Τ' Ανάποδα (1981 ΕΡΤ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Τ' Ανάποδα (1981), ΕΡΤ - δεν προβλήθηκε ΠΟΤΕ!


Πρεμιέρα: -



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τ%27_ανάποδα

Γνωρίζετε για την σειρά <τα στραβά και ανάποδα> του Δαλιανίδη του γύρισε για λογιαριασμό της ΕΡΤ τον Νοέμβριο 1981 και δεν προβλήθηκαν ΠΟΤΕ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την αναφεραμε τη σειρα αυτη λιγο πιο πανω - δεν ειναι του 1981 ομως, και προβληθηκαν κανονικα ολα τα επεισοδια το 1993.
 
Κι όμως αυτή η σειρά υπάρχει στις αποθήκες της ΕΡΤ. Εχουν γυριστεί 6 επεισόδια από τα οποία δεν παίχτηκε κανένα γιατί είχε αλλάξει η διοίκηση της ΕΡΤ και δεν δεχόταν τα παιχτουν σήριαλ που είχε κλείσει η προηγούμενη διοίκηση. Η σειρά (τα 6 επεισόδια) είναι ασπρόμαυρα και προβλήθηκαν κάποια αποσπάσματα στην εκπομπή το σήριαλ των σήριαλ το 1991. Μάλιστα ο δαλιανίδης είχε εξομολογηθεί στην Ρένα Θεολογίδου ότι τα 6 πρ'ωτα επεισόδια των καθημερινών ήταν αυτά τα 6 που είχαν κόψει οι αρμόδιοι τηε ΕΡΤ το 1981.( Στο βιβλίο του βαλούκου δεν έχει γίνει καμία αναφορά για αυτά τα 6 επεισόδια,ακριβώς γιατι δεν παίχτηκαν ποτε).

Ιδια περίπτωση είναι και ο κίτρινος φάκελος που είχε γυριστεί για λογαριασμό της ΕΡΤ το 1981 επίσης και δεν μεταδόθηκε ποτέ από την ΕΡΤ για τους ίδιους λόγους με τα στραβά και ανάποδα. Παρ όλα αυτα ο κίτρινος φάκελος ΥΠΑΡΧΕΙ στα αρχεία της ΕΡΤ.
 
tsalk είπε:
Κι όμως αυτή η σειρά υπάρχει στις αποθήκες της ΕΡΤ. Εχουν γυριστεί 6 επεισόδια από τα οποία δεν παίχτηκε κανένα γιατί είχε αλλάξει η διοίκηση της ΕΡΤ και δεν δεχόταν τα παιχτουν σήριαλ που είχε κλείσει η προηγούμενη διοίκηση. Η σειρά (τα 6 επεισόδια) είναι ασπρόμαυρα και προβλήθηκαν κάποια αποσπάσματα στην εκπομπή το σήριαλ των σήριαλ το 1991. Μάλιστα ο δαλιανίδης είχε εξομολογηθεί στην Ρένα Θεολογίδου ότι τα 6 πρ'ωτα επεισόδια των καθημερινών ήταν αυτά τα 6 που είχαν κόψει οι αρμόδιοι τηε ΕΡΤ το 1981.( Στο βιβλίο του βαλούκου δεν έχει γίνει καμία αναφορά για αυτά τα 6 επεισόδια,ακριβώς γιατι δεν παίχτηκαν ποτε).Ιδια περίπτωση είναι και ο κίτρινος φάκελος που είχε γυριστεί για λογαριασμό της ΕΡΤ το 1981 επίσης και δεν μεταδόθηκε ποτέ από την ΕΡΤ για τους ίδιους λόγους με τα στραβά και ανάποδα. Παρ όλα αυτα ο κίτρινος φάκελος ΥΠΑΡΧΕΙ στα αρχεία της ΕΡΤ.





"Τ Αναποδα" γυριστηκαν Σεπτεμβριο-Οκτωβριο του 1981. Ασπρομαυρα και με 30 λεπτη διαρκεια. Επαιζαν ο Παπαγιαννοπουλος (κυρ Γιωργης), η Παιταζη (Ουρανια), η Παγκρατη (Καθριν), ο Βελονακης (Τολης) ο Γαρδελης (σε πρωτη εμφανιση), η Ρουγκερη, και αλλοι.

Οντως δεν προβληθηκαν αυτα τα 6 επεισοδια λογω της "αλλαγης".

Αν υπαρχουν ακομα γιατι η ραδιοτηλεοραση δεν τα βγαζει επιτελους?

Μηπως να αρχισουμε να ζηταμε να βγαλουν σε dvd πιο σπανιες σειρες?
 
Τ' Ανάποδα

(Από τη RetroDB: )

Η σειρά ήταν ασπρόμαυρη και τα επεισόδια είχαν 30λεπτη διάρκεια. Γυρίστηκαν τα πρώτα 6 επεισόδια για λογαριασμό της ΕΡΤ Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 1981 από τα οποία δεν προβλήθηκε ποτέ κανένα, διότι η νέα διοίκηση της ΕΡΤ που ανέλαβε στο τέλος του 1981 δεν δέχτηκε να προβληθούν τα σήριαλ που είχαν εγκριθεί από την προηγούμενη διοίκηση, με αποτέλεσμα τα 6 ολοκληρωμένα επεισόδια να μείνουν στα συρτάρια της ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τον ίδιο τον Γιάννη Δαλιανίδη, "Τα ανάποδα" ήταν η συνέχεια του Λούνα Παρκ και ο "προπομπός" των Καθημερινών. Πρωταγωνιστούσαν πολλοί από τους ηθοποιούς του Λούνα Παρκ, όπως ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος (κυρ Γιώργης), η Άννα Παϊτατζή (Ουρανία), η Ρένα Παγκράτη (Κάθριν), ο Τόλης Βελονάκης, καθώς και ο Σταμάτης Γαρδέλης (σε πρώτη εμφάνιση), η Κάρμεν Ρουγγέρη και άλλοι. Όπως εξομολογήθηκε ο σεναριογράφος/σκηνοθέτης στην Ρένα Θεολογίδου στη σειρά το Σήριαλ των σήριαλ το 1991, οι ιστορίες των 6 πρώτων επεισοδίων των Καθημερινών ήταν αυτές των Αναπόδων που είχαν κόψει οι αρμόδιοι της ΕΡΤ το 1981.

Aυτό βέβαια που χωράει κάποια συζήτηση είναι ότι κανενα από τα 6 πρώτα επεισόδια των καθημερινών δεν θυμήζει στο ελάχιστο τα πλάνα που θα δείτε πιο κάτω. Ίσως να μπερδεύτηκε ο Γιάννης Δαλιανίδης ή να ήθελε να φανεί ότι αφού εσείς κύριοι της ΕΡΤ δεν προβάλατε αυτή την δουλεία μου (τα 6 επεισόδια) εγώ αλλάζω τον τίτλο και σας τα παρουσιάζω τα ίδια (που δεν είναι τα ίδια) μερικά χρόνια αργότερα.

Όπως θα δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί η σειρά τα ανάποδα είναι κάτι μεταξύ του Λούνα πάρκ (που είχε προηγηθεί) και των καθημερινών που προβλήθηκαν 2 περίπου χρόνια μετά.

Προσωπικά μου θυμίζει το απόσπασμα πιο πολύ Λούνα πάρκ παρά καθημερινά ή για να το πω καλύτερα Λούνα πάρκ με κάποιες προσθήκες

Πάντως τα 6 αυτά επεισόδια βρίσκονταν το 1991 (10 χρόνια μετά την παραγωγή τους) σε πολύ καλή κατάσταση στην οποία πιθανόν να είναι ακόμα και ελπίζω κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση να μας τα δώσει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παροτι ειχα δει τη συγκεκριμενη εκπομπη πριν απο χρονια, θυμαμαι πολυ καλα οτι ο Γιαννης Δαλιανιδης δεν ειχε καν αναφερθει στα "Καθημερινα". Ειχε πει οτι μετα απο 7 χρονια του Λουνα Παρκ, δεν ειχε πια κατι καινουργιο να γραψει για τους ιδιους ανθρωπους και ηθελε να τη σταματησει. Οι υπευθυνοι της ΕΡΤ τοτε, αφου προσπαθησαν αδικα να τον μεταπεισουν, του ζητησαν να γραψει τουλαχιστον μια σειρα μονο για τον κυρ-Γιωργη. Ετσι προεκυψαν "Τ'αναποδα", τα οποια ομως λογω της αλλαγης της διοικησης δεν προβληθηκαν ποτε.
 
tsalk είπε:
Όπως θα δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί η σειρά τα ανάποδα είναι κάτι μεταξύ του Λούνα πάρκ (που είχε προηγηθεί) και των καθημερινών που προβλήθηκαν 2 περίπου χρόνια μετά.Προσωπικά μου θυμίζει το απόσπασμα πιο πολύ Λούνα πάρκ παρά καθημερινά ή για να το πω καλύτερα Λούνα πάρκ με κάποιες προσθήκες

Πάντως τα 6 αυτά επεισόδια βρίσκονταν το 1991 (10 χρόνια μετά την παραγωγή τους) σε πολύ καλή κατάσταση στην οποία πιθανόν να είναι ακόμα και ελπίζω κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση να μας τα δώσει.
tsalk, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για το βίντεο! Πρώτη φορά το βλέπω (και φαντάζομαι και πολλοί άλλοι φίλοι του forum)!

:bow: :thanx2:

drspiros είπε:
Παροτι ειχα δει τη συγκεκριμενη εκπομπη πριν απο χρονια, θυμαμαι πολυ καλα οτι ο Γιαννης Δαλιανιδης δεν ειχε καν αναφερθει στα "Καθημερινα". Ειχε πει οτι μετα απο 7 χρονια του Λουνα Παρκ, δεν ειχε πια κατι καινουργιο να γραψει για τους ιδιους ανθρωπους και ηθελε να τη σταματησει. Οι υπευθυνοι της ΕΡΤ τοτε, αφου προσπαθησαν αδικα να τον μεταπεισουν, του ζητησαν να γραψει τουλαχιστον μια σειρα μονο για τον κυρ-Γιωργη. Ετσι προεκυψαν "Τ'αναποδα", τα οποια ομως λογω της αλλαγης της διοικησης δεν προβληθηκαν ποτε.
drspiros, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που πρoσέθεσες - σε ευχαριστούμε!

Έκανα και τις ανάλογες αλλαγές στο κείμενο της RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B1_%28%CE%A4%CE%B1%29
 
Πολυ καλο Τsalk και να πω την αληθεια ουτε το θυμαμαι ουτε το εχω ξανακουσει. :thumbup:

Eυρεθη αγνωστο σοου του Δαλιανιδη και νομιζα οτι τα ηξερα ολα.
 
Ενα εχω να πω μονο. Αν η ΕΡΤ εχει οντως (ακομα) αυτα τα 6 επεισοδια, με τα μοναδικα πια δειγματα ερμηνειας του κορυφαιου Παπαγιαννοπουλου ως κυρ-Γιωργη, της καημενης Παγκρατη ως Καθριν, της ανεπαναληπτης Παιταζη ως Ουρανια, αλλα και της πρωτης εμφανισης του Γαρδελη (για τους φανατικους των 80ς) γιατι δεν τα προβαλει ή ακομα καλυτερα να τα βγαλει σε dvd? Τοσο ανοητοι ειναι εκει στην ΕΡΤ?

Εχουν τετοιο υλικο και μας πασαρουν τους Παππουδες εν δρασει?

Να αρχισουμε να τηλεφωνουμε και να το ζηταμε? (Και αυτο). Αλλα βλεπεις στου κουφου την πορτα......
 
Τσαλκ για άλλη μιά φορά σε ευχαριστούμε για την εκπληκτική σου δουλειά!!! :bow: :bow: :bow:

Είμαι λίγο απαισιόδοξη σχετικά με το τι μπορεί να γίνει με αυτά τα επεισόδια, αφού για να κινηθεί κάτι στην Ελλάδα πρέπει να υπάρξει ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση... και πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν τέτοιοι στην ΕΡΤ (και όχι μόνο... )
 
drspiros είπε:
Παροτι ειχα δει τη συγκεκριμενη εκπομπη πριν απο χρονια, θυμαμαι πολυ καλα οτι ο Γιαννης Δαλιανιδης δεν ειχε καν αναφερθει στα "Καθημερινα". Ειχε πει οτι μετα απο 7 χρονια του Λουνα Παρκ, δεν ειχε πια κατι καινουργιο να γραψει για τους ιδιους ανθρωπους και ηθελε να τη σταματησει. Οι υπευθυνοι της ΕΡΤ τοτε, αφου προσπαθησαν αδικα να τον μεταπεισουν, του ζητησαν να γραψει τουλαχιστον μια σειρα μονο για τον κυρ-Γιωργη. Ετσι προεκυψαν "Τ'αναποδα", τα οποια ομως λογω της αλλαγης της διοικησης δεν προβληθηκαν ποτε.
Eίσαι απόλυτα ακριβής σε αυτά που θυμάσαι.

Η αναφορά στα καθημερινά σε σχέση με τα 6 επεισόδια της σειράς τα ανάποδα είχε ειπωθεί από τον Γιάννη Δαλιανίδη στην 25η εκπομπή του Σήριαλ των σήριαλ όταν είχαν προβληθεί αποσπάσματα από τα καθημερινά και τις άλλες σειρές του Γίωργου Κωσταντίνου.
 
tsalk είπε:
Eίσαι απόλυτα ακριβής σε αυτά που θυμάσαι.Η αναφορά στα καθημερινά σε σχέση με τα 6 επεισόδια της σειράς τα ανάποδα είχε ειπωθεί από τον Γιάννη Δαλιανίδη στην 25η εκπομπή του Σήριαλ των σήριαλ όταν είχαν προβληθεί αποσπάσματα από τα καθημερινά και τις άλλες σειρές του Γίωργου Κωσταντίνου.
Α, συγγνωμη τοτε, δεν ειχα δει αυτη την εκπομπη, μαλλον πρεπει να ηταν τη δευτερη χρονια προβολης της (αν υπηρξε) που δεν την παρακολουθουσα. Παρεπιπτοντως, να αναφερω οτι εχω κρατησει ολα τα βιντεακια απο τις σειρες, στις οποιες εγινε αναφορα στον πρωτο κυκλο του Σήριαλ των σήριαλ, θα προσπαθησω καποια στιγμη να τα ανεβασω καπου. (ερωτηση προς διαχειριστες: εφοσον προκειται για αποσπασματα, μπορω να τα βαλω σε RS ή πρεπει να τα ανεβασω στο YouTube?)
 
Αρκετά από αυτά τα βίντεο βρίσκονται ανεβασμένα από μένα στο Youtube. Αν θέλεις τα ανεβάζεις εκεί.
 
ChristosM είπε:
Ενα εχω να πω μονο. Αν η ΕΡΤ εχει οντως (ακομα) αυτα τα 6 επεισοδια, με τα μοναδικα πια δειγματα ερμηνειας του κορυφαιου Παπαγιαννοπουλου ως κυρ-Γιωργη, της καημενης Παγκρατη ως Καθριν, της ανεπαναληπτης Παιταζη ως Ουρανια, αλλα και της πρωτης εμφανισης του Γαρδελη (για τους φανατικους των 80ς) γιατι δεν τα προβαλει ή ακομα καλυτερα να τα βγαλει σε dvd? Τοσο ανοητοι ειναι εκει στην ΕΡΤ?
ChristosM με "τρώει" το χέρι μου να πληκτρολογήσω απάντηση στην ερώτησή σου, αλλά θα σταθώ στο ύψος μου! ;)

ChristosM είπε:
Να αρχισουμε να τηλεφωνουμε και να το ζηταμε? (Και αυτο). Αλλα βλεπεις στου κουφου την πορτα......
ChristosM, εγώ είμαι μαζί σου. Ακόμα και τηλέφωνο/α (υπεραστικό/ά) προτίθεμαι να κάνω στους κουφούς! Θα το σηκώσουν όμως? (γιατί πολλοί "κουφοί" πρέπει να είναι στην Αγιά Παρασκευή) Πέρα από τις πλάκες, μήπως θα έπρεπε να επικοινωνήσουμε μέσω τηλεφώνου/αλληλογραφίας μαζί τους? Μήπως και ένα τέτοιο ενδεχόμενο (να βγάλουν σε dvd σειρά που δεν είχε προβληθεί) δεν το έχουν σκεφτεί...

drspiros είπε:
Παρεπιπτοντως, να αναφερω οτι εχω κρατησει ολα τα βιντεακια απο τις σειρες, στις οποιες εγινε αναφορα στον πρωτο κυκλο του Σήριαλ των σήριαλ, θα προσπαθησω καποια στιγμη να τα ανεβασω καπου. (ερωτηση προς διαχειριστες: εφοσον προκειται για αποσπασματα, μπορω να τα βαλω σε RS ή πρεπει να τα ανεβασω στο YouTube?)
drspiros, δεν "πρέπει" τίποτα, μπορείς να κάνεις ό,τι σε βολεύει (εφ'όσον πρόκειται για σύντομο απόσπασμα ή τίτλους έναρξης σειράς). Οι βασικές διαφορές μεταξύ RapidShare και YouTube είναι 2 κατά τη γνώμη μου:

1. Ποιότητα εικόνας - στο RapidShare το βίντεο "ανεβαίνει" αυτούσιο, ενώ στο YouTube η ποιότητα της εικόνας πέφτει αρκετά.

2. Προσβασιμότητα (καλά το λέω?) - στο YouTube το βίντεο ανεβαίνει, βλέπεται δυνητικά από χιλιάδες ανθρώπους και μένει εκεί μέχρι εσύ να το κατεβάσεις, ενώ στο RapidShare η δυνατότητα το βίντεο να γίνει download ισχύει για ορισμένο χρονικό διάστημα και (νομίζω) μόνο για τους 10 πρώτους "αναγνώστες". Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι βιντεάκια που έχουμε σε μορφή MPEG, AVI ή VOB από το RS θα μπορέσουν να ανέβουν σύντομα και στη RetroDB για να τα βλέπουμε και από εκεί.

Διαλέγεις και παίρνεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
ChristosM με "τρώει" το χέρι μου να πληκτρολογήσω απάντηση στην ερώτησή σου, αλλά θα σταθώ στο ύψος μου! ;)


ChristosM, εγώ είμαι μαζί σου. Ακόμα και τηλέφωνο/α (υπεραστικό/ά) προτίθεμαι να κάνω στους κουφούς! Θα το σηκώσουν όμως? (γιατί πολλοί "κουφοί" πρέπει να είναι στην Αγιά Παρασκευή) Πέρα από τις πλάκες, μήπως θα έπρεπε να επικοινωνήσουμε μέσω τηλεφώνου/αλληλογραφίας μαζί τους? Μήπως και ένα τέτοιο ενδεχόμενο (να βγάλουν σε dvd σειρά που δεν είχε προβληθεί) δεν το έχουν σκεφτεί...

Προς το παρων μονο αυτο μπορουμε (και πρεπει) να κανουμε. Ομως δεν αρκουν 3-4 ατομα. Καλο θα ηταν να υπαρξει μια τετοια κινητικοτητα απο πολυ περισσοτερα παιδια.
 
Η ΕΡΤ για να τιμησει τον αγαπημενο μας Γιαννη Δαλιανιδη που εφυγε απο την ζωη πριν δυο χρονια, μας προσφέρει το πρωτο επεισόδιο της σειρας "Τ Αναποδα" που ειναι η συνεχεια του θρυλικου "Λουνα Παρκ" και το οποιο δεν εχει προβληθει ποτέ. Μπορειτε να το δειτε στην επισημη ιστοσελιδα της ΕΡΤ σημερα.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=96051&autostart=0
 
Πολλες ευχαριστες εκπληξεις σημερα!!


Και οντως ειναι συνεχεια του Λουνα Παρκ,αναφερεται στην προηγουμενη δουλεια του εκει!!
 
Επιτελους ενα καλο νεο. Ευχαριστουμε πολυ την ΕΡΤ και ελπιζω να δουμε και τα υπολοιπα επεισοδια της σειρας.
 
Ωραίο, με τον ανεπανάληπτο Παπαγιαννόπουλο. Μια ερώτηση: ξέρει κανείς τη μουσική που ακούγεται μετά το τέλος των τίτλων έναρξης; Τη θυμάμαι να την άκουγα και στις διαφημίσεις της "Ραδιοτηλεόρασης".
 
Προκειται για το εκπληκτικο fasten seat belt των space.
 
Πίσω
Μπλουζα