Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

johnny19818 είπε:
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την Techno με τη Eurodance...Culture Beat, Dr Alban, Maxx, E-Rotic, Haddaway κ.α. είναι Eurodance.
Και ναι, και όχι. Αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί, ναι, ως τεκνο μπορούμε να πούμε ότι παίζουν οι δυνατοί ήχοι, ηλεκτρονικοί, κυρίως με samples ακόμα και για τα όποια φωνητικά, και όχι αυτά τα πιο ποπ-χορευτικά κομμάτια. Αλλά επειδή στην Ευρώπη έγινε ένα τουρλουμπούκι και πλασαρίστηκαν όλα μαζί, τότε τέκνο τα έλεγαν αυτά που σήμερα λέμε eurodance.
 
Ένα είναι σίγουρο, πως το thread αυτό μέσα σε 36 περίπου ώρες έχει 62 ποστ και αυτό δείχνει την αγάπη για τη μουσική αυτή!
 
nwntas είπε:
Να προτείνω κάτι προς τους μεγαλύτερους της παρέας, που τη βίωσαν σε όλη της τη δόξα τη φάση της τέκνο, θέλετε αν είναι να πείτε λίγο τη φάση που γινόταν εκείνη την εποχή; Πχ το ντύσιμο, το στυλ, τι γινόταν στα κλαμπ. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον για μας που δεν περάσαμε αυτή τη φάση, να μπούμε περισσότερο στο κλίμα.
Θα αναφέρω τα εξής γενικότερα...εκείνη η εποχή είχε ενδιαφέρον, διότι οι πιτσιρικάδες τότε (όπως εγώ) βιώναμε την έλευση μιας νέας μουσικής κουλτούρας. Μαζί με κάποια άλλα είδη η μουσική ξέφευγε από το πολύ pop/rock των '80s και πήγαινε (για 1η ίσως φορά) ως το underground τόσο μαζικά. Το μαζικά αφορά τα clubs αλλά και το νεαρό ακροατήριο τότε. Ως τα τέλη των 80s, "underground" σήμαινε κυρίως heavy metal. Η χορευτική σκηνή τότε έφερνε ένα νέο κύμα και εκτός από κάποια θρυλικά μαγαζιά της εποχής, γίνονταν διάφορα events/parties οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς. Όσον αφορά το στυλ και το ντύσιμο, μη φανταστεί κανείς τίποτε το extreme, ενδεχομένως να γινόταν μια προσπάθεια για όσο το δυνατόν πιο άνετο και casual ντύσιμο. Στα clubs η μεγάλη πλειοψηφία πήγαινε για τη μουσική, το χαβαλέ και να περάσει καλά. Αυτά τα γενικά και αόριστα περί ναρκωτικών κλπ είναι υπερβολές. Όποιος θέλει να πάρει ουσίες, παίρνει όπως και να'χει. Γενικά ήταν ωραία η φάση.

Κατά τα άλλα, όντως έχει γίνει μια σύγχυση με τα μουσικά είδη εδώ...
 
Το παρακάτω θεωρείται Τέκνο?

 
nwntas είπε:
Αλλά επειδή στην Ευρώπη έγινε ένα τουρλουμπούκι και πλασαρίστηκαν όλα μαζί
Αυτό είναι αλήθεια. Είχα πετύχει συλλογές Techno που είχε πχ μέσα το "Dominator" και μετά πεταγόταν η Corona.... τι σχέση είχε το ένα με το άλλο? Μονο και μόνο επειδή έχει μέσα κάποια techno samples ένα κομμάτι πάει να πει ότι είναι Τechno? Οκ, και το "Beat it" του Michael Jackson έχει ηλεκτρική κιθάρα μέσα, μέχρι και solo, άρα το κομμάτι να το βάλουμε σε κάποια συλλογή με Metal? Θυμάμαι πόσο πολύ ξενέρωνα όταν έλεγα σε κάποιον να μου γράψει Techno και η κασέτα είχε μέσα Corona, Dr Alban και άλλα παρόμοια. Οχι πως δεν μου αρέσουν και πολλά τέτοια, απλά όταν ήθελα να ακούσω Techno ήθελα να ακούσω κάτι τέτοιο:

Mιας και ανέφερα το Dominator

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@johnny19818

Nαι, το "Higher State..." είναι καθαρά techno... :)
 
Εντάξει τότε στα ραδιόφωνα όλα αυτά τα τραγούδια χαρακτηριζόταν σαν techno και γενικά όλο εκείνο το ρεύμα στα μέσα των 90ς κάπου άρχισε να ξεχωρίζει το όλο σκηνικό και να παρακμάζει

μέχρι να φτάσουμε στη μαμά ρειβερ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις στα τέλη της δεκαετίας.

Πάντως είναι χαραγμένα στη μνήμη μου το Αλσος , το +Soda , το Domus διάφορα μικρά κλαμπάκια σε όλη την Αθήνα με εκείνο τον ήχο.
 
johnny19818 είπε:
Ένα είναι σίγουρο, πως το thread αυτό μέσα σε 36 περίπου ώρες έχει 62 ποστ και αυτό δείχνει την αγάπη για τη μουσική αυτή!
:headbangdude:

Θα μιλήσω ως πιτσιρικάς, που όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου εδώ, δεν την έζησα ενεργά την εποχή, αλλά παράπλευρα.

Η μουσική βιομηχανία σήμερα δεν είναι στα πάνω της. Οπότε η λύση ποιά είναι; Στροφή στο παρελθόν! Τι πιο καλό και πιο απολαυστικό από το δυναμικό ήχο της τέκνο (ή του όποιου όρου ορίζει όλη αυτή τη μουσική που παίζει στο thread, γιατί όλα μ'αρέσουν);;; Χωρίς, βέβαια, να απορρίπτω άλλα είδη μουσικής, ιδίως από τη δεκαετία του '80.

prisma είπε:
Θα αναφέρω τα εξής γενικότερα...εκείνη η εποχή είχε ενδιαφέρον, διότι οι πιτσιρικάδες τότε (όπως εγώ) βιώναμε την έλευση μιας νέας μουσικής κουλτούρας. Μαζί με κάποια άλλα είδη η μουσική ξέφευγε από το πολύ pop/rock των '80s και πήγαινε (για 1η ίσως φορά) ως το underground τόσο μαζικά. Το μαζικά αφορά τα clubs αλλά και το νεαρό ακροατήριο τότε. Ως τα τέλη των 80s, "underground" σήμαινε κυρίως heavy metal. Η χορευτική σκηνή τότε έφερνε ένα νέο κύμα και εκτός από κάποια θρυλικά μαγαζιά της εποχής, γίνονταν διάφορα events/parties οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς. Όσον αφορά το στυλ και το ντύσιμο, μη φανταστεί κανείς τίποτε το extreme, ενδεχομένως να γινόταν μια προσπάθεια για όσο το δυνατόν πιο άνετο και casual ντύσιμο. Στα clubs η μεγάλη πλειοψηφία πήγαινε για τη μουσική, το χαβαλέ και να περάσει καλά. Αυτά τα γενικά και αόριστα περί ναρκωτικών κλπ είναι υπερβολές. Όποιος θέλει να πάρει ουσίες, παίρνει όπως και να'χει. Γενικά ήταν ωραία η φάση.
Nice! Γενικά, απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σας, τότε υπήρχε διάθεση για κέφι, αλλά και όρεξη για πειραματισμό και νέα μουσική παραγωγή.

Καλά, τα ναρκωτικά πάντα παίζουν, αλλά όπως λες κι εσύ, αυτός που είναι να τα πάρει, θα τα πάρει, ασχέτως μουσικής.

Άλλο ένα κόλλημα δεν ήταν και οι κατηγορίες περί σατανισμού; Βέβαια, πήγαινε προς τη rave ο πόλεμος, με την περιβόητη "μάνα raver".
 
Ορίστε άλλο ένα ωραίο κομμάτι που ήταν και διαφήμιση της Heineken εκείνη την εποχή.

 
johnny19818 είπε:
Ορίστε άλλο ένα ωραίο κομμάτι που ήταν και διαφήμιση της Heineken εκείνη την εποχή.

Και το ψαχνα! Πριν 2-3 μέρες είδα ένα βιντεάκι από την πρώτη μέρα του Mad, το έπαιζε εκεί και το ξαναθυμήθηκα. Κι εγώ απ'τη διαφήμιση της Heineken το έμαθα!

Και κάτι τέκνο-τέκνο :p

N-Joi - Adrenalin

http://www.youtube.com/watch?v=mUUfrajQcr0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Capricorn - 20 Hz (Nalin & Kane Mix)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
A, γεια σου, τώρα πέτυχες διάνα :p

Ωραίο κομμάτι, δεν το είχα ξανακούσει.

desperado289 είπε:
NRG I need your love πριν τους Baby D
Πιο hardcore φάση και πολύ κοντά στο στυλ των Prodigy στις αρχές τους. Μου άρεσαν πάρα πολύ και αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ποστ πέφτουν βροχή. Δώστε παιδιά!!

Berri - The Sunshine After The Rain (1994 Eurodance)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα δικά μας παιδιά οι Έλληνες NUTE Sound of Sounds με το Higher το 1992

 
Αυτό το παίζανε θυμάμαι σε ένα κινητό λούνα παρκ που άραζε στο χωριό μου εκείνη την εποχή. Μου άρεσαν τα robotic vocals (παρόμοια φάση με το U96 - Das Boot):

Orion - Star Trek (Tekkno Mix)

https://www.youtube.com/watch?v=C_fuTCzs6v8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τα ποστ πέφτουν βροχή. Δώστε παιδιά!!

Το οποίο έπαιζε και στο Έλλη και Άννα! Εξαιρετική η Berry. Cover, αλλά με βάση τη σύνθεση του Morroder στο I feel love.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στους N Joi συμμετείχε και η κοπέλα που έκανε φωνητικά στους Repubica.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι προάγγελοι της House Alcatraz Give me Luv

 
desperado289 είπε:
Oι προάγγελοι της House Alcatraz Give me Luv
Όταν λες προάγγελοι, τι εννοείς? Γιατί η house δεν εμφανίστηκε το 1996 που κυκλοφόρησαν αυτά. Είχε τουλάχιστον μια δεκαετία πίσω της.
 
Πίσω
Μπλουζα