Τραγούδια με τίτλο ονόματα πόλεων ή συνοικιών

Κερκυρα με τη ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ. Στο περιστερι ΠΟΠΗ ΑΣΤΕΡΙΑΔΗ. Κολωνακι LUCILLE. Στη φρεατυδα και στα σεπολια& Στο κερατσινι ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ. Στον πειραια στον πειραια ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ. Θα βγω στη ναξο ΚΑΙΤΗ ΧΩΜΑΤΑ. Καλοκαιρι στο παρισι ΔΑΚΗΣ. Της καλαμαριας τάγορια ΑΛΕΚΑ ΜΑΒΙΛΗ. Γεννηθηκα στον πειραια ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ
 
Μια που αδικούνται λίγο οι συνοικίες, ας πιάσουμε λίγο τη διαδρομή του παλιού ηλεκτρικού της Αθήνας, σε κάποιες στάσεις (δε βάζω τα YT γιατί ξεπερνάνε τα 3).

- Στον Πειραιά (Νταλάρας-Νικολόπουλος)

- Στο Φάληρο που πλένεσαι (Μ. Βαμβακάρης)

- Στην Κυψέλη, στο Παγκράτι, Νέα Σμύρνη και Μοσχάτο (εδώ κάναμε παράκαμψη, αλλά πάλι από συνοικίες)

- Στου Χαροκόπου και στην Καλλιθέα (Δ. Ευσταθίου)

- Κάπου στα Πετράλωνα (Γ. Πάριος)

- Γκάζι-Ταύρος (Αφροδίτη Μάνου)

- Ένα βράδι στο Θησείο (Δ. Παπίου)

- Ψυρρή, Μοναστηράκι και Χαυτεία (Ρ. Σακελλαρίου)

- Ομόνοια πλατς (Ρ. Βλαχοπούλου)

- Βικτώρια (Β. Παπακωνσταντίνου)

- Η Παναγία των Πατησίων (Μ.Χατζηδάκις)

- Εκείνο το πρωί στην Κηφισιά (Δάκης)

και δυστυχώς εκτός θέματος, μια που δεν το έχουν ως τίτλο, το "Αγριοκόριτσο" (από τον Περισσό), "Πάρε τον Ηλεκτρικό" (στη Νέα Ιωνία).

Εκτός γραμμής ηλεκτρικού τα "Στη Ραφήνα", που έχει μέσα και Χαλάνδρι, "Στον Άγιο Σπυρίδωνα" κλπ.
 
Εκτός από την Πόπη Αστεριάδη, το Περιστέρι το έχει τραγουδήσει και ο μεγάλος Βαγγέλης Περπινιάδης.

[video=youtube;DIxoRk--8Ig]

 
Κάτι για τον χιλιοτραγουδισμένο Πειραιά.

 
Κινηματογραφικο και πολυαγαπημενο.

Ενα τραγουδι με τις φωνες των Ντινου Ηλιοπουλου, Νικου Κουρκουλου, Γιωργου Οικονομιδη και μια πανεμορφη Αθηνα απο το καλοκαιρι του 1960.

[video=youtube;U9ds-ZcVji4]

 
Πολλά τραγούδια των Active Μember είχαν αναφορές στο Πέραμα...
 
Αθήνα - Λάρισα. Εξαιρετικής ποιότητας κομμάτι από τον σπουδαίο στιχουργό Μιχάλη Μπουρμπούλη και σε μουσική Χρήστου Γκάρτζου. Ερμηνεύει ο ίδιος ο συνθέτης. Από τον δίσκο "Περιπολίες" (1983).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό πώς μου είχε ξεφύγει? Στο στοιχείο μου! (δεν είμαι σκέτος retromaniac αλλά retromusicmaniac)

Χατζιδάκις

Στο Λαύριο γίνεται χορός


Να πάμε σε νησιά, μια που βλέπω επεκταθήκαμε και σ' αυτά? Ας τα αναφέρω απλώς

Έχουμε:

Κυκλαδίτικο (πολλά νησιά συλλήβδην)

Ολόκληρος δίσκος του Χατζιδάκι με τίτλο "Αμοργός" (από το ομώνυμο ποίημα του Νίκου Γκάτσου... δεν ξέρω πόσο ασχολείται με το νησί)

Και στον "Καπετάν Μιχάλη" έχουμε το "Όμορφη που' ναι η Κρήτη", ενώ στη "Μυθολογία" υπάρχει "Ο Ροβινσώνας στη Μύκονο"

(Φυσικά έχουμε και ποτάμια - Ιλισσός - και βουνά - Ο Υμηττός,- περιοχές - Στα βουνά της Αιτωλίας - και δρόμους - Οι μπαλάντες της Οδού Αθηνάς - καθώς και την ανώνυμη "Μια πόλη μαγική" αλλά δεν μετράνε)

Αυτά από Χατζιδάκι. Έπονται άλλοι συνθέτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα σπάνιο τραγούδι του Γιώργου Χατζηνάσιου, πάλι με αναφορά στο Κερατσίνι.

 
Χμμμ... περιορίστηκα σε τραγούδια που έχουν τοπωνύμια στους τίτλους γιατί έτσι λέει ο τίτλος του thread. Αν περιλάβουμε τραγούδια που έχουν τοπωνύμια μέσα, η λίστα μόνο του Χατζιδάκι θα ήταν ατελείωτη. Ας πούμε, το "Δεσποινάκι" έχει περίπτερο στα Σούρμενα δικό της, έχει και κτήμα πατρικό στη (κάπου... νομίζω Λειβαδιά?). Το "Αχ βρε παλιομισοφόρια" είναι θησαυρός: Ένα βράδυ στην Καστέλλα ...ρίχτηκ' ένας τσίφτης απ' την Κοκκινιά .. τα' χε μ' έναν Περαιώτη. Ο Γιάννης ο φονιάς ήταν παιδί μιας Πατρινιάς κι ενός Μεσολογγίτη. Ο "Καπετάν Μιχάλης" εκτός από το "Όμορφη που' ναι η Κρήτη" έχει τοπωνύμια και σ' άλλα τραγούδια (λογικό), κυρίως "Κρήτη" και "Μεγάλο Κάστρο"... κλπ κλπ

Αλλά ξέχασα ολόκληρο έργο!! Το "Παίδες επί Κολωνῴ". Δεν είναι από τα πιο γνωστά του, γιατί αν και γράφτηκε το 1970τόσο, περίπου δηλαδή την εποχή του "Τα Παράλογα", δεν κυκλοφόρησε, ούτε έχει "εύπεπτα" τραγούδια. Αλλά ένα από αυτά έχει τον Κολωνό και στον τίτλο του

 
Δυο τραγούδια για τον λατρεμένο μου Πειραιά. Ένα πολύ παλιό κι ένα από την ταινία "Η αγάπη μας". Το έργο ήταν πολύ κακό, αλλά η μουσική ήταν πολύ ωραία και το συγκεκριμένο τραγούδι μου αρέσει πάρα πολύ. Επίσης, ένα παμπάλαιο για το Φάληρο.

Σαν βγαίνει το φεγγάρι στην Καστέλλα - Αδελφές Καλουτά


Πάμε μια βόλτα στο Φαληράκι - Νίκος Γούναρης


Ο Πειραιώτης - Δημήτρης Παπαμιχαήλ
(Πες στ' Άι Βασίλη τα παιδιά, και στης Καλλίπολης τ' αγόρια... Πάμε για κρασί στη Ζέα, και για ούζα στου Τζελέπη)


Το πασίγνωστο "Από βραδύς ξεκίνησα μ' ένα παλιό μου φίλο, για το Χατζηκυριάκειο και για τον Άγιο Νείλο". Βάζω την παρακάτω εκτέλεση, γιατί τραγουδάει ο λατρεμένος μας Σκοπελίτης Γιώργος Ξηντάρης (σε πολύ νεαρή ηλικία).

 
Στης Πάργας τον ανήφορο. Δημοτικό.

 
Και ένα ακόμα υπέροχο.

Παποράκι του Μπουρνόβα - Γιάννης Καλατζής

Κάθε νύχτα στ' όνειρό μου σεργιανάω, Άγιο Νείλο, Κερατσίνι, Κοκκινιά...
Καπεράνιο Αρβανίτη, καροτσέρη φουκαρά στον Περαία έχω σπίτι και στο Πέραμα κυρά....

 
Μπα? Είχα υποσχεθεί να συνεχίσω αλλά το ξέχασα και το ξαναθυμήθηκα τώρα που αναδύθηκε στην επιφάνεια.

Αν και ο Θεοδωράκης συχνά αναφέρει πόλεις κλπ. σε έργα του, δεν πολυσυνήθιζε να τα βάζει σε τίτλους. Υπάρχει βέβαια η Δραπετσώνα που αναφέρθηκε ήδη, και τα Χανιά στο Αρχιπέλαγος (όπου υπάρχει και το "Ανάμεσα Σύρο και Τζια, αλλά αυτά είναι νησιά και δεν μετράνε) αλλά αυτά ανήκουν στα πρώιμα έργα του, αργότερα σταμάτησε. Άλλωστε αργότερα έγραφε τραγούδια - ποταμούς :)


Στο soundtrack της "Φαίδρας" υπάρχει το London Fog, ενώ η Ολυμπία αναφέρεται στον τίτλο ενός από τα κομμάτια του "Canto Olympico" κι αυτά είναι τα μόνα που σκέφτομαι.

Η διασημότερη πόλη που αναφέρθηκε σε θεοδωράκειο τίτλο, η "Όμορφη Πόλη" παραμένει ανώνυμη.

Προφανώς αν κοιτάξουμε μέσα στα τραγούδια κι όχι μόνο σε τίτλους θα βρούμε αρκετές πόλεις, αλλά θα βάλω μία εδώ.
"...ή ως να ’χα
τ’ άγιο κελί του Ηράκλειτου τριγύρα μου
όπου χρόνια,
για την Αιωνιότη εχάλκευε τους λογισμούς του
και τους κρεμνούσε ως άρματα
στης Έφεσος το Ναό"

στην πρώτη και αξεπέραστη εκτέλεση
 
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘIΚΩΤΣΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
σε στίχους Τάσου Λειβαδίτη και μουσική Μίκη Θεοδωράκη
 
Μιχάλης Βιολάρης – Τι Λωζάνη Τι Κοζάνη
σε στίχους Γιάννη Κακουλίδη και μουσική Γιώργου Κριμιζάκη
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Stereo, Zodiac – ZS 8257, 1972

Στο δίσκο Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Philips – 332 477 PF, Philips – 6177 , 1967
περιλαμβάνονται τα
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ
σε στίχους Ηλία Ηλιόπουλου και μουσική Γιώργου Ζαμπέτα

ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ
σε στίχους Δημήτρη Χριστοδούλου και μουσική Γιώργου Ζαμπέτα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην Καλαμπάκα μια Βραδια (Καλαμπακιώτισσα) Β. Τσιτσάνης




Επήραν οι Γωνιές φωτιά (απο λάθος κάποιοι γράφουν γωνιές. Πρόκειται όμως για το χωριό Γωνιές λίγο πιο κάτω από το μαρτυρικό χωριό των Ανωγείων)

Επήραν οι Γωνιές φωθιά και θα καούν τ ’ Ανώγεια
και θα καεί κι η κοπελιά που κόψαμε τα λόγια.
Την ιστορία του χωριού θα πω με λίγα λόγια
Πως τρεις φορές ανάψανε Άχ μα πάλι είναι Ανώγεια.



Στο Σοκάκι που μεγάλωσες Τασία (αχ να ταν η Αθήνα Πασχαλιά, κι η Ελευσίνα κόκκινο γεράνι...)



Μήλος (Β. Παπακωνσταντίνου)



Το Τελευταίο (Αμοργός) Β. Καζούλης


Παιδιά της Σαμαρίνας (δημοτικό)



... και δεκάδες άλλα δημοτικά αναφέρουν χωριά και πολεις:

-βάζει το μόσχο στα μαλλιά στης Βασιλείτσας τα βουνα, (βουνό Ήπειρος-Μακεδονία)

-Στέλλα μωρ Στέλλα παράτησες τον άντρα σ' μωρ Στέλλα πέρα στα Δολιανά (χωριό στα Γιάννενα)

-πέρα εκεί στην Αετορράχη κάνουν μια χαρά οι Βλάχοι (χωριό στην Αρκαδία)

-Βρίσκω την Πανάγιω μέσα που πλεκε χρύσο γαιτάνι/ πάει για τη Δερβιτσάνη (μικρή πόλη της Αλβανίας που κατοικείται από Έλληνες της Β.Η.)

-Στα Τρίκορφα μες στην κορφή Κολοκοτρώνης πολεμεί (βουνοκορφές στην Αρκαδία).....
 
κάποιο μεσημέρι στης Ακρόπολής τα μέρη...
Στου Όθωνα τα χρόνια-Ξαρχάκος
Νένα Βενετσάνου-θέλω να μου μιλήσεις
Μιλά για τον Άγιο Τίτο του Ηρακλείου!
 

Η Καλαμαριά - Γιάννης Πουλόπουλος​


Καλαμαριά - Ρένα Κουμιώτη​


Η Μαρίνα η Σαλονικιά - Γιάννης Πουλόπουλος​




Και να μου επιτρέψετε ένα παραδοσιακό. Είναι ο ύμνος της Πυλαίας (Καπουτζήδα)
'Κάτω στ' Αλώνια και στα πετραλώνια, ήρθε Βασιλιάς Καπ'τζήδα με τ' γιο τ' μαζί.'

Κάτω στ΄ Αλώνια - Παραδοσιακόν​

 
Πίσω
Μπλουζα