Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Οριστε μερικά CDs που έχω από τότε:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Όλα ορίτζιναλς, παρακαλώ...
 
11 σελιδες τωρα εχω παθει απανωτα flashback....:burn:

Τι κομματαρες εχετε θυμηθει βρε θηρια? :eek:

Θυμαμαι ειχα λιωσει το Now 32 του '95...ειχε απιστευτα κομματια μεσα!!!

Aγαπημενο κομματι.... :flower:

 
Ααααχ τι τραβάω.... Eίπα να φτιάξω ένα topic για Techno και πάλι γέμισα με Eurodance :p Αυτό το πράγμα πάντα με κυνηγούσε και στις εποχές που μου γράφανε κασέτες και είχαν 1-2 Techno κομμάτια μέσα και τα υπόλοιπα eurodance. Μην μου ξύνετε τις πληγές ρε παιδιά!

Techno... Technoooooooo... :p

Μediteria - Is E.T. on X.T.C (remix)

[video=youtube;5jjL3dXz-Z8]https://www.youtube.com/watch?v=5jjL3dXz-Z8

Edit: Εντάξει δεν έχω παράπονο, το thread είναι πολύ ζωντανό τουλάχιστον :) Αναρωτιέμαι πως και δεν είχε φτιαχτεί ένα μέχρι τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ prisma... τι κομματάρα... το είχα ξεχάσει εντελώς.

Bizzare Inc - Plutonic - Vinyl Solution - 1991

http://www.youtube.com/watch?v=jnGBlgNPvqo

σήμερα βρήκα και σε 8άρα κασέτα την συναυλία των Altern8 στο TESSERA που είχα τραβήξει...

και ένα από τα πολύ πολύ αγαπημένα μου...

D-Shake - Techno Trance

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Οριστε μερικά CDs που έχω από τότε:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


Όλα ορίτζιναλς, παρακαλώ...
Τώρα αν πω ότι ζηλεύω... :dribble:

Και ως είθισται, ένα κομμάτι κι από μένα

 
Άστα nwntas... Τους είχα ξεφραγκιάσει τους γονείς μου... :D
 
DINO είπε:
Άστα nwntas... Τους είχα ξεφραγκιάσει τους γονείς μου... :D
Αν κρίνω και από τις τότε τιμές των cd... Μάλλον έχεις στα χέρια σου ένα σπίτι υπό μορφή cd :p
 
@ Prisma + Fred Madison + Nwntas

Πολύ ωραία τα κομμάτια στα τελευταία post σας guys. Ειδικά το D-Shake - "My Heart The Beat", πολύ καλό. Ηρθε στα ίσια του το thread :p

Το Take me away των Cappella το είχα στην πρώτη μου κασέτα αλλά ήταν λίγο διαφορετικό (techno mix).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντινο...respect για την συλλογη!!!! :bow: :bow:

Οριστε και η δικη μου,ταπεινη,χορευτικη συλλογη... :)

attachment.php
 
Λάηκ! Λάηκ! Λάηκ!

ελαφρύ off-topic: οι συλλογές Now είχαν επιτυχία στην Ελλάδα, βλέπω. Τα κομμάτια που είχαν μέσα, έπαιζαν τότε κι εδώ ή ήταν τελείως alien σαν συλλογές;

Ρωτάω γιατί έχω μια αδυναμία σε αυτές τις συλλογές (ήταν σε ένα βαθμό "δάσκαλος" για μένα) και με ένα φιλαράκι απ' το tube που συζητάγαμε, μου έλεγε ότι σαν συλλογές ήταν εκτός τόπου και χρόνου και ότι για εδώ Ελλάδα δεν πατούσαν πουθενά για πουθενά, από άποψης κομματιών που να ακούγονταν εδώ. Δλδ για τα ελληνικά δεδομένα είχαν άγνωστα κομμάτια και από είδη που δεν ακούγονταν τόσο.

Η ερώτηση πάει στο αν αυτές οι συλλογές έδεναν με την τότε ελληνική μουσική βιομηχανία, γιατί δεν έχω καλή εικόνα. Σαν συλλογές, κατ εμέ, είναι εξαιρετικές.
 
Nωντα...για ριξε ενα βλεφαρο εδω. ;)
 
stayros είπε:
Nωντα...για ριξε ενα βλεφαρο εδω. ;)
Το ξέρω Σταύρο! ;)

Είμαι μίνι-φαν της συλλογής, τουλάχιστον μέχρι πριν 2-3 χρόνια τις... άκουγα ανελλιπώς.

Απλά επειδή όσο να 'ναι, βρετανικές συλλογές είναι, ρωτάω αν στα 80's-90's είχαν εξίσου πέραση και στην Ελλάδα.

Ξέρω ότι υπήρχαν ελληνικές Now, απλά επειδή κάποιος μου χε πει ότι οι βρετανικές συλλογές δεν αντιπροσώπευαν την ελληνική κατάσταση στη μουσική, δεν είχαν και το τρελό ενδιαφέρον. Διαφωνώ με την άποψη αυτή, γι'αυτό και ρωτάω εδώ τους "ειδικούς"! :p
 
Τι να σου ρε φιλαρακι...εμενα ολα αυτα τα χοροπηδαδικα ακουσματα,ολα ιδια μου φαινονται! :D

Νταμπατουμπα το ενα,Νταμπατουμπα και το αλλο... :D

Ποτε δεν καταλαβα ποια η διαφορα μεταξυ Techno και Dance μουσικης...:what:

Το μονο που θυμαμαι για τις Νow συλλογες ειναι οτι καθε χρονο εβγαζαν

καινουργιες και τις διαφημιζαν - τουλαχιστον για ενα φεγγαρι - σε ραδιο και τηλεοραση για μικρο διαστημα.

Το ιδιο γινοταν και με τα Hit Box.
 
nwntas είπε:
Το ξέρω Σταύρο! ;) κάποιος μου χε πει ότι οι βρετανικές συλλογές δεν αντιπροσώπευαν την ελληνική κατάσταση στη μουσική, δεν είχαν και το τρελό ενδιαφέρον. Διαφωνώ με την άποψη αυτή, γι'αυτό και ρωτάω εδώ τους "ειδικούς"! :p
Oι Αγγλικές ΝΟW περιέχουν τα μεγάλα hits του βρετανικού chart, που γενικά δίνουν (και έδιναν εκείνη την εποχή) το στίγμα σε όλη την Ευρώπη άρα και στην Ελλάδα. Ήταν καλές mainstream συλλογές αν ήθελες τις μπαμ επιτυχίες μαζί και νομίζω πήγαν αρκετά καλά εμπορικά στη χώρα μας μια εποχή.
 
Εγώ πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά την συλλογή από New Channel στην Ελλάδα ονόματι "Techno Beat Box"

http://www.discogs.com/Various-Techno-Beatbox-Vol-1/release/936603

Είχε 3 ή 4 volumes δεν θυμάμαι ακριβώς. Εγώ πάντως αντέγραφα πολλά κομμάτια και από την συλλογή "Techno Trax" και συγκεκριμένα το πρώτο που είχα ήταν αυτό:

http://www.discogs.com/Various-Techno-Trax-Vol-5/release/140687
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Oι Αγγλικές ΝΟW περιέχουν τα μεγάλα hits του βρετανικού chart, που γενικά δίνουν (και έδιναν εκείνη την εποχή) το στίγμα σε όλη την Ευρώπη άρα και στην Ελλάδα. Ήταν καλές mainstream συλλογές αν ήθελες τις μπαμ επιτυχίες μαζί και νομίζω πήγαν αρκετά καλά εμπορικά στη χώρα μας μια εποχή.
Ευχαριστώ! Το ίδιο θεωρώ κι εγώ, γιατί απ' όσες έχω ακούσει (έχω ακούσει τουλάχιστον τις πρώτες 50, δηλαδή τουλάχιστον όσες βγήκαν στη δεκαετία του 80 και του 90, συν μια επετειακη σειρά από το 1980 έως το 1999) είχαν πολλές επιτυχίες μέσα, και γενικά παίρνεις μια καλή εικόνα της εποχής! Απλά επειδή ο συγκεκριμένος τύπος που πιάσαμε συζήτηση είναι πιο πολύ της τέκνο και της ρέηβ, επειδή οι Now δεν είχαν τόσο techno/rave κομμάτια, τις ψιλοσνομπάρει. Οπότε είπα να αποτανθώ κι εδώ! ;)
 
nwntas είπε:
Απλά επειδή ο συγκεκριμένος τύπος που πιάσαμε συζήτηση είναι πιο πολύ της τέκνο και της ρέηβ, επειδή οι Now δεν είχαν τόσο techno/rave κομμάτια, τις ψιλοσνομπάρει.
Ομοιοπαθής :p

Πάμε και ένα κομματάκι μιας και έχουμε καιρό να βάλουμε...

(Holy Noise - Get Down Everybody)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα