Τσέρνομπιλ - Κορωνοϊός

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ναι δεν λέει κανείς να τις κυνηγάς, αλλά δεν θα πάθει κανείς κάτι αν μπει σε ένα σπήλαιο με νυχτερίδες. Εγώ 11 χρόνια σπηλαιολογίας και αρκετοί άλλοι με περισσότερα ενεργά χρόνια, έχουμε γυρίσει την Ελλάδα για εξερεύνηση σπηλαίων. Σε αρκετά σπήλαια πετύχαμε 1-2 νυχτερίδες μέχρι χιλιάδες και ποτέ κανείς δεν έπαθε το παραμικρό. Η λύσσα μεταφέρετε με το δάγκωμα και οι νυχτερίδες δεν δαγκώνουν τον άνθρωπο.
Συμφωνώ, απλά φοβάμαι τις περιπτώσεις, που σίγουρα θα έχουν υπάρξει, που κάποιος βρίσκει μια νυχτερίδα πόλης στο έδαφος, τραυματισμένη και έρχεται σε επαφή μαζί της θέλοντας να τη φροντίσει, ότι θα έκανε πιθανόν αν έβρισκε ένα πεσμένο πουλί.

Χωρίς να ξέρω αν έχει εξαλειφθεί η λύσσα (αμφιβάλλω, αν και κάποιες χώρες το έχουν καταφέρει) ή το αν οι νυχτερίδες μπορούν να είναι φορείς της λύσσας στην Ελλάδα, η λογική μου είναι better safe than sorry.
 
Βρε σεις ακούτε τι λέω υπάρχει βιβλίο του 81' όπου λέει πως ένας φονικός ιός ξεκινά από την πόλη της κινας που ξεκίνησε και ο κορονοιος σημερα , έχει γίνει και ταινία , την έχει δει κανείς;

Μιας και αναφερεις παλιες σειρες, τσεκαρε το πρωτο ποστ
 
Wally και άλλη ρετρο σειρά που μιλά για ιό που προέρχεται από την Κινα, έχω αρχίσει και φοβάμαι χα χα!
 
Foutix ο καθηγητής μας λέει πως ο ιός δεν είναι τόσο σοβαρός εσύ όμως στα ποστ σου γράφεις πως ή κατάσταση είναι κρίσιμη και μας το λες συνέχεια, γνώμη με την οποία συμφωνω απόλυτα γιατί εκτός από τα οποία ψυχολογικά θα μας μείνουν μετά ( υπάρχουν και άνθρωποι με υποκείμενα νοσήματα κτλ. αλλά και υγιής να σαι δεν ξέρεις αν κινδυνευεις δες τον 35 χρόνο στον εβρο) , ή παγκόσμια οικονομία θα παρουσιάσει φοβερή υφεση, θα έρθει ένα εμβόλιο που ακομα είναι σε πειραματικό στάδιο που απορω πρέπει να το κάνουμε; Μετά θα το ξαναπω ιοί υπήρξαν και πάντα θα υπάρχουν, ιός όμως με τέτοια σοβαρά οικονομικα, ψυχολογικα,κοινωνικα,επακόλουθα όσο ζούμε εμείς δεν ξαναυπηρξε.
 
Οι ιοί της γρίπης αφησαν στην Ελλαδα 110 νεκρούς περίπου σε 7 μήνες, ο cov2 140 σε 40 ημέρες. Το κρίσιμα αναφέρονταν στις θεωρίες συνωμοσίας που αρκετοί πιπιλανε σαν καραμέλες και στην κριτική του περιορισμού της κυκλοφοριας που σώστα επιβλήθηκε. Δεν διαφωνούμε με τον καθηγητή. Ο ιός και εγώ ισχυρίζομαι ότι είναι απλός, συνέπεια της εξέλιξης γι αυτό και δεν αναγνωρίζω τις θεωρίες συνωμοσίας. Τα αποτελέσματα του όμως σε χωρες με γηρασμένο πληθυσμό τα βλέπουμε στην Ιταλία. Δεν υπάρχει καμια αντίφαση. Είναι μια σοβαρή κατάσταση αυτή που βιώνουμε, αλλά πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με λογική, ψυχραιμία και πειθαρχία για να τα καταφέρουμε. Ο ανορθολογισμός και η ελαφρότητα δεν χωράνε σε κρίσιμες στιγμές. Και όπως έγραψα και παραπάνω, το βλέμμα μας πρέπει να είναι στραμμένο στην προετοιμασία της επόμενης ημέρας τόσο στον θέμα της εμπορευματοποίησης της υγείας και των συνεπειων της όσο και στο ποιος θα πληρώσει την οικονομική κρίση που έρχεται.
 
Τώρα τα ξεκαθαρίσες τα πράγματα και κατάλαβα τι ακριβώς εννοεις.
 
Μήπως εχετε να μου προτείνετε κάποια καλή έκδοση λειτουργικού συστήματος Linux για τους υπολογιστές και τα λαπτοπ που έχω? Βαρέθηκα αυτό το κλασσικό που ήδη έχουν όλοι οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές.. :mad:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μπορώ να αποφασίσω, sanwa η seimitsu κουμπιά, είμαι στο σωστό thread; :p
 
Δεν μπορώ να αποφασίσω, sanwa η seimitsu κουμπιά, είμαι στο σωστό thread; :p

Χαχαχα! Ξέρω που το έγραψα.

Νομίζω ότι δεν το έπιασες το νόημα ........ :whistle: (κλικ στις τελίτσες)

Για αυτό γράφω ότι θέλω να αλλάξω λειτουργικό σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άσχετο: Σκέφτηκα ότι η συζήτηση έχει μετατραπεί από Τσερνομπιλιακή (ήτοι ρετρό) σε κορωνοϊικη, άρα σύγχρονη, άρα εκτός ρετροορίων. Αλλά μετά ξανασκέφτηκα: Ναι, αλλά αυτός ο ιός έχει RNA, όχι DNA. Αν λοιπόν είναι ΚΑΙ ρετροϊός, τότε είναι εξ ορισμού κατάλληλος να συζητηθεί στο ρετρομάνιαξ. Αλλά από μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα ότι δεν είναι ρετροϊός. Άρα είμαστε εκτός χρονικών ορίων :p
 
Άσχετο: Σκέφτηκα ότι η συζήτηση έχει μετατραπεί από Τσερνομπιλιακή (ήτοι ρετρό) σε κορωνοϊικη, άρα σύγχρονη, άρα εκτός ρετροορίων. Αλλά μετά ξανασκέφτηκα: Ναι, αλλά αυτός ο ιός έχει RNA, όχι DNA. Αν λοιπόν είναι ΚΑΙ ρετροϊός, τότε είναι εξ ορισμού κατάλληλος να συζητηθεί στο ρετρομάνιαξ. Αλλά από μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα ότι δεν είναι ρετροϊός. Άρα είμαστε εκτός χρονικών ορίων :p

Χάχα έτσι όπως το έθεσες δεν μπορώ να πω τίποτα :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι και στο section Η ζωή στα 80s. Εντελός άσχετο θέμα ο κορναιός με το ενεργειακό ατύχημα του 1986 από όποια πλευρά και αν το δεις. Τώρα γιατί μένει ακόμη το thread, απορώ.
 
Μας παρέσυρε η κουβέντα....μάτια μου δεν είναι ψέμα
 
Εννοείται πως το θέμα είναι ρετρό και δεν πρέπει να χαθεί
 

Συνημμένα

  • IMG_20200425_214439.png
    IMG_20200425_214439.png
    1,1 MB · Προβολές: 0
Ο κορονοϊός και οι θεωρίες γύρω από αυτόν αποτελούν θέμα επικαιρότητας και δεν εμπίμπτουν ούτε κατά προσέγγιση στην θεματολογία του forum.
Επίσης από πολλές απόψεις είναι αρκετά άκυρη η σύγκριση μιας πανδημίας που προκάλεσε παγκόσμιο lockdown με μια πανευρωπαϊκή κρίση διαρροής ραδιενέργειας πριν 35 χρόνια. Ειδικά για το Τσερνομπίλ υπάρχουν ανοιγμένα άλλα θέματα στα οποία μπορείτε να ανατρέξετε.

Ως εκ τούτου το θέμα κλειδώνεται.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα