ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

"ΕΦΑΓΑ ΦΛΑΣΙΑ" ΤΩΡΑ!!!

Κι όμως.... ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ!!!

Και να σου πω γιατί;

Πήγαινε στο βίντεο "Πρώτη δοκιμαστική εκπομπή εγχρώμου τηλεοράσεως". Στα πρώτα δευτερόλεπτα έχει κοντινό από δύο συνεργεία εξωτερικών μεταδόσεων, ένα της ΕΡΤ και ένα της ΥΕΝΕΔ, σωστά; Πάγωσε την εικόνα και δες το θυρεό στο συνεργείο της ΥΕΝΕΔ...

Απο την άλλη, βέβαια, αυτό μπορεί να μη λέει και τίποτα, να το είχαν έτσι από παλιότερα, αλλά όπως σου είπα, "μού 'ρθε φλασιά"....
 
Φυσικά και το θυμάμαι, ίσως βέβαια να έχεις και δίκιο.Ας ακούσουμε βέβαια και τις γνώμες των υπολοίπων
 
Απίθανη η φωτογραφία tsalk! Πολύ ρετρό! :)

Όσο για την χρονολογία της, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι πριν την μεταπολίτευση (την τοποθετώ μεταξύ 1970 και 1974). Βεβαίως, μπορεί να κάνω και λάθος...
 
http://www.youtube.com/watch?v=QeobCZIqKds

Το ρολόι που υπήρχε από την εποχή της ΥΕΝΕΔ (κάπου το είδε το μάτι μου σε κανένα μουσείο ;) και η έναρξη του δελτίου ειδήσεων της ΕΡΤ-2 στις 25/11/1983. Με τη Σιλβάνα Ράπτη και δεξιά της βλέπουμε τον Αργύρη Κουσούρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ θεωρώ σωστό να ευχαριστήσω ξανά το μέλος Mr Retromemories, o οποίος μοιράστηκε το εν λόγω βίντεο στο Γιου Τιουμπ και μία πλειάδα άλλων.
 
Και 'γω με τη σειρά μου τον ευχαριστώ ΠΑΛΙ, ΚΑΙ ΞΑΝΑ, για τα απίστευτα βίντεο!!!

Όντως, εδώ είμαστε στο '83, ΔΕΝ βλέπουμε το σκηνικό του "τριπλού 2" (υπάρχει σχετικό βίντεο του φίλου ChristosM), αλλά τα ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ νέα σήματα της ΕΡΤ-2, πράγμα που σημαίνει ότι ήταν θέμα χρόνου η μετάβαση και επίσημα στο νέο σήμα με την "κομμένη οθόνη"...
 
stam1370 είπε:
... Όντως, εδώ είμαστε στο '83, ΔΕΝ βλέπουμε το σκηνικό του "τριπλού 2" (υπάρχει σχετικό βίντεο του φίλου ChristosM), αλλά τα ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ νέα σήματα της ΕΡΤ-2, πράγμα που σημαίνει ότι ήταν θέμα χρόνου η μετάβαση και επίσημα στο νέο σήμα με την "κομμένη οθόνη"...
Σωστός στην παρατήρηση! Μπράβο!
 
stakovios είπε:
Το ρολόι που υπήρχε από την εποχή της ΥΕΝΕΔ (κάπου το είδε το μάτι μου σε κανένα μουσείο ;) και η έναρξη του δελτίου ειδήσεων της ΕΡΤ-2 στις 25/11/1983. Με τη Σιλβάνα Ράπτη και δεξιά της βλέπουμε τον Αργύρη Κουσούρη.
Φυσικά, stakovios, το είδε το μάτι σου...όπως και όλοι μας...όπως και ο φακός μου:

picture.php
 
Μπράβο stam1370, ωραία φωτογραφία με το ρολόι της ΥΕΝΕΔ!
 
πολυ ομορφη φωτο stam,..την βλεπω και σκεφτομαι και την εικονα στο βιντεο προ των ειδησεων και μου ερχονται ετσι αναμνησεις...απο τα παλια
 
Ο Κονσταντιν Τσερνιενκο ειναι ο νεος προεδρος της Σοβιετικης Ενωσης μας λεει ο συμπαθης δημοσιογραφος της ΕΡΤ2...ποιος ειναι ??? 1983 ενα βιντεο απο τα παλια..με τους χαρτες για ντεκορ να θυμιζουν σχολικη αιθουσα..[video=youtube;ME-8MF0uMCs]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαίνεται ότι είναι ο Νίκος Στέφος σε μικρή ηλικία, με παρτενέρ την Στέλλα Παπαδοπούλου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Μετά το έντιτ: βρήκα και έναν ακόμα δημοσιογράφο διοπτροφόρο. Δεν είναι ο Στέφος, είναι ο Αχιλλέας Κυριακόπουλος , ο οποίος έκανε και ανασκόπηση των γεγονότων του 1985;

Στο λινκ εδώ :


Μια διορθωσούλα όμως στη χρονολόγηση του βίντεο: δεν είναι 1983 , αλλά 1984. Ο Τσερνιένκο έγινε στις 13/2/1984 νέος ΓΓ του ΚΚΣΕ, όπως λέει κι εδώ:

Και μία παράκληση: δεν γίνεται να ανεβάσεις ολόκληρο το σήμα έναρξης και λήξης του δελτίου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
... η Στέλλα Παπαδοπούλου. ... είναι ο Αχιλλέας Κυριακόπουλος...
Θα συμφωνήσω με τον stakovio - είναι 100% η Στέλλα Παπαδοπούλου και μάλλον ο Αχιλλέας Κυριακόπουλος, ο οποίος είναι με κάποια παραπανίσια κιλά στο παραπάνω βίντεο, σε σχέση με την φωτογραφία από το site του κύριου Κουτουζή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τί δε θα έδινα να δω αυτό το σήμα του 1984 ολόκληρο κάποια στιγμή... Να χαρώ εγώ καλαματιανό... Μ'αρέσει τρελά!

Άμα βρεθεί πουθενά, παρακαλώ ποστάρετέ το...
 
bernard.c είπε:
Θα συμφωνήσω με τον stakovio - είναι 100% η Στέλλα Παπαδοπούλου και μάλλον ο Αχιλλέας Κυριακόπουλος, ο οποίος είναι με κάποια παραπνίσια κιλά στο παραπάνω βίντεο, σε σχέση με την φωτογραφία από το site του κύριου Κουτουζή.
Χμμμ.... Σε σχόλιο του βίντεο αυτού , κάποιος φίλος λέει και το όνομα Βαγγελης Παναγόπουλος. Είναι σημερινός διευθυντής σύνταξης στην "Ελευθεροτυπία".

Δεύτερος από αριστερά στην δεύτερη φωτογραφία το 2008. Είναι σίγουρα αυτός όμως;
 
Παρακολουθηστε ειδησεις σε τιτλους (κροουλ) που μεταδοθηκε στις 3 Μαρτιου 1996 απο την ΕΤ2 στα πλαισια της Ημεριδας Κλειστου Στιβου που εγινε στην

Αθηνα

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
Παρακολουθηστε ειδησεις σε τιτλους (κροουλ) που μεταδοθηκε στις 3 Μαρτιου 1996 απο την ΕΤ2 στα πλαισια της Ημεριδας Κλειστου Στιβου που εγινε στην Αθηνα

http://www.youtube.com/watch?v=8TxKgrhI7Mw
Αυτοί οι τίτλοι ειδήσεων σε κρόουλ αποτελούν φυσικά (καλή) συνήθεια από το εξωτερικό. Στη χώρα μας όμως άργησαν μάλλον να εμφανιστούν. Για την ακρίβεια, τέτοια κρόουλ θυμάμαι το 1987 όταν ήταν ο "Τηλέγραφος" (μπορεί να κάνω και λάθος...). Πριν την εποχή εκείνη όμως δεν ξέρω αν υπήρχε η τεχνολογία.... φαντάζομαι πως όχι.
 
Συντομο δελτιο ειδησεων απο την

ΕΡΤ-2 που μεταδοθηκε τον Μαιο του 1985

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άψογος ford231, πολύ ωραίο το βιντεάκι με το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ2 από το 1985. Και φυσικά το δελτίο εκφωνούν ο Αχιλλέας Χρυσοχόος και η Μαρία Αργυροκαστρίτου (Μις Ελλάς 1981 και μετέπειτα εκφωνήτρια Ειδήσεων της ΕΡΤ2).
 
Να είσαι καλά Μπέρναρντ που το διευκρίνισες... Την μπέρδευα με την κυρία Σιλβάνα Ράπτη όταν ήμουν μικρός. Η Μαρία Αργυροκαστρίτου παραμένει ενεργή. Στη φωτό του 2006. Προέρχεται από σκρίνσοτ ενός βίντεο που δημοσιεύθηκε στο Facebook.
 
Πίσω
Μπλουζα