Τσέρνομπιλ - Κορωνοϊός

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Σπηλιά με νυχτερίδες και μόνο που τα ακούω παθαινω κρίση πανικού. Είναι αλήθεια ότι κολλάνε στα μαλλιά οι νυκτεριδες , μικρή αυτό ακουγα πως σε κάποια κοπέλα κόλλησε νυκτεριδα στα μαλλιά που τότε νόμιζα πως ήτανε αλήθεια τώρα νομίζω πως μας δουλευαν
 
Γκαντεμιά! Δεν υπάρχει και στα αληθινά ο Batman να μας σώσει.. :)

fa5525a5c7808fee9ee0e9e4ea0b152f.jpg



6450415

^Με φώναξε κάνεις ;
 
Σπηλιά με νυχτερίδες και μόνο που τα ακούω παθαινω κρίση πανικού. Είναι αλήθεια ότι κολλάνε στα μαλλιά οι νυκτεριδες , μικρή αυτό ακουγα πως σε κάποια κοπέλα κόλλησε νυκτεριδα στα μαλλιά που τότε νόμιζα πως ήτανε αλήθεια τώρα νομίζω πως μας δουλευαν

Θα σου γράψω πως λειτουργεί.

Οι νυχτερίδες παρόλλο που έχουν μάτια είναι σχεδόν τυφλές. Ουσιαστικά δεν βασίζονται στην όραση, αλλά στον ηχοεντοπισμό που εκπέμπουν και η ηχώ που παράγεται από την αντανάκλαση των ηχητικών κυμάτων στον χώρο, επιστρέφει άμεσα στον εγκέφαλο της νυχτερίδας, δημιουργούντας έτσι μέσα σε αυτόν πιθανώς κάτι σταν σκαρίφημα.

Αυτή η διαδικασία γίνεται αστραπιαία και έτσι οι νυχτερίδες δεν χτυπάνε πουθενά και ούτε χτυπάνε μεταξύ τους όταν πετάνε πυκνά. Αυτό σημαίνει πως αν εσύ βρίσκεσαι μέσα στον χώρο τους (σπήλαιο) και τις τρομάξεις με φώτα και φωνές θα προσπαθήσουν να πετάξουν έξω από το σπήλαιο για να φύγουν μακριά σου. Πετάνε και κάνουν μανούβρες υπερβολικά γρήγορα και το "κόλπο" είναι να μείνεις εντελώς ακίνητη. Πετώντας θα περάσουν μερικά εκατοστά, ίσως και χιλιοστά από δίπλα σου με απίστευτη ταχύτητα, αλλά καμία δεν θα πέσει επάνω σου γιατί ουσιαστικά προσπαθούν να σε αποφύγουν. Μου έχει τύχει και πίστεψέ με λειτουργεί απόλυτα.

Αν τώρα αρχίζεις να χορεύεις γιατί τρόμαξες και να χοροπηδάς και να σηκώνεις τα χέρια σου στον άερα μέσα στο σπήλαιο, τότε πολύ απλά, οι νυχτερίδες με την ταχύτητα που πηγαίνουν δεν προλαβαίνουν να αλλάξουν πορεία και τότε μπορεί κάποια να τρακάρει επάνω σου. Βέβαια αυτό θα σημαίνει και πιθανά το θάνατο της νυχτερίδας, αφού τα κόκκαλα στον σκελετό της (και ειδικά τα κόκκαλα στις μεμβράνες στα δάκτυλά τους) είναι πολύ λεπτά και σπάνε με μια δυνατή σύγκρουση.

Να μπερδευτεί νυχτερίδα στα μαλλιά σου, ειλικρινά δεν το έχω δει ποτέ στην πραγματικότητα αλλά και ούτε σε ταινία φαντασίας. Φαντάσου ένα μικρό πλάσμα, που ξαφνικά τρόμαξε με την παρουσία σου και τις φωνές σου, θα προτιμούσε να μπλεχτεί στα πυκνά σου μαλλία που για αυτό μοιάζουν σαν ένα τεράστιο ιστό αράχνης; Να είσαι σίγουρη, τα κεφάλια των ανθρώπων δεν μοιάζουν ούτε στο ελάχιστο σαν μέρη προφύλαξης για μια νυχτερίδα.

Ok σταματάω εδώ γιατί δεν θέλω να χαλάσω το thread και να το κάνω national geographic. Συνεχίστε.
 
COVID-19 by Always Somewhere
Παρατηρώ ότι τα σενάρια συνωμοσίας διακινούνται πιο εύκολα από τα επιστημονικά τεκμήρια και δε με ξενίζει καθώς, για τα πρώτα αρκούν η ημιμάθεια και τα λογικά άλματα ενώ για τα δεύτερα απαιτείται κόπος, χρόνος, λογική και γνώση. Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε άτρωτοι, ούτε το πιο δυνατό ζώο πάνω στη γη. Νομίζω ότι στο σχολείο ακόμα διδάσκεται ότι οι ιοί αναπαράγονται ως ξενιστές με το RNA τους. (Δηλ. Όλοι οι ιοί φέρουν γενετικό υλικό) https://en.wikipedia.org/wiki/Virus

Έμπνευση!!!

COVID-19 Research by Always Somewhere :cool:

Κατεβάστε το παρακάτω (EXE) αρχείο για περισσότερα :

Always Somewhere Covid-19 Research

Κάντε το save και τρέξτε το άφοβα (δεν είναι ιός)

:cool::cool::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ήδη μιλάμε για περίπου 200χιλ νεκρούς ισως και 300 αυτή τη στιγμή με lockdown κτλ σκεφτείτε τι θα γίνονταν αν δεν υπήρχαν οι περιορισμοί...εκατομμυρια νεκροί μόνο στην Ευρώπη. Μερικοι δεν καταλαβαίνουν την κρισιμότητα της κατάστασης
 
Ήδη μιλάμε για περίπου 200χιλ νεκρούς ισως και 300 αυτή τη στιγμή με lockdown κτλ σκεφτείτε τι θα γίνονταν αν δεν υπήρχαν οι περιορισμοί...εκατομμυρια νεκροί μόνο στην Ευρώπη. Μερικοι δεν καταλαβαίνουν την κρισιμότητα της κατάστασης

Αγαπητέ καταλαβαίνω πολύ καλά την κρισιμότητα της κατάστασης. Δεν έκανα κάτι κακό αν το είδες.

Στο σχόλιο #50 εγώ μονο αναφέρω για το RNA και νομίζω ότι το σχόλιο σου απευθύνεται σε μένα και έχει μια δόση ειρωνείας και είπα να το ρίξω λίγο στο αστείο (έτσι και αλλιώς αν είδες υπάρχουν και αλλα σημερινά σχόλια που είναι χιουμοριστικά και απο άλλα μελη), αφού σε ρώτησα αν έχεις σχέση με την ιατρική και αν ναι θα ήθελα να μάθω την γνώμη σου σχετικά με τον ίο.
Τελικά δεν μου απάντησες ;

Το ύφος σου το έχω αποφύγει και δεν έχω δώσει σημασία άλλη μια φορά στις αρχές άλλα αυτή την φορα δεν πρόκειται!
Εσύ άλλωστε έδωσες το δικαίωμα ξανά!

Όποιο πρόβλημα έχεις σε παρακαλώ πολύ στείλε μου pm αν θέλεις να το συζητήσουμε (αν σε ενδιαφέρει να λυθεί κάτι που σε πείραξε)
αλλιώς μην μου δίνεις σημασία, να μην σου δίνω και εγώ έτσι και αλλιώς δεν αναφέρθηκα μέχρι τώρα σε σένα για να μου γράφεις διάφορα.

Αλλα σε παρακαλώ πολύ επειδή έχει αρχίσει και με πειράζει όλο αυτό ας σταματήσει κάποια στιγμή.

Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. Παιδιά δεν ξέρω γιατί έχετε παρεξηγηθεί πάντως ή κατάσταση όντως είναι κρίσιμη αλλά με χιούμορ αντιμετωπίζεται καλύτερα ( γι αυτό και γω ανεβαζω χιουμοριστικές εικόνες), έτσι πιστεύω. Είμαστε όλοι πάνω από 40 μέρες μέσα και αυτό επιδρά ασχημα στην ψυχολογία μας.
2. Ήμουν σίγουρη πως αυτό με την νυκτεριδα στα μαλλιά ήταν ψέμα και όμως ήταν ένας από τους μεγαλύτερους φόβους της παιδικής μου ηλικίας τότε που δεν ξεχωριστές το ψέμα από την αλήθεια.
 
ειλικρινά θυμάμαι όντως στο Τσερνομπίλ που είχαν φύγει εβαπορέ ρύζια μακαρόνια κλπ. εμείς παίρναμε πάμφθηνα κάτι πελώριες φράουλες και υπάρχουμε ακόμα ο μακαρίτης ο πατέρας μου τις έπαιρνε.τώρα για το ζαμπονάκι swan είναι αστείο αλλά θυμάμαι στο στρατό στη Ρόδο είχαμε ένα πολυβόλο 50 άρι αντιαεροπορικό και οι σφαίρες ήταν μέσα σε ένα πελώριο κουτί ολόιδιο με αυτό του swan και είχε μάλιστα και το σχετικό κλειδί για να το ανοίξεις!προφανώς για να μην πάρει υγρασία το μπαρούτι και μην κλέψει κανείς καμία σφαίρα και "καθαρίσει" κανένα.
 
Υπάρχει ένα βιβλιο του 81, eyes of darkness όπου λέει ότι κατά κάποιον τρόπο μιλά για μία πανδημια το έχετε ακουστα;
 
Οι αντιδράσεις για το Τσερνομπίλ ήταν υπερβολικές στην Ελλάδα, η οποία δεν ήταν κι ακριβώς δίπλα στην Ουκρανία. Υποψιάζομαι και σε άλλες νότιες χώρες που έχουμε την τάση να είμαστε υπερβολικοί και να μην εμπιστευόμαστε τις κυβερνήσεις μας. Οι εφημερίδες από την άλλη - μοναδικό μέσο μη κυβερνητικής ενημέρωσης τότε - πάντα μεγαλοποιούν τα πράγματα (*), κάνει καλό στις πωλήσεις, και οι περισσότεροι δημοσιογράφοι δεν ξέρουν από επιστήμη και στατιστική και δίνουν υπερβολική σημασία σε διαδόσεις, φήμες, μεμονωμένα περιστατικά, και συνδέουν άσχετα μεταξύ τους πράγματα απλώς επειδή συμβαίνει να συνέβησαν ταυτόχρονα (ένα από τα βασικά πράγματα που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όσοι ασχολούμαστε με έρευνα είναι το Correlation does not mean causation). Αλλά ο πολύς κόσμος δεν ενημερώνεται από επιστημονικά περιοδικά ή έστω από "σοβαρά" έντυπα που κρατάνε κάποια προσχήματα, αλλά από tabloids και λαϊκά έντυπα (τότε) και από sites που βάζουν πηχιαίους και δραματικούς τίτλους για να τραβήξουν αναγνώστες και από social media όπου ο κάθε άσχετος γράφει ό,τι του κατέβει ψαρεύοντας και likes.

Για το Τσερνομπίλ υπήρχαν και πολιτικοί λόγοι να το μεγαλοποιήσουν κάποιες εφημερίδες, μια που έγινε εποχή ψυχρού πολέμου, όπως δεν έχω αμφιβολία ότι "η άλλη πλευρά" μεγαλοποίησε το ατύχημα στο Three Mile Island το οποίο οι Αμερικανοί προσπάθησαν όσο μπορούσαν να το κουκουλώσουν. Και τώρα γίνεται το ίδιο, τουλάχιστον στην Αμερική που τα βλέπω από μέσα.

(*) Ανέκδοτο που κυκλοφορούσε στα ύστερα 70'ς, αναφερόμενο σε λαϊκή εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας - το γράφω ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμην από τους Πόντιους, αλλά ήταν σε έξαρση τα σχετικά ανέκδοτα την εποχή εκείνη: "Γιατί οι Πόντιοι κάνουν έρωτα πάνω σε μία Α.?" και η απάντηση ήταν "Γιατί το τόσο το κάνει τόοοοοσο"
 
Ε, υπήρξε κάτι παραπάνω από προπαγάνδα από την πλευρά που προσπαθούσε να υποβαθμίσει τι πράγμα. Εδώ μέλη νεολαίας έλεγαν πως ήταν ένα ασήμαντο ατύχημα και πως μπορεί ο κόσμος να τρώει ελεύθερα φράουλες , λαχανικά κλπ. Γύριζαν και σε λαϊκές και " ενημέρωναν " το κόσμο. Ο άλλος δοκίμαζε μπροστά σε δημοσιογράφους φράουλες, λέγοντας πως αυτό αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Δεν μιλάω για την εφημερίδα Ε... που ήταν σταθερά η πιο φιλοσοβιετική των 80ς και έκανε το άσπρο-μαύρο. ( η μάλλον κόκκινο)


Υ.Γ Λέμε για Τσερνομπίλ και θυμήθηκα τον μακαρίτη τον Χάρι Κλυν ( που αν και οπαδός του ΚΚ, στις ΗΠΑ πήγε για καριέρα τέλος πάντων ), που κάποτε σε μια εκπομπή έβγαζε πύρινο λόγο για τους βομβαρδισμούς στην Σερβία και πως αυτοί μολύνουν την ατμοσφαίρα με ουράνιο. Όταν ένας καλεσμένος συμφωνώντας , είπε πως η κατάσταση του θυμίζει κάπως το Τσερνομπίλ, εκείνος άρχισε αμήχανα να μασάει τα λόγια του...:p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε σεις ακούτε τι λέω υπάρχει βιβλίο του 81' όπου λέει πως ένας φονικός ιός ξεκινά από την πόλη της κινας που ξεκίνησε και ο κορονοιος σημερα , έχει γίνει και ταινία , την έχει δει κανείς;
 
Στα οκτώ χρόνια που γράφω τη γνώμη μου σε αυτό το φόρουμ ουδέποτε έχω κάνει προσωπικές επιθέσεις, εκτός ίσως αν έχει αναφερθεί κάποιος/α σε εμένα προσωπικά. Με τα προηγούμενα ποστ μου ήθελα να καυτηριάσω την ευκολία που μερικοί υιοθετούν τις πιο τρελές ιδέες και απόψεις, ενώ δεν μπορούν να αξιολογήσουν αυτά που είναι ορατά, τα προφανή, λόγω ημιμαθειας και ρηχής σκέψης. Από εκεί και πέρα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Στη γεωμετρία των ιησουιτων υπάρχει άσκηση που έπεσε στις πανελλήνιες του 2001
 
Υπάρχει ένα νήμα το οποίο έχει ανοίξει ο φίλτατος Aardy για μια μίνι σειρά του HBO που λέγεται "Η γενιά του Τσερνομπίλ".

Σαν να θυμάμαι ότι το είχα πετύχει ολοκληρωμένο στο Netflix.. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν ήταν αυτή η σειρά.

Το trailer που είδα στο νήμα του Aardy πάντως είναι αρκετά αγχωτικό.. :sick:

Θα ήθελα να πω ότι διαβάζοντας το νήμα και τις διαφορες απόψεις των μελών συμφωνώ περισσότερο με την άποψη του @foutix και αυτά που αναφέρει για την πυρηνική ενέργεια.

Αξίζει να το διαβάσουμε και αυτό το νήμα μιας και μιλάμε για το Τσερνομπίλ.

Edit: Το λήγω το θέμα με φιλικό τρόπο ας συνεχίζουμε να ανταλλάσουμε απόψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να ευθυμήσουμε και λίγο κυκλοφορούσε για την υπόθεση Τσερνομπίλ και το παρακάτω ανέκδοτο (*)

"Μετά το δυστύχημα στο Τσερνομπίλ θέλησαν κάποιοι να κάνουν πλάκα σε εύπιστο φίλο τους και τοποθέτησαν τα Χριστούγεννα στα χιονισμένα δέντρα που ήταν στο δρόμο του σπιτιού του καλυμμένα μεγάφωνα που συνέδεσαν με Walkman (να και το ρετρό!) και κρύφτηκαν περιμένοντάς τον να περάσει.
Στην κασσέτα είχαν γράψει από το καλοκαίρι θόρυβο από τζιτζίκια.
Μόλις τον είδαν να έρχεται ενεργοποίησαν το Walkman και γέμισε ο δρόμος από θόρυβο τζιτζικιών (στερεοφωνικό γαρ!).
Ο φίλος στάθηκε για μια στιγμή απορημένος, κοίταξε δεξιά και αριστερά, έκανε το σταυρό του και μονολόγησε:
Ε, ρε, τι άλλο θα δούμε με αυτά τα Τσερνομπίλια..........."

(*) Αναφέρεται σε μέλη τοπικής κοινωνίας αλλά το ουδετεροποίησα γεωγραφικά χωρίς πιστεύω να χάνει την ουσία του.
 
Βρε σεις ακούτε τι λέω υπάρχει βιβλίο του 81' όπου λέει πως ένας φονικός ιός ξεκινά από την πόλη της κινας που ξεκίνησε και ο κορονοιος σημερα , έχει γίνει και ταινία , την έχει δει κανείς;

Καλή μου Αριάδνη έκανα αναζήτηση σε αυτό που γράφεις και βρήκα ότι όντως υπάρχει αναφορά για τον ιό σε παλιό βιβλίο το 1981..

Αυτος εδώ το δημοσίευσε:


Όμως διάβασε και αυτό εδώ

:oops:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σχετικά με το "Eyes of Darkness", αριάδνη, σε παραπέμπω στο Snopes το οποίο εξηγεί εν μέρει το θέμα. Επειδή όμως είπες ότι δεν τα πας καλά με Αγγλικά, ας πω συνοπτικά τι λέει, συνδυάζοντάς το και με άλλα που διάβασα σχετικά.

Το βιβλίο είναι θρίλλερ που γράφτηκε το 1981 από τον Dean Koontz, και σε κάποιο σημείο αναφέρεται σε ένα φοβερό βιολογικό όπλο που είχε κατασκευαστεί από τη Σοβιετική Ένωση στην πόλη Gorki (που αν θυμάμαι καλά ήταν βιομηχανικό κέντρο επομένως με πολλά εργαστήρια και τέτοια) και ονομαζόταν Gorki-400. Το 1981 ήταν στην αποκορύφωσή του ο ψυχρός πόλεμος. Σε μεταγενέστερη έκδοση του βιβλίου όμως, το 1989, είχε έρθει από χρόνια ο Γκορμπατσώφ στα πράματα και παρόλο που η Σοβιετική Ένωση υπήρχε ακόμη ο ψυχρός πόλεμος ήταν σε ύφεση - ουσιαστικά είχε τελειώσει - οπότε ο συγγραφέας μετέφερε τους κακούς στην Κίνα και διάλεξε μια πόλη που όπως ξέρουμε τώρα είχε εργαστήρια στα οποία γίνεται βιολογική έρευνα, και από Gorki-400 μεταβάφτισε το όπλο σε Wuhan-400. Αλλά αυτό είναι η μόνη σύμπτωση. Κατα τ' άλλα,

1. Το Wuhan-400, τουλάχιστον στις σελίδες του βιβλίου που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, αναφέρεται αόριστα ως "μικροοργανισμός", όχι ως ιός. Θα αφήσω σε ειδικούς, αν υπάρχουν εδώ, να με διορθώσουν αν κάνω λάθος, αλλά απ' όσο ξέρω οι ιοί δεν είναι ζωντανοί "οργανισμοί", άσχετα αν μιλάμε για ευκολία για πράγματα που τους "σκοτώνουν" αντί "καταστρέφουν".

2. Αλλά ας πούμε ότι είναι ιός. Ούτε τα συμπτώματά του ούτε τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν στον συγκεκριμένο ιό. Τα συμπτώματα υποτίθεται εμφανίζονται μετά από 4 ώρες (όχι μέρες, μέχρι 2 βδομάδες), έχει 100% θνησιμότητα μέσα σε 24 ώρες (οι πιο πολλοί πεθαίνανε σε 12), και η αρρώστεια δουλεύει μέσω μιας τοξίνης που καταστρέφει το μυαλό, καμία σχέση δηλαδή με το πώς δρα ο τωρινός ιός. Το μόνο κοινό είναι η προέλευση από το Wuhan, που όμως όπως έγραψα στο (1) δεν ήταν η αρχική περιοχή που φαντάστηκε ο συγγραφέας.

3. Το παρακάτω είναι ισχυρό επιχείρημα μόνο για όσους βασίζονται σε ενδείξεις και αποδείξεις, οπότε δεν θα έπειθε κανένα από τους οπαδούς θεωριών συνωμοσίας, αλλά σε αντίθεση με όσα υπαινίσσονται μερικοί Αμερικανοί πολιτικοί, δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ό συγκεκριμένος ιός φτιάχτηκε σε εργαστήριο και δεν προήλθε από τη φύση. Ακόμη κι αυτοί που λένε για εργαστήριο λένε ότι ξέφυγε κατά λάθος, όχι ότι είναι βιολογικό όπλο (άλλωστε ως όπλο θα ήταν τελείως αποτυχημένο).

Άρα δεν υπάρχει βιβλίο του 1981 που λέει για φονικό ιό που ξεκίνησε από την πόλη της Κίνας. Υπάρχει βιβλίο (μυθιστόρημα) του 1981 που λέει για βιολογικό όπλο που ξεκίνησε από πόλη της Σοβ Ένωσης με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά από τον τωρινί ιό.

Επειδή λοιπόν αυτά όλα δεν ταιριάζουν με τις θεωρίες που προωθούν διάφορες σελίδες, οι δημιουργοί των θεωριών πρόσθεσαν αποσπάσματα από ένα βιβλίο του 2008 (“End Of Days: Predictions and prophecies about the end of the world"), γραμμένο από μια τσαρλατάνισσα Αμερικανίδα που ισχυρίζεται ότι είναι "psychic" και προβλέπει το μέλλον, και μιλάει για μια πανδημία που θα εμφανιστεί "γύρω στο 2020" και θα έχει μορφή πνευμονίας και θα αντιστέκεται σε όλες τις γνωστές θεραπείες. Αυτό το βιβλίο δεν αναφερόταν στην προέλευση της πανδημίας. Το 2008 είχε ήδη εμφανιστεί το SARS, οπότε δεν ήταν και τίποτε σπουδαίο να προβλέψει κανείς ότι κάτι παρόμοιο θα συνέβαινε και στο μέλλον (όπως έγινε ήδη με τη γρίππη των χοίρων και το MERS πριν την τωρινή). Είναι σαν να λες ότι "γύρω στο 2020" (πόσο εύρος έχει αυτό το "γύρω" δεν το λέει το βιβλίο) θα γίνει μεγάλος σεισμός. Και εν πάση περιπτώσει αυτή η "πρόβλεψη" δεν έχει καμία σχέση με το βιβλίο του Koontz, άλλο αν τα διάφορα sites τα κολλάνε αυτά μαζί σαν να προέρχονται από το ίδιο βιβλίο.

Δυστυχώς ένας (συνταξιούχος) ανώτατος κληρικός στην Ελλάδα, θέλω να πιστεύω όχι ηθελημένα αλλά επειδή παραπλανήθηκε, αναφέρθηκε σ' αυτή τη θεωρία συνωμοσίας, διαστρεβλωμένη κι άλλο ώστε να ανακατέψει "δαιμονικές δυνάμεις" και Αμερικανούς κακούς. Από τη σχετική του δημοσίευση πληροφορήθηκα πρώτη φορά για το "σύγγραμμα" του Koontz και με ένα απλό ψάξιμο βρήκα όλες τις πληροφορίες που έγραψα παραπάνω. Το ίδιο θα έπρεπε να είχε κάνει κι ο ίδιος, αντί να γράφει ανοιχτή επιστολή στον πρωθυπουργό, λέγοντάς του τα παρακάτω ανεκδιήγητα:
"
Ἐν κατακλεῖδι, Σᾶς ἐρωτῶ, Κύριε Πρωθυπουργέ,
Δέν ἐπληροφορήθητε ἆραγε, ὅτι ὁ Κορονοϊός ἔχει κατασκευασθῆ εἰς τήν Ἀμερικήν ἤδη ἀπό τοῦ ἔτους 1981 ἐκ μέρους τῶν σκοτεινῶν δαιμονικῶν Όργανώσεων τῆς Παγκοσμιοποιήσεως; Οὐδείς, λοιπόν, τῶν Συνεργατῶν Σας ἔλαβε τήν πρωτοβουλίαν νά Σᾶς πληροφορήσῃ, ὅτι ἀπό τοῦ ἔτους 1981, μέ τό ψευδώνυμον «Ουχάν-400», εἶχε προγραμματισθῆ, διά νά διαδοθῇ πολύ ἀργότερα, δηλ. τώρα, σήμερα, κατά τό ἔτος 2020, ὁ μολυσματικός αὐτός ἰός; (!!!)

Ἤδη ἀπό τοῦ ἔτους 1981 ἔχουν δημοσιευθῆ τά ἑξῆς: «In around 2020 a severe pneumonia-like illness will spread throughout the globe, attacking the lungs and the bronchial tubes and resisting all known treatments…»! Ταῦτα ἔγραφεν ὁ συγγραφεύς Dean Koontz εἰς τό σύγγραμμά του «The Eyes of darkness».


Προσέξτε ότι ο κληρικός αποδίδει ξεκάθαρα στον Koontz του 1981 τις προφητείες της Αμερικάνας συγγραφέως του 2008, ενώ άλλα πιο προσεκτικά sites που βρήκα δεν το λένε ξεκάθαρα, απλώς το αφήνουν να εννοηθεί ώστε να μην εκτεθούν.
 
Elephadas ή συγγραφέας πραγματικός προφήτης όμως έτσι, πανδημία καταστροφική το 2020 που θα προσβάλλει τα πνευμόνια παραεπεσε κοντά( δεν λέω βέβαια ότι δεν μπορεί να είναι και μία σύμπτωση ). Κοίτα άλλο να προβλεψω έναν ιό και άλλο να πρόβλεψω Τον ιό γιατί πώς να το κάνουμε είναι Ο ιός. Τόσος θάνατος μαζικός σε παγκόσμιο επίπεδο δεν είναι κάτι που το βλέπεις και κάθε μέρα. Τώρα για το βιβλίο του 81' εγώ επαθα πλάκα οταν διάβασα πως τον ιό τον είχε ονομάσει wuhan 400 και πώς προέρχεται από εργαστήριο της κινας. Τώρα το εξηγεις πολύ αναλυτικά. Για να τα θέσει όμως μετά τα εργαστήρια της Γιουχαν πρεπει να είναι διάσημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε Αριαδνη το έγραψε καθαρά ο ελέφαντας. Όταν το 2003 εμφανίστηκε ο SARS όλη η ιατρική κοινότητα περίμενε τον επόμενο και τσουπ ο MERS σε 9 χρόνια. Ο επόμενος ήταν ο SARS COV 2 σε 8 χρόνια από τον MERS. Να κανω και εγώ τον προφήτη και να πω ότι σε 6-7 χρόνια αναμένεται ο επόμενος ιός να ξεκινήσει από την Ινδία;

Και για να το κάνω καθαρο, χωρίς να αναφέρομαι σε εσενα Αριαδίνη. Από όλη αυτή την ιστορία δεν πρέπει να μας μείνουν οι θεωρίες συνωμοσίας, αλλά πως πρέπει να ειματε έτοιμοι και να θωρακιστούμε για τον επόμενο ιό. θα Φτάσουμε μερικά εκατομμύρια νεκρών γιατί τα δημόσια συστήματα υγειας και συνολικά ο κλαδος της Υγείας είναι πλήρως εμπορευματοποιημένος. Μπορούμε να κάνουμε κάτι να αλλάξουμε αυτό Ή θα σπαταλάμε φαια ουσία για να πλάθουμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας Και να προσπαθουμε με τον ανορθολογισμό να ερμηνεύσουμε τον κόσμο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν ήμουν 27 ξαναειχαμε περιστατικά με την γρίπη των πτηνών το θυμάμαι χαρακτηριστικά διότι είχα την μάνα μου ασθενή με σοβαρή ασθένεια ( όχι από γρίπη) και γυροφερναμε στα νοσοκομεία και έβλεπα στα ραντζα αρρώστους από την γρίπη, δεν χωραγανε στα δωμάτια . Αλλά ούτε φοβομασταν ούτε τίποτα, ούτε κολλησαμε κάτι, ή μάνα μου έκανε ακτινοβολίες τοτε. Ούτε ενημέρωση υπήρχε στις έξι κάθε απόγευμα, ούτε οδηγίες ,ούτε εγκλεισμός , ούτε μάσκα , ούτε γάντια φορούσε κανεις για να σου φτιάξει καφέ . Τι συγκρίσεις ανομειες περιπτώσεις. Εδώ είναι πρωταφης αυτά που ζούμε.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα