Skai και Star. Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα μόνο αυτά τα δύο πέτυχα.

Σχετικά με την ποιότητα, ικανοποιητική. Όχι σαν το HD της Ερτ...
 
Να πω την αληθεια, αν δεν ειχε το λογοτυπο και αν δεν επανασυντονιζα επι τουτου, ισως να μην το προσεχα.

Σιγουρα κατωτερο του HD της ΕΡΤ.
 
Αυτό!

Επειδή στην αρχή πέτυχα σειρά στο Skai, ταινία στο Star και κάποια τρέιλερ και διαφημίσεις, η ποιότητα ήταν απλά λίγο καλύτερη από το SD (ειδικά στις διαφημίσεις και στα τρέιλερ ήταν ικανοποιητικό HD). Όταν πέτυχα ελληνική ταινία και θέατρο, η ποιότητα ήταν τελείως SD...
 
Να καταγραφει στα πρακτικα για τους ιστορικους του μελλοντος oτι ο Ααρντυ ειδε 4Κ καναλια τον φλεβαρη του 17 μεσω δορυφορου...να δω σε ποσα χρονια ποστ θα μιλαει για ελληνικο ULTRA HD καναλι.
 
Πίσω
Μπλουζα