ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

Παιδια θυμοσαστε στο σηριαλ "Της Βαγγελιτσας το καναλι" που ειχαν φτιαξει ενα σημα παρωδια του "αρχαιοελληνικου" της ΕΡΤ-2? Και με βουκολικο μουσικο θεμα. Πολυ γελιο!
 
ChristosM είπε:
Παιδια θυμοσαστε στο σηριαλ "Της Βαγγελιτσας το καναλι" που ειχαν φτιαξει ενα σημα παρωδια του "αρχαιοελληνικου" της ΕΡΤ-2? Και με βουκολικο μουσικο θεμα. Πολυ γελιο!
Μπράβο ChristosM που μου το θύμησες! Άρα stam1370, επιβεβαιωνόμαστε! "Το κανάλι της Βαγγελίτσας" προβλήθηκε τη σεζόν 1987-88 και παρωδούσε το τότε σήμα του καναλιού που ήταν το Αρχαιοελληνικό - άρα το Αρχαιοελληνικό εξακολουθούσε να προβάλλεται πριν το ΕΤ2 με την κόκκινη μπίλια του 1988.
 
Καθώς διάβαζα όλα αυτά τα εξαιρετικά για τα σήματα των δελτίων ειδήσεων, έφαγα φλασιά και ενθυμήθην (sic) τα σήματα των πολύ αρχών του '70.

ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΣ (νομίζω στις 11 το βράδυ απο την ΥΕΝΕΔ).

Με σήμα μία υδρόγειο που περιστρέφεται, και την ονομασία "Τηλεφημερίς" στο κέντρο της, κάπου στον ... Ισημερινό, να περιστρέφεται με φορά αντίστροφη της Γης.

Ηχώ των Γεγονότων.

Νομίζω στην ΕΙΡΤ, με την ΗΧΩ1 ως πρώτο δελτίο της ημέρας, ακολούθως ΗΧΩ2, ΗΧΩ3 και τελευταίο τα μεσάνυχτα ( ;) το ΗΧΩ4.
 
Lux Interior είπε:
Καθώς διάβαζα όλα αυτά τα εξαιρετικά για τα σήματα των δελτίων ειδήσεων, έφαγα φλασιά και ενθυμήθην (sic) τα σήματα των πολύ αρχών του '70.
ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΣ (νομίζω στις 11 το βράδυ απο την ΥΕΝΕΔ).

Με σήμα μία υδρόγειο που περιστρέφεται, και την ονομασία "Τηλεφημερίς" στο κέντρο της, κάπου στον ... Ισημερινό, να περιστρέφεται με φορά αντίστροφη της Γης.

Ηχώ των Γεγονότων.

Νομίζω στην ΕΙΡΤ, με την ΗΧΩ1 ως πρώτο δελτίο της ημέρας, ακολούθως ΗΧΩ2, ΗΧΩ3 και τελευταίο τα μεσάνυχτα ( ;) το ΗΧΩ4.
Και για τα δύο, αλλά ειδικά για την περιγραφή της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ:

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Αν και δεν τολμώ να μιλήσω για ψάξιμο οπτικού υλικού από τότε, για να μεγαλώσουμε το "εύρος" ψαξίματος, ομολογώ πως μου πέρασε η ιδέα...
 
Δεν το γλυτώνω, ε;;;; :D

-----------

ΕΤ-2 1988

-----------

Ευτυχώς που υπήρχαν -και πρέπει να υπάρχουν ακόμα, έτσι;- τα Mangos Studios και δημιούργησαν ό,τι καλύτερο και πρωτοποριακό είχε ως τότε να παρουσιάσει η ΕΡΤ (Α.Ε.), ως προς τις ειδήσεις.

Οι κομπιούτερς όλο και περισσότερο έμπαιναν στη ζωή όλων μας, ακόμα και στην Ελληνική Τηλεόραση. Έτσι, μετά την "κολώνα", το "δεύτερο κανάλι" μας παρουσίασε ένα ακόμα αρτιότερο τεχνικά, για την εποχή του, σήμα. Κυρίως, όμως, είδαμε κάτι που επιτέλους μπορούσες να το δείξεις στις ευρωπαικές τηλεοράσεις και να μη γελάσουν...

Οπτικά: Άρτιο οπτικό αποτέλεσμα, με έμπνευση επιτέλους από την εποχή του και μόνο. Πιστεύω πως προσέξαν πολύ αυτή τη φορά να αποφύγουν το χαρακτηρισμό "κτις" και το κατάφεραν, κάτι που δεν συνέβη με την επίσης άρτια, τεχνικά, "κολώνα". Πολύ έξυπνη και πρωτότυπη η ιδέα να παίζει στο σήμα και η εκάστοτε ώρα προβολής του δελτίου, όπως επίσης και η παραλλαγή χωρίς ώρα, για κάθε περίπτωση... Επίσης πρωτότυπος ο τρόπος εμφάνισης του σήματος του σταθμού με το σπάσιμο του "τοίχου" και το "διπλωμένο" ΕΤ που ισιώνει σταδικά όσο η μπίλια κατευθύνεται προς τα μέσα και γράφει το "2"... (Η μπίλια είναι -επιτρέψτε μου- "όλα τα λεφτά" στο σήμα"....)

Μουσικά: Ούτε κλασσική μουσική, ούτε δημοτική, ούτε αρχαιοελληνική, ούτε σαν εμβατήριο. Απλή, αλλά πολύ καλή μοντέρνα μουσική, που δένει απίστευτα με την εικόνα και σου δίνει τη σωστή εντύπωση.

Το μόνο αρνητικό; η κακομεταχειρησή του αρκετές φορές από τους υπεύθυνους ροής (βλέπε βίντεο του ChristosM).

Συνοπτικά: 9 στα 10
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα βιντεακι που εχω υποσχεθει στον stam1370 και στον bernard.c

[edit] Το βίντεο έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Ενα βιντεακι που εχω υποσχεθει στον stam1370 και στον bernard.c
Τα πολλά λόγια είναι περιττά σε τέτοιες περιστάσεις - THANKS!

:bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2:
 
Για τον ChristosM: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: Τι να πω πια;;; Μοιάζω με γεράκο καμπουριασμένο από τις υποκλίσεις, και ακόμα έχω παρα πολλές να κάνω!!!!

Για τα υπόλοιπα: Τσαπρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!! ΝΤΕΡΤ-TV RULEZZZ!!!!! :D

Lux Interior είπε:
ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΣ (νομίζω στις 11 το βράδυ απο την ΥΕΝΕΔ).Με σήμα μία υδρόγειο που περιστρέφεται, και την ονομασία "Τηλεφημερίς" στο κέντρο της, κάπου στον ... Ισημερινό, να περιστρέφεται με φορά αντίστροφη της Γης.
Θα μπορούσε, λοιπόν, πάρα πολύ χοντρικά και στο τελείως περίπου, να είναι κάααπως έτσι;

81163392ft0.jpg


81163392ft0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Θα μπορούσε, λοιπόν, πάρα πολύ χοντρικά και στο τελείως περίπου, να είναι κάααπως έτσι;
81163392ft0.jpg
Κοντά έπεσες -

από την 1η εκπομπή του "Σε χρόνο TV", το σήμα της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ της ΥΕΝΕΔ, το οποίο (σύμφωνα με τον κ. Δημήτρη Μπενίση, Υπεύθυνο σημάτων της ΥΕΝΕΔ) έκανε ντεμπούτο την 1/1/1974:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Στις είχα υποσχεθεί τις φωτογραφίες!

Θα ακολουθήσει και το σχετικό video (διότι τώρα που είμαι Ελλάδα, μπορώ να "ξεσκονίσω" το Αρχείο μου...)

bernard.c είπε:
Θα ακολουθήσει και το σχετικό video
...Ζητώ συγνώμη, αλλά από ό,τι φαίνεται για το video θα πρέπει να περιμένεις μέχρι την Τρίτη το βράδυ - η σύνδεση του internet που έχω στην Ελλάδα είναι πολύ αδύναμη και δεν μου επιτρέπει να κάνω upload videos στο rapidshare...

:shake:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!! ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να τι παθαίνει όποιος δεν έβλεπε συστηματικά τη Μάριον..... συγγνώμη, το "σε χρόνο TV", εννοώ!!!!! :D

Ένα ασθενοφόρο, γρήγορα..... το λουμπάγκο ήρθε!!!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Αυτός ο Μπενίσης, είπε τότε και τίποτα άλλο χρήσιμο, π.χ. για το "μάτι", τα λογότυπα της ΥΕΝΕΔ ή οτιδήποτε άλλο;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρίτη σήμερα και επιστροφή στη βάση μου... :(

(Τουλάχιστον εδώ η σύνδεση στο internet είναι καλή)

Λοιπόν, όπως είχα υποσχεθεί, το παρακάτω link έχει το video του σήματος της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ της ΥΕΝΕΔ το οποίο πρωτοεμφανίστηκε το 1974:

http://rapidshare.com/files/180527434/Tilefimeris_YENED_1974.avi

stam1370 είπε:
Αυτός ο Μπενίσης, είπε τότε και τίποτα άλλο χρήσιμο ....
stam1370, μπορείς να ακούσεις τα σχόλια του κ. Δημήτρη Μπενίση (Υπεύθυνου σημάτων της ΥΕΝΕΔ) για το συγκεκριμένο σήμα κατά τη διάρκεια προβολής του. Υπενθυμίζω ότι το video είναι από την 1η εκπομπή του "Σε χρόνο TV" (2005).

stam1370 είπε:
Αυτός ο Μπενίσης, είπε τότε και τίποτα άλλο χρήσιμο, .... π.χ. για το "μάτι", τα λογότυπα της ΥΕΝΕΔ ή οτιδήποτε άλλο;;;
Όντως, ο κ. Μπενίσης είπε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα - για του λόγου το αληθές, παραθέτω link από τα σχόλιά του και για το μεταγενέστερο σήμα "του ματιού" της ΥΕΝΕΔ. Όπως θα ακούσετε στο video, δυστυχώς το "Σε χρόνο TV" έκοψε τα λεγόμενα του κ. Μπενίση (πρέπει να είχε κάνει κάποια σχόλια ακόμα τα οποία δεν προβλήθηκαν...)

http://rapidshare.com/files/180520083/YENED_Eidiseis_1977.avi
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστουμε παρα πολυ Bernard. Απ οτι φαινεται στα περιφημα αρχεια της ερτ υπαρχουν ακομα τα σηματακια.
 
Τι να πω, αρχίζω τις πρώτες υποκλίσεις του 2009 στον bernard.
 
Ερχεται "νεο" υλικο. Φιλε stam1370 και φιλε bernard.c αφιερωμενα...

Ο Καιρος (η γνωστη μας ΕΜΥ)

http://rapidshare.com/files/182142298/kairos.mp4

Ειδησεις ΕΤ2 1990 το σημα τελους

http://rapidshare.com/files/182142299/sima_eidiseon_1990_telos.mp4

Παρουσιαστρια της ΕΡΤ-2 και σημα ειδησεων (ΕΡΤ-2) απο το 1983

(αυτο θα το προσθεσω και στο υπεροχο "θεμα" του bernard.c για της τηλεπαρουσιαστριες)

http://rapidshare.com/files/182142300/parousiastria_ert-2_k_sima_eidiseon.mp4
 
ChristosM είπε:
Ερχεται "νεο" υλικο. Φιλε stam1370 και φιλε bernard.c αφιερωμενα...
Ο Καιρος (η γνωστη μας ΕΜΥ)

http://rapidshare.com/files/182142298/kairos.mp4

Ειδησεις ΕΤ2 1990 το σημα τελους

http://rapidshare.com/files/182142299/sima_eidiseon_1990_telos.mp4

Σημα ειδησεων (ΕΡΤ-2) απο το 1983

http://rapidshare.com/files/182142300/parousiastria_ert-2_k_sima_eidiseon.mp4
Αν και αυτά τα 3 τα περίμενα και... ήξερα ότι θα τα ανέβαζες μία από αυτές τις μέρες, εντούτοις σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!

:bow: :thanx2: :bow: :thanx2:

¨

Το πρώτο, το σήμα της ΕΜΥ παιζόταν για χρόνια στην ΕΡΤ2 (τη δεκαετία του '80), εντούτοις είχα χρόνια να το δω! Πολύ ρετρό!

Το σήμα τέλους των ειδήσεων από το 1990, αν και το θυμόμουν πολύ καλά (καθότι αγαπημένο), είχα κι αυτό χρόνια να το δω! Ευχαριστούμε!

Τέλος, όσον αφορά το τρίτο βίντεο - ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Και εξηγούμαι:

- Το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ-2 με το τριπλό 2 (το αγαπημένο του stam1370) είναι εδώ ολόκληρο (με την αρχή του!)

- Τέλος, βλέπουμε (1) Συλβάνα Ράπτη, (2) Αχιλλέα Χρυσοχόο και (3) κόκκινη συσκευή τηλεφώνου στο στούντιο! ΑΨΟΓΟ !!

:bow: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποκλίνομαι και εγώ με τη σειρά μου...

Εκπληκτικό αρχείο!!!
 
Μπαίνω πολύ βιαστικά, απλά για να κάνω τις καθιερωμένες υποκλίσεις στον ChristosM, γιατί πριν λίγο κατέβασα και είδα τα βιντεάκια....

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

...τα υπόλοιπα αργότερα...
 
Mόλις γυρίσω πίσω στην βάση μου και δω και εγώ τα video θα συνεχίσω και εγώ τις υποκλίσεις Χρήστο
 
Τα δικά μου σχόλια, εν συντομία, λόγω δουλειάς:

-Το σήμα της ΕΜΥ παιζόταν και επί έγχρωμης ΥΕΝΕΔ (επιβεβαίωση στην ταινία "Εις μνήμην Χάρρυ Κλύνν)

-Στο βίντεο, εκτός από Ράπτη, Χρυσοχόο, ολόκηρο το σήμα (γμτ, αυτό το πρασινομπλέ...) και κόκκινο τηλέφωνο (!), βλέπουμε και το σκηνικό του "τριπλού 2", το οποίο, λίγες μέρες πριν ανεβεί το βίντεο είχα σχεδιάσει, όπως το θυμόμουν. Υπάρχει στην gallery μου, μαζί με κάτι άλλα (όπως το άβαταρ και το "σκίτσο" της Τηλεφημερίδος) που έκανα εκείνο το βράδυ.

Πρέπει να πω πως δεν είχα πει τίποτα περί gallery επίτηδες ως τώρα... Δεν μου αρέσει να "βγάζω ντουντούκες" για το παραμικρό... (Μην παρεξηγηθεί κανείς, μιλάω αποκλειστικά για μένα, έτσι; )

Χαίρομαι που και εδώ δεν με γέλασαν πολύ οι αναμνήσεις μου...

-Το σήμα τέλους του 1990 ΔΕΝ το θυμόμουν καθόλου...

Τέλος, ερώτηση για τον bernard.c και τον tsalk (ξέχασα να ρωτήσω από κοντά):

το βιβλίο του Κάρτερ εννοούσατε με το "καρτερ-ικά"; Αξίζει να το παραγγείλω;

Υ.Γ. Θέλω να βρώ τον κ. Μπενίση.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα