Τσιχλες STIMOROL

greg1976

RetroN00b
Joined
10 Δεκ 2011
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
2
Ρε παιδια οι τσιχλες STIMOROL κυκλοφορουν ακομα ή εχουν περάσει σε ρετρο φάση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα ξεχασει ακομα και το ονομα!
 
Δεν τις θυμάμαι με συμπάθεια, ποτέ δεν μου άρεσε η γεύση τους.
 
Στην Ελλάδα γιατι γίνεται πάντα να τα ισωπεδώνουν όλα και να μην αφήνουν τίποτα όρθιο τι τους πέιραζαν οι σιγκεκριμένες τσίχλες και σταματήσανε την εισαγωγή τους ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
 
Οι Stimorol είχαν μια ιδιαίτερη γεύση. Ήταν αρκετά δυνατές, όσον αφορά το κάψιμο, αλλά και η γεύση τους είχε κάτι το ιδιαίτερο που δε μπορώ να το περιγράψω. Τις θυμάμαι με συμπάθεια γιατί όταν ήμουν μικρός, όταν πήγαινα στον αγαπημένο μου θείο, μου έδινε συχνά πυκνά και ένα πακετάκι τσίχλες Stimorol, πότε με μέντα, πότε με φρούτα. Αυτό το πλακέ πακετάκι τους ήταν πρακτικό, χωρούσε άνετα στην τσέπη. Συνήθως οι τσίχλες-κουφέτα έμπαιναν και μπαίνουν σε μεγάλες συσκευασίες, οπότε η πατέντα να τις βάλουν σε ένα πλακε πακετάκι όπως τις τσιχλες-λάστιχο τις έκανε πιο βολικές να τις μεταφέρεις στην τσέπη. Κρίμα που δεν υπάρχουν πια. Νομίζω ότι κυκλοφορούσαν σε πακέτα, αλλά κάτι μου λέει ότι έχει αλλάξει η γεύση τους.
 
Με λίγο ψάξιμο ειδα ότι η πρωταρχική εταιρία που τις έφτιαξε λεγοταν DANDY και στην Ελλάδα τις έφερνε αυτη η εταιρία κάπου στις αρχές του 2001-2002...

http://www.elgeka.gr/page/default.asp?id=179&la=1

ψάχνοντας απο το site τις εισαγωγές/εξαγωγές των προϊόντων που κάνει βρήκα οτι δεν συνεργάζονται πια με την DANDY/Stimorol οπού προφανώς αγοράστηκε απο την Trident.....

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=el&gbv=2&gs_sm=e&gs_upl=948l3181l0l9943l9l9l0l2l2l0l247l1441l0.2.5l7l0&q=cache:2vG6edlm7UcJ:http://en.wikipedia.org/wiki/Trident_(gum)+stimorol+greece&ct=clnk

Και όπως αναφέρεται στο wikipedia:

Trident is a brand of sugarless chewing gum popular in the United States, United Kingdom, Canada, Australia, Greece, Guyana, Spain, Mexico, Portugal, Venezuela, Morocco, Thailand, Peru, Brazil, Ecuador and in Argentina & Uruguay as 'Beldent'. It was introduced by Cadbury in the United Kingdom. In European countries (Scandinavia, Netherlands, Germany, etc.), Trident is also sold as Stimorol gum; it is generally the same as Trident.

και μετά συγχωνεύτηκε με την Cadbury....

http://www.highbeam.com/doc/1G1-87850708.html

Όμως έχω κάποια καλα νέα :) για οποίον θελει να ξανανιώσει την γεύση της...

http://www.hollandsbest.com/candy/stimorol.php

Αυτά!

Έτσι για το ιστορικό της τσίχλας αυτης που παρεμπίπτοντος μου άρεσε πολύ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν ήμουν ... φαν της τσίχλας [ενώ γνωρίζω άλλους που ... δεν μπορούν χωρίς τσίχλες] !!! Όμως, αν κάποιες φορές έτυχε να μασήσω τσίχλα, η πλειοψηφία τους ήταν STIMOROL !!! Αυτή η τσίχλα - ιδίως εκεί στα 80ς - έφερνε μαζί της έναν ... "αέρα αμερικανιάς" !!! Γι' αυτό και τα διαφημιστικά σποτάκια έδειχναν αμερικανάκια [ή wannabe αμερικανάκια] να τις μασάνε !!! Κι ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που οι τσίχλες αυτές είχαν μεγάλη πέραση σε εμάς τους τόοοτε πιτσιρικάδες, επειδή, ίσως, ήταν "συνυφασμένες" με ... "κάτι το μοντέρνο" και "μέσα στο πνεύμα της εποχής μας" !!! Προσωπικά, πάντως, με "πόρωνε" το χάρτινο μακρόστενο πακέτο τους, όπου οι τσίχλες ήταν στοιβαγμένες, σε μία "στήλη", η μία πάνω απ' την άλλη !!! Αλλά κι αυτές οι άσπρες και μπλε κάθετες ρίγες στο πακέτο ... φοβερές !!! Γι' αυτό και, πολλές φορές, όταν στο σχολικό διάλειμμα θέλαμε να πλησιάσουμε κάποια συμμαθήτριά μας για ... ψιλοκουβεντούλα [ :flower: :flower: :flower: ], η αφορμή ήταν, συνήθως ... ένα πακέτο ΣΤΙΜΟΡΟΛ !!! Το βγάζαμε απ' την τσέπη και .... "να σας προσφέρω τσιχλίτσα" ??? Αν και στα διαφημιστικά σποτ μάς παρουσιαζόντουσαν ως ..... chiclets :eek: o_Oo_O [όπως, άλλωστε, και οι Adams] !!!!!!!!!!
 
Rinus Cesar είπε:
Αυτή η τσίχλα - ιδίως εκεί στα 80ς - έφερνε μαζί της έναν ... "αέρα αμερικανιάς" !!! Γι' αυτό και τα διαφημιστικά σποτάκια έδειχναν αμερικανάκια [ή wannabe αμερικανάκια] να τις μασάνε !!! Κι ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που οι τσίχλες αυτές είχαν μεγάλη πέραση σε εμάς τους τόοοτε πιτσιρικάδες, επειδή, ίσως, ήταν "συνυφασμένες" με ... "κάτι το μοντέρνο" και "μέσα στο πνεύμα της εποχής μας" !!!
Μολις μου θυμησες γιατι ενιωθα μια ενστικτωδη αντιπαθεια για το ονομα "Στιμορολ"! :rant:

Παροτι ημουν παρα πολυ μικρος για να εχω ιδεολογίες ή απόψεις περι lifestyle, αντιπαθουσα απο τοτε ο,τι στις διαφημισεις παρουσιαζοταν σαν νεανικο, μοντερνο, παρεϊστικο κλπ (καθε τι που σημερα θα αποκαλουσαμε "τρέντυ") :brick:
 
Rakeesh είπε:
Μολις μου θυμησες γιατι ενιωθα μια ενστικτωδη αντιπαθεια για το ονομα "Στιμορολ"! :rant:
Παροτι ημουν παρα πολυ μικρος για να εχω ιδεολογίες ή απόψεις περι lifestyle, αντιπαθουσα απο τοτε ο,τι στις διαφημισεις παρουσιαζοταν σαν νεανικο, μοντερνο, παρεϊστικο κλπ (καθε τι που σημερα θα αποκαλουσαμε "τρέντυ") :brick:

Πολύ σωστά όσα γράφεις !!! Όμως, ας μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή ο,τιδήποτε μάς παρουσιαζόταν ως "νεανικό", "μοντέρνο" κλπ [συμπεριλαμβανομένης και της τσιχλίτσας Στιμορόλ], είχε - ακόμη - μια κάποια - έστω και επίπλαστη - αθωότητα !!! Στην επόμενη δεκαετία το πράγμα "ξέφυγε" πολύ και ... έχασε κάθε αθωότητα .....
 
Rakeesh είπε:
Μολις μου θυμησες γιατι ενιωθα μια ενστικτωδη αντιπαθεια για το ονομα "Στιμορολ"! :rant:
Παροτι ημουν παρα πολυ μικρος για να εχω ιδεολογίες ή απόψεις περι lifestyle, αντιπαθουσα απο τοτε ο,τι στις διαφημισεις παρουσιαζοταν σαν νεανικο, μοντερνο, παρεϊστικο κλπ (καθε τι που σημερα θα αποκαλουσαμε "τρέντυ") :brick:
Δεν ψάχτηκα ιδιαίτερα για το trendy του πράγματος!

Τις αντιπαθούσα γιατί είχαν χάλια γεύση! Τέλος!

Κι όταν ζήταγα μαστίχα από συμμαθητή - συμμαθήτρια και μου έδινε Stimorol, έλεγα "μπα, ευχαριστώ! Δε θέλω!...."

Νομίζω ότι είχε και γεύση με φρούτα (? δεν είμαι σίγουρη), που ήταν ελαφρώς καλύτερη, αλλά και πάλι δεν....
 
Θυμήθηκα, με τη βοήθεια του λινκ που παρέθεσε ο circleag, ότι η μια γεύση φρούτων ήταν αγριοκέρασο. Νομίζω ότι η άλλη ήταν σαν τροπικά φρούτα.
 
nwntas είπε:
Θυμήθηκα, με τη βοήθεια του λινκ που παρέθεσε ο circleag, ότι η μια γεύση φρούτων ήταν αγριοκέρασο. Νομίζω ότι η άλλη ήταν σαν τροπικά φρούτα.
..... και ... όταν οι ΣΤΙΜΟΡΟΛ άρχισαν να βγαίνουν με αυτές τις .... "περίεργες γεύσεις" και τους "περίεργους συνδυασμούς", τότε ήταν που .... χαλάσανε τελείως [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη ... διότι, ως γνωστόν, "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"] !!! Ενώ πριν .... μια χαρά τσιχλίτσες ήτανε !!! Και ... αφορμές για να αρχίσουν "μαθητικά φλερτάκια" στα σχολικά διαλείμματα :flower: :flower: :p :p#) :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
..... και ... όταν οι ΣΤΙΜΟΡΟΛ άρχισαν να βγαίνουν με αυτές τις .... "περίεργες γεύσεις" και τους "περίεργους συνδυασμούς", τότε ήταν που .... χαλάσανε τελείως [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη ... διότι, ως γνωστόν, "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"] !!! Ενώ πριν .... μια χαρά τσιχλίτσες ήτανε !!! Και ... αφορμές για να αρχίσουν "μαθητικά φλερτάκια" στα σχολικά διαλείμματα :flower: :flower: :p :p#) :sealed:
Ισχύει! Οι γεύσεις φρούτων ήταν πολύ πιο σοφτ από την ορίτζιναλ γεύση της τσίχλας, η οποία ήταν δυνατή! Αλλά τις προτιμούσα, γιατί μερικές φορές η κανονική γεύση με έκαιγε αρκετά.
 
Εχω καιρο να κοιταξω τα threads των τροφιμων και ακομα τα ανακαλυπτω ειναι η αληθεια. Αντε να σας φτιαξω λιγο την μερα για μια γευση που λατρεψα σαν πιτσιρικας αλλα και δεν σταματησα ποτε να λατρευω. Οι Stimorol περασαν απο διαφορα σταδια στην Ελλαδα, αλλα συνεχιζουν να κυκλοφορουν κανονικοτατα, απλα σε λιγο διαφορετικη μορφη. Πλεον εχει εξαφανιστει το πακετακι που βρισκοταν σε καθε μικρη τσεπη σε καθε τζην μου που συνηθιζα να εχω παλια, και ειναι σε μια πλακε συσκευασια και με αλλη ονομασια του ιδιου ομιλου σαν Dentyne Original. Τα κουφετακια και η γευση ειναι εντελως απειραχτα ομως και αυτο ειναι που μετραει. Κυκλοφορουν κανονικοτατα σχεδον σε ολα τα περιπτερα και σουπερ μαρκετ που γνωριζω.

dentyne.jpg


To μεταμφιεσμενο αντικειμενο του ποθου.. Φερτε πισω τα πακετακια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου άρεσε η τσίχλα STIMOROL γιατί είχε γεύση που έκαιγε και γι'αυτό προτιμούσα τις τσιχλόφουσκες με γεύση φρούτων. Τώρα αντί για STIMOROL κυκλοφορούν οι τσίχλες DENTYNE ORIGINAL με γεύση ακριβώς όπως της STIMOROL!
 
Χαχα, θυμάμαι υπήρχε ένα μικρό πακετάκι με τις ριγέ γραμμές μέσα στο ψυγείο, άθικτο για μέρες. Δημοτικό ήμουν. Διαφημιζόταν πολλές φορές την ημέρα και αναρωτιόμουν τι σόι τσίχλα είναι...

RLTni.jpg


Από περιέργεια βάζω μία τέτοια στο στόμα νομίζοντας ότι είναι Big Bubble και... :burn: Έπαθα και ένα σόκ όταν είδα το καφέ περιεχόμενο του. Πρώτη φορά δοκίμαζα τόσο καυτερή τσίχλα και φυσικά έκανα χρόνια για να ξαναβάλω τσίχλα Stimorol στο στόμα μου. Γυμνάσιο-Λύκειο οι μόνοι που μασούλαγαν Stimorol ήταν φυσικά οι καπνιστές...
 
αλλη μια διαφημιση με τις τσιχλες stimorol (04:55 - 05:15 λεπτα) : http://www.youtube.com/watch?v=mRCzZ010YCU

δε μου αρεσαν αυτες οι τσιχλες,ελαχιστες φορες ειχα δοκιμασει οταν ημουν μικρη,εκαιγαν πολυ και ειχαν κι αυτο το καφε χρωμα..
 
Ποτέ δεν μου άρεσαν οι Stimorol. Έκαιγαν πάρα πολύ για τα γούστα μου. Δε θα μου λείψουν καθόλου. Τώρα θυμήθηκα και το θρησκευτικό μας στο γυμνάσιο που τις είχε χαρακτηρίσει ως σατανικές (???) και τις είχε συνδέσει με την πόλη που παράγονταν ή κάτι τέτοιο. Ότι να'ναι.
 
Πίσω
Μπλουζα