Υπαρχει χωρος?

electricchurch

RetroWannaBe
Joined
4 Mαϊ 2007
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
11
Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που είναι πιο ειδικά στο αντικείμενο αν υπάρχει στην σημερινή εποχή του ιντερνετ χώρος στην Ελληνική αγορά για ενα περιοδικό multiplatform που να ασχολείται με games δεδομένου (και αν κάνω λάθος διορθώστε με) οτι υπάρχει μόνο το pc master, το οποίο βέβαια ασχολείται αποκλειστικά με πισι, μιλάω για ένα έντυπο σοβαρό και καλογραμένο, το οποίο να ασχολείται με όλες τις κονσόλες, παλιές και νέες καθώς και πισι.
 
Η ερώτησή σου είναι κάπως γενική και αόριστη.

Ρωτάς γενικά και θεωρητικά αν υπάρχει μέλλον στον έντυπο χώρο για τέτοια προσπάθεια, ή ρωτάς πιο συγκεκριμένα γιατί σκέφτεσαι να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο;
 
Μακριά και δια ροπάλου από αυτή τη φάση.

Αν ρωτάς εγκυκλοπαιδικά θα σου απαντήσω πως το χαρτί πέθανε. Αν θες να ρίξεις ρευστό σε εκδοτική προσπάθεια, φάτα με γκόμενες, ή καλύτερα σκόρπα τα στο δρόμο. Δεν αξίζει με τίποτε.

Ακόμα και διαδικτυακό τόπο να ανοίξεις δεν θα δεις προκοπή. Διαβάζει κανείς Ελληνικό gaming site; Εγώ προσπάθησα να διαβάσω κάποιο που άνοιξε ο Olorin μόλις έφυγε από το pc-master αλλά σταμάτησα γρήγορα αν και το θεωρούσα μακράν καλύτερο από ότι άλλο Ελληνικό υπάρχει αυτή τη στιγμή στο χώρο.

Για να κάνεις ένα τέτοιο περιοδικό θες τεράστιο ποσό για διαφήμιση και σωστούς συντάκτες. Με πιτσιρίκια που πληρώνονται με τη σελίδα μπας και πάνε για κανα καφέ το απόγευμα το περιοδικό θα γίνει αχταρμάς χωρίς τη δική του προσωπικότητα.

Ήμουν παλιά συντάκτης, σε εποχές χρυσάφι για τα περιοδικά και είχα φρίξει. Τα περιοδικά ήταν και η χαριστική βολή που παράτησα κάθε είδος μισθωτής εργασίας (ε καλά όχι μόνο αυτά, φταίνε και τα σκυλάδικα) και βρήκα την υγειά μου.
 
Σε μια εποχή που τα περιοδικά ζούν απο στοχευμένες διαφημήσεις και πληρωμένα reviews και συγκριτικα, μια τετοια κίνηση θα ήταν αυτοκτονία.

Καλλίτερα πήδα πο τους καταράκτες της Εδδεσας, η πορεία μέχρι εκεί ειναι υπέροχη.
 
Απλα ρωτάω γιατι ειμαι της παλιάς σχόλης και θα ήθελα να διαβάζω ένα περιοδικό με την ύλη που ανάφερα παραπάνω, δεν υπάρχει καμία σκέψη να το επιχειρήσω επαγγελματικά, αλλά από ότι κατάλαβα απο αυτά που γράφεται δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό πια για τέτοιου είδους επιχειρήματα :(
 
Δεν είναι θέμα έλλειψης κοινού αλλά γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι όταν θα μπορεί να το διαβάσει δωρεάν από το ίντερνετ ;;;

Και εγώ είμαι υπέρ της ηλεκτρονικής πλέον δημοσιογραφίας/αρθρογραφίας παρά τα χρόνια μου.

Τα έσοδα των ηλεκτρονικών περιοδικών προέρχονται από διαφορετικές πηγές.

Επίσης με την υπερπληθώρα που συναντά κανείς στο διαδίκτυο, αφού δεν υπάρχουν σύνορα η πρόσβαση σε πληροφορίες εκτός Ελλάδας είναι πανεύκολη αλλά αυτό αυξάνει κατά πολύ και τον ανταγωνισμό κάνωντας την όποια τοπική προσπάθεια εξαιρετικά δύσκολη...
 
Οι φίλοι μου οι Γιώργηδες (pooky(1) και Saulot) είναι λίγο απρόσεκτοι και φάουλ σε κάποια από αυτά που γράψανε,καθότι με τον τρόπο που τα γράψανε,είναι σαν να τα βάζουν όλα και όλους στο ίδιο τσουβάλι,κι αυτό είναι προφανές λάθος.Κι ακριβώς επειδή η λογική του τσουβαλιάσματος με έβρισκε πάντοτε αντίθετο,δε θα μπορούσε παρά να συμβεί αυτό και στην εν λόγω περίπτωση που μας απασχολεί.

Αναγνωρίζοντας ότι πιθανό post μου θα θεωρηθεί ότι λειτουργεί ως ασπίδα για το PC Master στο οποίο γράφω,κρίνω σκόπιμο να αποφύγω να μακρυγορήσω.Αυτό που πρέπει όμως να πω,είναι ότι τα πληρωμένα reviews φαίνονται εύκολα ή δύσκολα,οπότε ο καθένας μπορεί να κρίνει πού και πότε αυτά εμφανίζονται.Πάνω σε αυτό λοιπόν,νιώθω ότι είναι απόλυτο καθήκον μου να διευκρινίσω ότι ΟΥΔΕΙΣ εκ των συντακτών της ομάδας στην οποία ανήκω εδώ κι 1 χρόνο έχει δεχθεί την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ οδηγία για να γράψει το οτιδήποτε,θετικό ή αρνητικό,για ένα παιχνίδι.Στην αντίθετη περίπτωση,απλούστατα δεν θα ανήκα στο δυναμικό του περιοδικού και κάποιες...μούρες ( :p ) εδώ μέσα που με γνωρίζουν καλά,ξέρουν και καταλαβαίνουν ότι το εννοώ ΑΠΟΛΥΤΑ αυτό... :)

Θα σταματήσω κάπου εδώ,ακριβώς για να αποφύγω το ενδεχόμενο που προανέφερα.

Το ερώτημα που έθεσες πάντως φίλε electricchurch νομίζω ότι,παρόλο που είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον κι εύστοχο,δε μπορούμε να το απαντήσουμε εμείς με στοιχεία και βάσιμες απόψεις,αλλά προφανώς οι άνθρωποι που γνωρίζουν το χώρο,τα περιθώρια κέρδους που θα είχε μια τέτοια κίνηση,τις πιθανότητες επιτυχίας της κλπ κλπ.

Εγώ πάντως παραμένω υπέρ του εντύπου,σε σχέση με το internet,αρκεί να ξέρω τι περιμένω από αυτό και γιατί τελικά θα πάω να το αγοράσω... ;)
 
Εντάξει κι εγώ που δεν αγόραζα "χαρτί" το pc master το παίρνω ξανά.

Είπαμε μίλησα για τα περιοδικά του χώρου που ήμουν εγώ. Περιοδικά που έκαναν και συγκριτικά (όλως τυχαίως η Big City Corporation έβγαινε πρώτη, ναι έκλεισε, ναι είχε οπισθόφυλλο και πρώτο "σαλόνι" διαφήμιση) όπως και τα προϊόντα του Π0θλι@δη (ο οποίος τα έσκαγε αδρά στον διευθυντή σύνταξης του περιοδικού).

Τα συγκριτικά στο Computer and Softw@re αλλά και τα άλλα περιοδικά της παλαί ποτέ m0t0r pr3ss ήταν η χαρά του συντάκτη. Όλα τα αποτελέσματα περασμένα στο excel έτοιμα στις πρώτες θέσεις και στα υπόλοιπα έβαζες ότι ήθελες εσύ. Έπαιζα Quake III μέχρι τελικής πτώσεως τότε.

Τα υπόλοιπα, δελτία τύπου που έστελναν οι εταιρείες. Χάλια μαύρα.

Το pc-master το εμπιστεύομαι, αν και όταν πήγα για να δουλέψω εκεί (10 χρόνια πριν) μου την έδωσε η φάτσα του ιδιοκτήτη και έφυγα. Ευτυχώς είχε αρχίσει η μετά-υπαλληλική εποχή.

Δεν αγόραζα το pc-master γιατί μου την έσπαγε ο Τσουρινάκης, ενώ το χιούμορ των -πριν Μάνου εποχή συντακτών- μου θύμιζε προσπάθεια επικοινωνίας με προβληματικά δεκαεξάχρονα.

Ακόμα το pc-master πρέπει να φτιάξει πολλά όμως. Ελπίζω.
 
Δεν υπάρχει χώρος. Πλέον είμαστε στην meta-εποχή και το χαρτί δεν το προσφέρει αυτό. Το μέλλον βρίσκεται σε εφαρμογές τύπου Pivot (το οποίο το θεωρώ εκπληκτικό σαν ιδέα). Επιπλέον ούτε το θέμα της γλώσσας θα είναι πρόβλημα σε λίγο καιρό. Το google translate αν οι πληροφορίες μου είναι ακριβείς θα εξελιχθεί τόσο ώστε όλο το web θα είναι στην γλώσσα μας και μάλιστα χωρίς να καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν αρχικά.

Το μόνο που αυτή τη στιγμή κρατάει τις εφημερίδες, οι οποίες είναι και οι τελευταίες που θα πέσουν, είναι το εύχρηστο του μέσου, η συνήθεια και το κύρος. Σιγά σιγά και αυτό θα πεθάνει.

Ζούμε πραγματικά σε μια υπέροχη εποχή.
 
Δέν επαιρνα ποτέ pc master, λόγω της γνωστής μου απέχθειας προς τον κ. Τσουρινάκη.

[edited]

Το μόνο που δέν τα έπερνε απο κάπου, το hacker τελικά θα βγαίνει μαζί με το RAM γιατι τα παλικάρια δέν βγαίνουν.

ακόμα και το Linux format παίρνει ποσοστά απο την O'Reilly (έχει ακουστεί και για την Canonical αλλα αφορά το αγγλικό και δέν ειναι επιβεβαιωμένο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Sau εχεις καποιες αποδειξεις και εβγαλες τεφτερι?

Υπαρχει η εκδοτικη γραμμη, υπαρχει η διαφημιση αλλα παιζει τεραστιο ρολο και η αντικειμενικοτητα του συντακτη.

Φανταζεσαι εμενα να κανω review στο PS3 Move ή τον Ηρακλη στο Halo Reach??
 
Saulot είπε:
Δέν επαιρνα ποτέ pc master, λόγω της γνωστής μου απέχθειας προς τον κ. Τσουρινάκη.
[off topic]

Αφού συμφωνούμε ρε, δήλωσέ το ανοιχτά. Γουστάρεις και εσύ Apple με τρέλα και κορδέλα. Μην αντιστέκεσαι, θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας!!! :p :p

[/off topic]
 
Θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο μια τέτοια προσπάθεια να σταθεί.Η τεχνολογικές εξελίξεις τρέχουν μεταξύ των δευτερολέπτων.Την μια στιγμή έχει βγει ένα νέο,στο καπάκι έχει γίνει outdated.

Αλλά προσπάθειες όπως το amigahellas magazine που βγαίνει αξίζουν.

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι ένα περιοδικό με προσανατολισμό retro, παραδείγματος χάρην με τον Pistunami να κάνει review σε άγνωστα developer 3do ή ps1 developer units,θα τραβάγαν το ενδιαφέρον.Οπως και εγώ αν έγραφα άρθρο για το πως να στήσεις SYMBOS με mp3 player και video player σε msx2 μηχάνηματα.Η αν κάποιος ασχολιόταν με παλιά μηχανήματα και το setup τους (με λύσεις cf2ide,πως να σετάρουμε λειτουργικα κτλ).

Από την άλλη το retro τραβάει ως κάτι διαφορετικό.Ωστόσο ζούμε ποια στις εποχές των forums και των ανοικτών συζητήσεων.Οτι βγαίνει σε έντυπη μορφή και έχει να κάνει με computers λίγες ώρες μετά είναι .....outdated αν με πιάνετε στο τι θέλω να πω.
 
Παιδιά, δεν έχετε καταλάβει κάτι πολύ σημαντικό και αυτό είναι ποιος αγοράζει ένα περιοδικό με game reviews στην Ελλάδα? Η πλειοψηφία αυτού του κοινού είναι πιτσιρίκια που δεν ξέρουν καλά Αγγλικά για να ψάξουν στο net (αν και πλέον μαθαίνουν την γλώσσα από πολύ μικρή ηλικία). Οι μεγαλύτερες ηλικίες είτε δεν θα διαβάσουν αυτά τα περιοδικά θεωρώντας τα "παιδικά", είτε γιατί θα διαβάσουν το review από κάποιο site.

Επίσης λόγω χώρας, αποκλειστικότητες και άλλα φαντεζί προνόμια που έχουν ξένα περιοδικά είναι πολύ σπάνια, οπότε σκούρα τα πράγματα για να τραβήξουν το ενδιαφέρουν των φανατικών gamers...
 
Δυστυχώς ή ευτυχώς ο περισσότερος κόσμος που επιμένει να αγοράζει ειδικό τύπο γύρω απο το gaming συνήθως καταβάλλει 10+ ευρώ για ξένα τεύχη όπως το Edge, Games, Retrogamer (που είναι και ελαφρώς ακριβότερο) .Τα περί online δέν νομίζω ότι ισχύουν για τους μανιακούς των εντύπων, και εγώ είμαι ένας απο αυτούς - ίσως και να είναι βίτσιο - αλλά συχνά καταβάλλω και 50άρικο το μήνα για να πάρω αρκετα περιοδικά για να περνάω ευχάριστα την ώρα μου στο μπαλκόνι, στη δουλειά και ...ξέρετε που αλλού ! Είναι άλλο πράγμα το τυπωμένο χαρτί, είναι ίσως το πιό ρετρό πράγμα που επιβιώνει μέχρι και σήμερα.

Απο παλιά άλλωστε οι "κολλημένοι" αγοράζαμε ξένα περιοδικά, όπως το Amiga Format, το Amiga Action, το CVG μετέπειτα το PC Gamer κλπ. Πολλά παιδιά μάθανε αγγλικά μέσα απο τις σελίδες των περιοδικών αυτών, σε μιά εποχή που το internet δέν ευδοκιμούσε και τα coverdisks ήταν μάνα εξ ουρανού.

Στο Ελληνικό σήμερα, δυστυχώς πέραν του PC Master δέν επιβίωσε κανένας άλλος, καλώς ή κακώς. Με τα πάνω του και τα κάτω του, κρατάει ακόμα μιά παράδοση. Φυσικά σάν αγορά δέν συγκρινόμαστε ούτε ποσοτικά αλλα ούτε και ποιοτικά με τις αντίστοιχες τις Αγγλίας, της Γερμανίας και της Ισπανίας. Αντιθέτως όμως, διατηρούμε ίσως τις περισσότερες αθλητικές εφημερίδες στην Ευρώπη, και αναλογικά αλλα και σε απόλυτο μέγεθος !

Το PC Master λοιπόν που πήρε τα σκήπτρα απο το Pixel (αποφέυγωντας όμως το "μπουγιουρντί" των τελευταίων τευχών του) θα μπορούσε ίσως να γίνει Games Master σε κάποια φάση και να συμπεριλάβει τις κονσόλες για να έχουμε ένα αξιοπρεπές all around ελληνικό έντυπο γιατί καλό το PC Gaming με ότι συμπεριλαμβάνει, αλλα στον χώρο πλέον κυριαρχούν οι κονσόλες, και οι τίτλοι είναι τόσοι πολλοί που δέν χωράνε σε ένα ένθετο μηνιαίο άρθρο (είτε είναι κάποια retro στήλη είτε κάποια κάποια 3σέλιδα ένθετα multiformat όπως ας πούμε του Pc World). Συνεπώς εγώ πιστέυω πως υπάρχει χώρος, και άν έβγαινε κάτι ποιοτικό θα σταματούσα με ευχαρίστηση να αγοράζω το Games και το Edge, τα οποία κάθε μήνα μοσχοπουλάνε στα περίπτερα με διεθνή τύπο.

Το θέμα είναι όμως ότι στην Ελλάδα οι εκδότες βγάζουν απο την μύγα γάλα, ίσως εκμεταλλέυονται την αγάπη και το μεράκι των συντακτών (γραφιστών κλπ) τους για να γίνουν τσάμπα μάγκες και η λίστα με τα ελληνικά κουσούρια που μαστίζει το σύνολο του πολιτισμού μας καθιστά το κάτι πραγματικά σοβαρό και ποιοτικό ένα όνειρο θερινής νυκτός. Εν κατακλείδι, μπράβο στα παιδιά που συνεχίζουν να γράφουν με την ψυχή τους, σε όποιο έντυπο και άν είναι τα κείμενά τους, και μας προσφέρουν πληροφορίες με το λόγο τους σε τιμή "κάτω του κόστους" για τους ίδιους, και μιά μούτζα στους βλαχοδήμαρχους εκδότες που αφού δέν σέβονται το προσωπικό τους και τους πελάτες τους, είναι λογικό να μήν βρίσκουν κοινό να "ανταποκριθεί" στις διάφορες φωτοβολίδες που κατα καιρούς εκτοξέυουν.
 
H Ελλάδα στο χώρο (και του ειδικού) τύπου ήταν πάντα μια ελάχιστη αγορά με τεράστιες διαπλοκές.

Θυμάμαι, την εποχή που έγραφα στο C0mputer @ S0ftw@re, ότι είχε πρωτοκυκλοφορήσει ο Pentium 4, socket 723 με rambus μνήμες, μια απίστευτα πανάκριβη πλατφόρμα για την εποχή. Είχαμε υποχρεωθεί να τον βγάλουμε top επιλογή και μονόδρομο αγοράς.

Βγήκε πρώτο ένα άλλο περιοδικό που δεν είχε φυσικά τον επεξεργαστή στα χέρια του και έπεσε τρελό κράξιμο από τους αναγνώστες. Μια βδομάδα πριν την κυκλοφορία του περιοδικού υποχρεωθήκαμε να γράψουμε τα άρθρα όπως έπρεπε να γραφτούν.

Guess what? Δεν φάγαμε ούτε μια ώρα. Ποτέ δεν είχαμε γράψει τα άρθρα όπως μας είχαν επιβάλλει αν και ξέραμε ότι αυτό ήταν σίγουρη απόλυση.

Ο χώρος χρειάζεται ένα περιοδικό που θα έχει ανθρώπους που δεν θα είναι απλοί μεταφραστές κειμένων του διαδικτύου. Αλλά που; Εδώ στη μπανανία;

Εύχομαι το pc-master να εξελιχθεί όπως του αρμόζει, μια και έφυγαν κάποιοι συντάκτες - θρύλοι που στην ουσία του έκαναν ζημιά και που έγραφαν με ύφος χιλίων καρδιναλίων. Είχα πάρει το τελευταίο - προ Μάνου εποχή - τον Νοέμβριο του 2006 και, κυριολεκτικά, είχα μείνει με το σαγώνι στο πάτωμα από το τρόπο και το ύφος γραφής. Κυριολεκτικά απαράδεκτο.

Ευτυχώς το νέο pc-master είναι 100% αλλαγμένο.

(Αυτό το χιούμορ τους θα μου μείνει αξέχαστο πάντως..... Πανέλεος.... )

Μακάρι να βρεθεί και ένα ανταγωνιστικό έντυπο. Αλλά χλωμό το κόβω....
 
Wally είπε:
Ρε Sau εχεις καποιες αποδειξεις και εβγαλες τεφτερι?Υπαρχει η εκδοτικη γραμμη, υπαρχει η διαφημιση αλλα παιζει τεραστιο ρολο και η αντικειμενικοτητα του συντακτη.

Φανταζεσαι εμενα να κανω review στο PS3 Move ή τον Ηρακλη στο Halo Reach??
Η απουσία απόδηξης, δέν είναι απόδηξη απουσίας, ώς νοήμων (περίπου) αναγνώστης, σχηματίζω την προσωπική μου άποψη (για περιοδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση) και αυτήν επικοινωνω οταν καποιος μου την ζητάει.

Αν είχα αποδείξεις θα ήμουν σε άλλη θεση και σε άλλη οικονομική κατάσταση αλλα όταν βλέπω συγκριτικό για external HD και απο seagate & WD (οι LACIE & οι maxtor δέν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορα, φήμες είναι) Βγαίνει πρώτο το MyBOOk Ethernet Με τα 8 κλειδώματα, 2 DRM και το utility αλα itunes για πρόσβαση, το οποίο παρεπιπτόντως είναι και το πιό ακριβό μοντέλο, ε, δέν τα παίρνουν?

Και όταν λέμε τα παίρνουν δέν ειναι απαραίτητα σε λεφτα, προιόντα, δωράκια, εισητήρια, προσκλήσεις, είναι το ίδιο κατάπτυστα.

Οταν δούλευα σαν Product Manager, μου στέλνανε κρασιά και τά στελνα πίσω, και όταν είδαν οτι δέν περναει σε μένα, ξαφνικά ο Εμπορικός μας Διευθυντής απόκτεισε home cinema και radar detector για το αμαξι.

κιόλα αυτα για product placement, φαντάσου τι θα δίνουν για γκρίζα διαφήμιση με "άρωμα" αξιοπιστίας.
 
Ακουστηκαν οι αποψεις για το αν υπαρχει "χωρος" για κατι τετοιο. Τα υπολοιπα εκτος που ειναι offtopic ειναι και σχετικα επικινδυνα. Υποψιες και αποχρωσες ενδειξεις μπορει να εχουμε ολοι για κατι , οι αποδειξεις ομως - οπως και οι εξηγησεις αν απαιτηθουν - απεχουν παρασαγγες και δεν συμπεριλαμβανονται στα σχεδια της λειτουργιας του retromaniax. Το κλειδωνουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα