Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
87
Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.



Πιστεύω πως κάποιοι έχουν σώσει υπολογιστές και κονσόλες που αγαπήσαμε και μεγαλώσαμε μαζί τους. Προσωπικά στο χώρο όπου εργάζομαι, τους τελευταίους 8 μήνες έχουν φέρει κάδους για την ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών. Για μένα ήταν μια καλή ευκαιρία όχι μόνο για ανακύκλωση βέβαια, αλλά το καλύτερο είναι πως φέρνουν και πράγματα τα οποία για εμένα και για άλλους ʽʼτρελούςʼʼ έχουν μια ιδιαίτερη αξία. Με αυτόν τον τρόπο έχω αυξήσει κατά πολύ την ρετρό συλλογή μου χωρίς να ξοδέψω ευρώ!



Θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς για όσα έχετε σώσει κυριολεκτικά από τα σκουπίδια.

 
βαλε καμια φωτο να δουμε απο τα διασωθεν...
 
Και ξεκινώ εγώ…

Amstrad CPC-6128 (France Version) AZERTY Keyboard + Joystick (1985)

-χωρίςοθόνη-

Zenith Data Systems Z-Star 433VLp 486/33Mhz 4Mb Ram (Laptop) (1993)

Sega Master System 2 + Joystick + Game Predator (1990);

Sega Mega Drive 2 + Joystick (1993);

Olympos Gamatic 7600 with 4 Games (1976)

CrazyBoy with 168 Games (199-)

Και επίσης ένα Pentioum(1996) που κράτησα την Soyo Μ/Β, την κάρτα γραφικών του μια MatroxPCI 4MB και την κάρτα ήχου SoundBlaster 16. Στο σπίτι τον συμπλήρωσα με έναν σκληρό δίσκο των 2GBQuantum, FDD, CPUIntel 166Mhz, Ram 32MB, και κάρτα δικτύου 10/100. Αλλά λόγω έλλειψης χώρου δεν κράτησα το κουτί!

Τα μόνα ελαττώματα είναι πως στον Amstrad έχει πρόβλημα μάλλον το drive, το Olympos έχει κάποια χτυπήματα από κάτω και τον διακόπτη on/offπου χρειάζεται επισκευή, και τέλος στον Zenith που δεν λειτουργεί η μπαταρία του.

Όλα τα υπόλοιπα είναι σε άριστη κατάσταση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει καμία θέση εργασίας εκεί φίλε?.....χεχε
 
Φωτογραφίες τους θα βάλω κάποια στιγμή. Πρέπει πρώτα να τα ξεθάψω από εκεί που τα έχω τοποθετήσει γιατί λόγω έλλειψης χώρου τα έχω στριμώξει όλα κάτω από το γραφείο μου.



Όσο για τη θέση εργασίας δεν το νομίζω… Τα θέλω όλα για μένα!!!

 
Η γειτονια μου πρεπει να ηταν hotspot πιτσιρικαδων την δεκαετια των 80's. Καθε Δευτερα και πεμπτη βγαινουν εξω καθε ειδων σκουπιδια αλλα και κρυμμενοι θησαυροι. Απο αυτα αλλα κρατησα μαζι μου για αρκετο διαστημα, αλλα δωθησαν σε φιλαρακια, αλλα ξαναπεταχτηκαν μετα απο καιρο (ιδιαιτερα commodore μιας και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερα καλη σχεση με την μαρκα αυτη, εκτoς των Amiga..). H συλλογη μου διαλυθηκε προσφατως και δεν εχει μεινει τιποτα απο αυτα (ισως μερικα 2600 carts).

Απο οσα θυμαμαι μεχρι στιγμης απο το σπορ searching, seek & παρτο και τρεχα (!) :) :

- Atari VCS 2600 Light Sixer με μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων με carts (χωρις να περιεχει κατι που δεν εχω..)

- Αtari VCS 2600 Light Sixer

- Sears Telegames Video Arcade 6 switch με τον μετασχηματιστη

- Sears Telegames Video Arcade 4 switch με τον μετασχηματιστη και 2-3 carts αν θυμαμαι καλα

- Αtari 2600 Jr απλα το deck

- Αtari 800 XL με μετασχηματιστη και εναν εκτυπωτη Atari

- Αtari 400 απλα το deck

- Tandy TRS-80 Color Computer

- Tandy TRS-80 Color Computer (με μαυρο σασι αντι για ασημενιο)

- Τandy TRS-80 Color Computer με σκισμενο κουτι στις ακρες

- Tandy TRS-80 Color computer II με 5 1/4 Disk Drive (χωρις μετασχηματιστη)

- Τandy TRS-80 Color Computer II με μερικες κασσετες

- Tandy TRS-80 Color Computer III σε αποσυνθεση με ραγισμενο σασι

- Τandy TRS-80 Color Computer III με μετασχηματιστη

- Commodore 128 απλα το deck

- Commodore 64 με μετασχηματιστη

- Amiga 1000 με πληκτρολογιο χωρις ποντικι και καλωδια

- Αmiga 1000 με πληκτρολογιο και ενα ραγισμα στο επανω καπακι του deck

- Αmiga 1000 με πληκτρολογιο καλωδια και δισκεττες

- Amiga 500 με πολλα πληκτρα να λειπουν και χωρις τροφοδοτικο και καλωδια

- Αmiga 1080 Monitor

- Ενα στρατο απο joystick, κυριως Wico Commanders (bat/ball) και Zip Stick/Slik Stick και Atari CX-40

Η πλακα ειναι οτι εδω δεν θα σε κοιταξουν σαν εξωγηινο αν παρεις κατι φερ ειπην απο τα σκουπιδια που εβγαλε καποιος εξω απο την πορτα του. Συνηθως θα βγαλουν οτι θεωρουν οτι καποιος μπορει να χρησιμοποιησει (παλιες TV, βιβλια, video, vhs κασσετες κλπ) στην ακρη ξεχωρα απο τα καθεαυτου σκουπιδια. Με την ιδια λογικη υπαρχουν και τα garage/yard sales που καποιος μπορει να βγαλει και μερικα δολλαρια απο κατι που του ειναι παντελως αχρηστο.
 
Επίσης χθές έσωσα και ένα Playstaion 1 σε άριστη κατάσταση! Είχε μαζί του δύο κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video. Εφόσον το καθάρισα το δοκίμασα σήμερα με ένα Joystick από το Playstation της αδερφής μου και δούλεψε!



 
Amstrad1981 είπε:
Και ξεκινώ εγώ…
Amstrad CPC-6128 (France Version) AZERTY Keyboard + Joystick (1985)

-χωρίςοθόνη-

Zenith Data Systems Z-Star 433VLp 486/33Mhz 4Mb Ram (Laptop) (1993)

Sega Master System 2 + Joystick + Game Predator (1990);

Sega Mega Drive 2 + Joystick (1993);

Olympos Gamatic 7600 with 4 Games (1976)

CrazyBoy with 168 Games (199-)

Και επίσης ένα Pentioum(1996) που κράτησα την Soyo Μ/Β, την κάρτα γραφικών του μια MatroxPCI 4MB και την κάρτα ήχου SoundBlaster 16. Στο σπίτι τον συμπλήρωσα με έναν σκληρό δίσκο των 2GBQuantum, FDD, CPUIntel 166Mhz, Ram 32MB, και κάρτα δικτύου 10/100. Αλλά λόγω έλλειψης χώρου δεν κράτησα το κουτί!

Όλα τα υπόλοιπα είναι σε άριστη κατάσταση!
Φίλε ότι σου πιάνει χώρο ή το βρίσκεις διπλό, εμείς εδώ είμαστε!!! Παραγγελίες δέχεσαι; :D

Κι εγώ έχω διασώσει μία Sega Master System II σε άριστη κατάσταση. Τη βλέπω και τη χαίρομαι κάθε μέρα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω σώσει κανα 2 PC και ένα UPS αλλά τίποτα παραπάνω.Ά ρε τυχεροί :p
 
Amstrad1981 είπε:
Επίσης χθές έσωσα και ένα Playstaion 1 σε άριστη κατάσταση! Είχε μαζί του δύο κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video. Εφόσον το καθάρισα το δοκίμασα σήμερα με ένα Joystick από το Playstation της αδερφής μου και δούλεψε!

Πρέπει να είναι απίστευτα άσχετος από κονσόλες κάποιος για να πετάξει ένα SONY Playstation στον κάδο. :animangry: Η ιστορικότατη κονσολα είναι για τις κονσόλες παιχνιδιών ότι το gameboy για τα φορητά και με την καλύτερη βιβλιοθήκη τίτλων! Δεν ξέρω πως θα νιώσω αν δω καποτε καποιν να πετάει working Playstation 2 στον κάδο, που το ζαχάρωνα στις βιτρινες 2 βδομαδές πριν το αγοράσω! Μια κονσόλα που δύσκολα πετιέται είναι το Xbox 8 κιλά τέρας θα γεμίσει και ο κάδος λολ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά δεν είναι τίποτα. Καποιος βρυκολακας εδώ μεσα βρήκε Αταρι Φαλκον στα σκουπίδια (στη συνηθισμένη του θέση δηλαδή :D ), αλλα δε λεω ποιος ειναι γιατί εχει κοφτερα δόντια, πιο κοφτερα απο τα δικά μου και τον φοβαμαι...
 
μουχχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 
Εγω απο τετοια εχω βρει εναν Commodore 64 με ρευμα, εξωτερικο diskette drive και εκτυπωτη (!), Sega Saturn, Sega Master System II, ενα Atari clone αγνωστης μαρκας, μια καμπινα arcade με ολοκληρο το monitor, ενα PS2 (οχι το slim, το πρωτο - ατσιπάριστο), ενα Gameboy Color. Όλα εκτος του Atari Clone και του GBC εχουν παει στη μεγαλη συλλογη φιλου στη Παρο (εδω τα ετρωγε το παταρι). Πολλα τα πετανε για μικροβλαβες που επισκευαζονται ευκολα, εχω βγαλει ετσι φωτογραφικη μηχανη sony + flash, fax κι αλλα πολλα.
 
masbass είπε:
Εγω απο τετοια εχω βρει εναν Commodore 64 με ρευμα, εξωτερικο diskette drive και εκτυπωτη (!), Sega Saturn, Sega Master System II, ενα Atari clone αγνωστης μαρκας, μια καμπινα arcade με ολοκληρο το monitor, ενα PS2 (οχι το slim, το πρωτο - ατσιπάριστο), ενα Gameboy Color. Όλα εκτος του Atari Clone και του GBC εχουν παει στη μεγαλη συλλογη φιλου στη Παρο (εδω τα ετρωγε το παταρι). Πολλα τα πετανε για μικροβλαβες που επισκευαζονται ευκολα, εχω βγαλει ετσι φωτογραφικη μηχανη sony + flash, fax κι αλλα πολλα.
Σε ποια χωματερή συχνάζεις ωρέ συ;;;;
 
Δεν είπε ότι βρήκε αταρι στ rygar...αυτά πηγαίνανε από το εργοστάσιο κατευθείαν εκεί... :)
 
ολα (εκτος της καμπινας arcade) διπλα σε καδους σε Χολαργο-Αγια Παρασκευη. Κυριακή ειναι η καλυτερη μερα, τοτε ξεσαβουριαζουν ολοι.
 
...χμμμ...με φώναξε κανείς ?? ..... ;-)

Το τελευταίο μου εύρημα σε παιδική χαρά...ένα μπλε gameboy advance SP fully working !

Σε ένα γειτονικό Μασούτη που πηγαίνω για ψώνια και σε ένα Goodys με παιδότοπο που απαραιτήτως πηγαίνω 1 φορά την εβδομάδα έχουν τοποθετήσει ειδικούς κάδους για ανακύκλωση ηλεκτρονικών και φυσικά που με χάνεις, που με βρίσκεις εκεί δίπλα θα με βρείς !!!

Η γυναίκα μου πιο πέρα...:

"ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΛΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...ΘΑ ΜΑΣ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑ !!! "

Μουχαχαχαχα !
 
μη ξεχναμε και τα UPS, μολις τα παιξει η μπαταρια κανεις δεν παει στο Γερμανο να την αλλάξει και τα πετάει οπως ειναι (μέχρι στιγμής εχω βρει 3).
 
Ειχα σωσει ενα Αmstrad 1512 color καταλευκο απο τα σκουπιδια.
 
masbass είπε:
ολα (εκτος της καμπινας arcade) διπλα σε καδους σε Χολαργο-Αγια Παρασκευη. Κυριακή ειναι η καλυτερη μερα, τοτε ξεσαβουριαζουν ολοι.

Γεια σου ρε μεγάλε. Χολαργό μένεις; :D
 
Πίσω
Μπλουζα