Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

jdc είπε:
Και εδώ έχουμε ένα από τα κουλά με αυτό το κομμάτι, το βρίσκουμε από την ίδια την δισκογραφική εταιρία να έχει κυκλοφορήσει είτε ως 101 ή ως looney tunes.
Γεγονός, αν και νομίζω ότι των Looney Tunes είναι πιο προβεβλημένο (αν και δεν θυμάμαι να έχει κυκλοφορήσει από XL των 101).

Η XL είχε κυκλοφορήσει και άλλα σημαντικά dance ονόματα όπως οι SL2, Liquid, Nu-matic κλπ κλπ...

[h=1]Liquid - Sweet Harmony[/h]


Aρκετές αξιόλογες εταιρίες όμως υπήρχαν (deconstruction, R&S, positiva) και έχουν δώσει στίγμα στη dance
 
prisma είπε:
Aρκετές αξιόλογες εταιρίες όμως υπήρχαν (deconstruction, R&S, positiva) και έχουν δώσει στίγμα στη dance
Στην οποία deconstruction πήγε και η Kylie Minogue για να αποτινάξει από πάνω της τους Stock Aitken Waterman, και κυκλοφόρησε εξαιρετικά κομμάτια, ειδικά σε ρεμιξ των Brothers in Rhythm.
 
Μιάς και αναφέρθηκε η kylie Minogue παραπάνω, να ένα κομμάτι που έχει δώσει τα φωνητικά της ( όσα και όποια είναι αυτά )

vision masters .feat kylie minouge .keep on pumping it up

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, στην ουσία πήραν τη φράση από το I guess I like it like that και το ρεμιξάρανε. Εξαιρετικό κομμάτι πάντως, και πάει σετ με το Do you dare, της ίδιας περιόδου.

Do You Dare (NRG Mix) - Kylie Minogue

[video=youtube;_b3-ASjuuek]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία, χαίρομαι να διακατέχετε από γνώση το θέμα !

Λοιπόν, πριν όταν δινόταν η "μεγάλη μάχη" αναφέρθηκε πολλές φορές το όνομα των cappella, πάντα όμως είχα μεγαλύτερη αδυναμία στο άλλο συγκρότημα τους, τους anticappella.

Η "συνομοταξία" βέβαια που δημιούργησε αυτά τα δύο συγκροτήματα είχε δημιουργήσει δεκάδες ακόμα άλλα project, σχεδόν ότι ακούγαμε τότε από Ιταλία όλο και κάποιο όνομα από αυτούς θα έβρισκες από πίσω, ειδικά το όνομα του gianfranco bortolotti.

Ένα από τα αγαπημένα μου από αυτό το project.

Anticappella -- Everyday (1991)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
jdc είπε:
Πολύ ωραία, χαίρομαι να διακατέχετε από γνώση το θέμα !
Λοιπόν, πριν όταν δινόταν η "μεγάλη μάχη" αναφέρθηκε πολλές φορές το όνομα των cappella, πάντα όμως είχα μεγαλύτερη αδυναμία στο άλλο συγκρότημα τους, τους anticappella.
Nα διευκρινίσουμε ότι το όνομα των Anticapella δεν υποδηλώνει κόντρα με τους Cappella. :animlaugh:

Ωραίο σχήμα όντως, εμένα μου άρεσε πολύ και αυτό...

[h=1]Anticappella - 2/231 (Extended Version)[/h]

 
josh wink-higher state of conciousness

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Antico - We Need Freedom (1991)


Άλλο ένα κομμάτι από την συνομοταξία των cappella, anticappella κ.λ.π

Θυμάμαι όταν είχε κυκλοφορήσει το higher state of consciousness, πολλοί εδώ στην Ελλάδα εκφράζαν πόσο χάλια κομμάτι είναι ( όπως ο τσαουσόπουλος, πόσο δεν τον πήγαινα αυτόν τον άνθρωπο όσο και αν έκανε κάποιες καλές δουλειές στο ραδιόφωνο ) και με τον κλασσικό Ελληνικό ισοπεδωτικό τρόπο λέγαν ότι απλώς κάποιοι πήραν μία "σφυρίχτρα" και φτιάξανε ένα μουσικό κομμάτι... !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μην ξεχνας φιλε οτι η ελλαδα ειναι η χωρα της ισοπεδωσης και της ασχετοσυνης.για σφυριχτρες θα λεγανε,τι περιμενες.το πες και μονο σου,οταν κριτης της μουσικης [προσωπικοι χαρακτηρισμοι]

συνεχιζουμε,moby-feeling so real

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kάποια κομμάτια η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε "radio friendly". To "Higher State..." ανήκει σε αυτή τη κατηγορία. Παρ'όλα αυτά, επειδή γνωρίζουν επιτυχία αναγκαστικά παίζονται και απ'το ραδιόφωνο (μιλάω πάντα για το εμπορικό ραδιόφωνο). Κάποιοι άνθρωποι του χώρου λοιπόν δεν είναι εύκολο να χωνέψουν κάποιους ήχους, ειδικά όταν οι μουσικές τους καταβολές είναι τελείως διαφορετικές. Ας πούμε ο 267 (για να το κάνω πιο ρετρό) προέρχεται από μια πιο "ροκ" εποχή. Δεν τον υπερασπίζομαι, απλά κάποια πράγματα έχουν πάντα μια εξήγηση.
 
[edit] εκτός θεματολογίας - χαρακτηρισμοί
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] εκτός θεματολογίας - χαρακτηρισμοί
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] εκτός θεματολογίας - χαρακτηρισμοί

για το ξεκαρφωμα,

Marusha @ Mayday The Raving Society (We are different) 26.11.1994

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] εκτός θεματολογίας

Ένα αγαπημένο κομμάτι :

Awesome 3 - Don't Go

[video=youtube;-4HhUSQA_7s]

Πρώτη κυκλοφορία το 1992, με αρκετές επανεκτελέσεις από τότε από διάφορες δισκογραφικές μεταξύ των οποίων και από την XL Recordings (1996).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] εκτός θεματολογίας - χαρακτηρισμοί

Prodigy - soundcheck & intro - Athens 1995 live - [HQ 480p]


2 βιντεακια απο prodigy το 95 με τα γνωστα παρατραγουδα στο τελος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@manowar: Σε παρακαλώ μην τραβήξεις άλλο την κουβέντα...

Πρώτον, είσαι εκτός θέματος μέχρι εκεί που δεν πάει.

Δεύτερον, μοιράζεις χαρακτηρισμούς με πολύ μεγάλη ελευθερία - δεν είναι ούτε στο ύφος, ούτε στο στυλ του φόρουμ να γράφονται για "πατσαβούρες" και άλλα ευτράπελα.

Τρίτον, σε καμία περίπτωση δεν ανεχόμαστε χαρακτηρισμούς για δημόσια πρόσωπα, από ανώνυμους χρήστες.

Τέταρτον, ήδη ένας admin επενέβη στο σχόλιό σου για τον Τσαουσόπουλο κι εγώ, το έκανα ξανά.

Pls, μην το τραβάς από τα μαλλιά. Κανείς δεν πρόκειται να σ' ακολουθήσει σε μια κουβέντα παραλόγου.
 
καταρχην χαιρομαι που βαθια μεσα σου συμφωνεις με αυτα που εγραψα(ειμαι σιγουρος γι αυτο).σεβομενος την ευγενικη σου παρακληση δε θα το συνεχισω,οκ.ειμαι απλα ικανοποιημενος που εστω και ενας συμφορουμιτης συμφωνησε μαζι μου.παντως θεωρω οτι τα "δημοσια" προσωπα(τα "δημοσια" ξαναλεγω),οπως οι προαναφερομενοι μπορουν να κριτικαρονται ελευθερα για το "δημοσιο εργο" που επιτελουν,ετσι δεν ειναι?λοιπον οκ σεβομενος εσενα,σταματω.
 
Φαντάζομαι απευθύνεσαι στον φίλο prisma, γιατί εγώ δεν συμφώνησα σε κάτι μαζί σου.

Η κριτική είναι κάτι που πρέπει να γίνεται επώνυμα και κυρίως σε μέρη που να το επιτρέπουν. Εδώ, δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο!

Σ' ευχαριστώ για τη συμμόρφωση - πάμε πάλι εντός θέματος λοιπόν! :)
 
κι ομως σε εσενα απευθυνθηκα.ειμαι σιγουρος οτι κατα βαθος συμφωνεις μαζι μου.απλα κρατας μια αυστηρη σταση επειδη εισαι admin.τεσπα αφου ξερεις εμεις οι μεταλλαδες ειμαστε καταγγελτικοι.και αφου οπως ειδα σ αρεσουν οι θεοι blind guardian σου αφιερωνω ενα τραγουδι τους στο αντιστοιχο τοπικ τους.
 
Αυτό που διαβάζεις τα σώψυχά μου! Τι να πω! :p

Thanks for the song - και κλασσικά όλα τα offtopics θα καθαριστούν λίγο αργότερα.
 
Πίσω
Μπλουζα