Τραγούδια με θέμα τον χωρισμό

Αν και συνηθισμένο, ωραίο το θέμα. Βρίσκω λοιπόν ξανά την ευκαιρία να θίξω το "αλλοτινών εποχών" φαινόμενο, πάνω σε "μίζερους" στίχους να γράφονται χαρούμενες ματζόρε μουσικές, κόντρα εντελώς στα συμφραζόμενα. Εδώ η υπέροχη μουσική αλλά και οι στίχοι, είναι του Βασίλη Τσιτσάνη, από το 1968.

 
Και ο Στράτος Διονυσίου τραγούδησε για τον χωρισμό. Ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια της θεματολογίας είναι το "Ένα λεπτό περιπτερά" από τον τελευταίο δίσκο του μεγάλου καλλιτέχνη ("Ποιος άλλος" (1990)). Εγώ εδώ θα προτιμήσω ένα άλλο, επίσης σημαντικό. "Θάνατος ο χωρισμός" σε στίχους Κώστα Κοφινιώτη και μουσική του μεγάλου Τάκη Σούκα. Δίσκος: "Θυμήσου" (1982). Εδώ σε live από τα Νέα Δειλινά την περίοδο 1983-84.

 
B.B. και το δικο μου πολυαγαπημένο, Πουλόπουλος είναι αυτός, όλο το τραγούδι ενας λυγμός
 
Και κάτι λίγο πιο καινούριο, από το 1988 και τον δίσκο "Κινδυνεύω" ο Γιώργος Γερολυμάτος ερμηνεύει το "Ένοχη". Στίχοι και μουσική ο Γιάννης Καραλής.

 
Καλά, εννοείται ότι τα 3/4 των τραγουδιών που έχουν γραφτεί είναι για χωρισμό. Αυτά είναι τα πρώτα που σκέφτομαι (προσπαθώ να μη βάλω τα ίδια που έχετε ήδη βάλει)

Το αδιέξοδο - Βίκυ Μοσχολιού


Αντίο - Ελπίδα, Κώστας Χατζής


Τι θέλεις να κάνω - Γιάννης Πάριος


Μια γυναίκα φεύγει - Γρηγόρης Μπιθικώτσης


Κομπάρσος - Λευτέρης Μυτιληναίος

 
Όπου ο εγωισμός - Φίλιππος Νικολάου


Το τελευταίο ποτηράκι


Και δυο παμπάλαια, πάρα πολύ ωραία

Δεν μπορώ να το πιστέψω - Άντζελα Κάρι


Έχετε δίκιο ας αλλάξουμε ομιλία - Νινή Ζαχά

 
Καλά, εννοείται ότι τα 3/4 των τραγουδιών που έχουν γραφτεί είναι για χωρισμό.
Ναι και δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω.

Γιάννης Πάριος - Τι Κρίμα (1971)
Γιάννης Πάριος - Μη φεύγεις μη (1977)
Γιάννης Πάριος - Λυπήσου Με (1979)
Γιάννης Πάριος - Θα με θυμηθείς (1979)
Τόλης Βοσκόπουλος - Και συ θα φύγεις (1970)
Τόλης Βοσκόπουλος - Γεννήθηκα να δίνω (1972)
Τόλης Βοσκόπουλος - Κάτι τέτοιες ώρες (1974)
Τόλης Βοσκόπουλος - Του χρόνου τέτοια μέρα (1975)
Τόλης Βοσκόπουλος - Του Χωρισμού η Ώρα (1977)
Φίλιππος Νικολάου - Όταν θα φύγεις (1971)
Πασχάλης - Το Τραγούδι μου (1974)
Δημήτρης Μητροπάνος - Δυο νύχτες-Αλίμονο (1976)
Μαρινέλλα - Δεν φταίμε εμείς (1978)
Αλέκα Κανελλίδου - Χωρίσαμε (1980)
Αλέκα Κανελλίδου - Φτάνει ως εδώ (1980)
Κώστας Τουρνάς - Διαζύγιο (1983)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για μένα, ιδίως για συγκατοίκηση που διαλύεται, το τραγούδι που περιγράφει τα συναισθήματα καλύτερα είναι ο παλιατζής του Διονυσίου.
 
Το Χιώτικο "Τελευταίο ποτηράκι" πιο πάνω μου θύμισε αυτό, που αναφέρεται σε παλιό χωρισμό... μου φαίνεται από τα πιο σπαρακτικά τραγούδια που έχουν γραφτεί, λόγω της έξοχης ερμηνείας από τη Μαίρη Λίντα (θα ήταν όμως καλύτερο αν έλειπαν τα άσχετα λαλαλα του Τρίο Μπελκάντο)


Και η σχέση δεν χρειάζεται να είναι πολύχρονη...

Αλλά υπάρχουν πολλών ειδών χωρισμοί. Το θέμα δεν τους εξειδικεύει.
 
Πίσω
Μπλουζα