ΦΑΝΤΑΖΙΟ

Uskoke είπε:
τι γίναν τα αυτοκίνητα με οινόπνευμα;μέθυσαν; :p έχω ακούσει για ηλεκτρικά αυτοκίνητα, για υβριδικά, με υδρογόνο, με βιοκαύσιμα αλλά με οινόπνευμα ποτέ!

Nemo είπε:
Υποθέτω ότι αναφέρονται στην σχετικό εγχείρημα στην Βραζιλία (λόγω των πετρελαικών κρίσεων του 1973 και 1979)

compelled by the second oil crisis, the Fiat 147, the first modern commercial neat ethanol car (E100 only) was launched to the market in July 1979.
The Brazilian government provided three important initial drivers for the ethanol industry: guaranteed purchases by the state-owned oil company Petrobras, low-interest loans for agro-industrial ethanol firms, and fixed gasoline and ethanol prices where hydrous ethanol sold for 59% of the government-set gasoline price at the pump. Subsidising ethanol production in this manner and setting an artificially low price established ethanol as an alternative to gasoline.[42]

After reaching more than 4 million cars and light trucks running on pure ethanol by the late 1980s....

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel_in_Brazil'>https://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel_in_Brazil

http://www.greencarreports.com/news/...anol-in-brazil

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel_in_Brazil

http://www.greencarreports.com/news/...anol-in-brazil



Uskoke είπε:
άρα πάει κι αυτό στην κατηγορία των βιοκαύσιμων. Μιας κι η αιθανόλη είναι βιολογική. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ο καθένας μας να βάλει έναν αποστακτήρα στο σπίτι του, πόσο μάλλον αυτοί που μένουν σε διαμέρισμα στην Αθήνα. Πάντως λύσεις υπάρχουν!Σε ένα σεμινάριο που έκανα (ως ηλεκτρολόγος)*** ο καθηγητής είχε φτιάξει ένα πρότυπο ηλεκτρικό αυτοκίνητο από ένα Smart, με υδρογόνο παραγμένο με φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτρια, δεσμευμένο σε φιάλες με υδρίδιο μετάλλου, και καύση του σε στοιχείο που το έκανε απευθείας ρεύμα, fuel cell λέγεται νομίζω.

Το σύστημα δούλευε αλλά ήταν φυσικά πανάκριβο!

Με δυο λόγια δηλαδή

"έλα παππού *** , να σου δείξω τα ......... αμπελο :2beers: χώραφά σου" -σαν να λέμε :D .
 
376.jpg
 
Πάμε πολύυυυ εκτός θέματος, αλλά αιθανόλη προερχόμενη από σάκχαρα δεν είναι λύση ακόμη κι αν παράγεται σε βιομηχανικές μονάδες, πολύ λιγότερο βέβαια όταν μιλάμε για μικρούς αποστακτήρες σαν αυτόν του spoiler που έχουν πολύ μικρότερη απόδοση. Η Βραζιλία χρησιμοποιεί κυρίως κατάλοιπα από τη βιομηχανία επεξεργασίας ζαχαροκάλαμου που θα υπήρχαν έτσι κι αλλιώς και γι' αυτό έχει καταφέρει (μετά από δεκαετίες) να παράγει αιθανόλη που είναι ανταγωνιστική από οικονομική και περιβαλλοντική άποψη. Στις ΗΠΑ όπου παράγεται από γλυκόζη προερχόμενη από το άμυλο καλαμποκιών δεν έχει νόημα οικονομικά (αλλά επιδοτείται πολύ από το κράτος διότι το αγροτοβιομηχανικό λόμπι είναι πανίσχυρο) και ούτε καν περιβαλλοντικά (το Scientific American είχε ένα άρθρο σχετικά πριν από χρόνια που το είχε υπολογίσει). Και δεν μιλάμε για το κόστος που είχε στις φτωχές χώρες η κατακόρυφη εκτόξευση της τιμής του καλαμποκιού το οποίο ήταν βασικό τρόφιμο για ανθρώπους και ζώα. Μόνο αν γίνει οικονομικά βιώσιμη η παραγωγή από παραπροϊόντα της αγροτικής παραγωγής τα οποία αποτελούνται κυρίως από κυτταρίνη τότε θα έχει νόημα η χρήση της αιθανόλης.

Όσο για το περιεχόμενο του spoiler, υπάρχουν πολλά κενά και ανακρίβειες στο άρθρο τα οποία υποψιάζομαι ότι οφείλονται στον συντάκτη ο οποίος μοιάζει να νομίζει ότι το γεγονός ότι ο,τιδήποτε έχει ζάχαρη μπορεί να παραγάγει ("Παράξει" το λένε τώρα? Δηλαδή ο αόριστος του "παράγω" είναι "πάραξα"? Λυπάμαι αλλά αρνούμαι να ακολουθήσω αυτή τη γραμματική) αιθανόλη είναι αποτέλεσμα των ερευνών του κυρίου Κ. και όχι γεγονός πασίγνωστό από την εποχή που φτιάχτηκε το πρώτο κρασί. Πάντως η μέθοδός του αποκλείεται να φτιάχνει καθαρό οινόπνευμα με έναν απλό αποστακτήρα. Ακόμη και με πολύπλοκη αποστακτική στήλη μπορεί να φτιαχτεί μέχρι αζεοτροπικό μείγμα 98% αλκοόλης - 2% νερού. Άλλωστε όπως λέει και ο κύριος Κ. αυτό που φτιάχνει είναι οινόπνευμα 75 βαθμών. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό θα πει 75% κατ' όγκο ή άλλο είδος βαθμού (στις ΗΠΑ η κλίμακα proof που χρησιμοποιούν είναι διπλάσια από την κατ' όγκο περιεκτικότητα, οπότε 75 proof θα ήταν 37.5%) αλλά ακόμη και 75% να είναι πολύ απέχει από καθαρό οινόπνευμα.
 
Τα αντιβιοτικά μπορεί να μη θεραπεύουν τον άρρωστο έρωτα (τι είναι αυτό?), θεραπεύουν όμως αρρώστιες που προέρχονται από αυτόν #) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί πληθαίνουν οι ποντικοί; Μήπως πρέπει...να πάρουμε γάτες;Εκτός αν εννοεί ποντικούς διαρρήκτες. Ειλικρινά, από τότε που έχω τη Ζουζού μου έχουν εξαφανιστεί ποντίκια, άλλες γάτες, σαμιαμίδια και γενικά μιαρά όπως λέμε στην Κρήτη. Κάνει και τρομερούς γατοκαυγάδες με τις άλλες γάτες.
 
Λοιπόν, να γιατί εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι. Είδε ο κύριος δεινόσαυρος την κυρία δεινοσαυρίνα, σκέφτηκε "Αμάν τι μανούλι είσαι σύ", της είπε ευγενικά "Δεσποινίς, έρχεστε λίγο από τη φωλιά μου να σας δείξω τη συλλογή γραμματοσήμων μου", σκέφτηκε εκείνη "σιγά ρε σαχλέ, δεν έβρισκες κάτι πιο πρωτότυπο" αλλά απ' έξω της του είπε "Μμμμ, δεν ξέρω, δεν είναι σωστό, τι θα πουν οι γείτονες, ο κόσμος είναι τόσο κακός ξέρετε, τέλος πάντων ας έλθω μια βόλτα, αλλά δεν θα καθήσω πολύ", πήγανε στη σπηλιά του, και πάνω κει σκοντάψανε διότι δεν ξέρανε τι να κάνουν στη συνέχεια, αφού όλα αυτά έγιναν πολύυυυ πριν από 2 εκατομμύρια χρόνια κι έτσι δεν υπήρχε ακόμη σεξ. Αυτά τα περί αστεροειδών είναι κουραφέξαλα.
 
Κι' απ το Φαντάζιο περιμένετε να σας το πει, μαντάμ? Δεν ξέρω αν υπήρχαν αξιόπιστα τεστ εγκυμοσύνης τω καιρώ εκείνω αλλά γυναικολόγοι υπήρχαν. Γενικά το ερώτημα και μάλιστα διατυπωμένο έτσι μ' εκείνο το "άραγε" μου φαίνεται γελοίο, όχι σοβαρό.
 
Καλά που οι γονείς μας δεν δίνανε σημασία στις τρελές θεωρίες του Φαντάζιο διότι πού θα ήμασταν εμείς τότε?
 
Πίσω
Μπλουζα