Τραγούδια με τίτλο ονόματα πόλεων ή συνοικιών

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.285
Το φαινόμενο της αστυφιλίας, το οποίο ξεκίνησε μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο στην Ελλάδα και συνεχίστηκε με ολοένα αυξανόμενους ρυθμούς στις δεκαετίες που έρχονταν, μοιραία είχε και την επίδρασή του στο τραγούδι. Πάμπολλες δημιουργίες (συχνά σημαντικότατες) υπήρξαν εμπνεύσεις είτε από την ομορφιά ή την νοσταλγία μιας πόλης (συνηθέστερα Θεσσαλονίκης και λιγότερο Αθήνας) είτε συνοικιών (εδώ κατά μείζονα λόγο η πρωτεύουσα). Θα προσπαθήσουμε να θυμηθούμε κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια.




Θεσσαλονίκη – Γιάννης Κούτρας. Από το δίσκο "Ο Σταυρός του Νότου" (1979), σε ποίηση Νίκου Καββαδία και μελοποίηση του Θάνου Μικρούτσικου.

 


[video=youtube;q-WbsKO0AMU]





Σαββατόβραδο στην Καισαριανή – Γρηγόρης Μπιθικώτσης. Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος, μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος. Από το δίσκο: "Ο Μπιθικώτσης" (1970).

 


http://www.youtube.com/watch?v=A9e2doaD5kk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθηνα VS Θεσσαλονικης! Ηθελα να' ξερα ποια απο τις δυο τραγουδηθηκε περισσοτερο!

Εγω παντως, αφου ειμαι γεννημα - θρεμμα Αθηνας επιλεγω ενα τραγουδι για τις συνοικιες της πρωτευουσας....

 
"Αθηνα" - Νανα Μουσχουρη : [video=youtube;2V2-Br5ni5s]

 
Μπράβο, ARETARA!

Ωραίο θέμα!

Της Μπέσσυς Αργυράκη το τραγούδι, που ανέβασες και ο δίσκος αυτός γενικότερα είναι από τους αγαπημένους μου!

Κάποια από τα τραγούδια που θυμήθηκα είναι τα παρακάτω:

"Πάτρα Ελευσίνα"-Παίδες εν τάξει


"Εκείνο το πρωί στην Κηφισιά"-Δάκης



"Στην Ελευσίνα μια φορά"-Μανώλης Μητσιάς



"Κρήτη, Κέρκυρα και Νιο"-Θέμης Αδαμαντίδης



"Δραπετσώνα"-Γρηγόρης Μπιθικώτσης


και πολλά πολλά παραδοσιακά...

Υ.Γ.: Είχα ετοιμάσει ένα μήνυμα κι είχα επισυνάψει και το σχετικό video για κάθε τραγούδι, αλλά μάλλον κάτι δεν πήγε καλά, γιατί φαινόταν ξαφνικά σα να είχα αποσυνδεθεί, όταν συνδέθηκα ξανά δεν υπήρχαν πια πουθενά-sorry:(

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας μου στείλει pm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μην ξεχνάμε και την επαρχία ....

- Οι Κυριακές στην Κατερίνη με τη Χαρούλα Αλεξίου [Γιάννης Σπανός / Λευτέρης Παπαδόπουλος]

 
Να μην ξεχνάμε και τα νησιά μας όμως!! :)

 
Πάρα πολύ καλό θρεντάκι!

Κατσιμιχαίοι - Σαντορίνη

 
Υπάρχει ένα τραγούδι της Νάνας Μούσχουρη όπου ο τίτλος δεν έχει όνομα πόλης («Όλα είναι τυχερά» - το έχει τραγουδήσει και η Μαρινέλλα), όμως η τραγουδίστρια κάνει μία μίνι... τουρνέ σε Θεσσαλία και Δυτική Μακεδονία:

Μια Κυριακή στη Λάρισα, τριαντάφυλλο σου χάρισα...

Μια Κυριακή στα Τρίκαλα, άρχισε η μέρα να γελά...

Μια Κυριακή στη Φλώρινα, δυο μάτια φθινοπωρινά...

Μια Κυριακή στην Καστοριά, στης λίμνης την ανηφοριά...

[video=youtube;d9iA6qN0gAI&feature=related]

 
Χιλιοτραγουδισμένη πόλη η Θεσσαλονίκη, όπως ήδη επισημάνθηκε ....

Θα ήθελα να σταθώ, όμως, σε ένα, σχετικά άγνωστο [ιδίως στις νεότερες γενιές] τραγούδι που μιλάει για τη Θεσσαλονίκη !!! Πρόκειται για το "Θεσσαλονίκη μου αρχόντισσα παλιά" , το οποίο έγραψε ο Στέλιος Φωτιάδης [μετά την οριστική - δυστυχώς - διάλυση των Νοστράδαμος και πριν κάνει καριέρα ως παραγωγός της συζύγου του Γλυκερίας] πάνω σε στίχους του Δημήτρη Ιατρόπουλου !!! Το τραγουδά η Ελίνα Παπανικολάου, η οποία διαθέτει καταπληκτική φωνή [πλην όμως ... αγνοείται η τύχη της] !!!! Περιέχεται στον - συλλεκτικό πλέον - δίσκο "Λοταρία" εκδόσεως 1979 !!!

Το τραγούδι αυτό συνδέεται με παιδικές μου αναμνήσεις, καθόσον τα καλοκαίρια στις αρχές των 80ς, που περνούσαμε τις διακοπές μας στο νησάκι, από το ραδιόφωνο που είχαμε δεν χάναμε ούτε μία από τις εκπομπές της Lyra, η οποία σε αυτές παρουσίαζε τις κυκλοφορίες της [κάποιοι θα θυμούνται, ίσως, ότι η μουσική της έναρξης της εκπομπής ήταν τα πρώτα δευτερόλεπτα του τραγουδιού "Το ρολόι" σε ενορχήστρωση Βαγγέλη Παπαθανασίου που τραγούδησε ο Γιώργος Ρωμανός ] !!! Παρόλο που σε αυτές τις εκπομπές το "Θεσσαλονίκη μου αρχόντισσα παλιά" παιζόταν αρκετά, παρόλο που, όποτε το άκουγα ως παιδάκι, στην κυριολεξία "έλιωνα" .... εντούτοις το τραγούδι δεν γνώρισε την επιτυχία που θα του άξιζε και σε 1 - 2 χρόνια ξεχάστηκε ....


- Και τέλος .... "Γεννήθηκα στη Σαλονίκη" , ένα συγκλονιστικό αυτοβιογραφικό τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου με την - ακόμη άγνωστη - Άλκηστη Πρωτοψάλτη να "δίνει ρέστα" ερμηνεύοντας το "λυρικό μέρος" του .... Το βιντεάκι είναι από μια Χριστουγεννιάτικη εκπομπή των 90ς που επιμελήθηκε ο Σαββόπουλος [με τη συμμετοχή και του, νεοεμφανιζόμενου τότε, Φοίβου Δεληβοριά] .....

http://youtu.be/kOSC7SM7m6M
 
Ένα πασίγνωστο ρεμπέτικο τραγούδι του Τσιτσάνη, είναι το Μπαξέ Τσιφλίκι («Πάμε τσάρκα πέρα στο Μπαξέ Τσιφλίκι, κούκλα μου γλυκιά απ' τη Θεσσαλονίκη»). Το Μπαξέ Τσιφλίκι είναι η παλιά ονομασία των σημερινών Νέων Επιβατών, κοινότητα στα ανατολικά προάστια της Θεσσαλονίκης (σήμερα υπάγεται στον δήμο Θερμαϊκού).
 
Στο ακολουθο τραγουδι η Σοφια Βεμπο υμνει τις ομορφιες της Αθηνας που συμφωνα με τους στιχους δεν συγκρινονται με καμιας αλλης πρωτευουσας ανα τον κοσμο.

Φανταζομαι τι γελιο θα' πεφτε, αν εβγαινε αυτο το τραγουδι σημερα....

 
Ας ταξιδέψουμε και πάλι στις Κυκλάδες

[video=youtube;LowB-eRyISo]

 
Κατσιμιχα - Αμοργιανο μου περαμα

 
Απ' την Άνω Τούμπα - Πασχάλης Τερζής

Και ένα τραγούδι για μια διάσημη περιοχή της Θεσσαλονίκης. Δίσκος: "Μίλα μου στον ενικό" (1983). Στίχοι: Πυθαγόρας, μουσική: Χρήστος Νικολόπουλος.

 
Νομίζω ότι το παρακάτω είναι από τις πιο σημαντικές στιγμές του νέου ελληνικού τραγουδιού :

"Επιστροφή στο Ρέθυμνο" του Γιώργου Σταυριανού με την Κάτια Δανδουλάκη.

Δεν είναι ακριβώς τραγούδι αλλά ένα - σχεδόν μαγικό - πάντρεμα μουσικής και απαγγελίας.

Επιπλέον, μνημονεύονται κι' άλλα μέρη, τελείως διαφορετικά μεταξύ τους : Bιέννη, Μόναχο, Σκόπελος...

Η απαγγελία της Δανδουλάκη σε στοιχειώνει....


-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιχάλης Ρακιντζής - Σαρωνικός
 
Το 1991 ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας Κυκλοφορεί τον δίσκο Διδυμότειχο blues και το ομότιτλο κομμάτι γίνετε μεγάλη επιτυχία με τη συμβολή και του Γιώργου Νταλάρα.


http://www.youtube.com/watch?v=LqwmW0qxuyk&feature=related


Στο δίσκο sante(1996) των οπισθοδρομικών υπάρχει ένα πολύ ωραίο κεφάτο τραγουδάκι που δεν είναι και πολύ γνωστό. Απ' την Πρέβεζα στα Γιάννενα!!



http://www.youtube.com/watch?v=sMnyCygGq0g


ΕΙΣΑΙ Η ΠΡΕΒΕΖΑ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΛΚΙΣ μας τραγουδά η Μαρία Δημητριάδη στο δίσκο τροπάρια και φονιάδες(1977)


και τα παιδία απ' την Πάτρα στη χρυσή τους περίοδο, http://www.youtube.com/watch?v=1H5JbrKa5l4. Είναι ένα κομμάτι που πρωτοτραγούδισε ο Ι.Κουλουκάκης με την Πόλυ Πάνου. http://www.youtube.com/watch?v=XDL7758bG4s
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα