ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

stam1370 είπε:
-Το σήμα της ΕΜΥ παιζόταν και επί έγχρωμης ΥΕΝΕΔ (επιβεβαίωση στην ταινία "Εις μνήμην Χάρρυ Κλύνν)
Έχεις δίκιο! (απλά ήμουν πολύ μικρός τότε για να το θυμάμαι...)

Άρα, αν θεωρήσουμε ότι ξεκίνησε να προβάλλεται το 1980 επί ΥΕΝΕΔ, μπορούμε να υπολογίσουμε ότι προβαλλόταν για 6 χρόνια! Και το λέω αυτό, διότι το σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ-2 με την κολώνα και την υδρόγειο είχε το δικό του σήμα καιρού

picture.php


όπως είχε άλλωστε και το δικό του σήμα καιρού αυτό με την κόκκινη μπίλια του 1988

picture.php


(το οποίο δεν το έχω, αλλά το θυμάμαι)

Επομένως, το σήμα της ΕΜΥ πρέπει να "έκανε καριέρα" για περίπου 6 χρόνια!

stam1370 είπε:
-Την παρούσιαστρια δεν την ξέρω. Έχει πράγματι καταπληκτική φωνή (αλλά και παρουσία)...
Κρίμα και υπολόγιζα στη μνήμη σου... :( Θέλω να την προσθέσω στο αφιέρωμα για τις τηλεπαρουσιάστριες...

stam1370 είπε:
... βλέπουμε και το σκηνικό του "τριπλού 2", το οποίο, λίγες μέρες πριν ανεβεί το βίντεο είχα σχεδιάσει, όπως το θυμόμουν.
Ε βέβαια, τέτοιο σκηνικό, πού να το ξεχάσει κανείς! Περισσότερο "φορτωμένο" και να θέλεις, δύκολα το καταφέρνεις...!

stam1370 είπε:
Χαίρομαι που και εδώ δεν με γέλασαν πολύ οι αναμνήσεις μου...
Ακούστε τι λέει... εδώ θυμάσαι τη σειρά παρουσίασης των γραφικών και τη μουσική σε κάθε σήμα, δε θα θυμάσαι ένα σκηνικό (και μάλιστα σαν το συγκεκριμένο)?

stam1370 είπε:
-Το σήμα τέλους του 1990 ΔΕΝ το θυμόμουν καθόλου...
Ώπα, σε πιάσαμε! Δεν το πιστεύω!

stam1370 είπε:
Τέλος, ερώτηση για τον bernard.c και τον tsalk (ξέχασα να ρωτήσω από κοντά):το βιβλίο του Κάρτερ εννοούσατε με το "καρτερ-ικά"; Αξίζει να το παραγγείλω;
Σωστή η "αποκρυπτογράφησή" σου, σε αυτό αναφερόμουν! Αν αξίζει? Εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει να διαβάσεις. Για να πάρεις μια ιδέα, από τις 190 σελ συνολικά, οι πρώτες 93 είναι για την τηλεόραση και οι επόμενες για το ραδιόφωνο. Η ιστορία του Γιώργου Κάρτερ στην Ελληνική TV είναι μεγάλη και σημαντική. Στο βιβλίο εξιστορεί την ιστορία της τηλεόρασης μέσα από τις δικές του εμπειρίες από το ξεκίνημά της (και του) μέχρι το 1983. Το ύφος γραφής είναι σαφώς πιο λιτό/σοβαρό από το αντίστοιχο του άλλου Γιώργου (Δάμπαση) και έχει κάποιες ασπρόμαυρες φωτογραφίες που δεν έχουν τα άλλα βιβλία, αλλά όχι πολλές. Θα σου έλεγα να του ρίξεις μια ματιά στο βιβλιοπωλείο πριν το αγοράσεις για να βεβαιωθείς.

stam1370 είπε:
Υ.Γ. Θέλω να βρώ τον κ. Μπενίση.....
Να δεις αυτός πόσο θα θέλει, για να του φρεσκάρεις και τη μνήμη!

Και δεν τον αναζητάς στην ΕΡΤ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ bernard.c:

Χμμμ... στόχος ενετοπίσθη!!! Θα το ψάξω το βιβλίο οπωσδήποτε, όπως και το "Μέρες τηλεόρασης" του Φρέντυ Γερμανού...

Το σκηνικό του τριπλού 2 επαναλαμβάνω πως το θυμάμαι έμμεσα - από φωτογραφίες εξωφύλλων, και τελικά δεν ήταν ολόκληρο!!! Έμεινα μλκς όταν είδα το γενικό πλάνο, μετά το σήμα...

Όσο για το σήμα τέλους που δεν θυμόμουν, είναι η εποχή που ξεκίνησα ηθελημένα να αφήνω πίσω μου την παιδική ΕΡΤ-τρέλα μου (πού να'ξερα τι θα συνέβαινε καμιά δεκαοχταριά χρόνια μετά...), οπότε μη με ρωτήσεις λεπτομέρειες για τα μετέπειτα σήματα, λίγα πράγματα σε σχέση με τα 80s...

...λες να κριτικάρουμε την Τηλεφημερίδα ή να την αφήσουμε απ'έξω "τιμής ένεκεν", λόγω της περιγραφής του δημιουργού της;
 
bernard.c είπε:
Τρίτη σήμερα και επιστροφή στη βάση μου... :( (Τουλάχιστον εδώ η σύνδεση στο internet είναι καλή)

Λοιπόν, όπως είχα υποσχεθεί, το παρακάτω link έχει το video του σήματος της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ της ΥΕΝΕΔ το οποίο πρωτοεμφανίστηκε το 1974:

http://rapidshare.com/files/180527434/Tilefimeris_YENED_1974.avi

Μπορεί κάτι να γίνει με το Link διότι δεν με αφήνει να το κατεβάσω καθώς λέει έχει ήδη κατεβεί 10 φορές...
 
yeneduu8.jpg


Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι αυτό έπαιζε πάνω δεξιά, όπως και οι φωτό από τις εκάστοτε ειδήσεις, από τους παρουσιαστές των ειδήσεων... Ελπίζω να υπάρξει κάποιο βίντεο που να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει...

yeneduu8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο σηματάκι, Σταμάτη σε ευχαριστούμε πολύ γιαυτό.

Αν υπάρχει και το σχετικό βίντεο που θα το βεβαιώσει ............ ε τότε τι να πω (αρχίζω από τώρα τις υποκλίσεις)

Ποιό καλό παιδάκι έχει τέτοιο βίντεο? Χρήστο μήπως εσύ? ή κανάς άλλος?
 
stam1370 είπε:
βλέπουμε και το σκηνικό του "τριπλού 2", το οποίο, λίγες μέρες πριν ανεβεί το βίντεο είχα σχεδιάσει, όπως το θυμόμουν. Υπάρχει στην gallery μου, μαζί με κάτι άλλα (όπως το άβαταρ και το "σκίτσο" της Τηλεφημερίδος) που έκανα εκείνο το βράδυ.
Τελικά, ΔΕΝ είχε ανεβεί στην gallery. Βγήκε error για κάποιο λόγο. Το ανέβασα πριν λίγο...

eidiseis1982dv1.jpg


eidiseis1982dv1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι αυτό έπαιζε πάνω δεξιά, όπως και οι φωτό από τις εκάστοτε ειδήσεις, από τους παρουσιαστές των ειδήσεων...
Φίλε stam1370, τι να σου πω? Οι αναπαραστάσεις που φτιάχνεις είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ! Εύγε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
- Η ημερομηνία μετονομασίας της "ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ" της ΥΕΝΕΔ σε "ΕΙΔΗΣΕΙΣ": Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 1981 (!!) (από το αρχείο της "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ")
Αυτό συμπίπτει με τα όσα λέει ο κ. Βασίλης Κουτουζής στη γνωστή μας σελίδα του, ότι "οι ειδήσεις σε "χρώμα" παρουσιάστηκαν τον Ιανουάριο του 1981 από την ΕΡΤ και την 1η Φεβρουαρίου 1981 από την ΥΕΝΕΔ".

Άρα προκύπτει οριστικά ότι το "μάτι" ήταν μόνο έγχρωμο, και ψάχνουμε λοιπόν για "καθαρό" σήμα ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ όποιας χρονιάς μέχρι το '81. Το λέω αυτό γιατί μπορεί η "γύψινη υδρόγειος" (που είδαμε στο βίντεο του "Σε χρόνο ΤV" από τον bernard.c) να έπαιξε μέχρι το 1981 (το πιθανότερο), αλλά μπορεί και να άλλαξε κάποια χρονιά...
 
Όποιος έχει αρχείο από εκείνη την εποχή να ψάξει μήπως και βρεί τίποτα.
 
stam1370 είπε:
Αυτό συμπίπτει με τα όσα λέει ο κ. Βασίλης Κουτουζής στη γνωστή μας σελίδα του, ότι "οι ειδήσεις σε "χρώμα" παρουσιάστηκαν τον Ιανουάριο του 1981 από την ΕΡΤ και την 1η Φεβρουαρίου 1981 από την ΥΕΝΕΔ". Άρα προκύπτει οριστικά ότι το "μάτι" ήταν μόνο έγχρωμο...
Α μπράβο, κι εγώ εκεί έχω καταλήξει - ότι το "μάτι" της ΥΕΝΕΔ βγήκε μόνο έγχρωμο (τον Φεβρουάριο του 1981 και μέχρι τον Οκτώβριο/Νοέμβριο του 1982).

picture.php


picture.php


picture.php


stam1370 είπε:
... και ψάχνουμε λοιπόν για "καθαρό" σήμα ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ όποιας χρονιάς μέχρι το '81. Το λέω αυτό γιατί μπορεί η "γύψινη υδρόγειος" (που είδαμε στο βίντεο του "Σε χρόνο ΤV" από τον bernard.c) να έπαιξε μέχρι το 1981 (το πιθανότερο), αλλά μπορεί και να άλλαξε κάποια χρονιά...
Αυτό που ξέρουμε (σύμφωνα με τον κ. Μπενίση στο "Σε Χρόνο TV") είναι ότι η "γύψινη υδρόγειος" έκανε πρεμιέρα την 1 Ιανουαρίου του 1974.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Επομένως, αυτά που μένουν είναι (αν βρεθούν ποτέ) τα σήματα της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ πριν το 1974 και αν υπήρξε κάποιο ενδιάμεσο σήμα στην "γύψινη υδρόγειο" (1974) και στο "ματι" (1981).

Λογικά θα πρέπει να υπήρξε κάποιο/κάποια, διότι 7 χρόνια είναι πολλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Επομένως, αυτά που μένουν είναι (αν βρεθούν ποτέ) τα σήματα της ΤΗΛΕΦΗΜΕΡΙΔΟΣ πριν το 1974 και αν υπήρξε κάποιο ενδιάμεσο σήμα στην "γύψινη υδρόγειο" (1974) και στο "ματι" (1981).Λογικά θα πρέπει να υπήρξε κάποιο/κάποια, διότι 7 χρόνια είναι πολλά...
Θυμάσαι τι λέγαμε στο στρατό; ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ, ΞΕΚΙΝΑΕΙ ....Η ΕΡΤ!!!!!!! Μην ψάχνεις λογική... Εγώ λέω ίσως/μακάρι να υπήρξε, αλλά δεν το πολυπιστεύω...

Όσο για παραπίσω... τι άλλα νέα, καλά;;;;;;;;;;; :D :D:D
 
Το ανεμιστηράκι της γενικής φωτογραφίας του studio των ειδήσεων μου άρεσε. Ρετρό καταστάσεις.
 
Κάτι ετοιμάζει πάλι ο ChristosM, παιδιά....και θα κάνει περισσότερο πλούσιο (ο ChristosM) τον γιατρό μου!!!!!!

Λοιπόν: Στην πρώτη φωτό, λογικά αριστερά είναι η Αθηνά Ραπίτου. Δεξιά, εφόσον η δεύτερη φωτό είναι από το ίδιο βίντεο, ο Αχιλλέας Χρυσοχόος. Αλλά Ο ΜΕΣΑΙΟΣ της πρώτης φωτό;;;; Μάλλον προσκεκλημένος... Θα μας φωτίσει το βίντεο!

ΕDIT:

tsalk είπε:
Το ανεμιστηράκι της γενικής φωτογραφίας του studio των ειδήσεων μου άρεσε. Ρετρό καταστάσεις.
Τώρα είδα τον ανεμιστήρα!!! Καλά, δεν έκανε θόρυβο ή τον άνοιγαν μόνο όταν παίζαν βίντεο;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΥΕΝΕΔ ΕΙΔΗΣΕΙΣ 1968-1969

picture.php
 
tsalk είπε:
ΥΕΝΕΔ ΕΙΔΗΣΕΙΣ 1968-1969
picture.php

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Τι ντοκουμέντο είν' αυτόόόόόόό;;;;;

Με έστειλες κανονικότατα......

ΜΟΛΟΓΑ ΤΩΡΑΑΑΑ! Από πού είναι (πχ από βιβλίο; ) και ποιός είναι (αν και κάτι μου λέει...)
 
1) Δεν είναι από βιβλίο

2) Δεν ξέρω το όνομά του ούτε εγώ

Πάντως χαίρομαι σου σας άρεσε.
 
Μπράβο για το βιντεάκι από το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ-2 του 1983. Η Αθηνά Ραπίτου και ο αξέχαστος Αχιλλέας Χρυσοχόος (πέθανε το 2002) είναι οι εκφωνητές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα