ΦΑΝΤΑΖΙΟ

100.jpg
100.jpg

101.jpg
101.jpg
 
Και εκρηκτικός και ημίθεος? Ρε τι κάνει μια Ντηλάιλα!
 
Τι να πω για τη Τζεην Φοντα; Μια πολυ ομορφη γυναικα που κατεστρεψε την ωραια της εμφανιση με αυτο το παναθλιο κουρεμα που βλεπουμε στην κατω φωτογραφια. Κατι που δυστυχως ηταν πολυ της μοδας στις αρχες της δεκαετιας του '70.
 
bambinella 100 είπε:
Τι να πω για τη Τζεην Φοντα; Μια πολυ ομορφη γυναικα που κατεστρεψε την ωραια της εμφανιση

όπως και την φήμη της εξαιτίας εκείνης της ανόητης εφωτογραφίας με το αντιεροπορικό των βορειοβιετναμέζων...
 
Κοσμοϊστορική είδηση. Αλλά γιατί έχει τέτοιο κλαψιάρικο ύφος? Τσακωμένοι με τη Συλβί ήταν?
 
Ποιος Θανάσης?
 
Περιττά διαλυτικά στο ι του Ουίλλιαμς, αφού η ψιλή στο ύψιλον έδειχνε ότι ήταν Ου-ιλλ και όχι Ο-υιλλ... Νομίζω ότι ούτε με το μονοτονικό χρειάζεται διαλυτικά, δεν είμαι σίγουρος. Αλλά με το πολυτονικό σίγουρα δεν ήθελε.

Το "κομπινεζόν" γράφεται έτσι τώρα, αλλά τότε ήταν "κομπιναιζόν" συνήθως.

Και η προστακτική ενεργητικού αορίστου "Αξιοποιείστε" ήταν λάθος και τότε όπως είναι και τώρα, "Αξιοποιήστε" είναι το σωστό, διότι το "η" δεν έχει σχέση με την κατάληξη, είναι κομμάτι του θέματος - δεν λέμε "ποίειμα" ούτε "αξιοποίειση". Άλλο αυτό άλλο στην υποτακτική παθητικού (συνηρημένου) ενεστώτα, όπου το ει είναι στην κατάληξη κι έτσι από "αξιοποιήσθε" που έγραφα στα νιάτα μου έγινε "αξιοποιείστε". Βέβαια όταν κυκλοφόρησε αυτό το τεύχος του ΦΑΝΤΑΖΙΟ η επίσημη γραφή και στην υποτακτική του παθητικού ενεστώτα ήταν -ήστε, μια που ο Ράλλης δεν είχε γίνει καν υπουργός Παιδείας ακόμη.

Ωχ φαντάζομαι τι θα μου σούρει ο RΙΟ τώρα στο επόμενο σατιρικό του άρθρο. :)

Όταν λέει "Μόδα: Από το βουνό στην πόλη" εννοεί ταγάρι και σεγκούνι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διευθυντής Elephadas : Αύριο όλη η [thread=30399]τάξη[/thread] θα γράψει διαγώνισμα στις σελίδες 1-150 της γραμματικής σας.

grammar.JPG

Σας προειδοποιώ, ότι σε περίπτωση λάθους στις ασκήσεις της προστακτικής ενεργητικού αορίστου, υποτακτικής παθητικού (συνηρημένου) ενεστώτα και των διαλυτικών, το γραπτό θα μηδενίζεται.

elephadas, πέρα απ' τ' αστεία, respect για τις απίστευτες γνώσεις σου! :bow:
 
Διευθυντής Elephadas : Αύριο όλη η [thread=30399]τάξη[/thread] θα γράψει διαγώνισμα στις σελίδες 1-150 της γραμματικής σας.

Προβολή συνημμένου 138895

Σας προειδοποιώ, ότι σε περίπτωση λάθους στις ασκήσεις της προστακτικής ενεργητικού αορίστου, υποτακτικής παθητικού (συνηρημένου) ενεστώτα και διαλυτικών, το γραπτό θα μηδενίζεται.

elephadas, πέρα απ' τ' αστεία, respect για τις απίστευτες γνώσεις σου! :bow:
 
βΜόνο το εξώφυλλο υπάρχει προς το παρών δυστυχώς , αλλά επιφυλάσσομαι...
 
Πίσω
Μπλουζα