Το configuration του PC σας

Ώπα ώπα... ένα ένα.

Πρώτα από όλα γι' αυτό εγώ είπα VirtualBox, μια και υποστηρίζει μέχρι και direct3D.

Δεύτερον, τα SSD είναι ΚΥΡΙΩΣ για το λειτουργικό και 1-2 βασικά προγράμματα. Εννοείται 120GB το ΜΙΝΙΜΟΥΜ. Η διαφορά στην ταχύτητα (ειδικά με Windows 8.X - που ΝΑΙ να τα βάλετε) είναι αχανής. Και στο θόρυβο και στη ζέστη κλπ.

ΟΜΩΣ... έχετε και ένα backup. Δυστυχώς οι SSD δεν "σχεδόν χαλάνε" (άντε λίγα sectors, άντε βάλτο στο ψυγείο, άντε σκάλισε λίγο με εργαλεία τα μαγνητικά ίχνη να γλυτώσεις κάτι)... αλλά όταν χαλάνε ΧΑΛΑΝΕ. Κλακ. Τέλος. Αντίο. Been there done that.

ΥΓ. Άλλο η εφεύρεση άλλο η ανακάλυψη. (χωρίς παρεξήγηση - απλώς δεν υπάρχει κάτι που και εσάς σας τη δίνει, ε εμένα όταν βλέπω αυτό το μπέρδεμα)

ΥΓ2. Στο config μου επάνω, ξέχασα να βάλω ότι στον σπιτικό server έχω και έναν 120GB (?) SSD που παίζει ρόλο cache του array. Όσο για το array, google for FlexRAID. Είμαι από τα... στελέχη αυτής της τεχνολογίας. Θα σταματήσετε να πετάτε παλιούς δίσκους.
 
Ajax87 είπε:
@Imgema,Cloud Καλοριζικα τα καινουργια μηχανηματα!!


ps. Τασο ποσο σου κοστισε περιπου το νεο συστημα;
Πριν απαντησουν οι ιδιοι να πως πως οπως τα βλεπω εγω του τασου πρεπει να του κοστισε 600 με 650 ευρω και του cloud 200 με 230.Παντως ο τασος θα μπορουσε να αγορασει μια ποιο φθηνη μητρικη γιατι αυτη που πηρε ειναι πιο πολυ για Overclocking αλλα ο 4670 που πηρε ειναι κλειδωμενος.Με 70 ευρω θα μπορουσε να παρει μητρικη και να ειχε και οτι εχει αυτη που πηρε η απλα να επερνε τον ξεκλειδωτο 4670k.
Εμενα η αναβαθμηση που εκανα στο πρωτο PC μου πριν λιγες μερες με βγηκε σχεδον 850 ευρω και ο επεξεργαστης απο τα 4GHZ σε λιγες μερες θα παει στα 5GHZ και θα ειναι τζαμι.Φυσικα δεν με τρεχουν λεφτα απο τα μπατζακια για το μεροκαματο παλευουμε ολη μερα απλα οτι εβγαλα τα πουλησα σε εναν γνωστο που τα ηθελε για αναβαθμηση του δεικου του υπολογιστη και εβαλα και γω τα υπολοιπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Πριν απαντησουν οι ιδιοι να πως πως οπως τα βλεπω εγω του τασου πρεπει να του κοστισε 600 με 650 ευρω και του cloud 200 με 230.Παντως ο τασος θα μπορουσε να αγορασει μια ποιο φθηνη μητρικη γιατι αυτη που πηρε ειναι πιο πολυ για Overclocking αλλα ο 4670 που πηρε ειναι κλειδωμενος.Με 70 ευρω θα μπορουσε να παρει μητρικη και να ειχε και οτι εχει αυτη που πηρε η απλα να επερνε τον ξεκλειδωτο 4670k.
Εμενα η αναβαθμηση που εκανα στο πρωτο PC μου πριν λιγες μερες με βγηκε σχεδον 850 ευρω και ο επεξεργαστης απο τα 4GHZ σε λιγες μερες θα παει στα 5GHZ και θα ειναι τζαμι.Φυσικα δεν με τρεχουν λεφτα απο τα μπατζακια για το μεροκαματο παλευουμε ολη μερα απλα οτι εβγαλα τα πουλησα σε εναν γνωστο που τα ηθελε για αναβαθμηση του δεικου του υπολογιστη και εβαλα και γω τα υπολοιπα.
Σε εμένα μέσα έπεσες... Περίπου 230? ήταν καθαρά τα εξαρτήματα του PC (+ ένα DVD-R που δεν είπα πριν.).

Ακριβώς δεν θυμάμαι γιατί μαζί είχα πάρει και κάτι άλλα πράγματα, και είχε ξεφύγει λίγο η συνολική παραγγελία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα δικά μου δεν είναι καλά;
 
Παίδες, καλορίζικοι οι υπολογιστές σας!

@Τάσο: +1 κι από μένα για SSD. Πρόσφατα αναβαθμίσαμε έναν ssd 60άρη που είχε μια συνάδελφός μου σε 240άρη. Δεν έχω δει boot σε 7άρια μέσα σε 4 δευτερόλεπτα. Εξωπραγματικός χρόνος.

@Cloud: Ως ubuntu user κι εγώ, σου συνιστώ ειλικρινά να μείνεις στην 12.04. To 14.04 έχει ψωμί ακόμα και βγάζει διάφορα παιδοψυχολογικά....

Σχετικά με το Vmware & το Virtualbox, κι εγώ συνιστώ να δοκιμάσεις αρχικά το vmware κι αν δεις ότι δεν σου κάνει πράγματα που θες, τότε πάνε στη λύση του Virtualbox. Απλά, τότε, προετοιμάσου ότι κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να το αναβαθμίζεις, με κίνδυνο πράγματα που έπαιζαν τότε, να μην κάνουν το ίδιο και μετά το update.
 
D@redevil είπε:
@Cloud: Ως ubuntu user κι εγώ, σου συνιστώ ειλικρινά να μείνεις στην 12.04. To 14.04 έχει ψωμί ακόμα και βγάζει διάφορα παιδοψυχολογικά....
Και να φανταστείς είχα μείνει και καμία 15ριά μέρες μόνο με Windows για να καθαρίσει λίγο το νέο Ubuntu από τις "παιδικές ασθένειες".. Έλεγα να το έκανα 1 με 2 μήνες, όμως δεν άντεξα, και είπα να περάσω κατεύθυνα στην 14.04 για να μην μπλέξω μετά με αναβαθμίσεις και τα σχετικά....

Τώρα, και εκτός απροόπτου, δεν γυρίζω πίσω.. Το θέμα ήταν να γύριζα από την πρώτη στιγμή.

Πάντως τόσα προβλήματα δεν θυμάμαι να τα είχα ξανά (Λάθος... Είχα στο 13.04 η 10, που όπως μπήκε βγήκε.. :p )! Και μιλάμε από προβλήματα στο πληκτρολόγιο (Ακόμα δεν έχω πληκτρολόγιο στο Chromium!) και να μου εμφανίζει κενό το κυρίως μενού, μέχρι να μην μπορώ να εγκαταστήσω το VBox και το Google Earth!
 
cloud είπε:
Πάντως τόσα προβλήματα δεν θυμάμαι να τα είχα ξανά (Λάθος... Είχα στο 13.04 η 10, που όπως μπήκε βγήκε.. :p )! Και μιλάμε από προβλήματα στο πληκτρολόγιο (Ακόμα δεν έχω πληκτρολόγιο στο Chromium!) και να μου εμφανίζει κενό το κυρίως μενού, μέχρι να μην μπορώ να εγκαταστήσω το VBox και το Google Earth!
Σοβαρά προβλήματα με το 14.04 δεν έχω συναντήσει ακόμη. Chromium & VBox λειτουργησαν με την πρώτη. Με το xbmc είχα κάποια προβλήματα αλλά διορθώθηκαν απενεργοποιώντας το VDPAU στο video acceleration.

Για το earth, δοκίμασε να βάλεις την 32bit έκδοση. Μόνο έτσι δούλεψε σε μένα.
 
ASiC είπε:
Σοβαρά προβλήματα με το 14.04 δεν έχω συναντήσει ακόμη. Chromium & VBox λειτουργησαν με την πρώτη. Με το xbmc είχα κάποια προβλήματα αλλά διορθώθηκαν απενεργοποιώντας το VDPAU στο video acceleration.Για το earth, δοκίμασε να βάλεις την 32bit έκδοση. Μόνο έτσι δούλεψε σε μένα.
Στα VBox και το Google Earth μου έβγαζε μήνυμα ότι έλειπαν κάποιες βιβλιοθήκες.. Και από Google Earth τελικά έβαλα την 32bit, μετά φυσικά την εγκατάσταση των αρχείων που δεν έβρισκε..

Με το VBox και αυτό έγινε σχετικά εύκολα, όμως ότι υπήρξε πρόβλημα υπήρξε.. Συν ότι εχθές και μετά από αναβάθμιση το πυρήνα δεν μπορούσε να ξεκινήσει και έπρεπε να κάνει ξανά κάποιες ρυθμίσεις (Αν πρέπει με κάθε αναβάθμιση να έχουμε ιστορίες, άστα να πάνε.. :( ).

Και το Chromium εγκαταστάθηκε κανονικά, αλλά δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο! Δηλαδή αν πάω να γράψω κάτι, πατάς και δεν γράφει τίποτα! :cry:

Και όπως είπα και πριν, από την αρχή είχα κάποια θέματα με το πληκτρολόγιο (Πχ στο Blender δεν λειτουργούσαν οι συντομεύσεις, αν και για να γράψεις έγραφες.. Και οι συντομεύσεις στο Blender είναι το 80% της λειτουργίας του προγράμματος! Ευτυχώς αυτό, αν και δεν θυμάμαι πως, το έφτιαξα. :p ), όμως κουτσά στραβά στα άλλα λειτουργεί.

Τώρα δεν ξέρω αν το πρόβλημα στο πληκτρολόγιο το έκανε το MATE που έβαλα μετά.. όμως το πρόβλημα υπήρχε όποιος και να έφταιγε!
 
ASiC είπε:
Σοβαρά προβλήματα με το 14.04 δεν έχω συναντήσει ακόμη. Chromium & VBox λειτουργησαν με την πρώτη. Με το xbmc είχα κάποια προβλήματα αλλά διορθώθηκαν απενεργοποιώντας το VDPAU στο video acceleration.Για το earth, δοκίμασε να βάλεις την 32bit έκδοση. Μόνο έτσι δούλεψε σε μένα.
Εγώ είχα κάτι περίεργα θεματάκια με κάτι controllers. Που στην 12.04 παίζαν απροβλημάτιστα. Ευτυχώς, το rollback ήταν εύκολο κι ανώδυνο.

Δεν θα εκτρέψω άλλο το θέμα - αν βγάλατε άκρη με το configuration που έχετε, τότε alle gut! :)
 
To 14.04 είναι από τα LTS versions, οπότε μη το ξεγράφετε εύκολα. Ότι δεν δουλεύει, θα δουλέψει.
 
NLS είπε:
To 14.04 είναι από τα LTS versions, οπότε μη το ξεγράφετε εύκολα. Ότι δεν δουλεύει, θα δουλέψει.
Δεν ξεγράφουμε - συζητάμε και προτείνουμε. Μέχρι να δουλέψει κάτι, προσωπικά μου είναι άχρηστο. Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να βασανίζομαι για κάποια πράγματα. Απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου.

Και τέλος του offtopic - αν θες να συνεχίσουμε την linuxo-κουβέντα, pls βρες ένα τόπικ του Ubuntu και πάμε εκεί. Thanks.
 
Και στην τιμή των δικών μου κομματιών έπεσες μέσα Βασίλη.

Να σου πω γιατί επέλεξα αυτήν την Motherboard. Γιατί από όσα διάβασα σε reviews και από καποιους users, έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και είναι τίγκα στις ψήκτρες. Και φυσικά έχει άριστες επιδόσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ζήσει τόσα χρόνια που να με θαψει αυτή ας πούμε. Ναι είναι για overclocking αλλά αν δεν κάνω overclocking ανεβάζω σημαντικά την διάρκεια ζωής αφού δεν την χρησιμοποιώ στο 100% μιας και έχει προδιαγραφές για μεγαλύτερες ταχύτητες και θερμοκρασίες. Και πήρα αυτόν τον επεξεργαστή έτσι ώστε στο μέλλον να μην μπω στον πειρασμό να κάνω overclocking :p
 
Imgema είπε:
Τα vmware και virtual PC τα είχα και τα δύο στο προηγούμενο PC και είχα στήσει διάφορα vitual συστήματα με Windows 95, 98 και XP. Ομως η λειτουργηκότητα ήταν περιορισμένη. Καποια games/προγράματα/emulators μπορούσα να τα τρέξω και κάποια άλλα όχι. Και γενικά υπήρχε θέμα με συμβατότητες. Τελικά τα χρησιμοποιούσα απλά για να κάνω πειράματα, να βάζω ότι νάναι προγράμματα και διάφορα "σκουπίδια" που δεν τα ήθελα στο βασικό σύστημα.
Επαιζε σε pentium 4?παλι καλα...γιατι πιστευα οτι δυσκολα θα το σηκωνε...
 
angel_grig είπε:
Επαιζε σε pentium 4?παλι καλα...γιατι πιστευα οτι δυσκολα θα το σηκωνε...
Σε γενικές γραμμές το virtual σύστημα με XP που είχα σαν δεύτερο έτρεχε σχεδόν τόσο γρήγορα όσο έτρεχε το host, θυμάμαι ότι έτρεξα ακόμα και κάποιο παλιό 3DMark και το score είχε πολύ μικρή διαφορά.
 
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, ήρθε σήμερα ο καινούριος υπολογιστής από γνωστό Online κατάστημα, και μπορώ να πω ότι φυσάει (κουτί μόνο-οθόνη είχα καλή)

seagate barracuda 1TB ST1000DM003

supercase FC-PE08A pure series black

bequiet!system power 7 400 W

AMD FX-4130 3.8 GHz 4-core box black edition

gigabyte 990XA-UD3 retail

corsair cmv4gx3m1a1600c11 4GB DDR3 1600 MHz PC3-12800

samsung dvd-r sh-224db/bebe sata black bulk

microsoft wired keyboard200black gr dsp

gigabyte geforce gtx650 oc gv-n6500c-1gi 1gb pci-e retail

vga webcam

ήθελα να πω, ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την AMD CPU μέχρι τώρα, τρέχει πολύ χωρίς να γκαζώνει ο ανεμιστήρας, και μάλιστα με την μαμίσια ψήκτρα, η οποία μου φαίνεται εμένα υπεραρκετή.

Επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω το σύστημα με κάποιο παιχνίδι.
 
Αφου το πηρες το μηχανημα δεν αλαζει κατι απλα θα σε πω την γνωμη μου.

Για μονο 15 ευρω διαφορα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να παει καποιος στον FX 4130 και να μην παρει τον FX 6300 που ειναι πιο συγχρονος ειναι πολυ καλητερος στα παντα και καταναλωνει και 95w ενω ο 4130 125w.Ψηκτρα αργα η γρηγορα θα παρεις μην ξεγελιεσαι τωρα ακομα αρχη ειναι.Ειναι γνωστο πως οι μαμησιες AMD ψυκρες ειναι για τα μπαζα απο θεμα θορυβου και δεν μπορουν να ψυξουν επαρκως τους FX η τους αντιστοιχους APU.

400W τροφοδοτικο εν ετη 2014 ειναι πολυ λιγα και αργοτερα σε μελοντικη αναβαθμηση μπορει να χρειαστης και νεο τροφοδοτικο.

Η μητρικη που πηρες ειναι εξαιρετικη αλλα προσεχε να ειναι η Revision 3.0.Εξαιρετικη μητρικη οπως ειπα που παταει ακομα και ακριβοτερες και ειναι πολυ ευκολη για overclocking και οχι μονο αυτο αλλα ακομα και με overclocking κραταει πολυ χαμηλες σχετικα θερμοκρασιες.

Η καρτα που πηρες ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα της αν την πηρες απο 90 εως 100 ευρω οπως ειναι και η τιμη της.Μπορουσες ομως να παρεις την αντιστοιχη προταση της MSI σε Geforce GTX 650 που μπορει να εχει σχεδον τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστηκα με αυτη της Gigabyte οπως τους 384 Cuda Cores πχ αλλα εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα σε σχεση με της Gigabyte και αυτο ειναι τα 2GB μνημης GDDR5 που εχει σε αντιθεση με το 1GB της Gigabyte.

Επισης καποια στιγμη αν περισευουν φραγκα βαζεις αλλα 4GB Ram και εναν SSD και εισαι αρχοντας.

Αυτα απο μενα και οπως και να χει μεγια το καινουργιο PC φιλαρακι και ευχομαι να σε βγαλει ασπροπροσωπο για χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ φίλε Βασίλη και χάρη σε σένα κατά ένα μεγάλο μέρος πήρα τόσο καλά κομμάτια σε λογική τιμή:) Τα λεφτά ήταν ίσα-ίσα και αρχικά ήθελα να πάρω κι εγώ εξαπύρηνο αλλά δεν τον είχαν και ετοιμοπαράδοτο και δεν ήθελα να περιμένω κι άλλο. Άλλωστε νομίζω ότι ο τετραπύρηνος φτάνει μιας και σπάνια θα παίζω παιχνίδια. Εμένα η ψύκτρα μου φαίνεται αρκετά καλή αλλά τι ξέρω εγώ. Προς το παρόν μόνο ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού γκαζώνει πότε-πότε. Έκανα μέτρηση του πόσο καίει το PC με το βατόμετρο μου, και είναι μάξιμουμ 150 βατ όταν μπουτάρει ή ξεκινά Autocad, με τάση 232,4 βολτ, ρεύμα 0,50 Α, συν φ κυμαίνεται από 0.90~1,00

και σε standby είναι 3,3 βατ με πολύ κακό συνημίτονο όμως 0,17. Φαντάζομαι ότι αυτά σου φαίνονται κινέζικα η ουσία είναι ότι το κουτί δεν τραβά πάνω από 150 βατ αιχμή. Επιφυλάσσομαι πάντως να κάνω μέτρηση με παιχνίδι. Ούτως ή άλλως το τροφοδοτικό έχει προστασία over wattage. Είναι η revision 3.0 το πρόσεξα. Προς το παρόν δεν θέλω να κάνω overclocking (χάνεις και την εγγύηση). Εκεί γύρω έκανε η καρτούλα, προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος. Εντάξει, σίγουρα υπήρχε κάτι καλύτερο αλλά η αγορά είναι χάος και εύκολα΄χάνεσαι, είναι εκατοντάδες τα προϊόντα. Άλλωστε εγώ δεν έχω τρομερές απαιτήσεις στα παιχνίδια. Για το SSD και τα 4 GB το έχω στα σχέδια. Ευχαριστώ και πάλι φίλε Βασίλη. (Τώρα μια χαζή ερώτηση:αν πάρω SSD μπορώ να κάνω image τα 7 από τον τρέχοντα σκληρό στον SSD ώστε να μην ξαναπερνώ τα windows από τη αρχή στον SSD;)
 
Καποιες αλλαγες που εκανα στο δευτερο σε ισχυ pc που εχω στο σπιτι και ειναι το παρακατω.

CPU: INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ

MB: GIGABYTE GA-B85-HD3

RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3

GPU: ASUS HD7790-DC2OC-1GD5

HDD 1: 1TB WD Black

HDD 2: 1TB WD Black

SSD Corsair 128GB

DVD-RW: 1 PLEXTOR

PSU: Silverpower 500w

Ψυκτρα: NOCTUA NH-U9B SE2

OS: Windows 7 ultimate 64bit

Απο τα παραπανω αλλαχτηκε η καρτα γραφικων και πλεον φοραει την ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 και αλλαχτηκε και το τροφοδοτικο και πλεον φοραει το THERMALTAKE SP-650MPCBEU SMART SERIES 650W 80PLUS BRONZE.

[h=1][/h]
 
Φίλε Βασίλη βλέπω πήρες SSD 128GB εμένα η διαφορά τιμης με τα 120 γίγα μου φάνηκε τεράστια και έτσι πήρα 120 γίγα:) Λοιπόν, εγώ πήρα τον Intel 520 series που είχε μέσα κι ένα ωραίο αυτοκόλλητο:) Επίσης έβαλα άλλα 4 γίγα μνήμης. Α! Και έμαθα ότι είναι πολύ καλές οι CPU AMD από ένα φίλο μου στρατιωτικό, που όταν εγώ πήρα τον Celeron 2.4 GHz αυτός πήρε με τα ίδια λεφτά ίσως και λιγότερα ATHLON και θυμάμαι ότι αντέγραφε το CD σε 2 λεπτά ενώ εμένα ήθελε τουλάχιστον 5 λεπτά. Άσε από παιχνίδια κλπ τον είχε τούμπανο. Είχε και 19αρα CRT τότε που θεωρείτο τεράστια (εγώ είχα 17αρα).
 
Πίσω
Μπλουζα