Τραγούδια με θέμα τον χωρισμό

Να αναφέρω το τραγούδι του Μ.Χριστοδουλόπουλου με τίτλο "Βάλτε φωτιά στο χωρισμό", παραθέτω το ρεφρέν

Βάλτε φωτιά στο χωρισμό

να μην πονά κανένας

ο τελευταίος να μαι εγώ

που χώρησα από σένα...

και η Σοφία Βόσσου μας έλεγε

Με κούρασες

η καρδιά μου το ξέρει

τι έχω τραβήξει

αυτόν τον καιρό...

Με κούρασες

η καρδιά μου το ξέρει

θα τον αντέξει

το χωρισμό...
 
Απόψε κλείσαμε ένα χρόνο χωρισμένοι........
 
Πως έφυγες, απ' τη ζωή μου έτσι

Και ούτε κλαίω ούτε καν σε συζητώ

Σ' έχω απορρίψει και απ' την μνήμη μου σε έχω σβήσει για πάντα

Και ότι αγάπησα από σένα τώρα το πετώ
 
Για πάντα

Ένα χρόνο πριν το "Τώρα πια", σε έναν δίσκο που έκανε 50000 πωλήσεις. Ιδιαίτερα όμορφο τραγούδι, ο χωρισμός και οι αναμνήσεις...Και ο Καρβέλας σε ένα ακόμα δείγμα του ταλέντου του που όμως επέλεξε τελικά διαφορετικούς δρόμους...

 
Νύχτα στάσου - Λίτσα Διαμάντη

Η χιλιοτραγουδημένη τελευταία νύχτα... Από το δεύτερο προσωπικό της δίσκο με τίτλο "Δώδεκα επιτυχίες" (1972). Στίχοι: Πυθαγόρας, μουσική: Χρήστος Νικολόπουλος.

 
"Απόψε σε θέλω" της Μαρινέλλας, (Πλέσσας, Παπαδόπουλος), Δίσκος "Οταν σημάνει εσπερινός" 1969. Θα χρωστάω μεγάλη χάρη σε όποιον / α μπορεί να ανεβάσει το τραγούδι εδώ.
 
caprice είπε:
"Απόψε σε θέλω" της Μαρινέλλας, (Πλέσσας, Παπαδόπουλος), Δίσκος "Οταν σημάνει εσπερινός" 1969. Θα χρωστάω μεγάλη χάρη σε όποιον / α μπορεί να ανεβάσει το τραγούδι εδώ.
Εδώ και αυτό το τραγούδι...

 
Χίλια ευχαριστώ ARETARA. Πραγματικά. Επιφυλάσσομαι. :)
 
Ενταξει, οταν μιλαμε για χωρισμο, συνηθως μιλαμε για στιγμες τραγικες.....

Οχι παντα ομως! :D

Οταν η αποφαση ειναι συναινετικη, η διαδικασια γινεται συνοπτικη και ενιοτε ευχαριστη!

Ενα τετοιο παραδειγμα εχουμε στο ακολουθο τραγουδι του 1979.

Και καλυτερα!!

http://www.youtube.com/watch?v=FObsg5xjpRE
 
Ενα μικρό διαμάντι του Αττίκ που μας πάει πολύ πίσω.

Στα τραγούδια αυτού του είδους το πιάνο είναι σημαντικός παράγοντας.

Μια φωνή και ένα πιάνο μπορούν να έχουν μέγιστη εκφραστικότητα και συναισθηματική πυκνότητα

που δεν μπορεί δώσει μια ολόκληρη ορχήστρα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόρτα στο Γενάρη (1972)

Η εξαιρετική φωνή του Φίλιππου Νικολάου σε ένα στιγμιότυπο από την ταινία "Ο μάγκας με το τρίκυκλο" (1972). Στο δεύτερο video ακούγεται η δισκογραφική δεύτερη έκδοση του 1973.

http://www.youtube.com/watch?v=pSjSKHhGsm0

[video=youtube;mg8D0-u8e3M]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θέλω να θυμάμαι - Τόλης Βοσκόπουλος

Από τον ομώνυμο δίσκο (1982). Στίχοι: Βαρβάρα Τσιμπούλη, μουσική: Νίκος Λαβράνος.

 
Λιτσα Σακελλαριου : "εφυγε το αγορι" ,το τραγουδι αυτο το ακουμε στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια"

 
Γιωργος Γερολυματος - και τωρα που τελειωσαμε

 
Δεν θα χωρίσουμε ποτέ (1981)

Κατά τη γνώμη μου, ένα από τα πέντε καλύτερα όλων των εποχών στο είδος. Γραμμένο από έναν ιδιαίτερα προικισμένο καλλιτέχνη, τον Αντώνη Βαρδή. Δίσκος: "Ένα γράμμα" (1981). Ας αφήσουμε όμως το τραγούδι να μιλήσει μόνο του.

 
Πίσω
Μπλουζα