Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

ναι (αλλα μη ζητας τιποτα πισω, οποιος τα πεταξε - τα χασε :p )
 
Έλα ρε γείτονα. Κανόνισε για κανά καφέ ρε συ!
 
Εχω σώσει ενα Amstrad 6128 ( το οποίο ηταν μαζί με πράσινο μόνιτορ και καμμία 10αρία δισκέτες! ) απο τη ανακύκλωση γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών... στη οποία εργάζομαι και έτσι έχω μπόλικες επαφές με παλιό hardware που έρχεται για ανακύκλωση :) Παρομοίως έχω σώσει και μια παλία φορητή τηλεόραση!
 
masbass είπε:
ολα (εκτος της καμπινας arcade) διπλα σε καδους σε Χολαργο-Αγια Παρασκευη. Κυριακή ειναι η καλυτερη μερα, τοτε ξεσαβουριαζουν ολοι.

vagosgta3 είπε:
Ειχα σωσει ενα Αmstrad 1512 color καταλευκο απο τα σκουπιδια.
Λέω να μετακομίσω, γιατί εδώ πάνω δεν κουνιέται φύλλο!!! Θα φέρω μαζί και το τρίκυκλο για τις Κυριακές!
 
Εξαρτάται πόσο τυχερός είσαι. Αν έχει περάσει παλιατζής δεν έχει μείνει τίποτε.......
 
Σήμερα έσωσα και ένα monitor Commodore 1084S! :D

Τώρα χρειάζομαι και μία Amiga.
 
Κάθε φορά που διαβάζω threads σαν αυτό εδώ με τρώνε οι τύψεις που άφησα ένα apple macintosh (το πρώτο που βγήκε το 84) στο κουτί του, δίπλα στον σκουπιδοτενεκέ σε πολυκατοικία της γειτονίας μου, όταν γυρνούσα από βόλτα στο Παγκράτι!
 
AAAAAAAARGH! Και γιατί δεν το βρήκα εγώωωωωωωωωωω; :D
 
Δεν το συζηταω, μονο και μονο που τζογαραμε κι αφησαμε για 4 επιπλεον ωρες το arcade cabinet στην ακρη του δρομου για να το παρουμε μετα το μπανιο ειναι απαραδεκτη αμελεια. Ευτυχως το προλαβαμε και τελικα βγηκε να δουλευει κι η original 27" οθονη...

Μαζευε οτι βρεις, φερτο σε ασφαλη χωρο, δες ποσο σπανιο ειναι στο internet και ebay για να μην παθεις οτι κι αυτος:

http://blog.videogamepricecharts.com/2009/07/greatest-video-game-garage-sale-ever.html

και το cartridge πουληθηκε ξανα τωρα προσφατα:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370266968824
 
Εχθές έσωσα και ένα Notebook HP OmniBook XE2 του 1999! :D Είναι σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

CPU Celeron 433Mhz

32Mb Ram

CD-Rom 24x

FDD

HDD 4.8Gb

LCD Monitor 12.1''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχθές έσωσα και ένα πλήρες σύστημα 80486!

(Για ακόμη μια φορά χωρίς το κουτί του)

MB: Opti

CPU: 80486 CyrixDX2-66Mhz

Ram: 8Mb (2Χ4Mb Siemens)

HDD: Conner 425Mb

FDD: 3.5 Mitsumi

Graphic Card: Trident 8900D 1Mb

Controler: Winbond

Στο σπίτι άλλαξα την CPU με μία αντίστοιχη της AMD, τοποθέτησα μια κάρτα ήχου SoundBlaster 16,και πρόσθεσα και ένα CD-Rom/RW LG 24x.

Κάπου πρέπει να έχω και Ram για 80486…
 
έχω άπειρα στικάκια 8ΜΒ 72πιν... όποιος θέλει ΠΜ
 
Σημερα ψαρεψα απο μπροστα απο ενα καδο τα παρακατω

Sega Drive II στοι κουτι του με ενα χειριστηριο, RF καλωδιο κι ενα game (οχι το FIFA που βλεπετε, μεσα εχει το Kid Chameleon)

Television Computer System + χειριστηρια

TV Game 2600 + χειριστηρια

μαζι μ αυτα ειχε και μπολικα τευχη Nintendo Club και κατι παλια επιτραπεζια αλλα πηρα μονο οτι βλεπετε στη φωτογραφια.

το αστειο ειναι οτι και το Sega και το πρωτο απο τα clones τα ειχα και τα χαρισα σ'ενα φιλο που συλλεγει... και ξαναγυρισαν. Μαλλον ειναι γραφτο να μην τα ξεφορτοθω ποτε.

( Χαθηκε να ταν κανα NES η κανα Commodore; )
 
picture.php


picture.php


μαλλον θα χρειαστω τον σπεκτρουμογιατρο :(

picture.php


το ξερω με απεχθανεστε....το βρηκα στο καδο ανακυκλωσης του σουπερμαρκετ της γειτονιας μου :) :)
 
...μα πόσο ηλίθιος θα πρέπει να ειναι κανείς για να πετάξει ενα QL;

τουλάχιστον πλέον είναι σε καλά χέρια!
 
Αυτά είναι!!!!

Εύγε σε όλους!!!!!!!!!!
 
μπραβο παιδια που σωζετε τετοια διαμαντια!
 
Μπράβο παιδιά ! Τέλεια ευρήματα !

Μα καλά αυτός ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του QL, σκοποβολή έκανε στο μηχάνημα ??!!

Ήμαρτον !

Αυτή η τρύπα εκεί πίσω δε μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί ????

Simon, τον δοκίμασες, δουλεύει ?
 
τουλαχιστον ηταν σε ανακυκλωσης, εδω οι γυφτοι τα πετανε ολα μαζι, πλαστικα, συσκευες, χαρτια, γυαλια στα σκουπιδια... :rant:

(αν εχεις κρατησει τον QL μεχρι το 2010, ποιος ο λογος να τον πεταξεις τωρα;; ;)
 
Μπράβο, ωραία ευρήματα. Για τον QL πάντως θα πρέπει να ήταν κάποιος παντελώς άσχετος που τον πέταξε!!! (Tι είχα τραβήξει για να τον βρω.....)

(Εκτός αν του τον πέταξε καμία σύζυγος ενώ έλειπε περνόντας τον για χαλασμένο πληκτρολόγιο του PC) :D
 
Πίσω
Μπλουζα